Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι προγραμματάκι προτείνεις για να κάνω την εκαθάριση από το registry?

 

θα κάνω format σε βάθος χρόνου αλλά τώρα δεν θέλω να μπλέξω γιατί βαριέμαι να σετάρω τα windows 10 privacy settings ξανά.

 

+ να εγκαθιστώ όλα τα προγράμματα της δουλειάς μου..

 

Εγώ δούλεψα με το CCleaner αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο για registry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προγραμματάκι προτείνεις για να κάνω την εκαθάριση από το registry?

 

θα κάνω format σε βάθος χρόνου αλλά τώρα δεν θέλω να μπλέξω γιατί βαριέμαι να σετάρω τα windows 10 privacy settings ξανά.

 

+ να εγκαθιστώ όλα τα προγράμματα της δουλειάς μου..

Κατά τη γνώμη μου αυτά τα προγράμματα δεν είναι ασφαλή. Μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα αν κάποιος δεν γνωρίζει και δεν φαντάζομαι ότι είναι εύκολο να βλέπεις μία μία τις καταχωρήσεις στη Registry για να σβήνεις.

Προτιμώ κάθε φορά που κάνω Uninstall ένα πρόγραμμα να χρησιμοποιώ το Revo Uninstaller και να καθαρίζω κάθε φορά "υπολείμματα" που τυχόν μένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλατφόρμα είναι για next generation gpu. Θέλει δουλειά ακόμα. Κάποιοι ενθουσιώδης με amd όταν προσπάθησα να τους πω ότι το κόστος για την πλήρη εκμετάλλευση της, ξεφεύγει σε σχέση με τον ανταγωνισμό ,παρεξηγήθηκαν....

Δεν πειράζει θα το δουν μπροστά τους σύντομα....

Να είχαμε και next gen gaming καλά θα ήταν πάντως! Χωρίς OC η πλατφόρμα είναι πάντως φτηνότερη αλλά έχει πέσει σχετική εκμετάλλευση στις μητρικές! Το κόστος των μνημων ισχύει και για τις δυο πλευρές!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίσαμε  :devil:

 

Νέο patch στο Forza Horizon 3, και τα 16 thread util, 60 locked. Ένας 4770k από το gaf:

5D9FPUw.png

 

Εγώ μόλις στο Surfer Paradise σε race με 12 αμαξια (το πιο cpu loaded σημείο σε όλο το game):

forzapesyo.png

 

Βεβαια για να λέμε και την αλήθεια τα 60 fps φαίνεται ότι τα πιάνουν όλα τα CPU με το νέο update, είτε i5 είτε i7 είτε Ryzen. Τουλάχιστον απ' ότι διαβάζω μέχρι στιγμής.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://wccftech.com/amds-ryzen-5-well-received-cpu-launch-nearly-decade-survey-reveals/

 

Σπάνε τα ρεκόρ θετικών εντυπώσεων τα ryzen, σύμφωνα με το παραπάνω.

Σπάνε τα ρεκόρ των εντυπώσεων...ανάμεσα σε 1819 άτομα.

https://www.3dcenter.org/poll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχίσαμε  :devil:
 
Νέο patch στο Forza Horizon 3, και τα 16 thread util, 60 locked. Ένας 4770k από το gaf:
5D9FPUw.png
 
Εγώ μόλις στο Surfer Paradise σε race με 12 αμαξια (το πιο cpu loaded σημείο σε όλο το game):
forzapesyo.png
 
Βεβαια για να λέμε και την αλήθεια τα 60 fps φαίνεται ότι τα πιάνουν όλα τα CPU με το νέο update, είτε i5 είτε i7 είτε Ryzen. Τουλάχιστον απ' ότι διαβάζω μέχρι στιγμής.

 

 

Τρελό μπουκάλι τα i7, το stuttering θα παει συννεφο ειδικα εαν τρεχεις και κανα δυο εφαρμογες ταυτοχρονα. Για 2πυρηνακια κτλπ πλεον δεν ασχολειται κανεις και δεν υπαρχει και λογος ουτε καν υπαρξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βλέπεις τέτοιο usage για 60 καρέ οριακά, ναι είναι τρελό μπουκάλι. Αν όμως βλέπεις τίποτα 100σταρια+ π.χ. δεν είναι.

Θα ταν καλό να βλέπαμε ένα συγκριτικό με πολλά cpu πάντως. Γιατί και στο watch dogs 2 έβλεπες τέζα τους i7, αλλά έβγαζαν συνολικά περισσότερα καρέ από ζεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βλέπεις τέτοιο usage για 60 καρέ οριακά, ναι είναι τρελό μπουκάλι. Αν όμως βλέπεις τίποτα 100σταρια+ π.χ. δεν είναι.

Θα ταν καλό να βλέπαμε ένα συγκριτικό με πολλά cpu πάντως. Γιατί και στο watch dogs 2 έβλεπες τέζα τους i7, αλλά έβγαζαν συνολικά περισσότερα καρέ από ζεν.

Τέσταρα στα 1080p Ultra + 4xMSAA και πιάνει 100-110 fps στο Surfers Paradise οποτε μάλλον κάτι δουλεύει καλά :P

 

forzahorizon35_9_2017g0yuc.png

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό μπουκάλι τα i7, το stuttering θα παει συννεφο ειδικα εαν τρεχεις και κανα δυο εφαρμογες ταυτοχρονα. Για 2πυρηνακια κτλπ πλεον δεν ασχολειται κανεις και δεν υπαρχει και λογος ουτε καν υπαρξης.

Στο εντωμεταξύ τα 22% χρήση που δείχνει δεν είναι καν 4 πυρήνες σε 16 νήματα σύστημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη 200 ευρω διαφορα στην τιμη για καλυτερες στοκ αποδωσεις σε workload και 2 fps λιγοτερα σε gaming? Οποιος προτιμησει τον 6800k ειναι καθαρα μαζοχιστης. Εδω που εχουμε φτασει, ο μονος επεξεργαστης που αξιζει ακομα απο την intel ειναι ο G4560 και ακομα δεν εχουμε δει τι θα φερουν οι R3 και τα APU. Αντε να πουμε και εναν 7700k αμα καποιος εχει μουρλια για 10 fps παραπανω. Η νικη των Ryzen ειναι σχεδον ολοκληρωτικη. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stuttering με i7(4790Κ+) θα έχεις μόνο αν έχει θέμα η εφαρμογή με το HT, διαφορετικά θα πετάει το σύστημα.


Δηλαδη 200 ευρω διαφορα στην τιμη για καλυτερες στοκ αποδωσεις σε workload και 2 fps λιγοτερα σε gaming? Οποιος προτιμησει τον 6800k ειναι καθαρα μαζοχιστης. Εδω που εχουμε φτασει, ο μονος επεξεργαστης που αξιζει ακομα απο την intel ειναι ο G4560 και ακομα δεν εχουμε δει τι θα φερουν οι R3 και τα APU. Αντε να πουμε και εναν 7700k αμα καποιος εχει μουρλια για 10 fps παραπανω. Η νικη των Ryzen ειναι σχεδον ολοκληρωτικη. 

 

Εννοείται ότι ο 6800K δεν αξίζει πλέον, για να αξίζει τέτοιος CPU θα πρέπει να έχει το Single-thread performance του 7700Κ. #MakeitHappenIntel@Z370

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...