Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ενδιαφέρον βίντεο για το live streaming, τον R7 1700 και τον "βασιλιά" των cpus i7 7700k...

https://www.youtube.com/watch?v=oXeenX0FZAY

κρίμα που δεν είχε και cpu utilization δίπλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://lcdtvbuyingguide.com/lcdtv-plasmavslcd.shtml

 

Εσεις παραπληροφορειτε που χαβετε τις ανοησιες των LCD μονιτορατζιδων που πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες (4Κ , 144 hz , free sync) και λοιπα

Φτασαμε στο σημειο να βλεπουμε γραμμενα οτι επεξεργαστης και το μονιτορ κανουν τις επιδοσεις στα παιχνιδια  

Τι εχουν τα ερμα και ψοφανε  :-D

 

Ε τωρα τα παρα λες... Γιατι δοκιμασα με celeron στα 3.33ghz 775 σοκετ με 1060 και δεν ηταν και πολυ καλο το αποτελεσμα...Επισης δοκιμασα σε lcd philips 17 4:3 στα 1024χ768 αλλα κι εκει δεν ηταν και πολυ καλο το αποτελεσμα... Αρα κατι ρολο παιζουν και οι επεξεργαστες αλλα και οι καλες οθονες...Αυτο που λες οτι εναι παραμυθια ισχυει μονο στις tv που προσφερουν 1000δες hz αλλα υποτιθεται μεσω software που αλλη το λεει CMR και αλλη MCI και παει λεγοντας... Εκει οντως @ρχιδιες λενε...Πανω απο 200 καθαρα δεν υπαρχουν σε lcd - led κτλ. Και παλι στις πολυ ακριβες... Μονο οι plasma ειχαν 600 πραγματικα hz...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μας πει καποιος με σιγουρια αφου εχει πρωτα δοκιμασει ..

Ποια ειναι η διαφορα στις θερμοκρασιες των aftermarket coolers (αεροψυχτες) με τις default ειδικοτερα στο ΟC 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω να δω ολους αυτους που τα χωνουν εδω, οταν σε λιγες μερες που θα βγουν τα μπεντσ με ριζεν 5 θα κανουν ποστ τα μπεντς με τα ιντελ τους να τα δουμε στα ιδια ρολογια? γιατι ενδιαφερομαι να αγορασω ριζεν και θελω δω ποσα λεφτα παει ανα μοναδα μπεντς παραπανω η ιντελ.


Μπορει να μας πει καποιος με σιγουρια αφου εχει πρωτα δοκιμασει ..

Ποια ειναι η διαφορα στις θερμοκρασιες των aftermarket coolers (αεροψυχτες) με τις default ειδικοτερα στο ΟC 

νομιζω ενας ριζεν προς το παρον βγαινει με μανισιο κοολερ. οι αλλοι ειναι χωρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://lcdtvbuyingguide.com/lcdtv-plasmavslcd.shtml

 

Εσεις παραπληροφορειτε που χαβετε τις ανοησιες των LCD μονιτορατζιδων που πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες (4Κ , 144 hz , free sync) και λοιπα

Φτασαμε στο σημειο να βλεπουμε γραμμενα οτι επεξεργαστης και το μονιτορ κανουν τις επιδοσεις στα παιχνιδια  

Τι εχουν τα ερμα και ψοφανε  :-D

Offtopic

 

 

COLOR ACCURACY

In plasma displays, each pixel contains red, green, and blue elements, which work in conjunction to create 16.77 million colors

-10bit panels 1billion colours.

 

Plasma continues to exhibit more richness in color information and more natural coloration.

-Precalibrated Panels ΔE<2 

 

Extra blue push is something we see a lot in reviews. LED LCD televisions do produce a typically brighter picture, which along with the inherently better non-glare LCD technology

-Απο ποτε ειναι το guide που βγάζουν μπλε? ΤΝ only times?

-Non glare lcd technology... To coating ειναι technology??

 

Plasma TV color richness and naturalness

-Μετρήσιμα στοιχεία παρακαλώ! Το "naturalness" μετριέται με το ΔE σε Macadam diagram και το "richness" ειναι ενα τρίγωνο μέσα στο ιδιο diagram που έδειχνε το εύρος της παλέτας. Γιατι δεν παραθέτει στοιχεία το guide? Αποτελέσματα απο ενα colormeter? Κατι?

https://en.wikipedia.org/wiki/Color_difference

 

although I would rather look at the more pleasant light of a plasma display. The LED in an LCD TV could give me a headache.

-Δε συνεχίζω, περα του οτι το άρθρο ειναι απο το 2012, ειναι biased και δεν προσφέρει καμιά μα καμιά μέτρηση, τίποτα. Μονο better, more natural σαν παρουσίαση της Apple ενα πράγμα.

 

Το μονο που δέχομαι ειναι οτι σε contrast και black levels ηταν πολυ καλυτερες οι Plasma, αλλα πανε.. Δεν υπάρχουν καν! Its dead and burried. Το μονο που θα ξανα πλησιάσει τις plasma σε αυτο και θα τις ξεπεράσει ειναι οι OLED. Θέλουν δουλειά ακομα βέβαια αλλα φαίνεται πως γίνεται. Ήδη ακούγεται πως το κοστος παράγωγης τους εχει πέσει κατω απο αυτο των LCD που ηταν ο ανασταλτικός παράγοντας. Λιγο το max brightness και το response time να φτιάξουν, αλλά και το input lag και ελπίζω να τις δω σε monitors συντομα.

 

 

 

/Offtopic

 

On other Ryzen news, 2933Mhz με 64GB Ram (αρκετά πειραγμένο σε OC)

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/644tsy/my_ryzen_build_64gb_ddr4_cl15_2400mhz_ram/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω να δω ολους αυτους που τα χωνουν εδω, οταν σε λιγες μερες που θα βγουν τα μπεντσ με ριζεν 5 θα κανουν ποστ τα μπεντς με τα ιντελ τους να τα δουμε στα ιδια ρολογια? γιατι ενδιαφερομαι να αγορασω ριζεν και θελω δω ποσα λεφτα παει ανα μοναδα μπεντς παραπανω η ιντελ.

 

νομιζω ενας ριζεν προς το παρον βγαινει με μανισιο κοολερ. οι αλλοι ειναι χωρις

Σε αυτό είσαι λάθος. Τα ρολόγια έχουν σχέση μόνο όταν πρόκειται για ίδιας αρχιτεκτονικής επεξεργαστές

Δεν πρέπει να συγκρίνεις ποτέ clock for clock εναν Intel με εναν AMD.

Πρεπει να συγκρίνεις και τους δύο με την οποία stock συχνότητα έχουν και με το πόσο ψηλά και αν φυσικά overclockaρονται.

Αν ένας AMD δηλαδή πάει στα 4ghz και ο Intel στα 5 θα συγκριθεί και δικαίως.

Φυσικά θα πρέπει και τα CPU να συγκρίνονται τιμολογιακα.

Δεν μας ενδιαφέρει πόσους πυρήνες έχει ο κάθε επεξεργαστής.

Όταν δύο CPU έχουν 200 ευρώ θα συγκριθούν τόσο απλά.

Και φυσικά ο καθένας πρέπει να συγκρίνει σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Αν φτιάχνεις σαν και εμένα ένα βίντεο το χρόνο με τις διακοπές σου κοιτάς την gaming πλευρά του CPU ( παίζω αρκετά ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αρκετά σημαντικό που ανακάλυψα για την crosshair VI που με παίδεψε στην αρχή αρκετά.

 

Στο motherboard πάνω έχει usb 3.1 front panel connectors , όταν είχα προβλήματα την πρώτη μέρα με κάποια freezes και restarts είχα ρίξει το φταίξιμο στην κάρτα ήχου αλλά τελικά αποδείχθηκε οτι ήταν αυτο... Με λίγο ψαξιμο στο internet είδα οτι το έχουν και άλλοι αυτο το πρόβλημα. Το έχω αποσυνδεσει προσωπικά και ησύχασα , όποιοι έχετε crosshair VI και front panel usb3 προσεξτε το.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό είσαι λάθος. Τα ρολόγια έχουν σχέση μόνο όταν πρόκειται για ίδιας αρχιτεκτονικής επεξεργαστές

Δεν πρέπει να συγκρίνεις ποτέ clock for clock εναν Intel με εναν AMD.

Πρεπει να συγκρίνεις και τους δύο με την οποία stock συχνότητα έχουν και με το πόσο ψηλά και αν φυσικά overclockaρονται.

Αν ένας AMD δηλαδή πάει στα 4ghz και ο Intel στα 5 θα συγκριθεί και δικαίως.

Φυσικά θα πρέπει και τα CPU να συγκρίνονται τιμολογιακα.

Δεν μας ενδιαφέρει πόσους πυρήνες έχει ο κάθε επεξεργαστής.

Όταν δύο CPU έχουν 200 ευρώ θα συγκριθούν τόσο απλά.

Και φυσικά ο καθένας πρέπει να συγκρίνει σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Αν φτιάχνεις σαν και εμένα ένα βίντεο το χρόνο με τις διακοπές σου κοιτάς την gaming πλευρά του CPU ( παίζω αρκετά ).

εσυ ποιον ιντελ εχεις? θα βαλεις μπεντς με το δικο σου οταν βγουν οι ριζεν?θα βοηθουσε πολλους

το IPC δεν ξερω αλλο τροπο να μετριετε αδερφε. clock for clock και core for core (μου εμαθε η μανα μου να μην τα βαζω ολα τα γουρουνακια στο ιδιο τσουβαλι.)

εαν εσυ θελεις πχ να λες εχω τον ταδε extreme cpu που κανει 1800ε και να ειστε 2 που τον εχετε στον νομο σας για παιχνιδια δεν με απασχολει.

αν και μολις μηδενισες ολα τα μπεντς που υπαρχουν αλλα λεμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω να δω ολους αυτους που τα χωνουν εδω, οταν σε λιγες μερες που θα βγουν τα μπεντσ με ριζεν 5 θα κανουν ποστ τα μπεντς με τα ιντελ τους να τα δουμε στα ιδια ρολογια? γιατι ενδιαφερομαι να αγορασω ριζεν και θελω δω ποσα λεφτα παει ανα μοναδα μπεντς παραπανω η ιντελ.

νομιζω ενας ριζεν προς το παρον βγαινει με μανισιο κοολερ. οι αλλοι ειναι χωρις

 

Πολύ καλή ιδέα. Να γίνουν από τους κατόχους bench σε ελεγχόμενες συνθήκες, κατά προτίμηση σε games με έτοιμες δοκιμές, με αναλυτική περιγραφή του software/hardware configuration, με system proof και πλήρη στοιχεία επί της οθόνης. Και με ματσαρισμένα ρολόγια και με oc για να δούμε τι ισχύει από πρώτο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ όταν πάρω το ryzen θα κάνω bench vs 2600k @ 4.6 2133 Ram.

 

Θα ξεκινήσω να τα τρέχω τώρα με τον Intel και μετά θα τα τρέξω με το ryzen.

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει μια λίστα καλό θα είναι.

 

Από games θα τρέξω μόνο canned benches γιατί όλα τα άλλα είναι ανακριβή και θέλουν πολύ χρόνο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω στοίχημα οι Ryzen θα συνεχίσουν να κάνουν scale και στα 4000Mhz+ στις μνήμες. Το θέμα είναι πως τις φτάνεις εκεί. 1.2v Soc, 1.4v vram, και πιο χαμηλά timings είναι μια αρχή.

 

Αργοτερα θα δουμε και μεγαλυτερες συχνοτητες,ετσι ειπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από χτες κάτοχος της gigabyte ab350 gaming3 και εν αναμονή του r5 1600. 

 

έχω είδη τρέξει κάποια bench με τον υπάρχον ι7 3770 που αφορούν το audio (flstudio, studio one 3) real time latency, recording latency, midi latency, overall performance etc. 

 

graphics με corel suite, sony vegas για βίντεο, 

 

κάποια παιχνίδια όπως overwatch, fallout 3/nv/4, cities skylines, rocket league, civilization, minecraft, orcs must die 2, xcom, skyrim.

είμαι με την ταπεινή r360 2g μιας και το gaming είναι 3 λόγος χρήσης του pc.

 

το θέμα είναι ότι στην πλειοψηφία τον περιπτώσεων πολλά από αυτά τα προγράμματα δουλεύουν συγχρόνως οπότε ένα real world τεστ από τη μεριά μου έρχεται.

θα είμαι πολύ ικανοποιημενος αν έχω 15-25% αύξηση στης επιδόσεις με τον 1600 αν όχι θα πάω στον 1700 άμεσα.

 

σκέφτομαι επίσης να πάρω έναν nvme ssd εκεί στα 1.5g αλλά φοβάμαι ότι δε θα τον αξιοποιώ κατάλληλα μιας και έχω άλλους 6 δίσκους (2 ssd,4 mech) πάνω στο σύστημα και τα 24 lanes θα μοιράζονται πολύ ρουφώντας της επιδόσεις από τον nvme.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από χτες κάτοχος της gigabyte ab350 gaming3 και εν αναμονή του r5 1600. 

 

έχω είδη τρέξει κάποια bench με τον υπάρχον ι7 3770 που αφορούν το audio (flstudio, studio one 3) real time latency, recording latency, midi latency, overall performance etc. 

 

graphics με corel suite, sony vegas για βίντεο, 

 

κάποια παιχνίδια όπως overwatch, fallout 3/nv/4, cities skylines, rocket league, civilization, minecraft, orcs must die 2, xcom, skyrim.

είμαι με την ταπεινή r360 2g μιας και το gaming είναι 3 λόγος χρήσης του pc.

 

το θέμα είναι ότι στην πλειοψηφία τον περιπτώσεων πολλά από αυτά τα προγράμματα δουλεύουν συγχρόνως οπότε ένα real world τεστ από τη μεριά μου έρχεται.

θα είμαι πολύ ικανοποιημενος αν έχω 15-25% αύξηση στης επιδόσεις με τον 1600 αν όχι θα πάω στον 1700 άμεσα.

 

σκέφτομαι επίσης να πάρω έναν nvme ssd εκεί στα 1.5g αλλά φοβάμαι ότι δε θα τον αξιοποιώ κατάλληλα μιας και έχω άλλους 6 δίσκους (2 ssd,4 mech) πάνω στο σύστημα και τα 24 lanes θα μοιράζονται πολύ ρουφώντας της επιδόσεις από τον nvme.

 

Σκεψου σοβαρα να φτιαξεις 2ο pc για ρολο file server και να ξεφορτωθεις ετσι τους μηχανικους απο τον υπολογιστη της δουλειας σου, πιστεψε το, αξιζει και με το παραπανω. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...