Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μπακλαντές επίσης όμως πας και αγοράζεις ενα τηγανιτό φίδι (λέω εγώ τώρα :P) me 30 cent εδώ στην ελλάδα το τυλιχτό κάνει 2-3 ευρώ ανάλογα την περιοχή :P

 

και οκ το δέχομαι σουβλάκι με βασικό δεν ειναι βρώμικο αλλά πολυτελές φαγητό για τις γιορτές... το ρύζι κάνει κάνα ευρώ τα 500 σκέτο ρύζι όμως καμιά σαλτσούλα; λίγο λαδάκι; ανεβαίνει κατακόρυφα το κόστος.

 

ναι οκ αλλά επίσης κι εδώ θεωρούμε δεδομένο το Internet, την τηλεόραση, το κινητό....

αυτοί δε τα έχουν.

 

άμα τα στερηθούμε κι εμείς.... αλλάζει το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίρνεις τον βασικό και προσθέτεις χρήματα από τις μαύρες σακούλες... Π.χ. σύνταξη του μπαμπά ο οποίος βγήκε στα 45, ΦΠΑ αποδείξεων που δεν κόπηκαν κτλπ.

 

Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά ατύχησες φίλε. Ή χαζός είσαι ή νοικοκύρης-καλοπροαίρετος, άλλαξε χώρα διαβίωσης.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι με ζόρι και πολύ προσοχή ζεις. Σπίτι ή κάτι πολύ φτηνό ή με συγκάτοικο - ους.

 

Είναι δύσκολο αλλά ζεις (εξυπακούεται σε ενοίκιο και όχι ολόκληρος μαντράχαλος με τους γονείς).

 

Μάλιστα.

 

Καταρχάς γνωρίζετε πόσος είναι ο βασικός μισθός για >25 και πόσο για <25 ή είστε από εκείνους που νομίζουν ότι όλοι παίρνουν πάνω-κάτω όσα εσείς;

Γιατί έχω γνωρίσει τέτοια άτομα, που δεν τους έχει περάσει απ' το μυαλό πόσος είναι ο βασικός και τι μισθοί παίζουν γενικότερα εκεί έξω.

Και όταν τους λες πόσα παίρνεις, σε κοιτούν σαν εξωγήινο.

 

Κατά δεύτερον, θα ήθελα χοντρικά μια πρόχειρη εκτίμηση για το πώς μπορεί να βγει κάποιος με το βασικό μισθό, νοικιάζοντας σπίτι μάλιστα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μη κοροϊδευόμαστε και επειδή το συγκεκριμένο θέμα με είχε απασχολήσει κι εμένα.... είναι στιγμές που κάθομαι και φιλοσοφώ..... :-D

όσοι ζούνε με βασικό μισθό (και λίγο παραπάνω) όλοι μα όλοι έχουν βοήθεια από αλλού.

 

αυτοί που δεν έχουν δε πρόκειται να διαβάσουν το ποστ και να μας απαντήσουν διότι .. μάλλον ο isp τους έκοψε τη σύνδεση, αν δε τους πρόλαβε η ΔΕΗ να κόψει το ρεύμα. αλλά και ιντερνετ να κλέβουν από τον γείτονα και ρεύμα.. μάλλον θα αναγκάστηκαν να πουλήσουν τον υπολογιστή τους.

 

γιατί πολύ απλά τα νούμερα δε βγαίνουν.

 

εκτός ... αν θεωρούμε οκ το να ζεις σαν ζητιάνος.

 

σας αφήνω, πάω για μπύρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να παίρνει βασικό και να την βγάζει πέρα χωρίς λεφτά από γονείς κτλ;

 

μπορεί να μας πει πως διαχειρίζεται τα καθημερινά έξοδα του κάθε μήνα;

 

Φαντάζομαι όσοι το κάνουν μένουν στο πατρικό για να μην έχουν νοίκι... θα μου έκανε εντύπωση αν μπορούν να σηκώσουν ΚΑΙ νοίκι με αυτά τα έσοδα.

 

 

Για να βγω πάω σε οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα και με την τατυτοτητα μου κόβω τσεκ στον εαυτό μου για λογαριασμο που εχω σε ξένη τράπεζα.

 

 

ontopic: Τρόποι υπάρχουν εκτός αν εσύ κάνεις γκάλοπ, οποτε φτιάξε. Ενδεικτικά:

 

Παίρνεις το βασικο και εχεις έσοδο απο κάποιο ενοίκιο

Παίρνεις το βασικό και δεν πληρώνεις νοίκι

Παίρνεις βασικό και μενεις με κοπέλα/φίλο/συγκάτοικο που μοιράζεστε τα έξοδα

Παίρνεις βασικό και κάνεις και δευτερη δουλεια

Παίρνεις βασικό και φροντίζεις οι αναγκες να περιορίζονται σε αυτό. 

 

Διάλεξε και πάρε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

 

Καταρχάς γνωρίζετε πόσος είναι ο βασικός μισθός για >25 και πόσο για <25 ή είστε από εκείνους που νομίζουν ότι όλοι παίρνουν πάνω-κάτω όσα εσείς;

Γιατί έχω γνωρίσει τέτοια άτομα, που δεν τους έχει περάσει απ' το μυαλό πόσος είναι ο βασικός και τι μισθοί παίζουν γενικότερα εκεί έξω.

Και όταν τους λες πόσα παίρνεις, σε κοιτούν σαν εξωγήινο.

 

Κατά δεύτερον, θα ήθελα χοντρικά μια πρόχειρη εκτίμηση για το πώς μπορεί να βγει κάποιος με το βασικό μισθό, νοικιάζοντας σπίτι μάλιστα.

Ας πούμε για κάποιον άνω των 25 πες 500€. Χοντρικά τα 250 - 300€ πάνε για σπίτι και λογαριασμούς και τα υπόλοιπα κυρίως για φαγητό. Συν τις λύσεις που έγραψε isay.

 

Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολο προφανώς, αν γίνεται συζητάμε και πιστεύω ότι με προσοχή γίνεται. Τι προοπτικές έχει αυτό βέβαια δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταθέσω και εγώ την άποψη μου.


 


Η ζωή δεν είναι μόνο το νοίκι,οι λογαριασμοί και το σουπερμαρκετ, όπως αρκετοί αναφέρετε εδω μέσα!Σαν άνθρωποι που είμαστε θα χρειαστεί:


1.Να αγοράσουμε ένα δώρο για μία επίσκεψη σε κάποιον φίλο/συγγενή.


2.Να πάμε σε κάποιον γιατρό


3.Να πληρώσουμε μία ζημιά που θα γίνει στο σπίτι.


4.Να βγούμε για ένα ποτό με φίλο/φίλη


5.Να αγοράσουμε ένα ζευγάρι παπούτσια/μπουφάν/ρούχα γενικώς


6.Να.....


7.Να.....


8.Να.....


 


μπορώ να αναφέρω άλλες 100.000 τέτοιες περιπτώσεις για τις οποίες θα πρέπει να βάλουμε το χέρι στην τσέπη!


 


ΟΧΙ, δεν ζείς ΜΟΝΟΣ σου ΣΤΟ ΝΟΙΚΙ μία ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ζωή ούτε με 400 ούτε με 500 ούτε με 600!Απλά τα πράγματα!


  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας καταθέσω και εγώ την άποψη μου.

 

Η ζωή δεν είναι μόνο το νοίκι,οι λογαριασμοί και το σουπερμαρκετ, όπως αρκετοί αναφέρετε εδω μέσα!Σαν άνθρωποι που είμαστε θα χρειαστεί:

1.Να αγοράσουμε ένα δώρο για μία επίσκεψη σε κάποιον φίλο/συγγενή.

2.Να πάμε σε κάποιον γιατρό

3.Να πληρώσουμε μία ζημιά που θα γίνει στο σπίτι.

4.Να βγούμε για ένα ποτό με φίλο/φίλη

5.Να αγοράσουμε ένα ζευγάρι παπούτσια/μπουφάν/ρούχα γενικώς

6.Να.....

7.Να.....

8.Να.....

 

μπορώ να αναφέρω άλλες 100.000 τέτοιες περιπτώσεις για τις οποίες θα πρέπει να βάλουμε το χέρι στην τσέπη!

 

ΟΧΙ, δεν ζείς ΜΟΝΟΣ σου ΣΤΟ ΝΟΙΚΙ μία ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ζωή ούτε με 400 ούτε με 500 ούτε με 600!Απλά τα πράγματα!

 

Θέλει πολλές παραχωρήσεις σίγουρα. Καλό είναι να κοιτάξει κάποιος τι άλλο μπορεί να κάνει. Πχ κάτι έξτρα 1-2 φορές τη βδομάδα. Μόνο με το βασικό θα ζει με τα πολύ βασικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε αν αναφερόμαστε σε ζωή ή επιβίωση. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Δε θεωρώ ότι το internet, τα smartphones και «το καφεδάκι» είναι ζωή, αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε για κάποιον άνω των 25 πες 500€. Χοντρικά τα 250 - 300€ πάνε για σπίτι και λογαριασμούς και τα υπόλοιπα κυρίως για φαγητό. Συν τις λύσεις που έγραψε isay.

 

Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολο προφανώς, αν γίνεται συζητάμε και πιστεύω ότι με προσοχή γίνεται. Τι προοπτικές έχει αυτό βέβαια δεν ξέρω...

 

Μισό.

 

Χοντρικά τα 250-300€ πάνε στο ενοίκιο, συν λογαριασμούς λες. Ας κάνουμε μια προσπάθεια να το αναλύσουμε κάπως.

 

Ενοίκιο κάτω από 180-200€ δύσκολα παίζει, εκτός κι αν πάει κάποιος να μείνει σε αποθήκη χωρίς μπάνιο, και κάνει την ανάγκη του στα μαγαζιά ή στα πάρκα.

Που και στα 180-200€ τα περισσότερα είναι τρώγλες που απλά δε βρέχεσαι (πολύ) όταν βρέχει, κι εκεί κατά τη γνώμη μου πλησιάζουμε πιο πολύ στο «επιβιώνω», παρά στο «ζω».

Εγώ θα έβαζα γύρω στα 250€ για ενοίκιο για κάτι πιο ανθρώπινο, άντε 250€ για ενοίκιο και κοινόχρηστα μαζί.

 

Ρεύμα κάτω από 30-40€/μήνα νομίζω είναι δύσκολο, καθώς μιλάμε και για περίπτωση που ο άλλος δεν έχει την οικονομική άνεση να κάνει πράγματα εκτός σπιτιού, άρα λογικά την περισσότερη ώρα θα την περνά στο σπίτι, συν το μαγείρεμα στο σπίτι.

Κατά τη γνώμη μου μην το πάμε στο ότι θα έχει ταπεράκια απ' τους γονείς ή ότι για φαΐ και για μπάνιο θα πηγαίνει στο πατρικό, ότι τα ρούχα θα του τα πλένει η μάνα του κ.λπ., γιατί νομίζω ξεφεύγουμε απ' το θέμα.

Εγώ θα έβαζα γύρω στα 40-50€/μήνα για ένα άτομο που μαγειρεύει, ανάβει θερμοσίφωνα, πλένει και σιδερώνει τα ρούχα του.

 

Νερό βάζω ~10€ μήνα. Μην το πάμε στο ότι θα πλένεται μια φορά τη βδομάδα και αν, «απλά επειδή δε βγαίνει για παραπάνω». Εκτός κι αν συμφωνήσουμε ότι μιλάμε για επιβίωση.

 

Τηλέφωνο και internet δε βάζω, αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να συνυπολογιστεί τουλάχιστον ένα ποσό της τάξης των 15€/μήνα για internet.

 

Μετά αν βάλεις τρόφιμα (supermarket και λαϊκή, ή μόνο supermarket), κάτω από 100-150€ μα τω θεώ δεν ξέρω πώς είναι εφικτό να πέσεις, ειδικά απ' τη στιγμή που δε θα μπορεί να παραγγέλνει απ' έξω ή να του φέρνουν φαΐ κάποιοι.

 

Αυτοκίνητο δε βάζω καν. 

 

Βάζω όμως μετακίνηση για το πήγαιν' έλα στη δουλειά, δηλαδή τουλάχιστον 30€ για μηνιαία κάρτα.

 

Θέρμανση. Κλιματισμό το καλοκαίρι δε βάζω, να λιώσει το παλιόσκυλο που θέλει και δροσιά το καλοκαίρι. Ανεμιστήρας και πολύς του είναι.

 

Επίσης πρέπει να βάλουμε ένα ποσό για ρουχισμό/υπόδηση, το οποίο δεν είναι καθόλου αμελητέο σε ετήσια βάση.

 

Γενικά αναπόφευκτα έξοδα, όπως για παράδειγμα το να πάει για κούρεμα και άλλα παρόμοια.

 

Μετά έχεις έξοδα για την υγεία, από αγορά Depon μέχρι έκτακτη εισαγωγή.

 

Επίσης έχεις τα «τυχαία» έξοδα, π.χ. χάλασε η ηλεκτρική σκούπα, ή το ένα μάτι της κουζίνας, ή πρέπει να πληρώσεις τον υδραυλικό ή κάτι παρεμφερές.

 

Και μετά έχεις τα «κοινωνικά» έξοδα, π.χ. παντρεύεται ένας κοντινός συγγενής σου ή κάποιος πολύ καλός φίλος, που είναι δύσκολο να μην παρευρεθείς ή να μη δώσεις ένα συμβολικό δώρο.

Βόλτες και εξόδους δε βάζω, το έχουμε αποκλείσει.

 

Και βέβαια να επισημάνω ότι δε θα έχει απλήρωτους λογαριασμούς, γιατί το κάνουν αρκετοί για να καλύψουν άλλες ανάγκες.

 

Κατά τη γνώμη μου όλα τα προαναφερθέντα είναι αναπόφευκτα όταν μιλάμε για ζωή και όχι απλά για επιβίωση.

 

Οπότε κάντε τη σούμα και πείτε μου ότι βγαίνουν όλα (ή έστω τα περισσότερα από) τα παραπάνω με 490€.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανα 2 φιλαρακια +/- 30 που εδω και χρονια εργαζονται για 500 το μηνα και τους βλεπω να κανουν ζωαρα (παντα καλα ρουχα, ανα 2 χρονια παιζει δυνατο smartphone, 1 βδομαδα το χειμωνα εξωτερικο με το αμορε, αλλη 1 βδομαδα το καλοκαιρι εξοχικο ή και νησακι με το αμορε) κλπ.

Δεν ξερω αν τους σπρωχνει χρημα η οικογενεια, υποθετω πως ναι, παντως οικονομικα δεν εχουν ουτε ζητημα επιβιωσης, ουτε ζητημα καλοπερασης, ουτε ζητημα να ακολουθουν τις τασεις της εποχης/μοδας κλπ. Βεβαια εχουν δικο τους διαμερισμα και οι 2 αλλα θα ελεγα οτι τους βλεπω παραπανω απο κομπλε απο αλλο γνωστο που μενει στο νοικι και παιρνει 1000ρικο καθαρο.

 

Προφανως δε γενικευω, απλα λεω για αυτους τους 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...