Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, tanagra είπε

Καλησπέρα σε όλους σήμερα έκανα λογαριασμό στην curve για να προσθέσω ελληνική κάρτα μέσα ( eurobank ). Απλα επειδη δεν έχω ψαχτεί πάρα πολύ θέλω να ρωτήσω ειναι αξιόπιστη η εφαρμογή και φιλική σαν την revolut ας πούμε που αν έχεις κάποιο προβλημα συνέδεσε με εκπρόσωπο και γενικά να ειναι όλες οι κάρτες που θα βάλω μέσα προστατευομενες και ασφαλείς  ; επισης

1) όταν δουλέψω την εφαρμογή εκτός από το ότι μπορείς να προσθεσεις και άλλες κάρτες θα δω κάποιο ελάττωμα υπαρχει κάτι που πρεπει να προσέξω 

2) ειναι σαν την revolut ή εχει κάτι μείον ή έξτρα δηλαδή μπορείς να κάνεις top up, πληρωμές σε € ...

Η curve Δεν Είναι digital wallet!Και μάλλον Δεν έχεις καταλάβει Την λειτουργία της. 

Είναι Ένα μεσο αποθήκευσης των καρτών Που Έχεις ώστε να πληρώνεις Μόνο με Μια Καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, esofron είπε

καλησπέρα,

apple pay -> curve -> eurobank debit έπαιξε κανονικά σε σκλαβενίτη.

μετραει στο χτισιμο του αφορολογητου αυτος ο συνδυασμος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, johanio said:

μετραει στο χτισιμο του αφορολογητου αυτος ο συνδυασμος??

Ναι μετράει, δηλαδή οτι ισχύει με τις ελληνικές. Εάν μέσω curve κάνεις top up σε revolut δεν μετράει όπως ακριβώς και με τις ελληνικές ή σε άλλες υπηρεσίες μεταφοράς χρημάτων. 

Έτσι φαίνεται στο παραστατικό. Το πρώτο είναι η κίνηση, το δεύτερο οτι προστέθηκε στο αφορολόγητο.

Spoiler

1552910317_Screenshot(32).jpg.2e211e5c5c0954a27dc447ba5a4a018c.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν παίρνεις την "επιστροφή" όμως έτσι.

Να σου πω με ενδιαφέρει πιο πολύ η ευκολία, παρά η επιστροφή του 1% ειδικά σε μικρούς λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, vagstef είπε

Απ ότι είδα η Revolut φόρτισε κανονικά μέσω GPay με την Alpha κάρτα. Έχει δοκιμάσει κανείς τελευταία σε μαγαζί με alpha?

curve.jpg

Τι εννοείς φόρτισε μέσω gpay  με την alpha ,εξήγησε λίγο την διαδικασία γιατί με ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Τι εννοείς φόρτισε μέσω gpay  με την alpha ,εξήγησε λίγο την διαδικασία γιατί με ενδιαφέρει

πρόσθεσα την Alpha κάρτα στην Curve

μετά πήγα στη Revolut να φορτίσω μέσω GPay και διάλεξα την Curve (έχοντας επιλεγμένη την Alpha για πληρωμές μέσω Curve), την έχω περασμένη στο GPay

τέλος την δέχτηκε και χρεώθηκε η Alpha για την φόρτιση

θα δοκιμάσω και σε μαγαζί, λεγανε πως την απορρίπτει η alpha, είχα ξαναδοκιμάσει φόρτιση με alpha πριν αρκετό καιρό και είχε αποτύχει

curve2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εγώ έκανα πληρωμή με κάρτα curve ενώ είχα επιλέξει χρέωση στην Ν26 και ολα καλά ! Απλά έχω μερικές απορίες που οποιος ξέρει να μου λύσει.

1) πως μπορω να στειλω χρήματα στην curve cash και βασικά γινετε ή ότι θέλω σκεφτομαι ;

2) Αν επιλέξω κάρτα eurobank και πάω σε ένα ATM kai βάλω την κάρτα της curve θα καταλάβει το ΑΤΜ τι πάει να γίνει ; σε αυτο μαλλον όχι άπλα ρώτησα 

3) Σε μια πιστωτική μου στην eurobank πηγε να γίνει επανειλημμένα προσπάθεια για να τραβήξουν 400€ από μια χώρα της Ευρώπης και η κάρτα μπλόκαρε. Αν λέμε τώρα γίνει κάτι παρόμοιο και κάποιος με κάποιο τρόπο πάρει τα στοιχεία της κάρτας curve και μέσα σε αυτήν παράδειγμα έχω επιλεγμένη την eurobank. Θα έχω τεχνική και καλή υποστήριξη από την curve ; θα πρεπει να επικοινωνήσω με την eurobank η θα μου πει αφού το κάνατε με την curve εμείς δεν έχουμε καμία ευθύνη ;

4 και τελευταίο ) όταν έκανα την κάρτα χρησιμοποιησα τον κωδικό alloha και μου δείχνει ότι η curve cash εχει balance 5 λίρες άρα μπορω να τα ξοδέψω όπως θέλω ; μπορω να τα κάνω σε € ; άμα όχι και πάω να πληρώσω κάτι σε € και η κάρτα ειναι σε λίρες θα υπαρχει κάποια χρέωση η θα γίνει άπλα η ανταλλαγή εκείνη την στιγμή 

Εσείς άρα μου συμβουλεύετε να βάλω όλες της κάρτες μου στην curve ;

ευχαριστω εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και συγνωμη για όλες αυτές τις ερωτήσεις απλά επειδη εχει να κάνει με κάρτες και χρήματα καλό ειναι να μην παίζω μόνος μου και αν ξέρετε κάτι αν μπορείτε να με βοηθήσετε 

16-slots.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μπερδευτεί με τόσες κάρτες και υπηρεσίες και ίσως ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί.

στην curve έχω συνδέσει ελληνική πιστωτική της eurobank.

αν πάω σε χώρα εκτός € αλλά μέσα στην ΕΕ (πχ Βουλγαρία) και πληρώσω με την curve,  τη μετατροπή ποιος θα την κάνει; 

Δε θέλω να γίνει από τη eurobank διότι έχουν και το χαράτσι συναλλάγματος. 

Οι αγορές φαντάζομαι μετράνε στο αφορολόγητο.

Αν γίνει όμως η αγορά από χώρα εκτός ΕΕ (Ρωσία) απ ότι ξέρω, γενικά δε μετράει στο αφορολόγητο. Φαντάζομαι δεν αλλάζει κάτι με την curve

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Muhammad said:

έχω μπερδευτεί με τόσες κάρτες και υπηρεσίες και ίσως ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί.

στην curve έχω συνδέσει ελληνική πιστωτική της eurobank.

αν πάω σε χώρα εκτός € αλλά μέσα στην ΕΕ (πχ Βουλγαρία) και πληρώσω με την curve,  τη μετατροπή ποιος θα την κάνει; 

Δε θέλω να γίνει από τη eurobank διότι έχουν και το χαράτσι συναλλάγματος. 

Οι αγορές φαντάζομαι μετράνε στο αφορολόγητο.

Αν γίνει όμως η αγορά από χώρα εκτός ΕΕ (Ρωσία) απ ότι ξέρω, γενικά δε μετράει στο αφορολόγητο. Φαντάζομαι δεν αλλάζει κάτι με την curve

Εάν μέσω curve πας στην εκάστοτε κάρτα θα δεις το νόμισμα που έχει κουμπώσει. Εάν θες η μετατροπή να γίνεται απο την curve τότε βάζεις το νόμισμα σε αυτό της κάρτας δηλαδή το ευρώ. Εάν θες η μετατροπή να γίνεται απο την τράπεζα της κάρτας τότε το αλλάζεις στο νόμισμα που πρόκειται να γίνει η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Εάν μέσω curve πας στην εκάστοτε κάρτα θα δεις το νόμισμα που έχει κουμπώσει. Εάν θες η μετατροπή να γίνεται απο την curve τότε βάζεις το νόμισμα σε αυτό της κάρτας δηλαδή το ευρώ. Εάν θες η μετατροπή να γίνεται απο την τράπεζα της κάρτας τότε το αλλάζεις στο νόμισμα που πρόκειται να γίνει η αγορά.

€ έχω σε όλες τις κάρτες που έχω συνδέσει. οπότε το αφήνω έτσι και τη μετατροπή την κάνει η curve.

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζει και με βολεύει αφάνταστα, όπως αντί να έχω 3-4 κάρτες στο  Amazon , έχω μόνο την curve και επιλέγω με ποια να πληρώσω, όπως και στο PayPal. Πολύ βολική πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...