Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσάμπα επιτίθεστε τον ShooterX, shitposting τύπου pirmen/moviemaker δεν έγραψε ποτε στο θέμα. Ξέρω είναι λίγο σαν mexican standoff η φάση αλλα τουλάχιστον να στοχεύετε τα σωστά άτομα :D

 

Τωρα και εσυ..... Ποσταρει ο ενας μια βλακεια και εχω και τον αλλον να λεει οτι του κατεβει και μου λες μην!!!

Μην τι? Σοβαρα το εχουν σκισει το θεμα, αλλωστε το ειπαμε 10000000 φορες το δικο τους (του καθενος) ειναι καλυτερο ολα τα αλλα μουφα.

 

Εφοσον με OC παιρνει οπως λεει ΠΟΛΛΑ FPS ε τι αλλαζουμε καρτες; Να κανουμε μονο OC  :ph34r:

Μονο στο Insomnia πραγματικα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρειαζεται να περιμενεις τιποτα, ηδη λαθος εχεις βγει. Παρε για παραδειγμα τον 4770/90. Δινεται στα 350 μαζι με mobo + 16gb ram. Δεν ειναι οτι βγαινεις σωστος, ειναι οτι απλα δεν παρεδεχεσαι οτι εισαι λαθος, οπως για παραδειγμα στα posts με τα userbenchmark που κατεληξες οτι 7500 > 4770k. 

 

Ακομα και τους 7700 / 7700k / 6700k  μπορεις να τους βρεις στα 300€ ΣΗΜΕΡΑ, ποσο μαλλον σε 3 χρονια. Βασικα, τι συζηταμε, εδω εβγαλες τον ΕΑΥΤΟ σου λαθος οταν συμφωνησες με τον fulgore οτι βρισκεις ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ 7700k 280€. Ποσο πιο λαθος περιμενεις να βγεις για να το παραδεχτεις? Πεφτεις και μεσα παναθεμα...

Χαχαχα  Άδικη ζωή !

Πριν 1 μήνα που έψαχνες Intel όπως είπες δεν έβρισκες και τώρα που πήρες τον 1600 τους δίνουν τσάμπα !

Τα παραδείγματα φυσικά είναι με DDR3 μνήμες που δεν ξέρω αν κάποιον θα ενδιέφερε αγορά το 2017 αλλά οκ ξέρεις καλύτερα εσύ που ήδη έψαξες.. !

Μήπως είσαι και μέσα σε αυτούς που έλεγαν τότε ότι η Intel θα πτωχεύσει κλπ ? θα το ψάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ 7700k 280€.

 

Και ειρωνας

Αυτό υπάρχει πάντα μετά τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας των επεξεργαστών βρίσκεις στις Αγγελιες 40+-  ευρώ φτηνότερους νομίζω είσαι γνώστης της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σας πω να πάρετε καλύτερες μνήμες :P

 

Σε Intel δεν εχει ιδιαιτερη μην πω 0 διαφορα  :-)  αλλα ετσι για το χαβαλε τις εχω 3200 με manual timings σε μαμα ρευμα φυσικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό υπάρχει πάντα μετά τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας των επεξεργαστών βρίσκεις στις Αγγελιες 40+-  ευρώ φτηνότερους νομίζω είσαι γνώστης της αγοράς.

 

Μιας και ειμαι γνωστης αυτο που ελεγες για επενδυση κτλπ μπορω να σου πω οτι ειχες 150% δικαιο.

Ειχες, δεν εχεις αυτη ειναι η διαφορα, για καλο (στο συνολο) και για κακο (σε οσους εχουν Intel) η AMD τα εκανε μανταρα.

Προσωπικα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΑΝ οι Ryzen και νομιζω το εχω πει ξανα, αλλωστε δεν εφεραν τις τρελες επιδοσεις απλα καταφεραν να φτασουν τον ανταγωνισμο (αντε να πω σε πολλα σεναρια).

Αυτο που εγινε ειναι ολοι αυτοι που ειχαν απλα ονειρο τα 6/12 8/16 να μπορεσουν να παρουν φτηνα δυνατα μηχανηματα.

That all.

 

Για να γυρίσουμε και λίγο on-topic, άρχισα να δοκιμάζω τα preset του The Stilt από την C6H, 3600 με αυτά τα αποτελέσματα σε Aida64:
 
23yai8.png

 

 

 

Κανε τον κοπο ΑΝ θελεις να βαζεις και τα προηγουμενα γιατι αυτο οπως το βλεπω μονο του δεν μου λεει κατι.

Το latency παντως ειναι στον Θεο ειδικα για 3600!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε τον κοπο ΑΝ θελεις να βαζεις και τα προηγουμενα γιατι αυτο οπως το βλεπω μονο του δεν μου λεει κατι.

Το latency παντως ειναι στον Θεο ειδικα για 3600!!!

 

Το latency για Ryzen καλά είναι, εδώ θέλει βελτίωση σίγουρα. Τα καλύτερα setup που έχω δει είναι στα 62-61ns με 1T.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειμαι γνωστης αυτο που ελεγες για επενδυση κτλπ μπορω να σου πω οτι ειχες 150% δικαιο.

Ειχες, δεν εχεις αυτη ειναι η διαφορα, για καλο (στο συνολο) και για κακο (σε οσους εχουν Intel) η AMD τα εκανε μανταρα.

Προσωπικα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΑΝ οι Ryzen και νομιζω το εχω πει ξανα, αλλωστε δεν εφεραν τις τρελες επιδοσεις απλα καταφεραν να φτασουν τον ανταγωνισμο (αντε να πω σε πολλα σεναρια).

Αυτο που εγινε ειναι ολοι αυτοι που ειχαν απλα ονειρο τα 6/12 8/16 να μπορεσουν να παρουν φτηνα δυνατα μηχανηματα.

That all.

Χαίρομαι που συμφωνούμε έστω και αργά,και παραδέχομαι οτi το ποσοστό των Intel μπορεί να είναι κατά κάτι μικρότερο,

αλλά με την άφιξη των Ryzen II και διορθώνοντας τα υπάρχοντα λάθη που θα έχουν αναδειχθεί πλέον από τους ίδιους χρήστες ryzen το 30% μπορεί και αυτό να είναι κατά κάτι μικρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Intel δεν εχει ιδιαιτερη μην πω 0 διαφορα  :-)  αλλα ετσι για το χαβαλε τις εχω 3200 με manual timings σε μαμα ρευμα φυσικα

Απο το site που αγαπας και πιστευεις :

 

https://www.techspot.com/article/1171-ddr4-4000-mhz-performance/page3.html

Δοκιμασες σε z170-z270 πλατφορμα και σε cpu bound games και εκφερεις αποψη??κατι μ λεει πως ΟΧΙ.

Δεν ασχολουμαι αλλο μαζι σου μιας και λες αρλουμπες και το πας προσωπικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα το παω; Συγνωμη αλλα μιας και λεω αρλουμπες και δεν το πας προσωπικα με σαπακια δεν το εχω οντως!!!

 

Και το συγκεκριμενο site το ποσταρε ο φιλος οχι εγω αλλα η παρωπιδα φταιει .

 

Απορια Arma εχεις παιξει ποτε;


BTW αυτα δεν ειναι CPU bound παιχνιδια, κακογραμμενα ειναι  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW αυτα δεν ειναι CPU bound παιχνιδια, κακογραμμενα ειναι  :ph34r:

 

Άρα CPU bound :P
 
Καλογραμμένο και CPU bound δεν υπάρχει εκτος και αν είναι υπερβολικά physics based, αλλα και πάλι σε καλογραμμένα games κάνουν off-load physics σε compute στην GPU.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα  Άδικη ζωή !

Πριν 1 μήνα που έψαχνες Intel όπως είπες δεν έβρισκες και τώρα που πήρες τον 1600 τους δίνουν τσάμπα !

Τα παραδείγματα φυσικά είναι με DDR3 μνήμες που δεν ξέρω αν κάποιον θα ενδιέφερε αγορά το 2017 αλλά οκ ξέρεις καλύτερα εσύ που ήδη έψαξες.. !

Μήπως είσαι και μέσα σε αυτούς που έλεγαν τότε ότι η Intel θα πτωχεύσει κλπ ? θα το ψάξω...

Δεν ειπα πριν 1 μηνα, ειπα πριν 4 μηνες, πριν την ελευση των Ryzen! Σταματα να βγαζεις πραματα απτο κεφαλι σου για να καλυψεις τις αρλουμπες που γραφεις. 

 

Και οσο παει το κανεις και χειροτερο. Εκτιθεσαι και το καθετι που γραφεις αναιρει κατι αλλο που ειπες 2 ποστ πιο πισω. Για ονομα του θεου, σταματα να λες αρλουμπες.

 

ΝΑΙ, τα παραδειγματα μου ειναι με ddr3, εσυ την δικια σου εκτιμηση που βασισες στην προιστορια οπως εγραψες 2 ποστ πισω τι ακριβως εννοουσες? Μα, ΦΥΣΙΚΑ τους παλιοτερους i7, ξερεις, αυτους που εχουν ddr3. Δηλαδη, εσυ εκρινες οτι σε 3 χρονια ο 7700k θα πωλειται στο 70% της αξιας βαση της προιστοριας, των προηγουμενων δηλαδη i7 που εχουν ddr3 μνημη, αλλα τωρα που σου λεω οτι εχεις αδικο και οι i7 δεν πωλουνται τοσο οσο "εκτιμησες" φερνεις σαν αντεπιχειρημα οτι εχουν ddr3 μνημη!!! Εισαι μια αρλουμπα με keyboard. Αλλα ειπαμε, για αλλη μια φορα αυτοαναιρεσαι και κανεις τριπλες πιρουετες να αλλαξεις το θεμα. 

 

Και to the point, 280€ ΣΗΜΕΡΑ σφραγισμενος 7700k. Αλλα εσυ σε 3 χρονια απο τωρα θα πουλησεις μεταχειρισμενο 3ετιας εκτος εγγυησης στο 70% της τιμης. Ρε ο σκυλος μου διαβαζει τα μνματα σου και γελαει, ημαρτον δηλαδη.  Βεβαια και σε 3 χρονια απο τωρα που θα ειμαστε και 100% σιγουροι οτι αυτα που γραφεις ειναι αρλουμπες, θα ξαναγυρισεις στο "ναι αλλα ειναι με ddr4 μνημες που δεν ενδιαφερουν καποιον το 2020". 

 

Και σε ρωταω για 15η φορα, 7500 > 4770k ή παραδεχεσαι οτι το link που εδωσες ηταν για τα σκουπιδια? Τελικα θα μου βρεις προταση στα 350€ καλυτερη η παραδεχεσαι οτι δεν υπαρχει και ειχα δικιο και εσυ αδικο, οπως συνηθως, παρολο που υποστηριζεις το αντιθετο? Γιατι σε 1 πραγμα μεσα δεν εχεις πεσει, απλα σε κανω ρομπα και το αγνοεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...