Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, asdfnikos είπε

Έχεις μιλήσει με την Alpha Bank μήπως μπλοκάρει την συναλλαγή σαν ύποπτη; 

Την πρώτη φορά που είχε συμβεί ήταν Κυριακή και την άλλη μέρα με πήραν τηλέφωνο από την Άλφα, τους είπα τι έγινε κι έμεινε εκεί το θέμα.

Να τους πάρω εγώ να τους πω τι; να ψάχνω τον ένα στους 50 υπαλλήλους που θα ξέρει τι εστί Curve?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Την πρώτη φορά που είχε συμβεί ήταν Κυριακή και την άλλη μέρα με πήραν τηλέφωνο από την Άλφα, τους είπα τι έγινε κι έμεινε εκεί το θέμα.

Να τους πάρω εγώ να τους πω τι; να ψάχνω τον ένα στους 50 υπαλλήλους που θα ξέρει τι εστί Curve?

Όχι. Θα τους παρεις θα τους πεις προσπαθω να πληρωσω σε Μια Υπηρεσία μεσω της καρτας μου και απέρριπτε απο την τραπεζα μου.Αυτοι αν έγινε κίνηση που την μπλόκαραν θα την δουνε και θα την βαλουν στην white list σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Όχι. Θα τους παρεις θα τους πεις προσπαθω να πληρωσω σε Μια Υπηρεσία μεσω της καρτας μου και απέρριπτε απο την τραπεζα μου.Αυτοι αν έγινε κίνηση που την μπλόκαραν θα την δουνε και θα την βαλουν στην white list σου.

Αν έχω χρόνο και διάθεση κάποια στιγμή...αλλιώς υπάρχουν κι άλλες κάρτες συνδεδεμένες. Τα περνάω στη Ρεβολουτ π.χ και κάνουν βόλτες στην Αγγλία να πάρουν και αέρα ευρωπαϊκό.

Πιο λίγο χρόνο θα μου φάει αυτό βασικά...

χμμμμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κανεις εάν 

1) υπάρχει κάποια χρέωση στην κάρτα με την οποία θα χρησιμοποιήσεις μέσω της φυσικής curves?

2) επισης τα χρήματα του curves cash πως μπορώ να τα μεταφέρω άλλου ;; γιατί δεν δουλεύει το nfc σε μένα για να τα χρησιμοποιήσω έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Funny__boy είπε

Ξέρει κανεις εάν 

1) υπάρχει κάποια χρέωση στην κάρτα με την οποία θα χρησιμοποιήσεις μέσω της φυσικής curves?

2) επισης τα χρήματα του curves cash πως μπορώ να τα μεταφέρω άλλου ;; γιατί δεν δουλεύει το nfc σε μένα για να τα χρησιμοποιήσω έτσι 

1. Καμιά χρέωση
2. Δεν ειναι υποχρεωτικό να πληρώσεις με το NFC . Απλα επιλεγείς το Curve cash για πληρωμή και πληρώνεις κανονικά με την φυσική κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Funny__boy said:

Ξέρει κανεις εάν 

1) υπάρχει κάποια χρέωση στην κάρτα με την οποία θα χρησιμοποιήσεις μέσω της φυσικής curves?

2) επισης τα χρήματα του curves cash πως μπορώ να τα μεταφέρω άλλου ;; γιατί δεν δουλεύει το nfc σε μένα για να τα χρησιμοποιήσω έτσι 

Περίμενε, θα βγάλουν update που θα μπορείς να στέλνεις σε άλλον ή στις κάρτες σου ή απο τις κάρτες σου στην κάρτα cash.

Αλλιώς εάν έχεις revolut, δημιούργησε σύνδεσμο πληρωμής και στείλε τα εκεί, ομοίως και με paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χριστουγεννιάτικη προσφορά από curve. 
Ανανεώνει το 1% cashback σε 3 επιλεγμένα καταστήματα τις επιλογής μας.

Απαιτείται αναβάθμιση της εφαρμογής.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα καλά καθούμενα ενώ πριν περίπου 2 εβδομάδες είχα καταφέρει να στήσω και το Google Pay και το Samsung Pay (στο Gear S3 μόνο), ανακάλυψα σήμερα που έκανα "format" στο κινητό και το ρολόϊ και έπρεπε να τα στήσω από την αρχή ότι δεν δέχεται την Curve ούτε το Google Pay, ούτε το Samsung Pay.

Στο community διάβασα ένα σχόλιο ότι ενώ πριν λίγο καιρό επέτρεπαν Google και Samsung Pay σε κατοίκους εκτός Αγγλίας, εδώ και 10 περίπου ημέρες το έκοψαν... και όσοι είχαν ήδη ενεργοποιήσει την Curve τους δεν έχουν πρόβλημα, αλλά όσοι δοκιμάσουν να την ενεργοποιήσουν τώρα... την πάτησαν...

Ωραίοι τύποι πάντως να αφαιρούν χαρακτηριστικά χωρίς ούτε καν ένα email...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/12/2019 στις 8:01 ΜΜ, Starback είπε

Και στα καλά καθούμενα ενώ πριν περίπου 2 εβδομάδες είχα καταφέρει να στήσω και το Google Pay και το Samsung Pay (στο Gear S3 μόνο), ανακάλυψα σήμερα που έκανα "format" στο κινητό και το ρολόϊ και έπρεπε να τα στήσω από την αρχή ότι δεν δέχεται την Curve ούτε το Google Pay, ούτε το Samsung Pay.

Στο community διάβασα ένα σχόλιο ότι ενώ πριν λίγο καιρό επέτρεπαν Google και Samsung Pay σε κατοίκους εκτός Αγγλίας, εδώ και 10 περίπου ημέρες το έκοψαν... και όσοι είχαν ήδη ενεργοποιήσει την Curve τους δεν έχουν πρόβλημα, αλλά όσοι δοκιμάσουν να την ενεργοποιήσουν τώρα... την πάτησαν...

Ωραίοι τύποι πάντως να αφαιρούν χαρακτηριστικά χωρίς ούτε καν ένα email...

Δεν έχω προσθέσει ξανα καρτα στo Samsung Pay : πέρασε το πρώτο βήμα με τα στοιχεία της κάρτας και σου ζήτησε να αποδεχτείς τους όρους και σου έβγαλε ότι έγινε denied απο τη τράπεζα ; Στο forum τους ναι μεν λενε οτι είναι για Άγγλους πελάτες αλλα λεει ότι ο έλεγχος γίνεται από το  ΒIC της κάρτας,  που όμως για όλους αγγλικό δεν είναι (;) μέχρι και εκεί το λούσαν ...

 

Επεξ/σία από gianso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου συνέβη και εμένα πριν λίγες μέρες να μην εκτελεστεί συναλλαγή σε βενζινάδικο με google pay σε κάρτα curve και ενεργή κάρτα debit της alpha bank. Όπως έχει αναφερθεί και από άλλους φίλους μετά από λίγο και αφού είχαν καταγραφεί 2 αποτυχημένες προσπάθειες πληρωμής από μέρους μου με κάλεσαν από την alpha bank να με ρωτήσουν αν ήμουν εγώ που ζήτησα την συναλλαγή.

Η ερώτηση η δική μου είναι αν έχει παρατηρηθεί κάτι αντίστοιχο με συνδεδεμένη κάρτα άλλης ελληνικής τράπεζας πχ εθνική , Πειραιώς, EUROBANK 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, christou είπε

Μου συνέβη και εμένα πριν λίγες μέρες να μην εκτελεστεί συναλλαγή σε βενζινάδικο με google pay σε κάρτα curve και ενεργή κάρτα debit της alpha bank. Όπως έχει αναφερθεί και από άλλους φίλους μετά από λίγο και αφού είχαν καταγραφεί 2 αποτυχημένες προσπάθειες πληρωμής από μέρους μου με κάλεσαν από την alpha bank να με ρωτήσουν αν ήμουν εγώ που ζήτησα την συναλλαγή.

Η ερώτηση η δική μου είναι αν έχει παρατηρηθεί κάτι αντίστοιχο με συνδεδεμένη κάρτα άλλης ελληνικής τράπεζας πχ εθνική , Πειραιώς, EUROBANK 

Εσυ τους ρωτησες γιατι απορρίφθηκε η αυναλλαγη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alfeios είπε

Εσυ τους ρωτησες γιατι απορρίφθηκε η αυναλλαγη ;

Ναι . Μου είπαν χωρίς υπεκφυγές ότι επειδή η συναλλαγή γίνεται μέσω της curve  κάποιες φορές μπορεί να μπλοκάρεται.η υπάλληλος φάνηκε να είναι ενημερωμένη για το τι είναι αυτή η η curve, καθώς όταν της ανέφερα ότι είναι ενοχλητικό να μπλοκάρει η τράπεζα την συναλλαγή και ότι έχω την δυνατότητα να κλειδώσω την κάρτα για λόγους ασφαλείας μου είπε ότι το γνωρίζει αλλα το σύστημα της αλφα έτσι λειτουργεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αφού διάβασα αυτό το θέμα αποφάσισα να βγάλω κι εγώ curve Card για ανέπαφες συναλλαγές με το Google pay. Έκανα από μια συναλλαγή με κάθε κάρτα που πέρασα, έκανα και ανέπαφη συναλλαγή με την curve. Δεν μπορώ όμως να συνδέσω την curve για ανέπαφες με το Google pay. Δείτε και το screenshot από το κινητό μου. Κάποια βοήθεια; 

Screenshot_20191219_171710_com.google.android.gms.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, efbill είπε

Καλησπέρα. Αφού διάβασα αυτό το θέμα αποφάσισα να βγάλω κι εγώ curve Card για ανέπαφες συναλλαγές με το Google pay. Έκανα από μια συναλλαγή με κάθε κάρτα που πέρασα, έκανα και ανέπαφη συναλλαγή με την curve. Δεν μπορώ όμως να συνδέσω την curve για ανέπαφες με το Google pay. Δείτε και το screenshot από το κινητό μου. Κάποια βοήθεια; 

Screenshot_20191219_171710_com.google.android.gms.jpg

Το ανέφερα κάποια posts πιο επάνω:

Και στα καλά καθούμενα ενώ πριν περίπου 2 εβδομάδες είχα καταφέρει να στήσω και το Google Pay και το Samsung Pay (στο Gear S3 μόνο), ανακάλυψα σήμερα που έκανα "format" στο κινητό και το ρολόϊ και έπρεπε να τα στήσω από την αρχή ότι δεν δέχεται την Curve ούτε το Google Pay, ούτε το Samsung Pay.

Στο community διάβασα ένα σχόλιο ότι ενώ πριν λίγο καιρό επέτρεπαν Google και Samsung Pay σε κατοίκους εκτός Αγγλίας, εδώ και 10 περίπου ημέρες το έκοψαν... και όσοι είχαν ήδη ενεργοποιήσει την Curve τους δεν έχουν πρόβλημα, αλλά όσοι δοκιμάσουν να την ενεργοποιήσουν τώρα... την πάτησαν...

Ωραίοι τύποι πάντως να αφαιρούν χαρακτηριστικά χωρίς ούτε καν ένα email...

Στα καλά καθούμενα το έκοψαν σε όποιον δεν διαμένει Αγγλία με την υπόσχεση να ανοίξει και για τις υπόλοιπες αγορές μέσα στο 2020... το φωνάζω πόσο μλκς είναι σε διάφορα posts στο community που έχουν αλλά δεν ιδρώνει το αυτάκι τους... τραπεζικό ίδρυμα που δίνει και παίρνει υπηρεσίες όποτε γουστάρει, χωρίς να ενημερώνει και κανέναν... ωραίοι τύποι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...