Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πιθανότατα σε 1-2 χρονια θα αλλάξω τον 1700 στο αντίστοιχο μοντέλο Zen+ ή Zen 2.0 και κρατάω την C6H και τις μνήμες :D

 

Με αυτή την προοπτική βγάζει και νόημα να αγοράσει κανεις x370 high-end board, πέρα απ' όλα τα αλλα features, VRM κτλ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιθανότατα σε 1-2 χρονια θα αλλάξω τον 1700 στο αντίστοιχο μοντέλο Zen+ ή Zen 2.0 και κρατάω την C6H και τις μνήμες :D

 

Με αυτή την προοπτική βγάζει και νόημα να αγοράσει κανεις x370 high-end board, πέρα απ' όλα τα αλλα features, VRM κτλ.

Εγώ πάλι λέω να τον κρατήσω (είναι ήδη overkill) και να παω είτε σε vega είτε σε fury crossfire, αν πχ η Vega είναι 20-25% καλυτερη απο fury νομίζω συμφέρει μια fury ακόμα (κατα καιρούς βγαίνουν dirt cheap)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχει δικιο ο adtakhs ! Μηπως περνει κιαλλη βεντιωση η αρχιτεκτονικη ?! Το διαγραμμα εδειχνε αυξηση στο ipc .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δούμε 4.2~4.3 GHz με κάποια διαδικασία βελτίωσης των nodes στα 14nm LPP στους Ryzen, δεν υπαρχεί μεγάλο περιθώριο για OC για την ώρα επειδή τράβηξαν πολύ τα κλόκια. Κακά τα ψέματα πάντως το ST δεν είναι τπτ υποδεέστερο σε σχέση με της Ιντέλας, το πραγματικά άθλιο που χαλάει την όλη υπόθεση είναι η σαπιό-μηχανές που βλέπουμε σε MMO και κάτι τραγελαφικά ARMA3 κτλ που θες 7700K στα 5.2GHz για να πιάσεις καλά FPS. Σκ@το-Ports, pre-order, dlc και graphics engines του 350 π.χ έχουν σκοτώσει το gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DDR5 Memory Controller στους CPU = εκτόξευση του bandwidth! ενδεικτικά Dual Channel Controller(128bit) με DDR5-6400 είναι κάπου 102GB/sec bandwidth, διπλάσιο σε σχέση με αυτό ενός Ryzen με DDR4-3200!

DDR5 6400...Εκεί θα είναι όλα τα λεφτά να σου πω την αμαρτία μου! Για HBM Vega APU είναι σχεδόν σίγουρο μιας και έχουν γίνει κάποιες ανακοινώσεις αλλά για HBM σε Ryzen μόνο για cache δεν έχει ειπωθεί κάτι!

Ίσως δούμε 4.2~4.3 GHz με κάποια διαδικασία βελτίωσης των nodes στα 14nm LPP στους Ryzen, δεν υπαρχεί μεγάλο περιθώριο για OC για την ώρα επειδή τράβηξαν πολύ τα κλόκια. Κακά τα ψέματα πάντως το ST δεν είναι τπτ υποδεέστερο σε σχέση με της Ιντέλας, το πραγματικά άθλιο που χαλάει την όλη υπόθεση είναι η σαπιό-μηχανές που βλέπουμε σε MMO και κάτι τραγελαφικά ARMA3 κτλ που θες 7700K στα 5.2GHz για να πιάσεις καλά FPS. Σκ@το-Ports, pre-order, dlc και graphics engines του 350 π.χ έχουν σκοτώσει το gaming.

Όταν βλέπεις και κάτι benchmark gaming play σε Ark Survival Evolved με 1080ti και 7700κ στα 1440p και τα frames να πηγαίνουν μεταξύ 25-57 κλάφτα χαράλαμπε! Άντε να βγει κανά MMO και σύγχρονη μηχανή γιατί έλεος!

https://www.youtube.com/watch?v=OjS6wzABKbQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους απαρτία.

 

Μέχρι το Σ/K Θα το στήσω.

 

Αμα φορέσω κατευθείαν τον σκληρό από τον 2600κ χωρίς format θα δουλέψει, τι εμπειρίες έχετε;

 

post-164351-0-22293600-1494338458_thumb.jpg

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους απαρτία.

 

Μέχρι το Σ/K Θα το στήσω.

 

Αμα φορέσω κατευθείαν τον σκληρό από τον 2600κ χωρίς format θα δουλέψει, τι εμπειρίες έχετε;

 

attachicon.gifRyzen Blade (1).jpg

Πολύ δύσκολο εώς απίθανο να δουλέψει...Πάρα πολλές συσκευές αλλάζουν και θα έχεις 99% θέμα.Καθαρό Φορμάτ για να είσαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους απαρτία.

 

Μέχρι το Σ/K Θα το στήσω.

 

Αμα φορέσω κατευθείαν τον σκληρό από τον 2600κ χωρίς format θα δουλέψει, τι εμπειρίες έχετε;

 

attachicon.gifRyzen Blade (1).jpg

Aμα εχεις Windows 10 ναι. Φορτωνουνε drivers αναλογα με το deviceID καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους απαρτία.

 

Μέχρι το Σ/K Θα το στήσω.

 

Αμα φορέσω κατευθείαν τον σκληρό από τον 2600κ χωρίς format θα δουλέψει, τι εμπειρίες έχετε;

 

attachicon.gifRyzen Blade (1).jpg

 

Θα τις αγαπήσεις τις μνήμες, τα B-die kits πέρα από το καλύτερο performance με Ryzen (και οτιδήποτε άλλο) κάνουν overclock άνετα. Όσο για τον σκληρό, εγώ είμαι με το OS και settings σε Windows 10 που είχα στον 3570k. Αν καθαρίσεις το registry, βγάλεις τα προγράμματα/drivers που ήταν για το παλιό chipset δεν νομίζω να έχεις θέματα. Τα Windows 10 μονα τους κάνουν ένα mini update όταν κανεις boot με νέο hardware.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nirides τρέχα κρύψου γιατί βγήκαν οι Γάλλοι με τα βαριά όπλα  :devil:
 
 
Όχι μονο το bandwidth είναι βασιλιάς στα πάντα, αλλα ακόμα και ο 6900k κάνει scale και με timings αλλα και με bandwidth από dual channel σε quad με διαφορα μέχρι και 5-10 fps από το ένα στο άλλο.
 
Ενδιαφέρον επίσης ότι 3200CL14 έτρεξε σε ryzen αλλα όχι σε x99, το dual channel b/w του 1800x είναι πιο υψηλό από το dual channel b/w του 6900k, το latency είναι σημαντικά πιο υψηλό στον 1800x (κάτι που μπορεί να επηρεάζει το gaming perf μιας και εκεί έχει μια σημαντική διαφορα ο 6900k σε σύγκριση με τον 1800x). Με τα καινούργια AGESA θα ξεκλειδώσουν επιτέλους τα sub-timings οποτε θα είναι ενδιαφέρον να δούμε ποσο τραβάνε τα B-die kit σε OC και τι διαφορες θα έχει με τα κλειδωμένα sub-timings σε latency τουλάχιστον.
 
Edit:
 
3wcsc4.png
 
1800x 2133CL16 DC -> 3200CL14 DC = 22.2 fps διαφορά
6900k 2133CL16 DC -> 3200CL16 DC = 15.6 fps διαφορά
6900k 2133CL16 DC -> 3200CL16 QC = 20.1 fps διαφορά
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή λοιπόν η επίδραση του quad channel για τον 6900Κ, ποσοστιαία. Και ανάμεσα σε 2933(σε πολλά review) και 3200 για τους ΖΕΝ, πάλι μικρές διαφορές.

 

5-6 fps δεν το λες λίγο. Σε κάποιες φάσεις είναι παραπάνω. Όσο περισσότερο bandwidth με όσο πιο σφιχτά timings τους δίνεις τόσο καλύτερες επιδόσεις έχεις. Logic 101. Το πιο σημαντικό είναι ότι βελτιώνεις σημαντικά τα low % fps, άσχετα με το τι δείχνει στα average. Και από DC σε QC έχει βελτίωση πάντα. Που σημαίνει ότι το DC του ρίχνει μπουκάλι, όσο μικρό ή μεγάλο να είναι αυτό. Και οι Naples αν δεν κάνω λάθος σε QC θα είναι οποτε θα έχουμε και με ενδιαφέρουσα σύγκριση μεταξύ Ryzen και Naples με DC -> QC.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα τις αγαπήσεις τις μνήμες, τα B-die kits πέρα από το καλύτερο performance με Ryzen (και οτιδήποτε άλλο) κάνουν overclock άνετα. Όσο για τον σκληρό, εγώ είμαι με το OS και settings σε Windows 10 που είχα στον 3570k. Αν καθαρίσεις το registry, βγάλεις τα προγράμματα/drivers που ήταν για το παλιό chipset δεν νομίζω να έχεις θέματα. Τα Windows 10 μονα τους κάνουν ένα mini update όταν κανεις boot με νέο hardware.

 

 

 

Τι προγραμματάκι προτείνεις για να κάνω την εκαθάριση από το registry?

 

θα κάνω format σε βάθος χρόνου αλλά τώρα δεν θέλω να μπλέξω γιατί βαριέμαι να σετάρω τα windows 10 privacy settings ξανά.

 

+ να εγκαθιστώ όλα τα προγράμματα της δουλειάς μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...