Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω κατι εκτος του παρων θεματος ?

 

εαν αντικαταστησω τις DDR3 1600 μνημες με 2400Mhz στο παρον συστημα θα δω διαφορα στις επιδοσεις λετε ?

Οχι, δεν θα δεις καμια διαφορα. Το sweet spot για τους FX ειναι 1600/1866. Τα mhz δεν τους πολυενδιαφερουν, αλλα ουτε και τα timings. Ναι περιεργο μεν, αν και δειχνουν καποια στοιχειωδη προτιμηση σε timings, αρκετα μικρη για να θεωρηθει αμελητεα ομως.

 

Source : Εχω FX

https://lcdtvbuyingguide.com/lcdtv-plasmavslcd.shtml

 

Εσεις παραπληροφορειτε που χαβετε τις ανοησιες των LCD μονιτορατζιδων που πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες (4Κ , 144 hz , free sync) και λοιπα

Φτασαμε στο σημειο να βλεπουμε γραμμενα οτι επεξεργαστης και το μονιτορ κανουν τις επιδοσεις στα παιχνιδια  

Τι εχουν τα ερμα και ψοφανε  :-D

Απο οτι φαινεται, οτι εχεις και εσυ.....

 

Ωραια... να το παρουμε απο την αρχη. Απο εναν επεξεργαστη περνανε τα παντα. Απο draw calls, μεχρι physics, AI κτλ κτλ. Προσπαθησε να παιξεις total war με εναν celeron, η οποιοδηποτε παιχνιδι και ελα να μου πεις παλι οτι ο επεξεργαστης δεν κρινει τις επιδοσεις στα παιχνιδια.

 

Το αλλο με το μονιτορ, θα σου πω μονο οτι εισαι εκτος θεματος, μιας και οι αλλοι μιλανε για τα effective refresh rates των τηλεορασεων και μονιτορ, οχι για το οτι "κανουν τα παιχνιδια να παιζουν πιο γρηγορα". Η οθονη δεν επηρεαζει τις επιδοσεις, επηρεαζει ομως το user experience. Αλλο να παιζεις σε μια 720p 60hz. Και αλλο να παιζεις σε μια ultrawide 1440p 144hz με freesync/gsync. Eπειδη εχω εμπειρια και απο τις 2 (αν και ειναι 1080p η δικια μου) θα σου πω οτι η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, οχι μονο στο ποσο ομαλη ειναι η κινηση, αλλα απο το οτι δεν κουραζεται και τοσο ευκολα το ματι.

 

 

Εκτος θεματος μεν και ζηταω συγγνωμη για αυτο, αλλα τετοια μαργαριταρια δεν πρεπει να τα αφηνουμε ασχολιαστα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Εκτος απο τα HIGH ειναι και το MSAA που τρωει επιδοσεις

Οπως και να εχει δεν μπορει να μιλαμε για ακριβους επεξεργαστες , κουτια , υδροψυξεις και ενα σωρο μπλιμπλικια και απο την αλλη να θεωρουμε τα Medium Settings ιδανικα στο Gaming

 

Τοτε ας μεινουμε σε 600 ευρω συνολικο budget υπολογιστη η κονσολα μαζι με τα πληκτρολογια και ποντικια να τελιωνουμε

Σχημα οξυμωρο , οταν εδω μεσα εχουν γραφτει ,ειπωθει , αναλυθει ολες οι γνωστες και αγνωστες θεωρειες για τελειες επιδοσεις παρεα με ολη την τεχνικη ορολογια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά: Δυστυχώς οι κονσόλες είναι η κατάρα του gaming. Μας γυρίζουν πίσω από όλες τις απόψεις.

 

Μέσα στην "κατάρα" είσαι και εσύ με 8320 και 79xx, που πρέπει να σε υπολογίζει ο dev όταν φτιάχνει το game ;)

 

Edit: Πάρε μια ιδέα για το τι χρησιμοποιεί το "MasterRace", survey του steam:
 
23xuzu.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τα HIGH ειναι και το MSAA που τρωει και αυτο επιδοσεις

Οπως και να εχει δεν μπορει να μιλαμε για ακριβους επεξεργαστες , κουτια , υδροψυξεις και ενα σωρο μπλιμπλικια και απο την αλλη να θεωρουμε τα Medium Settings ιδανικα στο Gaming

 

Τοτε ας μεινουμε σε 600 ευρω συνολικο budget υπολογιστη η κονσολα να τελιωνουμε

Σχημα οξυμωρο , οταν εδω μεσα εχουν γραφτει και ειπωθει και αναλθει ολες οι γνωστες και αγνωστες θεωρειες για τελειες επιδοσεις παρεα με ολη την τεχνικη ορολογια 

 

Δεν κατάλαβες καλά, ο τύπος στο video παίζει σε 4K, πολλοί σε 1440p, πολύ περισσότεροι σε 1440p μέσω Virtual Super Resolution (VSR) και DSR αντίστοιχα σε Nvidia και σε 1080p monitors σε μικρές 480 και 1060 κάρτες γραφικών, τα γραφικά και η αίσθηση είναι κλάσεις ανώτερα και ποιο καθαρά από την peasant ανάλυση των 1080p κινητών τηλεφώνων με Ultra στα graphics settings, κερασάκι στην τούρτα η υποστήριξη Freesync / Gsync να προσφέρει την καλύτερη εμπειρία σε smooth gaming διχως stutters και drops, πράγμα που αγνοούν ακομη πάρα πολλοί, ειδικά στην Ελλάδα. Συνδύασε τα με έναν R5 1600 και τα 12 threads του και θα καταλαβεις την ουσία του PC Gaming, άψογο gameplay δίχως stutters και framedrops με βουτυρένια framerates στις Freesync συχνότητες και σε ξυράφι 1440p ανάλυση, όλα τα υπόλοιπα από εδώ και κάτω είναι κάπου μεταξύ κονσόλας και smartphone των 150 ευρώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν θα δεις καμια διαφορα. Το sweet spot για τους FX ειναι 1600/1866. Τα mhz δεν τους πολυενδιαφερουν, αλλα ουτε και τα timings. Ναι περιεργο μεν, αν και δειχνουν καποια στοιχειωδη προτιμηση σε timings, αρκετα μικρη για να θεωρηθει αμελητεα ομως.

 

Source : Εχω FX

Απο οτι φαινεται, οτι εχεις και εσυ.....

 

Ωραια... να το παρουμε απο την αρχη. Απο εναν επεξεργαστη περνανε τα παντα. Απο draw calls, μεχρι physics, AI κτλ κτλ. Προσπαθησε να παιξεις total war με εναν celeron, η οποιοδηποτε παιχνιδι και ελα να μου πεις παλι οτι ο επεξεργαστης δεν κρινει τις επιδοσεις στα παιχνιδια.

 

Το αλλο με το μονιτορ, θα σου πω μονο οτι εισαι εκτος θεματος, μιας και οι αλλοι μιλανε για τα effective refresh rates των τηλεορασεων και μονιτορ, οχι για το οτι "κανουν τα παιχνιδια να παιζουν πιο γρηγορα". Η οθονη δεν επηρεαζει τις επιδοσεις, επηρεαζει ομως το user experience. Αλλο να παιζεις σε μια 720p 60hz. Και αλλο να παιζεις σε μια ultrawide 1440p 144hz με freesync/gsync. Eπειδη εχω εμπειρια και απο τις 2 (αν και ειναι 1080p η δικια μου) θα σου πω οτι η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, οχι μονο στο ποσο ομαλη ειναι η κινηση, αλλα απο το οτι δεν κουραζεται και τοσο ευκολα το ματι.

 

 

Εκτος θεματος μεν και ζηταω συγγνωμη για αυτο, αλλα τετοια μαργαριταρια δεν πρεπει να τα αφηνουμε ασχολιαστα.

 

 

Πρεπει να καταλαβεις οχι μονο εσυ αλλα και οι υπολοιποι που πιστευετε τα μαρκετινιστικα κολπα των εταιριων

Η LCD τεχνολογια απο τοτε που βγηκε παραμενει ΙΔΙΑ πλην ελαχιστων βελτιωσεων 

Ειναι παντελως αποτυχημενη τεχνολογια (ξεπλυμενα ψευτικα χρωματα , Ghosting , χαλια contrast κλπ ) αφου ακομα και οι παλιοι CRT καθοδικοι με την χαμηλη αναλυση και την σαρωση που σου βγαζει το ματι εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα εικονας 

Δυστυχως οι εταιρειες επιμενουν εκει 

Οποτε αλλαξουν οι υγροι κρυσταλλοι και βρει αλλο υλικο η επιστημη να φτιαξει πανελ ευχαριστως να τα συζητησουμε παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να καταλαβεις οχι μονο εσυ αλλα και οι υπολοιποι που πιστευετε τα μερκετινιστικα κολπα των εταιριων

Η LCD τεχνολογια απο τοτε που βγηκε παραμενει ΙΔΙΑ πλην ελαχιστων βελτιωσεων

Ειναι παντελως αποτυχημενη τεχνολογια (ξεπλυμενα ψευτικα χρωματα , Ghosting , χαλια contrast κλπ ) αφου ακομα και οι παλιοι CRT καθοδικοι με την χαμηλη αναλυση και στην σαρωση που σου βγαζει το ματι εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα εικονας

Δυστυχως οι εταιρειες επιμενουν εκει

Οποτε αλλαξουν οι υγροι κρυσταλλοι και βρει αλλο υλικο η επιστημη να φτιαξει πανελ ευχαριστως να τα συζητησουμε παλι

 

 

Δεν καταλαβες καλα... Η crt ειναι η καλυτερη σε εικονα και μηδενικη καθυστεριση αλλο που εχει τα υπολοιπα αρνητικα.. Μετα ακολουθουν οι plasma...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο nirides κάθεσαι και γράφεις σεντόνια χωρίς λόγο δεν μπορώ να το καταλάβω, άσε τη ροή του θέματος να συνεχίσει ομαλά, πόσο off να βγει πια το ρημάδι το θέμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nirides, δεν το κατέχεις το άθλημα ρε μαν, ασχολήσου με άλλο χόμπι. Στα του θέματος, ένα build με R5 1600/B350 mobo και 2*8GB είναι το sweet spot για ένα καλό και οικονομικό gaming σύστημα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες καλά, ο τύπος στο video παίζει σε 4K, πολλοί σε 1440p, πολύ περισσότεροι σε 1440p μέσω Virtual Super Resolution (VSR) και DSR αντίστοιχα σε Nvidia και σε 1080p monitors σε μικρές 480 και 1060 κάρτες γραφικών, τα γραφικά και η αίσθηση είναι κλάσεις ανώτερα και ποιο καθαρά από την peasant ανάλυση των 1080p κινητών τηλεφώνων με Ultra στα graphics settings, κερασάκι στην τούρτα η υποστήριξη Freesync / Gsync να προσφέρει την καλύτερη εμπειρία σε smooth gaming διχως stutters και drops, πράγμα που αγνοούν ακομη πάρα πολλοί, ειδικά στην Ελλάδα. Συνδύασε τα με έναν R5 1600 και τα 12 threads του και θα καταλαβεις την ουσία του PC Gaming, άψογο gameplay δίχως stutters και framedrops με βουτυρένια framerates στις Freesync συχνότητες και σε ξυράφι 1440p ανάλυση, όλα τα υπόλοιπα από εδώ και κάτω είναι κάπου μεταξύ κονσόλας και smartphone των 150 ευρώ.

 

Δεν εχω να συνδιασω τιποτα η LCD τεχνολογια παραμενει ιδια 

Ακομα και μια αγραματη γιαγια αν ρωταγες οταν της αλλαξες την παλια τηλεοραση της με μια καινουργια ποια εικονα ηταν καλυτερη θα επαιρνες την απαντηση

 Αν θες εικονα πας σε μεγαλη τηλεοραση και κατα προτιμηση PLASMA οπως η Pionner Kuro 

 

Tα επιμερους χαρακτηριστικα μιας ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ (μαυρο-χρωματικη παλετα , σαρωση - χρονος αποκρισης-γωνιες θεασης  ) δεν μπορει να τα αποδοσει ακομα καλα η LCD τεχνολογια 

Ποσο πιο λιανα να το κανω θελετε για να το καταλαβετε?

Η αναλυση δεν κανει εικονα ολα τα παραπανω την κανουν

 

Το 4K Η 8Κ στα μονιτορ -τηλεορασεις , μου θυμισει τα smartphone των εταιριων που συναγωνιζωνται ποσο σανο θα πουλησουν στους αφελεις διαφημιζωντας υψηλοτερες αναλυσεις στα μικροσκοπικα τους πανελ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα μετα τις φετινες αγορες που θα κανω σε Ryzen, υπολογιζω προς τα Χριστουγεννα, θα παω για 1440p Free Sync οθονη και θα προτεινα σε οσους μπορουν να ακολουθησουν,οτιδηποτε κατω απο αυτο δεν εχει νοημα πλεον για gamers. Θα ζητησω γνωμη τοτε απο τον Millenium που τον στεναχωρησα αδικως πριν ενα χρονο με καποια ηλιθιοτητα που του ειχα πει. Συγνωμη Mill  για τοτε. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι λίγο παγίδα το cpu utilizing γιατί κοιτάει το total όλων των πυρήνων.

Θα πρότεινα ο κάθε υποψήφιος αγοραστής να κοιτάξει τις προσωπικές του ανάγκες.

Πχ προσωπικά που το pc το έχω 100% για sim racing κοιτάω αυτά που χρησιμοποιώ δλδ το assetto corsa το οποίο θέλει έναν πολύ δυνατό πυρήνα.

Αν έβλεπε κάποιος το cpu utilizing θα έβλεπε ότι ένας πολυπυρηνος επεξεργαστής θα είχε πολύ μικρότερο total usage αλλά τελικά ίσως λιγότερα frames μιας και το ένα thread θα ήταν πιο ζορισμενο.

Εκεί ίσως να βόλευε περισσότερο ένας επεξεργαστής που θα ανεβάζει συχνότητα και ας είναι 4πυρηνος δλδ ένας i5.

Οπότε η αγορά μου θα ήταν για τις τώρα ανάγκες μου.

 

Πώς θα μπορούσα να προβλέψω το μέλλον τι θα φέρει όμως?

 

Ποιός μου λέει ότι τα next generation sim racing games θα πάνε στο πολυπυρηνο?

 

Αυτό λέει η λογική οκ αλλά αν συμβεί σε 3-4 χρόνια πχ , ως τότε θα έχω έναν πιο αργό επεξεργαστή για τις τώρα ανάγκες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μέσα στην "κατάρα" είσαι και εσύ με 8320 και 79xx, που πρέπει να σε υπολογίζει ο dev όταν φτιάχνει το game ;)

 

Edit: Πάρε μια ιδέα για το τι χρησιμοποιεί το "MasterRace", survey του steam:
 
23xuzu.png

 

 

 

 

Ε τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι τα φράγκα να αγοράσουμε R7 1700 και 1080Ti που κάνουν όσο 3 μισθοί, έχουμε και άλλες υποχρεώσεις.

 

 

 

Edit: Τώρα είδα οτι είσαι 24χρονο. Ας είναι καλά ο μπαμπάς και η μαμά...;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμω το κινητο μου γαμω! Αμα δεν γραφεις απο desktopαρα...

Συνεχιστε την σφαγη λοιπον...

Εγω πινω μια καφεδαρα Λευκαδα τωρα! Full off topic αλλα αξιζει!☺☺☺

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...