Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει καμιά ένδειξη αν ο 1600 θα ανεβαίνει κάπως καλύτερα σε σχέση με τους r7 μπας και μειωθεί η απόσταση στα παιχνίδια ή φταίει η αρχιτεκτονική γιαυτο;Σας παρακαλώ μην βγάλετε τα λάβαρα,απλή ερώτηση κάνω

 

Μέχρι στιγμής, όχι. Όλοι φαίνεται να ανεβαίνουν μέχρι 4-4.1. Μεγαλύτερες διαφορες βλέπεις με ram overclock παρα CPU overclock. Source:

 

https://www.youtube.com/watch?v=-RRt5WkVxuk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής, όχι. Όλοι φαίνεται να ανεβαίνουν μέχρι 4-4.1. Μεγαλύτερες διαφορες βλέπεις με ram overclock παρα CPU overclock. Source:

 

https://www.youtube.com/watch?v=-RRt5WkVxuk

Αν επιδέχεται βελτίωσης το συγκεκριμένο θέμα για μελλοντική αναβάθμιση θα ψηνόμουν,ειδικά για τον 1700.Ίδωμεν,μπορεί σε games που θα σχεδιαστούν εκ του μηδενός λαμβάνοντας υπόψην τις ιδιαιτερότητες της αρχιτεκτονικής να στρώσουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A και ξέχασα, σε games που τους αρέσουν τα threads (όπως Crysis 3 πχ) ο 1600 θα έχει πολύ πιο σταθερά frametimes και framerate από τον 7600k, source:
 
https://www.youtube.com/watch?v=43g3OTK2AbE
 
Στα 2 λεπτά.

 

Καλό το σετάκι με τον 1600 από πάνω, αλλά βάλε 2*8GB RAM, τα 8GB είναι πολύ οριακά πλέον.


Στα 500 μέχρι εκεί πάει, μετά πας στα 600 για 16gb, που πιστεύω αξίζουν, αλλα είναι άλλο budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ψάχνουν υδρόψυξη για το νέο τους AM4 motherboard και δεν θέλουν να περιμένουν bracket από την μαμά εταιρία να ρθει ... κάποτε ούτε να αγοράσουν την Asus CH6, έβγαλε το eshop μια προσφορα

 

http://www.e-shop.gr/coolermaster-masterliquid-240-p-PER.817648

 

Ένα 10 euro πιο φτηνά από όσο είδα από τα αλλα μαγαζιά στην Ελλάδα και δυστυχώς είναι από τις  ελάχιστες που υποστηρίζουν AM4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ψάχνουν υδρόψυξη για το νέο τους AM4 motherboard και δεν θέλουν να περιμένουν bracket από την μαμά εταιρία να ρθει ... κάποτε ούτε να αγοράσουν την Asus CH6, έβγαλε το eshop μια προσφορα

 

http://www.e-shop.gr/coolermaster-masterliquid-240-p-PER.817648

 

Ένα 10 euro πιο φτηνά από όσο είδα από τα αλλα μαγαζιά στην Ελλάδα και δυστυχώς είναι από τις  ελάχιστες που υποστηρίζουν AM4

 

 

Ποτε δεν χωνεψα τα νερα λογω του θορυβου που κανουν σε σχεση με τις αεροψυχτρες

Η πραγματικοτητα εναι οτι θες ποιοτικο σετ για να μην εχεις προβληματα διαρροων στο μελλον (ΝΖXT , CORSAIR) , χωρια η εμφανιση μεσα στο Case ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν χωνεψα τα νερα λογω του θορυβου που κανουν σε σχεση με τις αεροψυχτρες

Η πραγματικοτητα εναι οτι θες ποιοτικο σετ για να μην εχεις προβληματα διαρροων στο μελλον (ΝΖXT , CORSAIR) , χωρια η εμφανιση μεσα στο Case ..

Ελπίζω να μην κάνω κατάχρηση στο thread,μια που αναφερθήκατε σε υδρόψυξη..Κάτι καλύτερο από NH D15 σε closed loop χωρίς να χρειάζεται μια περιουσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν χωνεψα τα νερα λογω του θορυβου που κανουν σε σχεση με τις αεροψυχτρες

Η πραγματικοτητα εναι οτι θες ποιοτικο σετ για να μην εχεις προβληματα διαρροων στο μελλον (ΝΖXT , CORSAIR) , χωρια η εμφανιση μεσα στο Case ..

 

Εγώ που χω υδρόψυξη δεν την ακούω ούτε στο ελάχιστο πάντως τα ανεμιστηράκια ακούω και τον μηχανικό σκληρό δίσκο

 

Διαρροή ok σε όλες μπορεί να σου κάτσει λόγο αστοχίας συμβαίνει :P

 

Και ξαναλέω το θέμα είναι η συμβατότητα με το AM4 να την πάρεις να την βγάλεις από το κουτί και να δουλέψει. Aμα τώρα παρεις ΝΖXT , CORSAIR θα φτιάξεις μηχανάκι Ryzen το καλοκαιράκι μέχρι να αποστείλουν και να ρθει το AM4 bracket στα χερια σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που χω υδρόψυξη δεν την ακούω ούτε στο ελάχιστο πάντως τα ανεμιστηράκια ακούω και τον μηχανικό σκληρό δίσκο

 

Διαρροή ok σε όλες μπορεί να σου κάτσει λόγο αστοχίας συμβαίνει :P

 

Και ξαναλέω το θέμα είναι η συμβατότητα με το AM4 να την πάρεις να την βγάλεις από το κουτί και να δουλέψει. Aμα τώρα παρεις ΝΖXT , CORSAIR θα φτιάξεις μηχανάκι Ryzen το καλοκαιράκι μέχρι να αποστείλουν και να ρθει το AM4 bracket στα χερια σου :P

 

 

Το θεμα ειναι οτι θες πρωτιστως καλο κουτι για να δουλεψει σωστα 

Ενας φιλος ειχε παρει την SEIDON και το μετανιωσε πικρα αφου του εσταζε συχνα

Ειδε και αποειδε πηρε την KRAKEN X62 αφου τα σκασε χοντρα και ηρεμησε

Το θεμα με την υδροψυξη ειναι οτι δεν ξερεις ποιο εξαρτημα θα σου βγαλει προβλημα απο το ψυγειο μεχρι τους ανεμιστηρες η τους κυκλοφορητες - σωληνες

Οσα περισσοτερα εξαρτηματα τοσο το χειροτερο , γιαυτο προτιμω αεροψυχτρα και εχω το κεφαλι μου ησυχο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πολυ μπουρδα τελικα εδω. εκει με το ζορι υδρωνουν μερικοι να μην βγουν καλοι οι ζεν διοτι εχουν ιντελ. η να επιδειξουν ως τελειο αυτο που εχουν αυτοι για να φουσκωσουν σαν παγωνια οταν καποιος εχει κατι κατωτερο..λυπαμε που θα σκασω μερικες φουσκες αλλα παντα καποιος θα εχει κατι καλυτερο απο εσενα. αντι να αναλωγιστουν την εκταση της ωφελημοτητας στον καταναλωτη που μπορει να εκπιψει αν οι ζεν αρχιτεκτονικη αποβει επιτυχημενη

 

το ειχε πει ο μεγαλος Noam Chomsky(εν συντομια): Ζητοκραυγαζα και εκανα θεους την ομαδα του κολεγιου μου επειδη ηθελα να ανηκω καπου...

 

συγνωμη για το οφ τοπικ υποσχομαι να μην ξανασχοληθω με ασχετους

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πολυ μπουρδα τελικα εδω. εκει με το ζορι υδρωνουν μερικοι να μην βγουν καλοι οι ζεν διοτι εχουν ιντελ. η να επιδειξουν ως τελειο αυτο που εχουν αυτοι για να φουσκωσουν σαν παγωνια οταν καποιος εχει κατι κατωτερο..λυπαμε που θα σκασω μερικες φουσκες αλλα παντα καποιος θα εχει κατι καλυτερο απο εσενα. αντι να αναλωγιστουν την εκταση της ωφελημοτητας στον καταναλωτη που μπορει να εκπιψει αν οι ζεν αρχιτεκτονικη αποβει επιτυχημενη

 

το ειχε πει ο μεγαλος Noam Chomsky(εν συντομια): Ζητοκραυγαζα και εκανα θεους την ομαδα του κολεγιου μου επειδη ηθελα να ανηκω καπου...

 

συγνωμη για το οφ τοπικ υποσχομαι να μην ξανασχοληθω με ασχετους

Πίστεψε με, μόνο οφ τοπικ δεν ήταν. Όλο το thread ένα οφ τοπικ είναι αν εξαιρέσεις μερικά ποστ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι θες πρωτιστως καλο κουτι για να δουλεψει σωστα 

Ενας φιλος ειχε παρει την SEIDON και το μετανιωσε πικρα αφου του εσταζε συχνα

Ειδε και αποειδε πηρε την KRAKEN X62 αφου τα σκασε χοντρα και ηρεμησε

Το θεμα με την υδροψυξη ειναι οτι δεν ξερεις ποιο εξαρτημα θα σου βγαλει προβλημα απο το ψυγειο μεχρι τους ανεμιστηρες η τους κυκλοφορητες - σωληνες

Οσα περισσοτερα εξαρτηματα τοσο το χειροτερο , γιαυτο προτιμω αεροψυχτρα και εχω το κεφαλι μου ησυχο 

 

Τι να σου πω εγώ που έχω δυο δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα σε καμια τους και την μια την έχω 7 χρονια και την άλλη 5 χρονια

Όπως είπα τυχαίνει παντού και στα πάντα η αστοχία υλικού.

H SEIDON είναι η φτηνή σειρά από όσο θυμάμαι, είναι από τις φτηνότερες AΙΟ υδρόψυξεις της αγοράς. Η MASTERLIQUID είναι πιο πάνω και ανώτερης ποιότητας σειρά της COOLERMASTER.

 

Εγώ αεροψυχτρα δεν αγοράζω λόγο όγκου δεν θέλω να πιάνουν το μισό μου κουτί ούτε να φοβάμαι εάν θα χωράει η μνήμη η θα ακουμπάει η θα είναι στο χιλιοστό με την GPU μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πολυ μπουρδα τελικα εδω. εκει με το ζορι υδρωνουν μερικοι να μην βγουν καλοι οι ζεν διοτι εχουν ιντελ. η να επιδειξουν ως τελειο αυτο που εχουν αυτοι για να φουσκωσουν σαν παγωνια οταν καποιος εχει κατι κατωτερο..λυπαμε που θα σκασω μερικες φουσκες αλλα παντα καποιος θα εχει κατι καλυτερο απο εσενα. αντι να αναλωγιστουν την εκταση της ωφελημοτητας στον καταναλωτη που μπορει να εκπιψει αν οι ζεν αρχιτεκτονικη αποβει επιτυχημενη

 

το ειχε πει ο μεγαλος Noam Chomsky(εν συντομια): Ζητοκραυγαζα και εκανα θεους την ομαδα του κολεγιου μου επειδη ηθελα να ανηκω καπου...

 

συγνωμη για το οφ τοπικ υποσχομαι να μην ξανασχοληθω με ασχετους

 

Δεν είναι απαραίτητα κακό να υποστηρίζεις μια ομάδα. Το κακό είναι να μην περνάς check λογικής και να μην αφήνεις τον εαυτό σου να εφαρμόσει αυτά τα λογικά check στην ομάδα που υποστηρίζεις.Εγώ πάντοτε ήμουν της λογικής ότι στο hardware τουλάχιστον θα υποστηρίζω την ομάδα που καλύπτει τις ανάγκες μου περισσότερο.
 
Έτυχε στα 10 προηγούμενα PC που έφτιαξα και χρησιμοποίησα (μαζί και laptop) να είχα μονο Intel επεξεργαστές, γιατί αυτό με βόλευε. Ούτε καν το σκέφτηκα για τον 7700k έναντι του 1700 για τις ανάγκες που έχω. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι Intel, AMD, Nvidia ή ότι άλλο.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στα γρήγορα:
 
AMD
 
Intel
 
Και έχεις 6 cores/12 threads vs 4 core/4 threads. Με τον 7600k έχεις καλύτερο gaming performance με high end GPU (1070/1080/1080ti) σε 1080p, με τον 1600 έχεις καλύτερο perf σε οτιδήποτε άλλο που χρησιμοποιεί τους πυρήνες και μια αρκετά καλή gaming εμπειρία (συγκρίνεται με τον 1700 σε games), και πολύ πιθανότατα καλύτερο future perf μιας και αρκετές game engines προχωρούν σε multi-threading (εξαιτίας του Play/Xbox που έχουν και τα δυο 8 core Jag). Και δεν χρειάζεται να εξετάσεις καν το ενδεχόμενο να πέσει optimization για την αρχιτεκτονική.

 

+1. Αλλα το σετ με τον ι5 βγαινει ακομα πιο ακριβο, γιατι πρεπει να προστεθει ψυξη και Ζ270 αν ειναι να τον εκμεταλευτει καποιος σωστα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν χωνεψα τα νερα λογω του θορυβου που κανουν σε σχεση με τις αεροψυχτρες

Η πραγματικοτητα εναι οτι θες ποιοτικο σετ για να μην εχεις προβληματα διαρροων στο μελλον (ΝΖXT , CORSAIR) , χωρια η εμφανιση μεσα στο Case ..

 

Και σε corsair ειδικά αλλά και σε nzxt μια χαρά διαρροές έχουνε τύχει, όποια μάρκα και να πάρεις αν είναι να σου τύχει θα γίνει. Εννοείται πως κοιτάς να επιλέξεις το μοντέλο της μάρκας που βγαίνει πιο αξιόπιστο στα όσα χρήματα δίνεις αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...