Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολοι εσεις ειστε στον βασικο μισθο γιατι δεν εχετε κανει κατι για να μην ειστε στον βασικο οποτε μην θεωρειτε δεδομενο οτι ολος ο κοσμος ειναι στον βασικο , γιατι αυτο λετε σε τοσες σελιδες εδω μεσα

υπαρχουν και πολλοι που κανουν πολλα παραπανω απο 400-500 το μηνα 

 

σου πετανε ενα 400-500 και σαν προβατο λες ναι οσο αναγκη και να τα εχεις

το θεμα ειναι να πεις οχι και να κυνηγυσεις αυτα που νομιζεις οτι αξιζεις

μην ειστε μπεεεεε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κάποιος που να παίρνει βασικό και να την βγάζει πέρα χωρίς λεφτά από γονείς κτλ;

 

μπορεί να μας πει πως διαχειρίζεται τα καθημερινά έξοδα του κάθε μήνα;

 

Φαντάζομαι όσοι το κάνουν μένουν στο πατρικό για να μην έχουν νοίκι... θα μου έκανε εντύπωση αν μπορούν να σηκώσουν ΚΑΙ νοίκι με αυτά τα έσοδα.

 

 

 

Όπως στρώνεις στην κάλπη κοιμάσαι.

Δεν ζεις.

 

Ακριβώς.

Αν βγεις λίγο μια βόλτα έξω κυκλοφορούν μόνο ηλικίες < 20 και > 50.

Οι άλλοι μετανάστευσαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις ειστε στον βασικο μισθο γιατι δεν εχετε κανει κατι για να μην ειστε στον βασικο οποτε μην θεωρειτε δεδομενο οτι ολος ο κοσμος ειναι στον βασικο , γιατι αυτο λετε σε τοσες σελιδες εδω μεσα

υπαρχουν και πολλοι που κανουν πολλα παραπανω απο 400-500 το μηνα 

Και πολύ απλά ή δεν θα πάρεις την δουλειά ή θα πάρεις πόδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις ειστε στον βασικο μισθο γιατι δεν εχετε κανει κατι για να μην ειστε στον βασικο οποτε μην θεωρειτε δεδομενο οτι ολος ο κοσμος ειναι στον βασικο , γιατι αυτο λετε σε τοσες σελιδες εδω μεσα

υπαρχουν και πολλοι που κανουν πολλα παραπανω απο 400-500 το μηνα 

 

σου πετανε ενα 400-500 και σαν προβατο λες ναι οσο αναγκη και να τα εχεις

το θεμα ειναι να πεις οχι και να κυνηγυσεις αυτα που νομιζεις οτι αξιζεις

μην ειστε μπεεεεε

 

Όλοι εσείς που είστε (λίγο έως πολύ) πάνω απ' το βασικό μισθό, είναι γιατί είχατε μέσο να χωθείτε και να πάρετε τις θέσεις κάποιων άλλων, οπότε μη θεωρείτε ότι όλοι εσείς αξίζετε αυτά που παίρνετε, γιατί αυτό λες.

 

Μια μικρή παράφραση.

 

Σοβαρά τώρα, μην ξεφεύγουμε. Είπαμε να κάνουμε κόσμια συζήτηση. Άμα δε μπορείς, γίνε κομμωτής που λέει και το άσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως στρώνεις στην κάλπη κοιμάσαι.

 

Ακριβώς.

Αν βγεις λίγο μια βόλτα έξω κυκλοφορούν μόνο ηλικίες < 20 και > 50.

Οι άλλοι μετανάστευσαν.

Μην το λες το πρωί προς μεσημέρι κάνε μια βόλτα στις καφετέριες φουλ θα είναι από 20+.

 

Είναι οι γνωστοί που πίνοντας φραπέ κατηγορούν την κρίση που δεν βρίσκουν δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που είστε (λίγο έως πολύ) πάνω απ' το βασικό μισθό, είναι γιατί είχατε μέσο να χωθείτε και να πάρετε τις θέσεις κάποιων άλλων, οπότε μη θεωρείτε ότι όλοι εσείς αξίζετε αυτά που παίρνετε, γιατί αυτό λες.

 

Μια μικρή παράφραση.

 

Σοβαρά τώρα, μην ξεφεύγουμε.

ειδες που εχεις κομπλεξ ? γιατι ενας που βγαζει οσα βγαζει πρεπει να εχει μεσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως στρώνεις στην κάλπη κοιμάσαι.

 

Ακριβώς.

Αν βγεις λίγο μια βόλτα έξω κυκλοφορούν μόνο ηλικίες < 20 και > 50.

Οι άλλοι μετανάστευσαν.

Εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδες που εχεις κομπλεξ ? γιατι ενας που βγαζει οσα βγαζει πρεπει να εχει μεσο ?

 

Κόμπλεξ δεν ξέρω αν έχω.

 

Αυτό που ξέρω ότι έχω, είναι αρκετούς γνωστούς αγράμματους, σχεδόν αναλφάβητους που χώθηκαν σε θεσάρες με παχυλούς μισθούς.

 

Και για τα δεδομένα του κοινωνικού μου κύκλου, το «αρκετούς» μεταφράζεται σε πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε ζεις, το ερωτημα ειναι ποσο θα αντεξεις τετοια ζωη.

Για κανα αισθημα ουτε λογος απο κανεναν, στο απεκλεισαν ολοι, οποτε φαντασου για τι ζωη θα μιλαμε, γιατι κακα τα ψεματα και η καλυτερη κοπελα ενα καφεδακι, μια βολτουλα, ενα μπανακι θα το θελει εστω και μισα μισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόμπλεξ δεν ξέρω αν έχω.

 

Αυτό που ξέρω ότι έχω, είναι αρκετούς γνωστούς αγράμματους, σχεδόν αναλφάβητους που χώθηκαν σε θεσάρες με παχυλούς μισθούς.

 

Και για τα δεδομένα του κοινωνικού μου κύκλου, το «αρκετούς» μεταφράζεται σε πολλούς.

 

Εγώ ξέρω ότι όλοι παραπονιούνται για τα ρουσφέτια στα forums και στην κάλπη ψηφίζουν 99% κρατισμό (δηλαδή ρουσφέτια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι όλοι παραπονιούνται για τα ρουσφέτια στα forums και στην κάλπη ψηφίζουν 99% κρατισμό (δηλαδή ρουσφέτια).

 

Σταμάτα να σπαμάρεις το κάθε θέμα με τις -ίδιες και τις ίδιες- ανοησίες σου.

 

Όλοι εσείς που είστε (λίγο έως πολύ) πάνω απ' το βασικό μισθό, είναι γιατί είχατε μέσο να χωθείτε και να πάρετε τις θέσεις κάποιων άλλων, οπότε μη θεωρείτε ότι όλοι εσείς αξίζετε αυτά που παίρνετε, γιατί αυτό λες.

 

Εδώ τώρα πέφτεις στη παγίδα και -ασυναίσθητα- γενικεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις ειστε στον βασικο μισθο γιατι δεν εχετε κανει κατι για να μην ειστε στον βασικο οποτε μην θεωρειτε δεδομενο οτι ολος ο κοσμος ειναι στον βασικο , γιατι αυτο λετε σε τοσες σελιδες εδω μεσα

υπαρχουν και πολλοι που κανουν πολλα παραπανω απο 400-500 το μηνα 

 

σου πετανε ενα 400-500 και σαν προβατο λες ναι οσο αναγκη και να τα εχεις

το θεμα ειναι να πεις οχι και να κυνηγυσεις αυτα που νομιζεις οτι αξιζεις

μην ειστε μπεεεεε

ναι ωραία ιδέα αλλά στην πράξη τι γίνεται όμως;

 

Αν ο άλλος χρωστάει λογαριασμούς κτλ και δεν βρίσκει άλλη δουλειά εκτός απο τον βασικό τότε αν πει όχι απλά θα συνεχίσει με 0 εισόδημα και θα τον πετάξουν απο το διαμέρισμα...

 

μετά δεν θα έχει που να μείνει ή θα πρέπει να γυρίσει στο χωριό και δεν θα έχει να φάει....

 

άρα πως να πει όχι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ωραία ιδέα αλλά στην πράξη τι γίνεται όμως;

 

Αν ο άλλος χρωστάει λογαριασμούς κτλ και δεν βρίσκει άλλη δουλειά εκτός απο τον βασικό τότε αν πει όχι απλά θα συνεχίσει με 0 εισόδημα και θα τον πετάξουν απο το διαμέρισμα...

 

μετά δεν θα έχει που να μείνει ή θα πρέπει να γυρίσει στο χωριό και δεν θα έχει να φάει....

 

άρα πως να πει όχι;

 

 

Για μένα να μη πει όχι, αλλά να μην επαναπαυτεί - συμβιβαστεί κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...