Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, jasonpap είπε

Ίσως εδω να μην υπάρχει χρέωση (γενικότερα για όλες του εξωτερικού):

https://www.mymarket.gr/el-GR/ypiresies/analipsi-metriton-exoflisi-logariasmon

Μα αφού στο λεει καθαρά ...

Η ανάληψη μετρητών εκτός δικτύου τράπεζας έκδοσης της κάρτας ενδέχεται να επιφέρει χρέωση με προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfeios είπε

Μα αφού στο λεει καθαρά ...

Η ανάληψη μετρητών εκτός δικτύου τράπεζας έκδοσης της κάρτας ενδέχεται να επιφέρει χρέωση με προμήθεια.

Αυτό υποθέτω ότι το λέει για πιθανές χρεώσεις της τράπεζας που ανήκει η κάρτα και όχι της υπηρεσίας, δηλαδή π.χ. η revolut έχει όριο 200€/μήνα δωρεάν αναλήψεις και μετά 2% fee. Νομίζω τα 2.5 ευρώ που αναφέρθηκαν είναι χρέωση του ATM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jasonpap είπε

Αυτό υποθέτω ότι το λέει για πιθανές χρεώσεις της τράπεζας που ανήκει η κάρτα και όχι της υπηρεσίας, δηλαδή π.χ. η revolut έχει όριο 200€/μήνα δωρεάν αναλήψεις και μετά 2% fee. Νομίζω τα 2.5 ευρώ που αναφέρθηκαν είναι χρέωση του ATM.

Η Ρεβολουτ δεν έχει καθόλου ΑΤΜ, οπότε θα υπάρχει χρέωση. Νομίζω είναι σε συνεργασία με τη Viva αυτή η υπηρεσία των mymarket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σχεδόν 2 μήνες, κατάφερα να δημιουργήσω λογαριασμό στην Curve.

 

Αρχικά είχα κολλήσει στο σημείο όπου δεν δεχόταν στην εφαρμογή την κάρτα της Εθνικής.

Έστειλα μήνυμα στο Support και μέσω της εφαρμογής αλλά και με email, αλλά ήταν άφαντοι, κανείς δεν απαντούσε.

 

Κάποια στιγμή, μέσα στις γιορτές, μου έγραψαν στο Reddit να στείλω DM στο Twitter της Curve και αυτοί θα με βοηθούσαν, κάτι που έγινε.

 

Μου έγραψαν ότι υπήρχε πρόβλημα στην εφαρμογή το οποίο δεν άφηνε να ολοκληρωθεί η διαδικασία δημιουργίας λογαριασμού, και μου είπαν ότι μπορώ να ολοκληρώσω πλέον τον λογαριασμό μου.

Μόλις το δοκίμασα, κόλλησα στο σημείο όπου δεν δεχόταν την ταυτότητα μου.

 

Και πάλι DM στο Twitter, και αυτή τη φορά μού έγραψαν ότι χρειαζόταν να κάνουν re-verify τον λογαριασμό μου.

 

Πλέον έχω μια virtual κάρτα με ελληνικό BIN, την οποία πέρασα με επιτυχία και στο Google Pay. Απομένει πλέον να δοκιμάσω να κάνω πληρωμή σε κάποιο ταμείο με το κινητό μου ανέπαφα, να δω ότι λειτουργεί.

 

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν κι εσάς αμέσως μετά τη δημιουργία λογαριασμού και την σύνδεση της κάρτας με το Google Pay σάς χρέωσαν 3 φορές από € 1,00 με αιτιολογία αγορά από την Google, και

αν είναι απαραίτητο να ζητήσω να μου στείλουν φυσική κάρτα, ή μπορώ να παραμείνω με την virtual και να κάνω χρήση του Google Pay το κινητό μου.

 

 

Σας ευχαριστώ, και καλή χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manost είπε

Μετά από σχεδόν 2 μήνες, κατάφερα να δημιουργήσω λογαριασμό στην Curve.

 

Αρχικά είχα κολλήσει στο σημείο όπου δεν δεχόταν στην εφαρμογή την κάρτα της Εθνικής.

Έστειλα μήνυμα στο Support και μέσω της εφαρμογής αλλά και με email, αλλά ήταν άφαντοι, κανείς δεν απαντούσε.

 

Κάποια στιγμή, μέσα στις γιορτές, μου έγραψαν στο Reddit να στείλω DM στο Twitter της Curve και αυτοί θα με βοηθούσαν, κάτι που έγινε.

 

Μου έγραψαν ότι υπήρχε πρόβλημα στην εφαρμογή το οποίο δεν άφηνε να ολοκληρωθεί η διαδικασία δημιουργίας λογαριασμού, και μου είπαν ότι μπορώ να ολοκληρώσω πλέον τον λογαριασμό μου.

Μόλις το δοκίμασα, κόλλησα στο σημείο όπου δεν δεχόταν την ταυτότητα μου.

 

Και πάλι DM στο Twitter, και αυτή τη φορά μού έγραψαν ότι χρειαζόταν να κάνουν re-verify τον λογαριασμό μου.

 

Πλέον έχω μια virtual κάρτα με ελληνικό BIN, την οποία πέρασα με επιτυχία και στο Google Pay. Απομένει πλέον να δοκιμάσω να κάνω πληρωμή σε κάποιο ταμείο με το κινητό μου ανέπαφα, να δω ότι λειτουργεί.

 

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν κι εσάς αμέσως μετά τη δημιουργία λογαριασμού και την σύνδεση της κάρτας με το Google Pay σάς χρέωσαν 3 φορές από € 1,00 με αιτιολογία αγορά από την Google, και

αν είναι απαραίτητο να ζητήσω να μου στείλουν φυσική κάρτα, ή μπορώ να παραμείνω με την virtual και να κάνω χρήση του Google Pay το κινητό μου.

 

 

Σας ευχαριστώ, και καλή χρονιά.

Καλή χρονιά!

Δεν χρεώνεσαι ποτέ για την εισαγωγή της κάρτας στο google pay άσχετα αν το βλέπεις στο ebanking. Είναι απλά ένα verification. Όχι δεν είναι απαραίτητο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagstef είπε

Καλή χρονιά!

Δεν χρεώνεσαι ποτέ για την εισαγωγή της κάρτας στο google pay άσχετα αν το βλέπεις στο ebanking. Είναι απλά ένα verification. Όχι δεν είναι απαραίτητο 

Μα, ο λογαριασμός μου είναι - € 3,00.

Εκτός και αν εννοείς ότι θα επιστραφούν κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manost είπε

Μα, ο λογαριασμός μου είναι - € 3,00.

Εκτός και αν εννοείς ότι θα επιστραφούν κάποια στιγμή.

είναι μια χρέωση που αντιστρέφεται αμέσως. μια διευκρίνιση όμως, σε ποιον λογαριασμό βλέπεις -3 ευρώ? μήπως curve balance? αλλά και πάλι όταν την προσθέσεις στο gpay δεν εμφανίζεται καμία χρέωση

ρωτάω επειδή η curve δεν έχει λογαριασμό, μήπως εννοείς ότι πρόσθεσες κάποια κάρτα στην curve? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vagstef είπε

είναι μια χρέωση που αντιστρέφεται αμέσως. μια διευκρίνιση όμως, σε ποιον λογαριασμό βλέπεις -3 ευρώ? μήπως curve balance? αλλά και πάλι όταν την προσθέσεις στο gpay δεν εμφανίζεται καμία χρέωση

ρωτάω επειδή η curve δεν έχει λογαριασμό, μήπως εννοείς ότι πρόσθεσες κάποια κάρτα στην curve? 

Η χρέωση των € 3,00 (3x € 1,00) πραγματοποιήθηκε μετά από τις τρεις αυτές ενέργειες:

• ενεργοποίηση λογαριασμού στην Curve

• σύνδεση κάρτας Curve στο Google Pay app

• επιλογή της κάρτας Curve ως default κάρτας για τις ανέπαφες συναλλαγές μέσα στο Google Pay app.

Έλαβα 3 ξεχωριστές ειδοποιήσεις για τις χρεώσεις, από το ebanking app της Εθνικής, και τα αντίστοιχα 3 email με αιτιολογία "ΑΓΟΡΑ CRV*GOOGLE*".

Και φυσικά στον λογαριασμό μου στην Εθνική γνώριζα ότι είχα ένα ποσό που τελείωνε στο ψηφίο 5, και πλέον, μετά από τις χρεώσεις τελειώνει στο 2.

Θυμάμαι ότι και κατά την ενεργοποίηση της Revolut (ήθελα να κάνω λογαριασμό στην Curve λόγω του ότι με την Revolut οι αγορές δεν προσμετρώνται στο αφορολόγητο) είχα μία μικρή χρέωση κατά την ενεργοποίηση του λογαριασμού, αλλά η χρέωση ήταν μία και όχι περισσότερες, και τα χρήματα μού επιστράφησαν οπότε μπορεί και στην περίπτωση της Curve να ισχύει το ίδιο, απλά ήθελα να ξέρω αν και σ' εσάς που είστε παλιότεροι χρήστες από μένα είχατε αυτές τις 3 χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε ξανά στο λογαριασμό σου στην curve μήπως αυτά τα 3 ευρώ σου έχουν πιστωθεί ως pounds. Τουλάχιστον έτσι είχε γίνει σε μένα.

Άκυρο τελικά ήταν στην revolut αυτή η επιστροφή σε pounds. Θα σου επιστραφούν σιγουρα ίσως πάρει κάποιες μέρες να εμφανιστούν στο e-banking.

Επεξ/σία από alexpag80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός μου που ήταν στην Ισπανία για επαγγελματικό ταξιδι μου ειπε οτι με την Curve μπόρεσε να νοικιάσει αυτοκίνητο. Στην Curve έχει δηλώσει μόνο 2 Ελληνικές χρεωστικές και την Revolut. 

Περίεργο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prometheas είπε

Γνωστός μου που ήταν στην Ισπανία για επαγγελματικό ταξιδι μου ειπε οτι με την Curve μπόρεσε να νοικιάσει αυτοκίνητο. Στην Curve έχει δηλώσει μόνο 2 Ελληνικές χρεωστικές και την Revolut. 

Περίεργο..

https://support.imaginecurve.com/hc/en-gb/articles/213636689-Can-I-use-Curve-to-pay-a-hotel-or-rental-deposit-

https://www.lonelyplanet.com/articles/europe-car-rental-debit-card

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ αν εχει απαντηθει αλλα απο οσο εψαξα δε βρηκα κατι.

Εχω λοιπον μια καρτα Curve με Ελληνικο bin και δεν μπορω να την συνδεσω με το Samsung pay προφανως για αυτον τον λογο. Εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο θεμα η φταιει κατι αλλο που δεν συνδεεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αναφέρω κάτι που δεν έβγαλα άκρη

Λόγω του ότι η monese δεν επέτρεπε top up από πιστωτική, είχα βάλει την πιστωτική "πίσω" από την curve και γέμιζα την Monese με την curve. Το είχα κάνει αρκετές φορές και μου δούλευε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σήμερα πάω να κάνω το ίδιο αλλά έφαγα άκυρο 2 φορές με 100€ και 200€. Σήμερα έγραφε κιολας ότι η Monese είχε θέματα με κάρτες εκτός UK αλλά όταν έβαλα πίσω από την curve ελληνική χρεωστική μια χαρά πέρασε. (Δε δοκίμασα να κάνω top up κατευθείαν με την ελληνική αλλά αυτό δεν αφορά την curve)

Στην curve λοιπόν, τις 2 φορές που είχα την πιστωτική μου έβγαλε στην αναφορά

Fee 1.50 | Fee applied for using Curve Fronted

Fee 3.00 | Fee applied for using Curve Fronted

Δεν είδα καμια χρέωση στην πιστωτική πάντως, ούτε δεσμευμένο ποσό. Το δεσμευμένο φαίνεται αμέσως.

Δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει τώρα, Υπάρχει χρέωση αν συνδέσεις πιστωτική, η χρέωση αφορούσε αποκλειστικά τη Monese επειδή πήγα να κάνω "κομπίνα" και να περάσω πιστωτική που δε τη δέχεται;

Βασικά η curve αναφέρει για το 1,5% αλλά λέει ...With curve, it's possible to make payments to government agencies such as HMRC using and underlying debit or credit card.

Οπότε που κολλάει η χρέωση στη monese (η οποία δεν έγινε) και γιατί δε πέρασε το top up;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Μια διευκρίνιση εδώ αν κάποιος γνωρίζει..... σύμφωνα με το 1ο link το οποίο είναι της Curve, το ποσό αυτό αν είναι από συγκεκριμένη εταιρεία, και πάνω από 150€, ΔΕΝ θα παρακρατείται ενώ με βάση το 2ο, θα χρεώνεται κανονικά και θα επιστρέφεται εκ των υστέρων.

Η Curve δηλαδή μας λέει ότι θα συμπεριφέρεται σαν κανονική πιστωτική ενώ οι υπεύθυνοι της Visa και της MasterCard, σαν απλή χρεωστική. Τι ισχύει αν ξέρει κανείς?

5 ώρες πριν, prometheas είπε

Γνωστός μου που ήταν στην Ισπανία για επαγγελματικό ταξιδι μου ειπε οτι με την Curve μπόρεσε να νοικιάσει αυτοκίνητο. Στην Curve έχει δηλώσει μόνο 2 Ελληνικές χρεωστικές και την Revolut. 

Περίεργο

Αν μπορεί ο @prometheas να μας διευκολύνει τι ακριβώς έγινε στην περίπτωση του γνωστού του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...