Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γαμω το κινητο μου γαμω! Αμα δεν γραφεις απο desktopαρα...

Συνεχιστε την σφαγη λοιπον...

Εγω πινω μια καφεδαρα Λευκαδα τωρα! Full off topic αλλα αξιζει!☺☺☺

 

Καλα κανεις , η δευτερη πατριδα μου ειναι η Λευκαδα 

Μυλος και ξερο ψωμι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι τα φράγκα να αγοράσουμε R7 1700 και 1080Ti που κάνουν όσο 3 μισθοί, έχουμε και άλλες υποχρεώσεις.

 

Γι' αυτό δεν κάνεις comment για κονσόλες που έχουν παραπάνω ισχύ από το PC σου και σε "κρατάνε πίσω".

 

Edit: Τώρα είδα οτι είσαι 24χρονο. Ας είναι καλά ο μπαμπάς και η μαμά... ;)

 

Μην κανεις project αυτά που έζησες εσύ σε εμενα, ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό δεν κάνεις comment για κονσόλες που έχουν παραπάνω ισχύ από το PC σου και σε "κρατάνε πίσω".

 

 

Μην κανεις project αυτά που έζησες εσύ σε εμενα, ευχαριστώ ;)

 

 

 

 

 

Φυσικά και με κρατάνε πίσω. Ακόμα και με αυτό το PC παίζω τα περισσότερα games στα High χωρίς προβλήματα (πχ Battlefield 1 στα Ultra). Οι κονσόλες παίζουν σε κατώτερα γραφικά στα 30 καρέ. Και τι δηλαδή εσύ θίχτηκες επειδή είπα για τις κονσόλες; Μα δε μίλαγα για μένα, γενικά μιλούσα. Η πρέπει να έχει κάποιος το δικό σου PC για να μπορεί να μιλάει; Τράβα τώρα να πάρεις κανά ευρώ απο το μπαμπά και τη μαμά για να κάνεις αναβάθμιση και να έχεις τα "σούπερ ντούπερ ουάου γραφικά στα 60 καρέ constant". Πρόσεχε όμως γιατί όταν θα ξυπνήσεις θα είναι αργά, δεν θα έχεις πάντα τη μαμά και το μπαμπά να σου δίνουν λέφτά...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες καλά, ο τύπος στο video παίζει σε 4K, πολλοί σε 1440p, πολύ περισσότεροι σε 1440p μέσω Virtual Super Resolution (VSR) και DSR αντίστοιχα σε Nvidia και σε 1080p monitors σε μικρές 480 και 1060 κάρτες γραφικών, τα γραφικά και η αίσθηση είναι κλάσεις ανώτερα και ποιο καθαρά από την peasant ανάλυση των 1080p κινητών τηλεφώνων με Ultra στα graphics settings, κερασάκι στην τούρτα η υποστήριξη Freesync / Gsync να προσφέρει την καλύτερη εμπειρία σε smooth gaming διχως stutters και drops, πράγμα που αγνοούν ακομη πάρα πολλοί, ειδικά στην Ελλάδα.

 

 

Τα ultra/very high settings σε πολλά games προσφέρουν κάτι παραπάνω από αντιληπτές βελτιώσεις.

Όπως, μεγάλo draw distance(ρεαλισμός στα open world), καθαρότερες και περισσότερες σκιές χωρίς flickering/πιξέλιασμα, καλύτερες σκιάσεις που δίνουν βάθος στην εικόνα(ambient occlusion), ποιοτικότερο φωτισμό, προσθήκη εφέ που δεν υπάρχουν καν στα κατώτερα settings(π.χ. διάθλαση φωτός μέσα στο νερό και screen space reflections στο crysis 3 που έδειξες). 

 

Η ανάλυση έχει να κάνει με ΜΟΝΟ ένα πράγμα. Πυκνότητα των πίξελ. Είτε τρέξεις ένα game του 2008 π.χ. στα 1080p είτε το τρέξεις στα 4Κ, είτε στα 16Κ πάλι τα ίδια σκ@τ@ φωτοσκιάσεις και πολύγωνα θα έχει. Και δεν θα έχει σημασία η ανάλυση από ένα σημείο και μετά γιατί η ανάλυση των textures θα είναι πάντα μικρότερη λόγω τεχνικών περιορισμών(vram).

Εκτός και αν κάθεσαι στα 20 εκατοστά από την οθόνη και σε ενοχλεί το screen effect.

 

Μόνο αυτό που λες για το gsync και free sync έχει βάση, γιατί εξομαλύνει την κίνηση και μειώνει την ανάγκη να τρέχεις games με καρφωμένο 60άρι. Παραβλέπεις όμως ότι έτσι "δένεσαι" με μια εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και με κρατάνε πίσω. Ακόμα και με αυτό το PC παίζω τα περισσότερα games στα High χωρίς προβλήματα (πχ Battlefield 1 στα Ultra). Οι κονσόλες παίζουν σε κατώτερα γραφικά στα 30 καρέ. Και τι δηλαδή εσύ θίχτηκες επειδή είπα για τις κονσόλες; Μα δε μίλαγα για μένα, γενικά μιλούσα. Η πρέπει να έχει κάποιος το δικό σου PC για να μπορεί να μιλάει;

 

Όχι, απλά δεν ξέρεις πως δουλεύει το gaming market, και είναι λογικό. Οι κονσόλες ακόμη και τώρα αποφέρουν ένα μεγάλο ποσοστό των εσόδων από games που παίζουμε και στο PC, που σημαίνει ότι επενδύουν περισσότερα για να δεις αυτά που βλέπεις στο PC. Το να λες ότι οι κονσόλες σε κρατάνε πίσω, ειδικά με το rig που έχεις είναι απλά αστείο, και το βλέπω και από άτομα που έχουν χειρότερα rigs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι, απλά δεν ξέρεις πως δουλεύει το gaming market, και είναι λογικό. Οι κονσόλες ακόμη και τώρα αποφέρουν ένα μεγάλο ποσοστό τον εσόδων από games που παίζουμε και στο PC, που σημαίνει ότι επενδύουν περισσότερα για να δεις αυτά που βλέπεις στο PC. Το να λες ότι οι κονσόλες σε κρατάνε πίσω, ειδικά με το rig που έχεις είναι απλά αστείο, και το βλέπω και από άτομα που έχουν χειρότερα rigs.

Να σε ρωτήσω κάτι χωρίς παρεξήγηση;

Πόσο διάστημα δούλεψες για την 1080ti που έχεις παραγγελία;

Εάν θέλεις απαντάς ειλικρινά έαν δεν θέλεις κανενα πρόβλημα.

 

Τα υπόλοιπα ρε παιδιά (μόνιτορ, κονσόλες κτλπ) δεν νομίζω να αφορούν το νήμα, εντάξει λίγο off topic δεν πειράζει μιας και δεν έχει κανα ιδιαίτερο νέο αλλά εμείς το μαμησαμε το θέμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι, απλά δεν ξέρεις πως δουλεύει το gaming market, και είναι λογικό. Οι κονσόλες ακόμη και τώρα αποφέρουν ένα μεγάλο ποσοστό των εσόδων από games που παίζουμε και στο PC, που σημαίνει ότι επενδύουν περισσότερα για να δεις αυτά που βλέπεις στο PC. Το να λες ότι οι κονσόλες σε κρατάνε πίσω, ειδικά με το rig που έχεις είναι απλά αστείο, και το βλέπω και από άτομα που έχουν χειρότερα rigs.

 

 

 

 

Τα παιχνίδια δεν είναι μόνο γραφικά. Είναι και Gameplay και GUI και γενικά η αίσθηση που σου δίνει το παιχνίδι. Απλώς επειδή εσύ τυχαίνει να έχεις καλύτερο υπολογιστήρα (βάζω στοίχημα τώρα ψήλωσες 10 πόντους) σε κρατάει πίσω ΚΑΙ εκεί.

 

 

τέλος το Off Topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο διάστημα δούλεψες για την 1080ti που έχεις παραγγελία;

 

Μια εβδομάδα +- 1 μέρα

 

Τα υπόλοιπα ρε παιδιά (μόνιτορ, κονσόλες κτλπ) δεν νομίζω να αφορούν το νήμα, εντάξει λίγο off topic δεν πειράζει μιας και δεν έχει κανα ιδιαίτερο νέο αλλά εμείς το μαμησαμε το θέμα.

 

Σε αυτό συμφωνώ, φταίει που σχεδόν κανένας δεν έχει Ryzen ακόμα, είτε περιμένει παραγγελια, είτε περιμένει την 5 σειρά :P

 

Edit: Εγώ προσωπικά έχω ξενερώσει που τα έχω πληρώσει και πρέπει να περιμένω καμια 20 μέρες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι σας νοιάζει πως αγοράζει ο καθένας αυτά που έχει ; Απ' την τσέπη σας τα παίρνει ; Σοβαρευτείτε λίγο..

 

 

 

 

Μας νοιάζει γιατί δεν μπορεί κάποιος να μιλά απο υποτιθέμενη θέση ισχύος μόνο και μόνο επειδή τυχαίνει να έχει (η να του δίνουν) περισσότερα ευρά. Συμπάσχεις με τον Spartan117;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας νοιάζει γιατί δεν μπορεί κάποιος να μιλά απο υποτιθέμενη θέση ισχύος μόνο και μόνο επειδή τυχαίνει να έχει (η να του δίνουν) περισσότερα ευρά. Συμπάσχεις με τον Spartan117;;

 

Κοίτα αν σου αρέσει, το πάμε και αλλιώς. Τώρα έχω 3570k και integrated GPU. Η γνώμη μου ίδια είναι, ότι οι κονσόλες βοηθάνε παρα καταστρέφουν το gaming market. Γιατί υπάρχει μια βάση για τους developers και ξέρουν ότι υπάρχει ένα userbase για τα games που φτιάχνουν και θα τρέχει το game όπως το έχουν φτιάξει. Το ότι η AMD έβαλε 4 APU στα Xbox και Playstation την βοηθησε σημαντικά στο PC, διαφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας νοιάζει γιατί δεν μπορεί κάποιος να μιλά απο υποτιθέμενη θέση ισχύος μόνο και μόνο επειδή τυχαίνει να έχει (η να του δίνουν) περισσότερα ευρά. Συμπάσχεις με τον Spartan117;;

Με την ίδια λογική και εσύ μιλάς από θέση ισχύος όταν κράζεις τις κονσόλες επειδή μπορείς και δίνεις περισσότερα ευρά για να φτιάξεις αξιοπρεπή υπολογιστή και δεν αρκείσαι σε 200-300 ευρώ που κάνει μία κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας νοιάζει γιατί δεν μπορεί κάποιος να μιλά απο υποτιθέμενη θέση ισχύος μόνο και μόνο επειδή τυχαίνει να έχει (η να του δίνουν) περισσότερα ευρά. Συμπάσχεις με τον Spartan117;;

Εγώ πάντως με 150-160€ μεροκάματο άνετα τα αφήνω όλα και πάω να δουλέψω με τον Spartan, τζάμπα κάθομαι και αγχώνομαι μου φαίνεται εδώ με εφορίες ΦΠΑ κτλπ.

Θα πάω εκεί μαζί του και το μόνο άγχος που θα έχω σύμφωνα με τα γραφόμενα θα είναι μην μου ρίξει άκυρο η ups και δεν μπορώ να παίξω τα παιχνίδια μου.

 

Και είπα αν θέλεις απαντάς, το είπα δεν το είπα!!!

 

Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει τι έχει ο καθένας και ειδικά πως το απέκτησε, αλλά όταν διαβάζω υποτιμητικά σχόλια για άτομα που στην τελική έχουν άλλες προτεραιότητες στην ζωή τους ε εκεί τι να πώ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...