Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Games, games, games...

 

ή αλλιώς, παιχνίδια, παιχνίδια, παιχνίδια...

 

Δεν ξέρω αν το Forum γέμισε με 15χρονα, αλλά θα σας το πω απλά:

 

Υπάρχουν και χρήστες PC που δεν τους ενδιαφέρουν τα παιχνίδια!!

 

Επειδή λοιπόν μόνο σε παιχνίδια αναφέρεστε συνεχώς στο παρόν νήμα, πράγμα εξαιρετικά κουραστικό, ας προσπαθήσω (μάταια ίσως ; ) να επαναπροσδιορίσω λίγο το θέμα.

 

Σε PC για πολ. μηχανικό, που θα φτιάξουμε όσον ούπω, σκέφτομαι να βάλουμε μεταξύ αυτών:

 

Ryzen 1600

Ryzen 1600X

Ryzen 1700

 

Για Intel ούτε λόγος, μιας που πιστεύω ότι οι παρόμοιου κόστους θα υπολείπονται πολύ σε επιδόσεις σε επαγγελματικές εφαρμογές.

 

Ποιος πιστεύετε ότι ταιριάζει καλύτερα; Κλίνω προς τον 1600, μιας και ο Χ θα θέλει και έξτρα ψύκτρα, ενώ επιπλέον έχει σημασία το χαμηλότερο TDP, οπότε χαμηλότερες θερμοκρασίες και θόρυβος, πράγμα που μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

 

Ο 1700 είναι πιο ακριβός, και δεν βρίσκω τον λόγο να πάμε σε αυτόν, εκτός αν μου πείτε ότι είναι απαραίτητοι οι οκτώ πυρήνες για τα εξειδικευμένα προγράμματά του.

 

Μνήμη θα μπει 16 γίγα, μητρική λέω για μια B350 καλά εξοπλισμένη.

 

Γνώμες;

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 1700 είναι too much για να τον έχεις αποκλειστικά για gaming, ο 1600 είναι το sweet spot(Εφόσον θες να πας σε AMD).

 

Ο 1600 είναι πραγματικά μια ιδανική λύση μεταξύ gaming και multitasking, και είναι στα -100 από τον 1700. Εγώ προσωπικά πιστεύω και ένα χρόνο να περιμένεις για Intel 6 core/12 thread CPU 250 δεν θα δώσεις. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δω πως θα αποδίδουν οι Ryzen μετά από τους πρώτους μήνες optimization, που φαντάζομαι θα δούμε κάποιες σημαντικές διαφορες σε edge cases. Όπως και να το κάνουμε είναι νέα αρχιτεκτονική, με ότι καλο και κακό φέρνει μαζί αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Games, games, games...

 

ή αλλιώς, παιχνίδια, παιχνίδια, παιχνίδια...

 

Δεν ξέρω αν το Forum γέμισε με 15χρονα, αλλά θα σας το πω απλά:

 

Υπάρχουν και χρήστες PC που δεν τους ενδιαφέρουν τα παιχνίδια!!

 

Επειδή λοιπόν μόνο σε παιχνίδια αναφέρεστε συνεχώς στο παρόν νήμα, πράγμα εξαιρετικά κουραστικό, ας προσπαθήσω (μάταια ίσως ; ) να επαναπροσδιορίσω λίγο το θέμα.

 

Σε PC για πολ. μηχανικό, που θα φτιάξουμε όσον ούπω, σκέφτομαι να βάλουμε μεταξύ αυτών:

 

Ryzen 1600

Ryzen 1600X

Ryzen 1700

 

Για Intel ούτε λόγος, μιας που πιστεύω ότι οι παρόμοιου κόστους θα υπολείπονται πολύ σε επιδόσεις σε επαγγελματικές εφαρμογές.

 

Ποιος πιστεύετε ότι ταιριάζει καλύτερα; Κλίνω προς τον 1600, μιας και ο Χ θα θέλει και έξτρα ψύκτρα, ενώ επιπλέον έχει σημασία το χαμηλότερο TDP, οπότε χαμηλότερες θερμοκρασίες και θόρυβος, πράγμα που μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

 

Ο 1700 είναι πιο ακριβός, και δεν βρίσκω τον λόγο να πάμε σε αυτόν, εκτός αν μου πείτε ότι είναι απαραίτητοι οι οκτώ πυρήνες για τα εξειδικευμένα προγράμματά του.

 

Μνήμη θα μπει 16 γίγα, μητρική λέω για μια B350 καλά εξοπλισμένη.

 

Γνώμες;

Αδερφέ πρώτον δεν είναι υποχρεωμένοι οι άλλοι να συζητάνε τι ενδιαφέρει εσένα,ή μάλλον να σκέφτονται μήπως αυτό δεν ενδιαφέρει τον φίλο από πάνω,άστο καλύτερα ας μην το συζητήσουμε.

Δεύτερον,μάλλον δεν έχεις ιδέα ποιός είναι ο μέσος όρος ηλικίας ενός gamer,σίγουρα δεν είναι δεκαπεντάχρονα.

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις,αλλά λίγο τακτ δεν βλάπτει.Γνώμη μου.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αδερφέ πρώτον δεν είναι υποχρεωμένοι οι άλλοι να συζητάνε τι ενδιαφέρει εσένα,ή μάλλον να σκέφτονται μήπως αυτό δεν ενδιαφέρει τον φίλο από πάνω,άστο καλύτερα ας μην το συζητήσουμε.

Δεύτερον,μάλλον δεν έχεις ιδέα ποιός είναι ο μέσος όρος ηλικίας ενός gamer,σίγουρα δεν είναι δεκαπεντάχρονα.

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις,αλλά λίγο τακτ δεν βλάπτει.Γνώμη μου.

 

 

 

Δέχομαι την παρατήρησή σου, συμφωνώ ότι μάλλον παρασύρθηκα λίγο, αφού και εγώ που είμαι πολύ πάνω από 15, κάποια παιχνίδια κάποιες φορές το χρόνο, τα παίζω! Δεν είπα ότι παίζουν μόνο τα 15χρονα, αλλά ρε παιδιά, εδώ και πόσες δεκάδες σελίδες σε αυτό το νήμα (τις έχω διαβάσει ΟΛΕΣ), μιλάτε μόνο για παιχνίδια, λες και ο κόσμος αρχίζει και τελειώνει σε αυτά!! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Games, games, games...

 

ή αλλιώς, παιχνίδια, παιχνίδια, παιχνίδια...

 

Δεν ξέρω αν το Forum γέμισε με 15χρονα, αλλά θα σας το πω απλά:

 

Υπάρχουν και χρήστες PC που δεν τους ενδιαφέρουν τα παιχνίδια!!

 

1)Ριξτε μια ματια στον μεσο ορο των gamer(οχι στην Ελλαδα αλλα παγκοσμιων)και τα ξαναλεμε για τα 15χρονα

 

2)Ριξτε μια ματια στις αναβαθμισεις pc στο insomnia αλλα και στο εξωτερικο και δειτε ποιοι χρηστες κυριως αγοραζουν τετοιους επεξεργαστες,καρτες γραφικων και οθονες. Μικρη βοηθεια(gamers και overclockers κυριως)

Αρα προφανως και γινεται αναφορα σε αυτο που ενδιαφερει τους περισσοτερους που γενικα δινουν χρηματα για το pc(το τονιζω τους περισσοτερους οχι φυσικα ολους).

 

3)Υπαρχει ειδικη ενοτητα για νεα συστηματα και αναβαθμισεις οπως για αυτο που ρωτας,και απο οτι ειδα δεν εφτιαξες ξεχωριστο θεμα

http://www.insomnia.gr/forum/49-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλα βάλε να τρέξει κανένα σοβαρό competitive multiplayer game, και μέτρα frames και frametimes..

 

Που ουσιαστικά μόνο εκεί μετράει να έχεις fps> 60.

 

Ο 1700 πάντως τον στέλνει στα αζήτητα τον 7700 ακόμα και στα 5 ghz να τον έχεις.

 

Τώρα αμα πιάνεις τα πέκερε-200 fps στο κάθε unoptimised game που ο Ryzen θα βλέπει "μόλις" 170 χαίρω πολύ.

 

 

 

Έλεος η ίδια ιστορία τόσα χρόνια.

 

Όταν αγοράζαμε Q6600 είχαμε να κράζουν για dual core (e6600, e8400 κλπ) και ξερό ψωμί. Μετά σε ένα χρόνο άλλαζαν CPU και εμείς σε 4....

 

Α ναι μην το ξεχάσω, για φέρτε ένα Nehalem Quad Core να δω τι ψάρια πιάνει σήμερα με τον 1090t και τα 6 cores ...

Εγώ ακόμα Q9400 έχω :P (για 1-2 βδομάδες ακόμα) 

Games, games, games...

 

ή αλλιώς, παιχνίδια, παιχνίδια, παιχνίδια...

 

Δεν ξέρω αν το Forum γέμισε με 15χρονα, αλλά θα σας το πω απλά:

 

Υπάρχουν και χρήστες PC που δεν τους ενδιαφέρουν τα παιχνίδια!!

 

Επειδή λοιπόν μόνο σε παιχνίδια αναφέρεστε συνεχώς στο παρόν νήμα, πράγμα εξαιρετικά κουραστικό, ας προσπαθήσω (μάταια ίσως ; ) να επαναπροσδιορίσω λίγο το θέμα.

 

Σε PC για πολ. μηχανικό, που θα φτιάξουμε όσον ούπω, σκέφτομαι να βάλουμε μεταξύ αυτών:

 

Ryzen 1600

Ryzen 1600X

Ryzen 1700

 

Για Intel ούτε λόγος, μιας που πιστεύω ότι οι παρόμοιου κόστους θα υπολείπονται πολύ σε επιδόσεις σε επαγγελματικές εφαρμογές.

 

Ποιος πιστεύετε ότι ταιριάζει καλύτερα; Κλίνω προς τον 1600, μιας και ο Χ θα θέλει και έξτρα ψύκτρα, ενώ επιπλέον έχει σημασία το χαμηλότερο TDP, οπότε χαμηλότερες θερμοκρασίες και θόρυβος, πράγμα που μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

 

Ο 1700 είναι πιο ακριβός, και δεν βρίσκω τον λόγο να πάμε σε αυτόν, εκτός αν μου πείτε ότι είναι απαραίτητοι οι οκτώ πυρήνες για τα εξειδικευμένα προγράμματά του.

 

Μνήμη θα μπει 16 γίγα, μητρική λέω για μια B350 καλά εξοπλισμένη.

 

Γνώμες;

 

Που κολλάνε τα 15χρονα με τα games ; Οι μεγαλύτεροι δεν παίζουν δηλαδή; Ξέρεις πόσοι 50χρονοι και βάλε (Ω ΝΑΙ) συνεχίζουν και παίζουν games και θα παίζουν μέχρι να ψοφήσουν ; Λίγοι είναι αυτοί που δεν παίζουν games. 

Ο 1600 είναι πραγματικά μια ιδανική λύση μεταξύ gaming και multitasking, και είναι στα -100 από τον 1700. Εγώ προσωπικά πιστεύω και ένα χρόνο να περιμένεις για Intel 6 core/12 thread CPU 250 δεν θα δώσεις. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δω πως θα αποδίδουν οι Ryzen μετά από τους πρώτους μήνες optimization, που φαντάζομαι θα δούμε κάποιες σημαντικές διαφορες σε edge cases. Όπως και να το κάνουμε είναι νέα αρχιτεκτονική, με ότι καλο και κακό φέρνει μαζί αυτό.

 

Γιαυτό και εγώ σε 1600 θα πάω. Μ αυτά τα λεφτά δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα με τα 15χρονα, δέχθηκα ήδη την παρατήρηση. Για αυτό που ρώτησα έχετε να βοηθήσετε σε κάτι, ή τζάμπα ρώτησα; Και δεν άνοιξα θέμα γιατί είπα πρώτα να ρωτήσω εδώ, τη στιγμή που έχουν πέσει του κόσμου οι αναλύσεις και τα off topic εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα με τα 15χρονα, δέχθηκα ήδη την παρατήρηση. Για αυτό που ρώτησα έχετε να βοηθήσετε σε κάτι, ή τζάμπα ρώτησα; Και δεν άνοιξα θέμα γιατί είπα πρώτα να ρωτήσω εδώ, τη στιγμή που έχουν πέσει του κόσμου οι αναλύσεις και τα off topic εδώ μέσα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/531918-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CF%85/

 

Ε καιρός να ανοίξεις λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα με τα 15χρονα, δέχθηκα ήδη την παρατήρηση. Για αυτό που ρώτησα έχετε να βοηθήσετε σε κάτι, ή τζάμπα ρώτησα; Και δεν άνοιξα θέμα γιατί είπα πρώτα να ρωτήσω εδώ, τη στιγμή που έχουν πέσει του κόσμου οι αναλύσεις και τα off topic εδώ μέσα.

 

Αν πιστεύεις ότι ένας 6 core με 12 threads σε καλύπτει τότε πάρε τον 1600, ο 1700 για την δουλειά που τον θέλεις θα είναι απλά καλύτερος. Αν τα 100 ευρώ δεν είναι μεγάλο ζήτημα τότε πας 1700, τους X τους ξεχνάς γιατί δεν αξίζουν (imo).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε PC για πολ. μηχανικό, που θα φτιάξουμε όσον ούπω, σκέφτομαι να βάλουμε μεταξύ αυτών:

 

Ryzen 1600

Ryzen 1600X

Ryzen 1700

 

 

 

Γνώμες;

 

 

R7 1700 εκτός κι αν βρεις 1700χ με κανένα 20€ παραπάνω.

 

16GB DDR4 3200Mhz

 

Για μητρική κάτι σε ASROCK ? θα κοιτούσα

 

ενώ θα εξέταζα την περίπτωση και ενώς M2 960PRO 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζει το διλημμα, μεγαλύτερη συχνότητα και λιγότεροι πυρήνες, ή μικρότερη συχνότητα και περισσότεροι πυρήνες;

 

Για μητρική, πράγματι σκέφονται την Asrock AB350 pro 4

http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350%20Pro4/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζει το διλημμα, μεγαλύτερη συχνότητα και λιγότεροι πυρήνες, ή μικρότερη συχνότητα και περισσότεροι πυρήνες;

 

Για μητρική, πράγματι σκέφονται την Asrock AB350 pro 4

http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350%20Pro4/

 

 

Σιγά την μεγάλη διαφορά στην συχνότητα .... 

 

Δες κάποια ποστ πίσω, κάποιος είπε πως αγόρασε 1700Χ στην τιμή 1700 από κάπου αλλά δεν θυμάμαι ποιος. Ετσι ίσως να έχεις και χρονισμούς και πυρήνες. 

 

Σε τι τιμή παίζει η AB350?

Με τις μνήμες δεν ξέρω τι κάνει η συγκεκριμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...