Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 1. Κάποιοι είχαν αναφέρει ότι παλιότερα η φόρτιση της Revolut έπιανε στο αφορολόγητο. Αλλά μάλλον το "κατάλαβαν" οι ελληνικές τράπεζες και το αφαίρεσαν.

Το είχε πάρει και εμένα κάπου το μάτι μου, αλλά το δοκίμασα και βλέπω ότι δεν ισχύει πλέον όντως. Συνεπώς, τρόπος να φορτίσεις το Revolut και να το χρησιμοποιήσεις για αγορές σε συνάλλαγμα (με την καλή του ισοτιμία), ωφελούμενος και από το αφορολόγητο, ουσιαστικά δεν υπάρχει.

2. Αν χρησιμοποιήσεις αυτή την χρεωστική κάρτα στην Ελλάδα όπως λες τη μετατροπή θα την κάνει το POS σωστά; Θα μετατρέψει τα δολάρια του λογαριασμού σε ευρώ. Άρα η κάρτα είναι σε νόμισμα δολαρίων αν κατάλαβα καλά. ΟΚ?
Αν ναι τότε όπως σου είπα βάζεις την κάρτα μέσα στην Curve, διαλέγεις νόμισμα για την κάρτα δολάρια και όταν κάνεις συναλλαγή μέσω Curve εδώ στην Ελλάδα τη μετατροπή θα την κάνει η Curve! Ας με διορθώσει κάποιος...

Και μένα λογικό μου φαίνεται αυτό που λες (να οριστεί η κάρτα στο curve σε δολάρια), αλλά λίγο με μπερδεύει η φάση, γιατί συνήθως μιλάμε για συναλλαγές με συνάλλαγμα έξω και όχι εδώ. Η κάρτα σαν κάρτα δεν θα είναι "κάρτα σε δολάρια" αλλά θα συνδέεται με λογαριασμό Ελλάδος σε δολάρια, οπότε λογικά ναι, όντως θεωρείται σα δολαριακή κάρτα (ας πούμε). Κάτσε πρώτα να δω και αν συνδέεται η χρεωστική με λογαριασμό σε συνάλλαγμα, γιατί ούτε γι' αυτό δεν είμαι καν σίγουρος. 😆

 

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tryfos είπε

Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι η φυσική κάρτα χρεώνεται. Όχι δεν γράφτηκα από promo link. Δεν την παρήγγειλα καν, με το που μπήκα την είδα ordered και shipped και -νομίζω- το ίδιο είδε και μια φίλη μου, που είχε γραφτεί πριν από μένα, επίσης χωρίς promo link, αλλά τότε δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, γιατί πάλευα να γραφτώ.

Και συγγνώμη: Αν όντως χρεώνουν, δεν θα έπρεπε ήδη να το βλέπω μέσα από την εφαρμογή, ότι κάτι χρέωσαν;

Ήδη έστειλα email, για να το έχω ως πειστήριο 😆

Ανετα σου κάνουν refund ειδικά τώρα που έστειλες και έχεις πειστήριο!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, tryfos είπε

 1. Κάποιοι είχαν αναφέρει ότι παλιότερα η φόρτιση της Revolut έπιανε στο αφορολόγητο. Αλλά μάλλον το "κατάλαβαν" οι ελληνικές τράπεζες και το αφαίρεσαν.

Το είχε πάρει και εμένα κάπου το μάτι μου, αλλά το δοκίμασα και βλέπω ότι δεν ισχύει πλέον όντως. Συνεπώς, τρόπος να φορτίσεις το Revolut και να το χρησιμοποιήσεις για αγορές σε συνάλλαγμα (με την καλή του ισοτιμία), ωφελούμενος και από το αφορολόγητο, ουσιαστικά δεν υπάρχει.

2. Αν χρησιμοποιήσεις αυτή την χρεωστική κάρτα στην Ελλάδα όπως λες τη μετατροπή θα την κάνει το POS σωστά; Θα μετατρέψει τα δολάρια του λογαριασμού σε ευρώ. Άρα η κάρτα είναι σε νόμισμα δολαρίων αν κατάλαβα καλά. ΟΚ?
Αν ναι τότε όπως σου είπα βάζεις την κάρτα μέσα στην Curve, διαλέγεις νόμισμα για την κάρτα δολάρια και όταν κάνεις συναλλαγή μέσω Curve εδώ στην Ελλάδα τη μετατροπή θα την κάνει η Curve! Ας με διορθώσει κάποιος...

Και μένα λογικό μου φαίνεται αυτό που λες (να οριστεί η κάρτα στο curve σε δολάρια), αλλά λίγο με μπερδεύει η φάση, γιατί συνήθως μιλάμε για συναλλαγές με συνάλλαγμα έξω και όχι εδώ. Η κάρτα σαν κάρτα δεν θα είναι "κάρτα σε δολάρια" αλλά θα συνδέεται με λογαριασμό Ελλάδος σε δολάρια, οπότε λογικά ναι, όντως θεωρείται σα δολαριακή κάρτα (ας πούμε). Κάτσε πρώτα να δω και αν συνδέεται η χρεωστική με λογαριασμό σε συνάλλαγμα, γιατί ούτε γι' αυτό δεν είμαι καν σίγουρος. 😆

 

Μπα, άκυρα όλα, δε συνδέεται χρεωστική με λογαριασμό σε συνάλλαγμα, απ' ό,τι βλέπω σε καμία τράπεζα. Σιγά μη γινόταν σε χώρα, στην οποία εν έτει 2020 ούτε μία τράπεζα δεν υποστηρίζει google pay, ζώντας ουσιαστικά από τις προμηθειούλες στην εξόφληση λογαριασμών της ΔΕΗ και στα εμβάσματα.

Κυπριακή τράπεζα (τελείως πρόχειρα, με ψάξιμο 1 λεπτού): https://www.rcbcy.com/el/about-rcb/news/rcb-multicurrency-card-one-card-five-currencies/

Εμείς εδώ προμηθειούλες και κομπίνες μονίμως...

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tryfos είπε

Συνεπώς, τρόπος να φορτίσεις το Revolut και να το χρησιμοποιήσεις για αγορές σε συνάλλαγμα (με την καλή του ισοτιμία), ωφελούμενος και από το αφορολόγητο, ουσιαστικά δεν υπάρχει.

Μόνο εντός ΕΟΧ υπολογίζεται το "αφορολόγητο", οπότε μόνο στα νομίσματα των κρατών μελών θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ευρωπαϊκός_Οικονομικός_Χώρος

Άσχετο..

Ξέρει κανείς αν από 1/1/2021 το UK θα ανήκει στον ΕΟΧ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μόνο εντός ΕΟΧ υπολογίζεται το "αφορολόγητο", οπότε μόνο στα νομίσματα των κρατών μελών θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ευρωπαϊκός_Οικονομικός_Χώρος

Άσχετο..

Ξέρει κανείς αν από 1/1/2021 το UK θα ανήκει στον ΕΟΧ;

Αυτό πως μπορεί κανείς να το ξέρει; Οι διαπραγματεύσεις είναι σε εξέλιξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με το που φύγει η Αγγλία θα αρχίσει σιγά σιγά η κατάρρευση της ΕΕ. Ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα, τα προβλήματα θα ξεκινήσουν μετά, ειδικά στο εμπόριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους έχουν Pixel συσκευές εμφανίστηκε και το feature με το πάτημα του Power Button. Άρα πλέον δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο το app (για τους χρήστες Pixel). Έχει εμφανιστεί και το activity μέσα στα Services!

 

gpay_power_button.jpg

gpay_services.jpg

Επεξ/σία από Sakis_Spooky
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους ενδιαφέρονται, ολοκληρώνω το θέμα με την αποστολή φυσικής κάρτας, που θυμίζω μου εμφανίστηκε με το που πρωτομπήκα στην εφαρμογή και την έκδοση της οποίας δεν είχα ποτε ζητήσει. Μου απάντησαν σήμερα αυτό (κλασσικά με καθυστέρηση αρκετή):

Thanks for your reply.

I can confirm that a free card has been issued to you, and this will arrive within the next 5-7 working days. There will be no charge for this and you'll be able to activate it from within the app once it arrives.

Αυτά. Η κάρτα έχει ελληνικό bin, μπαίνει Gpay, PayPal κλπ. άνετα και, προφανώς επειδή έχει ελληνικό bin δεν θα παρουσιάζει το θέμα με τις λίρες στα POS της Εθνικής (αν και δεν έχω δοκιμάσει για το 100%). NFC δεν έχω.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

help εβαλα τα στοιχια στην curve αλλα δεν με εκαναν verify και τορα καθε φορα μπου μπενω στην εφαρμογη μου λει you cant use curve at the moment μηλασα στο support αλλα τιποτα plese help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Antonios2243 είπε

help εβαλα τα στοιχια στην curve αλλα δεν με εκαναν verify και τορα καθε φορα μπου μπενω στην εφαρμογη μου λει you cant use curve at the moment μηλασα στο support αλλα τιποτα plese help

Βομβαρδισμός με emails στο support, μηνύματα στις ομάδες τους σε twitter, facebook. Μόνο το support θα μπορέσει τώρα να σε κάνει verify, έχεις κολλήσει. Θα σου στείλουν ένα λινκ σε 24-36 ώρες να ξανακάνεις verify. Μόλις το ξανακάνεις, ξαναστέλνε παντού μηνύματα ότι το έκανες. Υπολόγιζε 2-3 μέρες μετά τη 2η διαδικασία, ότι θα σε προχωρήσουν, τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tryfos είπε

Βομβαρδισμός με emails στο support, μηνύματα στις ομάδες τους σε twitter, facebook. Μόνο το support θα μπορέσει τώρα να σε κάνει verify, έχεις κολλήσει. Θα σου στείλουν ένα λινκ σε 24-36 ώρες να ξανακάνεις verify. Μόλις το ξανακάνεις, ξαναστέλνε παντού μηνύματα ότι το έκανες. Υπολόγιζε 2-3 μέρες μετά τη 2η διαδικασία, ότι θα σε προχωρήσουν, τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα.

δεν ξερω μπρει να φτεει οτι στο οναμα επιθετο εβαλα αφτα που βαζω σηνηθος και στο διαβατιριο τα εγραφε ολα μηπος φτει αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Δύο ερωτήσεις οι οποίες πιθανόν να έχουν ήδη απαντηθεί...

Έχω συνδέσει curve με κάρτα eurobank:

1) σε αγορά απο Amazon uk συμφέρει να γίνει από curve ή από κάρτα eurobank απευθείας;

2) σε ταξίδι στο εξωτερικό με νόμισμα όχι ευρώ (πχ Αγγλία) συμφέρει να χρησιμοποιώ την curve ή την ελληνική κάρτα;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 6:26 ΜΜ, Babischr είπε

Καλησπέρα! Δύο ερωτήσεις οι οποίες πιθανόν να έχουν ήδη απαντηθεί...

Έχω συνδέσει curve με κάρτα eurobank:

1) σε αγορά απο Amazon uk συμφέρει να γίνει από curve ή από κάρτα eurobank απευθείας;

2) σε ταξίδι στο εξωτερικό με νόμισμα όχι ευρώ (πχ Αγγλία) συμφέρει να χρησιμοποιώ την curve ή την ελληνική κάρτα;

ευχαριστώ

Και στα 2 την curve μπροστά. Απλά στην περιπτωση του 1 κοιτα αν υπάρχει ρυθμιση στο αμαζον να ορισεις την μετατροπή να στην κανει η καρτα σου, δηλ η curve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πλήρωσα σε lidl με την curve, και είχε καινούρια pos της Εθνικής και σαν έκπληξη δεν ζήτησε να επιλέξω νόμισμα, η συναλλαγή έγινε κανονικά. Που τέτοια τύχη να είχαν κι άλλες επιχειρήσεις τα καινούρια pos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, katsiletra είπε

Σήμερα πλήρωσα σε lidl με την curve, και είχε καινούρια pos της Εθνικής και σαν έκπληξη δεν ζήτησε να επιλέξω νόμισμα, η συναλλαγή έγινε κανονικά. Που τέτοια τύχη να είχαν κι άλλες επιχειρήσεις τα καινούρια pos. 

η curve σου ειναι καινουρια με ευρωπαικο-ελληνικό bin ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...