Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα εγώ ξέρω μονο αυτά που δείχνουν τα benches, και ότι έχει b-die δεν έχει προβλήματα. Τώρα αν φταίει το die ή κάτι άλλο δεν μπορώ να ξέρω, μιας ούτε την mobo έχω στα χερια μου, ούτε τον 1700, αλλα ούτε και τις μνήμες. Και όπως είπα, μπορεί να φταίει και το bios support. Η λογική μου είναι πως παίρνω 3600 C16 μνήμες, για να τις τρέχω κάπου στα 3600 με OC. Τώρα αν αυτό φτιάξει με bios update πιο γρήγορα και για αλλα kit δεν μπορώ να ξέρω. Προτιμώ να σκάσω 180 σε κάτι που θα τρέχει σίγουρα παρα 140 σε ένα ?

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω την αίσθηση ότι μιλάω στον αέρα ;)

Δεν είπα σε κανένα τι να πάρει, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Αυτό που λέω είναι ότι όπως και ο ίδιος αναφέρεις άτομα που δεν γνωρίζουν παρασύρονται (στην περίπτωση σου) ή παρασύρουν κόσμο σε wild goose chase όπως λέμε στο χωριό μου.

Και άντε να σε βοηθήσω λίγο, τα e-die είχαν καλύτερα timings με ίδιο OC σε νορμάλ συνθήκες με τα b-die, τα b-die "ακούν" καλύτερα (σχεδόν γραμμικό ρεύμα/συχνότητα) σε καταστάσεις αζώτου (sub zero cooling).

Επίσης αφήνουν λίγο καλύτερα sub timings που πάλι ακόμη και ο απλός overclocker δεν πρόκειται να αγγίξει ποτέ για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Συμπέρασμα είτε πάρεις 3200 14-16-16 είτε πάρεις 3200 16-18-18 έχεις πάρει b-die.

Αυτό γράφω εδώ και 3 ποστ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματήστε να ποστάρετε ψεύτικα και στημένα βίντεο.

 

Σταματήστε να παραπληροφορείτε τον κόσμο.

 

Όλοι οι ειδικοί, day-1 (μην πω 0) αποφάνθηκαν πως δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κάτι παραπάνω ο R από BIOS-microcode-drivers-OS κλπ.

 

Όλα αυτά που μας δέιχνετε, είναι προφανώς πληρωμένα από την AMD!

 

Αιδώς, πια!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι μεγάλη

 

https://www.youtube.com/watch?v=HX_WEvEzR64

 

Kαμια διαφορα δεν υπαρχει επι της ουσιας ..

Τα 90 αν γινουν 100 η 140 δεν εχουν καμμια αξια αφου δεν προκειται να τα συλλαβει το ματι ετσι και αλλιως (ΔΩΡΟΝ ΑΔΩΡΟΝ) 

Η διαφορα θα υπηρχε λογου χαριν μονο αν τα 50 frames γινωνταν 60 

60 frames ειναι το ιδανικο και αυτο το καταφερνουν ολα τα μοντελα επεξεργαστων με την καταλληλη καρτα 

Απο κει και περα παυει η συζητηση 

 

Τελος η συχνοτητα μνημης δεν βελτιωνει το Gamιng ειδαλλως θα το τονιζαν οι κατασκευαστες στα specs των παιχνιδιων 

Οταν βγηκαν τα ddr - ddr2 - ddr3 δεν θυμαμαι ποτε κανεναν να τονιζε τις συχνοτητες των μνημων παρα μονο το μεγεθος

Ολο αυτο το σουσουρο γινεται για να πουλανε οι εταιρειες φυκια και μεταξωτες κορδελες

Γιαυτο το λογο οι τιμες των  ddr4 τσιμπησαν 60% μεσα σε ενα 8 μηνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαμια διαφορα δεν υπαρχει επι της ουσιας ..

Τα 90 αν γινουν 100 η 140 δεν εχουν καμμια αξια αφου δεν προκειται να τα συλλαβει το ματι ετσι και αλλιως (ΔΩΡΟΝ ΑΔΩΡΟΝ) 

Η διαφορα θα υπηρχε λογου χαριν μονο αν τα 50 frames γινωνταν 60 

60 frames ειναι το ιδανικο και αυτο το καταφερνουν ολα τα μοντελα επεξεργαστων με την καταλληλη καρτα 

Απο κει και περα παυει η συζητηση 

 

Τελος η συχνοτητα μνημης δεν βελτιωνει το Gamιng ειδαλλως θα το τονιζαν οι κατασκευαστες στα specs των παιχνιδιων 

Οταν βγηκαν τα ddr - ddr2 - ddr3 δεν θυμαμαι ποτε κανεναν να τονιζε τις συχνοτητες των μνημων παρα μονο το μεγεθος

Ολο αυτο το σουσουρο γινεται για να πουλανε οι εταιρειες φυκια και μεταξωτες κορδελες

Γιαυτο το λογο οι τιμες των  ddr4 τσιμπησαν 60% μεσα σε ενα 8 μηνο 

Εν μερει εχεις δικαιο, εγω και εσυ μπορει να μην δουμε διαφορα και ουτε καν να μας νοιαζει ειτε αν ειναι 100 ειτε 200 fps. Καποιοι ομως μπορει να ωφελουνται, κυριως επαγγελματιες gamers που χρησιμοποιουν οθονες με μεγαλους ρυθμους ανανεωσης.

 

Οι Ryzen αυτη τη στιγμη ΝΑΙ ωφελουνται απο ταχυτερες μνημες στα παιχνιδια και εχει αποδειχθει απο παντου αυτο. Αλλο οταν βγηκαν οι ddr1,2,3 και αλλο τωρα. Οι μνημες εχουν ανεβασμενες τιμες γιατι υπαρχουν προβληματα στην παραγωγη και επειδη οι εταιριες ειναι 2-3 που τις κατασκευαζουν αρμεγουν τον καταναλωτη, εν μερη και σε αυτο εχεις δικαιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαμια διαφορα δεν υπαρχει επι της ουσιας ..

Τα 90 αν γινουν 100 η 140 δεν εχουν καμμια αξια αφου δεν προκειται να τα συλλαβει το ματι ετσι και αλλιως (ΔΩΡΟΝ ΑΔΩΡΟΝ) 

Η διαφορα θα υπηρχε λογου χαριν μονο αν τα 50 frames γινωνταν 60 

60 frames ειναι το ιδανικο και αυτο το καταφερνουν ολα τα μοντελα επεξεργαστων με την καταλληλη καρτα 

Απο κει και περα παυει η συζητηση 

 

Τελος η συχνοτητα μνημης δεν βελτιωνει το Gamιng ειδαλλως θα το τονιζαν οι κατασκευαστες στα specs των παιχνιδιων 

Οταν βγηκαν τα ddr - ddr2 - ddr3 δεν θυμαμαι ποτε κανεναν να τονιζε τις συχνοτητες των μνημων παρα μονο το μεγεθος

Ολο αυτο το σουσουρο γινεται για να πουλανε οι εταιρειες φυκια και μεταξωτες κορδελες

Γιαυτο το λογο οι τιμες των  ddr4 τσιμπησαν 60% μεσα σε ενα 8 μηνο 

Το να βαριεσαι να διαβαζεις τι γραφουμε, δεν σου δινει το δικαιωμα, να γραφεις ενα σεντονι σκ@τ@......

 

Ουφ.... και αφου το εβγαλα λοιπον απο μεσα μου, θα σε ενημερωσω, οτι υπαρχουν πολλα benchmark που δειχνουν τα gains που εχουν οι Ryzen στο gaming απο της μνημες. Ακομα, θυμαμαι να μας λενε ολοι οι ιντελακιδες οτι ο 7700k (αφου εγινε VFM) ειναι ο υπερτατος επεξεργαστης γιατι βγαζει 340 frames, αντι για τα 300 του Ryzen. Tωρα που αρχισε να παιρνει τα πανω του ο Ryzen, τι εγινε? Αποφασισαμε οτι δεν χρειαζονται πανω απο 60? Παρε ενα G4560 και κανε δουλεια σου τοτε. 

 

Αυτος ο τροπος που ελισσονται μερικοι απο εδω μεσα, βρωμαει σαν τις πολιτικη της Ιντελ. Εαν δεν ειστε μετοχοι, η εαν δεν ειστε βαλτοι, αδειαστε την γωνια και πατε σε νημα για τον GLORIOUS 7700K MASTER RACE. Παλι καλα εχουν εξαφανιστει οι πιο πολλοι, οπως ο fapnation.....                      Τα τελευταια τα λεω για πολλους, οχι μονο για σενα.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες έχω παραγκείλει MSI b350m Mortar...

 

Ακούω το κράξιμο για την X370 της MSI και αναρωτιέμαι μήπως να πάω σε κάτι άλλο MICRO-atx;

 

Όμως η Giga και η asus είναι χειρότερες από ότι διαβάζω και για την Asrock AB350M Pro4 δεν έχω ακούσει τίποτα, άσε που δεν είναι διαθέσιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βαριεσαι να διαβαζεις τι γραφουμε, δεν σου δινει το δικαιωμα, να γραφεις ενα σεντονι σκ@τ@......

 

Ουφ.... και αφου το εβγαλα λοιπον απο μεσα μου, θα σε ενημερωσω, οτι υπαρχουν πολλα benchmark που δειχνουν τα gains που εχουν οι Ryzen στο gaming απο της μνημες. Ακομα, θυμαμαι να μας λενε ολοι οι ιντελακιδες οτι ο 7700k (αφου εγινε VFM) ειναι ο υπερτατος επεξεργαστης γιατι βγαζει 340 frames, αντι για τα 300 του Ryzen. Tωρα που αρχισε να παιρνει τα πανω του ο Ryzen, τι εγινε? Αποφασισαμε οτι δεν χρειαζονται πανω απο 60? Παρε ενα G4560 και κανε δουλεια σου τοτε. 

 

Αυτος ο τροπος που ελισσονται μερικοι απο εδω μεσα, βρωμαει σαν τις πολιτικη της Ιντελ. Εαν δεν ειστε μετοχοι, η εαν δεν ειστε βαλτοι, αδειαστε την γωνια και πατε σε νημα για τον GLORIOUS 7700K MASTER RACE. Παλι καλα εχουν εξαφανιστει οι πιο πολλοι, οπως ο fapnation.....                      Τα τελευταια τα λεω για πολλους, οχι μονο για σενα.

 

 

Oυτε τα βασικα δεν γνωριζεις του Η/Υ 

 

Πρωτον 

 

60 Frames ειναι το ιδανικο pc gaming 

30 Frames εχουν οι κονσολες 

 

http://alt-tab.gr/h-shmasia-tou-framerate/

 

 

Δευτερον

 

Γιατι να παρει καποιος μνημες συχνοτητας 3200 και οχι 2133 λογου χαριν , αποδειξε μου με στοιχεια οτι η παρακατω συνθεση θα εχει frame drops κατω των 60 frames λογω συχνοτητας μνημων ..

 

http://oi64.tinypic.com/ml7edc.jpg

 

 

Tριτον 

 

Ποτε θα καταλαβετε επιτελους οτι τον κοσμο δεν τον ενδιαφερει το ηλιθιο flame wars μεταξυ intel και amd 

Δεν τον ενδιαφερουν ουτε 100 ουτε ,τα 200 ,τα 300 frames , ουτε ποιος θα κερδισει τα περισσοτερα φραγκα πουλωντας επεξεργαστες 

Δεν εχει μετοχες σε εταιρειες 

Ο gamer θελει 60 frames σταθερα στα παιχνδια του με καλη ποιοτητα  με οσο το λιγοτερο δυνατον κοστος 

 

Με τα μεχρι τωρα στοιχεια ενας επεξεργαστης της γενειας του R5 με μια μνημη DDR4 2133 σε συνδιασμο με μια καλη καρτα τρεχει τα παντα απροβληματιστα   

Τελος σαφως και θα αντιδραμε στον φαινομποισμο ορισμενων  αλλα και στα ανοητα βιντεο οπου θα πασσαρουν προσπαθωντας να παραπληροφορησουν 

Αν δεν σας αρεσει η αληθεια προβλημα σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freesync παιδιά και ξεχάστε τo vsync και τα 60fps, υπάρχουν ήδη δεκάδες μόνιτορ στην αγορά, όποιος στήνει AMD πλατφόρμα για gaming να το λάβει σοβαρά υπόψιν.

 

https://www.amd.com/en-us/innovations/software-technologies/technologies-gaming/freesync

 

http://www.144hzmonitors.com/list-of-freesync-monitors/

 

https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html?keyphrase=Dell+SE2717H

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...