Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κάποιος έχει συγκεκριμένο budget και είναι να διαλέξει μεταξύ 1700 και 1600 νομίζω ένας 1600 με μνήμες που τρέχουν μεταξύ 3200-3600Mhz θα έχει καλύτερες επιδόσεις από έναν 1700 που τρέχει με μνήμες στα 2133-2666 σε gaming καθαρά. Και κερδίζεις και 40-50 ευρώ ανάλογα με το τι μνήμες διαλέγεις. Σε multi thread applications και rendering είναι άλλη υπόθεση, αλλα δεν νομίζω ότι ο 6 core/12 thread θα έχει πρόβλημα εκεί, απλά δεν θα είναι όσο γρήγορος όσο ο 1700. Γενικά όσοι παίρνετε Ryzen δώστε προσοχή στο τι μνήμες θα πάρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει συγκεκριμένο budget και είναι να διαλέξει μεταξύ 1700 και 1600 νομίζω ένας 1600 με μνήμες που τρέχουν μεταξύ 3200-3600Mhz θα έχει καλύτερες επιδόσεις από έναν 1700 που τρέχει με μνήμες στα 2133-2666 σε gaming καθαρά. Και κερδίζεις και 40-50 ευρώ ανάλογα με το τι μνήμες διαλέγεις. Σε multi thread applications και rendering είναι άλλη υπόθεση, αλλα δεν νομίζω ότι ο 6 core/12 thread θα έχει πρόβλημα εκεί, απλά δεν θα είναι όσο γρήγορος όσο ο 1700. Γενικά όσοι παίρνετε Ryzen δώστε προσοχή στο τι μνήμες θα πάρετε.

3200 θα πάρω,cpu κολλάω,1700 η 1600,αν είναι σίγουρο το oc και 0 διαφορά στα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3200 θα πάρω,cpu κολλάω,1700 η 1600,αν είναι σίγουρο το oc και 0 διαφορά στα games.

 

Τα ρολόγια σίγουρα παίζουν σπουδαίο ρόλο στα παιχνίδια και σε 1080p gaming, προσωπικά ασχολούμαι μόνον με 1440p μιας εκεί εξαφανίζονται όλα τα cpu και memory bottlenecks και βρισκομαι πάντα gpu bound, το οποίο είναι προτιμότερο μιας και είναι ευκολότερο να αναβαθμίσεις μια gpu παρά μια ολόκληρη πλατφόρμα κάθε τρεις και λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να θυμηθώ ποιοι ήταν αυτοί που όταν έλεγα,

παιδιά μην παίρνετε μνήμες από τώρα για να γλυτώσετε το 20ρικο περιμένετε την QVL και σίγουρα

θα βγουν και καλύτερες πάνω στους Ryzen έλεγαν τότε ..

 

"Έλα μωρέ οι DDR 4 έχουν standard προδιαγραφές"  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν έπαιρνα τώρα ryzen θα ήμουν ανάμεσα σε 1700 και 1600x... και θα ήμουν πιο κοντά στον 1600x μάλλον

Μια από τα ίδια, και περιμένω να δω bios σε asrock για να πάρω και μνήμες μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν έπαιρνα τώρα ryzen θα ήμουν ανάμεσα σε 1700 και 1600x... και θα ήμουν πιο κοντά στον 1600x μάλλον

 

 

Μια από τα ίδια, και περιμένω να δω bios σε asrock για να πάρω και μνήμες μετά...

 

όχι ρε παιδία τι να τον κάνετε τον 1600X... 1600 ή 1700 και ξερό ψωμί!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GA-AX370-Gaming K3 φαίνεται να είναι ενδιαφέρον 

 

1.Turbo B-Clock, Built-in Advanced Performance Tuning IC

2. Υπολογίζεται να είναι οικονομική

3. Με μέτρια VRM (4+3)

 

http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-AX370-Gaming-K3-rev-10#kf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GA-AX370-Gaming K3 φαίνεται να είναι ενδιαφέρον 

 

1.Turbo B-Clock, Built-in Advanced Performance Tuning IC

2. Υπολογίζεται να είναι οικονομική

3. Με μέτρια VRM (4+3)

 

http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-AX370-Gaming-K3-rev-10#kf

Χαζεύοντας την μητρική έπασα πανω στα VR Req ... Ryzen 7 

*Συγνώμη για το offi topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζεύοντας την μητρική έπασα πανω στα VR Req ... Ryzen 7 

*Συγνώμη για το offi topic

Τι να μας πει και η Gigabyte τωρα.. η Asus εχει GAMING LIGHTING

Δλδ... gaming... +15fps ξερω γω απο τα leds.

 

(Γαμω το marketing)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...