Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σου πετανε ενα 400-500 και σαν προβατο λες ναι οσο αναγκη και να τα εχεις

το θεμα ειναι να πεις οχι και να κυνηγυσεις αυτα που νομιζεις οτι αξιζεις

μην ειστε μπεεεεε

 

Προφανώς και δεν λες "όχι" και σε 500 και σε 400 και σε όσα είναι γιατί έχεις υποχρεώσεις. Όταν φυσικά βρεις κάτι καλύτερο (και θα βρεις -κάποια στιγμή- αν έχεις ικανότητες) τότε φυσικά πας στο καλύτερο. Και ούτω καθεξής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να βγω οφφτοπικ λιγο, τα χρηματα που παιρνετε ειναι νορμαλ(ας πουμε)για ευρω. Απλα υπαρχει τρομερη ακριβεια στην Ελλαδα. Πηγα Τσεχια Ουγγαρια και τετοιους μισθους παιρνουν, ισως και λιγοτερα. Απλα ολα ειναι στην μιση τιμη μη πω στο 1/3. Υπαρχει ακριβεια εδω.

Επισης μου φανηκε να εχουν και καλυτερη ποιοτητα σε ολα.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν λες "όχι" και σε 500 και σε 400 και σε όσα είναι γιατί έχεις υποχρεώσεις. Όταν φυσικά βρεις κάτι καλύτερο (και θα βρεις -κάποια στιγμή- αν έχεις ικανότητες) τότε φυσικά πας στο καλύτερο. Και ούτω καθεξής.

 

οταν εχεις ενα στοχο στη ζωη σου και πιστευεις στον εαυτο σου και στο τι ξερεις τοτε ναι λες οχι 

μιλαμε παντα για δουλειες που απαιτειται γνωση οχι δουλειες του ποδαριου τυπου πωλητης , σερβιτορος κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχεις ενα στοχο στη ζωη σου και πιστευεις στον εαυτο σου και στο τι ξερεις τοτε ναι λες οχι 

μιλαμε παντα για δουλειες που απαιτειται γνωση οχι δουλειες του ποδαριου τυπου πωλητης , σερβιτορος κτλ 

 

Καλά όλα αυτά αλλά για απάντησε μου.

Το ρεύμα (ένα τυχαίο παράδειγμα) μέχρι να βρεις την δουλειά που αναφέρεις με τι θα το πληρώνεις;

 

("όχι" μπορείς να πεις μόνο όταν σε παίρνει και έχεις κάνει καλή καβάτζα ειδάλως σημαίνει ότι "βοηθιέσαι" από αλλού. και αν λες "όχι" και βοηθιέσαι ταυτόχρονα από αλλού, it's so pathetic)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ζεις. Αλλά νομίζω το έχετε αναλύσει λάθος.

Πρώτον ο βασικός μισθός δεν είναι τίποτα παραπάνω απο "έμμεσος" φόρος προς τους γονείς. Εγώ έτσι το βλέπω.

Κάνεις δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνος του και να κάνει αποταμίευση για το μέλλον.

 

Δεύτερον ο βασικός μισθός είναι ο κατώτερος νόμιμος μισθός που δικαιούται ένας άπειρος ανειδίκευτος εργάτης.

Πράγμα που σημαίνει πως με τα χρόνια και την ειδίκευση θα έχεις την δυνατότητα αύξησης.

 

Για να είμαστε και ρεαλιστές όμως δεν γίνεται με το που πιάνεις την πρώτη δουλειά στα 24-25 σου να έχεις την πολυτέλεια της ανεξαρτησίας  και τις ανέσεις ενός που εργάζεται 10 χρόνια. Προφανώς μερικές θυσίες είναι αναγκαίες, και επίσης έρχονται σε μια ηλικία η οποία τις κάνει υποφερτές (πχ φαντάσου να μην μπορείς να πληρώνεις ιντερνετ στα 70 σου! :P)

 

Πέρα απο αυτό όμως, για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, ο χαμηλός βασικός βοηθάει και τι επιχειρήσεις. Μια επιχείρηση μπορεί να προσλάβει περισσότερα άτομα πλέον, άτομα τα οποία μπορούν να εξειδικευτούν στον τομέα αυτόν και να παίρνουν περισσότερα σε μερικά χρόνια ή έστω να χτίσουν βιογραφικό. Αυτό μεταφράζεται σε ευκαιρίες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεύτερον ο βασικός μισθός είναι ο κατώτερος νόμιμος μισθός που δικαιούται ένας άπειρος ανειδίκευτος εργάτης.

 

Για να είμαστε και ρεαλιστές όμως δεν γίνεται με το που πιάνεις την πρώτη δουλειά στα 24-25 σου να έχεις την πολυτέλεια της ανεξαρτησίας  και τις ανέσεις ενός που εργάζεται 10 χρόνια

 

ο χαμηλός βασικός βοηθάει και τι επιχειρήσεις. Μια επιχείρηση μπορεί να προσλάβει περισσότερα άτομα πλέον, άτομα τα οποία μπορούν να εξειδικευτούν στον τομέα αυτόν και να παίρνουν περισσότερα σε μερικά χρόνια ή έστω να χτίσουν βιογραφικό. Αυτό μεταφράζεται σε ευκαιρίες.  

 

με ολο τα θαρρος φιλε... μαλλον μενεις σε αλλη χωρα..... 

 

ολοι πλεον με τις ατομικες ειναι καπου στα 600, ειτε εχουν ειτε δεν εχουν πτυχιο

ο αδερφος μου νοσηλευτης ειναι στα 610

μονο αν εισαι σε καμια καλη θεση και σου δινουν κανα 50αρι 100αρι παραπανω για να μην φυγεις

3ετιες δεν νομιζω να υπαρχουν εκτος απο ελαχιστες μεγαλες εταιριες

και ποιος θα προσλαβει περισσοτερα ατομα? εδω λειτουρνουν ακομα και με ελλειψεις προσωπικου....

και οσο για το περισσοτερα χρηματα με απο καποια χρονια, γελαμε απλα..  εδω δεν ειναι σιγουρο αν θα παρουν αυτα που πρεπει.. τι περισσοτερα μας λες?

 

εχουν αρχισει ακομα και τα καφε/μπαρ να αργουν στις πληρωμες..   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαρχια,χανια,περυσι οπου ειχα ενα 40τμ σχετικα καινουργιο με θεα θαλασσα,με ενοικιο 180ευρω και νερο-φως  μαζι 24 ευρω δεν ειχα ιντερνετ βεβαια,με 490 εβγαινα στο πολυ χαλαρο ,χωρις να μου μενει τιποτα στην τσεπη,αλλα καθε βραδυ ημουν εξω ,αν δεν εβγαινα καθε μερα σιγουρα θα την παλευα πιο ανετα.Πως την εβγαζα? χαλαγα μονο 10ε τη μερα! για μπιρα και προχειρο φαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ερώτημα ειναι ΠΩΣ θα ζει με τα πολύ βασικά...

Εγώ τα βάζω κάτω και δεν βγαίνουν 30 μέρες ζωής... και δεν βάζω καν μπύρες σουβλάκια κτλ.

Ο μόνος τρόπος ειναι αυτός:

Λοιπόν νοίκι 150 ευρώ (ειδικά αθήνα γύρευε τι στάβλος θα ειναι αυτό το σπίτι για να το δίνουν 150)

κοινόχρηστα 10 ευρώ

ρεύμα 35 ευρώ τον μήνα.

 

σταθερό και ιντερνετ 20 ευρώ.

Ενα λάδι 6 ευρω

ενα σωληνάριο αλάτι 1 ευρώ.

1 ευρώ 500γρ ρύζι (ή με άλλα λόγια 3 μικρές μερίδες ρύζι ) x 30

 

1 καρβέλι 50 λεπτά x10

μια εξάδα νερά 1.70 x 4

 

1 σαπούνι 2 ευρώ

 

1 σαμπουάν 4 ευρώ

 

1 σαμπουάν για το σώμα 4 ευρώ

 

1 set ξυραφάκια bic 3 ευρώ x2

 

1 αφρό 4 ευρώ

 

1 χαρτί κουζίνας 2 ευρώ

 

1 σετ χαρτί υγείας 8 ευρώ

 

1 υγρό για τα πιάτα 4 ευρώ

 

Σκόνη για τα ρούχα πες 10 ευρώ τον μήνα (θα πάρει μεγάλη για οικονομία )

 

έχουμε και λέμε σύνολο 304,4 ευρώ  του μένουν 175 ευρώ θα κάνει και οικονομία!!! :D κάπως έτσι την βλέπει και ο τσίπρα γιαυτό δεν ανέβασε τον βασικό! :P

 

Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν πως έχει πετσέτες πιάτα συσκευή τηλεφώνου έπιπλα ρούχα παπούτσια κτλ και πως δεν θα αρρωστήσει και πως αντέχει με σκέτο ρύζι :P

Κι ομως αυτα τα νουμερα ειναι αρκετα ρεαλιστικα.

 

Εγω προσωπικα πληρωνω λιγοτερο απο 10 ευρω κοινοχρηστα και νερο.

 

Θερμανση δεν εχω καθολου, αλλα την παλευω ανετα γιατι ειμαι χαμηλα με φατσα σε ακαλυπτο.

 

Ενοικιο 150 δυσκολο, αλλα φιλοι μου εχουν βρει υποφερτα σπιτια με 170-200 ευρω.

 

Στο φαγητο μπορεις να κατεβεις αν κυνηγας υπερπροσφορες, βρισκεις τα φθηνοτερα, πχ λαικες αργα, lidl. Τουλαχιστον θα μπορεσεις να βαλεις φρουτα και κρεας στην τιμη του ριζιου. Αλλα αυτο βεβαια θελει τεραστια πειθαρχια.

 

Σταθερο-ιντερνετ εγω πληρωνω 17.5 και κινητη 6.5.

 

Στα σαμπουαν, απορυπαντικα κλπ μπορεις να κατεβεις ανετα με προσφορες 1+1, προιοντα ετικετας, ημερες προσφορων.

 

Ξυραφακια-αφρος-κουρεμα με την κουρευτικη, εκτος κι αν εισαι στρατιωτικος.:P

 

Γενικα το προβλημα πιστευω ειναι το φαγητο, γιατι ολο και καμια μπυρα, σουβλακι, σοκολατα θα παρεις ή κανα κοψιδι και η διασκεδαση.

 

Η αποψη μου ειναι οτι ζεις αλλα θες καποια καβατζα, ειτε δικη σου ειτε απο γονεις για εκτακτα εξοδα. Και φυσικα δεν αντεχεις για πανω απο κανα δυο χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαρχια,χανια,περυσι οπου ειχα ενα 40τμ σχετικα καινουργιο με θεα θαλασσα,με ενοικιο 180ευρω και νερο-φως  μαζι 24 ευρω δεν ειχα ιντερνετ βεβαια,με 490 εβγαινα στο πολυ χαλαρο ,χωρις να μου μενει τιποτα στην τσεπη,αλλα καθε βραδυ ημουν εξω ,αν δεν εβγαινα καθε μερα σιγουρα θα την παλευα πιο ανετα.Πως την εβγαζα? χαλαγα μονο 10ε τη μερα! για μπιρα και προχειρο φαι.

 

(10 ευρώ/ημέρα) x (30 ημέρες) = 300 ευρώ

 

Να φανταστώ ότι κάρτα στο κινητό σου δεν έβαζες ποτέ, ότι δεν ήσουν καπνιστής και ότι δεν είχες έξοδα μετακίνησης. Και ότι δεν χρειαζόταν από κάπου να αποταμιεύσεις για εισιτήρια αν θα ερχόσουν Αθήνα. Εικασίες φυσικά :P

 

300 ευρώ λοιπόν για φαγητό και ποτό και 180 για ενοίκιο και 24 για νερό-φως, μας κάνουν 504 ευρώ δηλαδή ήσουν -14 ευρώ κάθε μήνα. ¯\_(ツ)_/¯

 

(αλλά 'ντάξει, όταν ήταν Φεβρουάριος, τότε μόνο 484 δηλ. σου έμεναν και 6 ευρουλάκια!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ευρο την μερα για φαι. απο το πρωι ως το βραδυ ειναι 300 τον μηνα "και τα βαζω ολα απο νερο μπυρα ψωμι μαρμελαδα γαλα ολα"

δεν μπορεις να ζεις με 2,70  το σουβλακι καθε μερα

200 ευρο το σπιτι με ολα μεσα. τηλεφωνο-ιντερνετ-ρευμα-νερο-νοικι-κοινοχρηστα

 

συνολο 500

 

περιπου 30 ευρο τον μηνα για καθαριοτητα και οχι μονο "χλωρινες σαπουνι απορρυπαντικο σκουπες σακουλες σφουγγαριστρα βετεξ σφουγγαρι σαμπουαν αφρολουτρο γαντια χαρτι υγειας ρολο κουζινας αφρο ξυρισματος ξυραφακια οδοντοβουρτσα οδονροκρεμα μαλακτικο αζαξ ζελε παπακι για την τουαλετα κουβα λεκανι σιδερο νερο για το σιδερο φαρασι ποδια κτλ κτλ

 

530

 

10 ευρο για καφε "στο σπιτι" και τα υπολοιπα

 

35 ευρο μια καρτα για λεωφορεια 

 

575

 

5 ευρο τον μηνα μεσο ορο για αγορα ρουχων παπουτσιων μεχρι ποτηριων πιατων επιπλων αλλα και ηλεκρωνικων ειδων μαζι με σεντονια κουβερτες χαλια παλωμα λαμπες για το σπιτι 

 

580 

 

2 καφεδες τον μηνα να πινεις εξω και 2 μπυρες τον μηνα επισης εξω "τις 4 κυριακες του μηνα"

απο 2χ3 ο καφες και απο 2χ3 η μπυρα ειναι 12 ευρο συνολο

 

παμε στα 592

 

αμα τωρα βαλεις θερμανση και πραματα που συμβαινουν οπως π.χ εναν οδοντιατρο τοτε πανε και τα δωρα....

 

πια αποταμιευση.??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι συζητήσεις του στυλ με πόσα την βγάζεις τον μήνα και αν με τόσα τα βγάζει κάποιος τον μήνα μου είναι από τις πλέον αποφευκτέες. Και αυτό διότι ο καθένας μας έχει μεγαλώσει διαφορετικά από το σπίτι του, διαφορετική προσωπικότητα ψυχολογία και καταναλωτικές συνήθειες, οπότε υπάρχει τεράστια υποκειμενικότητα όταν μιλάμε για τέτοια θέματα και έννοιες όπως η "ζωή" και το επίπεδο της ζωής με καθαρά οικονομικά κριτήρια.

 

Πολύ γενικά θα πω οτι με τον βασικό ζεις χωρίς βοήθεια αλλά πολύ δύσκολα και με αρκετό ψάξιμο για τιμές/προσφορές σε διάφορα προϊόντα/υπηρεσίες και αυτό για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Οι μόνοι που δεν θα έχουν πρόβλημα είναι όσοι μεγάλωσαν πολύ φτωχικά με στερήσεις και περιορισμούς.


10 ευρο την μερα για φαι. απο το πρωι ως το βραδυ ειναι 300 τον μηνα "και τα βαζω ολα απο νερο μπυρα ψωμι μαρμελαδα γαλα ολα"

δεν μπορεις να ζεις με 2,70  το σουβλακι καθε μερα

200 ευρο το σπιτι με ολα μεσα. τηλεφωνο-ιντερνετ-ρευμα-νερο-νοικι-κοινοχρηστα

 

συνολο 500

 

περιπου 30 ευρο τον μηνα για καθαριοτητα και οχι μονο "χλωρινες σαπουνι απορρυπαντικο σκουπες σακουλες σφουγγαριστρα βετεξ σφουγγαρι σαμπουαν αφρολουτρο γαντια χαρτι υγειας ρολο κουζινας αφρο ξυρισματος ξυραφακια οδοντοβουρτσα οδονροκρεμα μαλακτικο αζαξ ζελε παπακι για την τουαλετα κουβα λεκανι σιδερο νερο για το σιδερο φαρασι ποδια κτλ κτλ

 

530

 

10 ευρο για καφε "στο σπιτι" και τα υπολοιπα

 

35 ευρο μια καρτα για λεωφορεια 

 

575

 

5 ευρο τον μηνα μεσο ορο για αγορα ρουχων παπουτσιων μεχρι ποτηριων πιατων επιπλων αλλα και ηλεκρωνικων ειδων μαζι με σεντονια κουβερτες χαλια παλωμα λαμπες για το σπιτι 

 

580 

 

2 καφεδες τον μηνα να πινεις εξω και 2 μπυρες τον μηνα επισης εξω "τις 4 κυριακες του μηνα"

απο 2χ3 ο καφες και απο 2χ3 η μπυρα ειναι 12 ευρο συνολο

 

παμε στα 592

 

αμα τωρα βαλεις θερμανση και πραματα που συμβαινουν οπως π.χ εναν οδοντιατρο τοτε πανε και τα δωρα....

 

πια αποταμιευση.??????

 

Αρκετά ρεαλιστικά τα νούμερα. Αποταμίευση πολύ δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε παιδια 300 ευρω για φαγητο για ενα ατομο. Με 100 ευρω εισαι υπερ κομπλε. Μια μεριδα μακαρονια γυρω στο 1 ευρω βγαινει, ρυζι με κοτοπουλο παλι γυρω στο 1,5 ευρω. Τοστ με παριζα και τυρι ετικετας βαρια 40 λεπτα. Το καρβελι εχει 50 λεπτα, ποσο να κοστιζουν δυο φετες με βιταμ-μαρμαλαδα; Το γαλα 1,14 εχει και κραταει τεσσερις μερες νορμαλ καταναλωση, 30 λεπτα τη μερα. Κρασακι 1,5 λιτρο βρισκεις με λιγοτερο απο 3 ευρω. Με 3 ευρω μεσο ορο τη μερα τρωγοπινεις μια χαρα, ειδικα αν κυνηγας προσφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μερίδα ρύζι με κοτόπουλο φτιάχνεις με 1,5 ευρώ; Χορταίνεις μόνο με μία τέτοια;

 

Και φυσικά εννοείται ότι δεν θα έχει τίποτα άλλο εκτός από το ρύζι και το κοτόπουλο και αλάτι ή/και πιπέρι (σαλτσούλες, ιδιαίτερα μπαχαρικά, λεμόνι κ.λπ. τα ξεχνάς).

 

Βούτυρο ή/και ελαιόλαδο για το μαγείρεμα;;;

 

Η μερίδα μακαρόνια + η μερίδα ρυζιού με κοτόπουλο + το τοστάκι + το γάλα που είπες και δίχως τα υπόλοιπα (καρβέλι και κρασάκι) είναι - βάσει των υπολογισμών σου - 3 ευρώ. Χωρίς το βούτυρο ή το λάδι.

 

Τοστάκι και γάλα πες ότι τα τρως για πρωινό.

 

Και όλα τα υπόλοιπα για μεσημεριανό - και προσωπικά μπορεί να συνέχιζα να πεινάω. Με σκέτα μακαρόνια ή μακαρόνια με λίγο τυράκι (?) προσωπικά δεν χορταίνω (και δεν είμαι και βαρέων βαρών αρσενικό), οπότε θα χρειαστεί και η μεριδούλα με το ρύζι και το κοτοπουλάκι στο ίδιο γεύμα. O κιμάς και οι σαλτσούλες κοστίζουν, σωστά;

 

Απογευματινό και βραδινό τίποτα;

 

Φρούτα ή λαχανικά παίζουν;

 

Και πάλι καλά να λες αν ζεις σε περιοχή με καλό νερό και δεν αγοράζεις εμφιαλωμένα (ακόμα και στην Αθήνα υπάρχουν αρκετές οικογένειες που αγοράζουν).

 

Άποψή μου, αν τρέφεσαι με 100 ευρώ το μήνα, είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να ξοδέψεις μερικά χιλιάρικα στην πορεία για να διορθώσεις προβλήματα υγείας που θα προκύψουν. Το στομάχι δεν κάνει να γουργουρίζει - σημαίνει ότι πρέπει να κατεβάσεις τροφή για να έχει δουλίτσα το γαστρικό οξύ. Και δεν μπορείς να τρως και συνέχεια ρύζι, μακαρόνια και ψωμιά.

 

Για κάποιον που γυμνάζεται και που προσέχει το σώμα του και την υγεία του, ακόμα και τα 300 είναι λίγα.

 

Θα είχε ενδιαφέρον να μας κοστολογήσει μια ισορροπημένη διατροφή ένας διατροφολόγος του φόρουμ.

 

 

 

Υ.Γ.: Πείνασα με όλα αυτά... και μόλις πριν μια ώρα έφαγα μια μεγάλη μερίδα μακαρόνια με κιμά. :mellow:

 

 

 

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειπα καποιες τιμες, δεν εννοουσα να τρως ολα αυτα καθε μερα. Το να βγαλεις κανονικα προγραμμα ειναι δυσκολο αφου τα περισσοτερα τροφιμα τα καταναλωνεις σε πανω απο μια μερα. Για τις μεριδες που ανεφερα αναλυτικα, με συνηθεις τιμες σε προσφορα:

 

Πακετο μακαρονια 60λ. Αντε να βαλεις το 1/3, που ειναι τεραστια μεριδα, εχουμε 20λ.

Πουμαρο τοματακια 60λ. Παλι το 1/3 , εχουμε αλλα 20λ.

Τυρι 50γ με 8 ευρω το κιλο, 40λ.

Συνολο 1 ευρω

 

1 κιλο κοτοπουλο 2,4 ευρω

500γ ρυζι με 1,2 ευρω

Συνολο 3,6 ευρω. Αν φας το 1/3, 1,20 ευρω.

 

Εγω συνηθως τρωω ενα τετοιο γευμα το μεσημερι, γαλα με κορν φλεικς ή τοστ το πρωι και ενα σαντουιτς το βραδυ και ειμαι μια χαρα.

 

Φρουτα και λαχανικα μπορεις να παρεις στη λαικη, πορτοκαλια 40 λεπτα το κιλο, μαρουλια 4 κομματια 1 ευρω.

 

Στην πραξη νομιζω ολοι καπως ετσι τρωνε, οχι λογο χρηματων αλλα λογου χρονου/ βαρεμαρας. Απλα αυτος που εχει ανεση αντι για κοτοπουλο θα παρει φιλετο γαλοπουλας/ σολωμο ή αντι προσφορας θα παιρνει την αγαπημενη του μαρκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...