Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, g0dfather είπε

Για να μην μπερδέψουμε τον άνθρωπο: κάθε χρόνο στη φορολογική δήλωση δηλώνουμε τι εισπράξαμε το προηγούμενο έτος. Φέτος (το 2020) δηλώσαμε τα εισοδήματά μας από το 2019. Το 2021 ΘΑ δηλώσουμε ό,τι εισπράξουμε φέτος (το 2020). Δεν έχει λογική να κάνεις δαπάνες για κάτι που δεν έχει μπει καν σε δήλωση.

Αν διαβάσει όσα έγραψες, είναι 100% σίγουρο πως θα μπερδευτεί.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λάθος κάνεις, αν τα αναδρομικά τα πάρεις μέσα στο 2020 τότε είναι εισόδημα του 2020, άσχετα αν τα χρήματα αυτά αφορούσαν παλαιότερα έτη. Αν είναι δυνατόν να κάνεις τροποποιητικές σε παλιότερα χρόνια με αποτέλεσμα και να αλλάξει ο φόρος παλαιότερων ετών που είχες ήδη πληρώσει, και πρόστιμα για εκπρόθεσμες τροποποιητικές...

Δεν εισαι ενημερωμενος. Αν τα αναδροομικα αφορουν παλαιότερα χρόνια, ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να κανεις τροποποιητικες δηλώσεις των παλαιότερων χρόνων και να πληρώσεις τον ανάλογο φόρο σαν να τα έπαιρνες τότε. Αλίμονο αν επαιρνες αναδρομικά πχ 3 ετών σε μία χρονιά και να τα δήλωνες όλα μαζί γιατί τα πήρες φέτος. Θα ήταν τέρμα άδικο για τον φορολογούμενο και ευτυχώς που δεν γίνεται έτσι.

21 λεπτά πριν, g0dfather είπε

Για να μην μπερδέψουμε τον άνθρωπο: κάθε χρόνο στη φορολογική δήλωση δηλώνουμε τι εισπράξαμε το προηγούμενο έτος. Φέτος (το 2020) δηλώσαμε τα εισοδήματά μας από το 2019. Το 2021 ΘΑ δηλώσουμε ό,τι εισπράξουμε φέτος (το 2020). Δεν έχει λογική να κάνεις δαπάνες για κάτι που δεν έχει μπει καν σε δήλωση.

Οι δαπάνες και το 30% υπολογίζονται την ίδια χρονιά με το εισόδημα , όχι την επόμενη. Και τα δύο όμως αυτά θα δηλωθούν τον επόμενο χρόνο.

Επεξ/σία από runner69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, runner69 είπε

Δεν εισαι ενημερωμενος. Αν τα αναδροομικα αφορουν παλαιότερα χρονιά, ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να κανεις τροποποιητικες δηλώσεις των παλαιότερων χρόνων και να πληρώσεις τον ανάλογο φόρο σαν να τα έπαιρνες τότε. Αλίμονο αν επαιρνες αναδρομικά πχ 3 ετών σε μία χρονιά και να τα δήλωνες όλα μαζί γιατί τα πήρες φέτος. Θα ήταν τέρμα άδικο για τον φορολογούμενο και ευτυχώς που δεν γίνεται έτσι.

Εγώ πάλι πιστεύω πως το δίκαιο είναι να φορολογηθούν στη χρονιά που τα εισέπραξες, και όχι στη χρονιά που ΔΕΝ τα εισέπραξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι πιστεύω πως το δίκαιο είναι να φορολογηθούν στη χρονιά που τα εισέπραξες, και όχι στη χρονιά που ΔΕΝ τα εισέπραξες.

Η φορολογια δεν ειναι ιδια σε ολα τις βαθμίδες εισοδήματος. Και αν τα αναδρομικα που εισεπραξες φέτος (και αφορούσε προηγούμενη χρονιά) σε ανεβαζουν σε βαθμιδα εισοδηματος=>μεγαλυτερη φορολογια, τότε μονο δίκαιο δεν είναι.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι πιστεύω πως το δίκαιο είναι να φορολογηθούν στη χρονιά που τα εισέπραξες, και όχι στη χρονιά που ΔΕΝ τα εισέπραξες.

δεν ξέρω τι γίνεται δεν είμαι λογιστής αλλά καθόλου δίκαιο δεν είναι.

αν πχ πάρεις αναδρομικά 3 ετών ας πούμε 24,000€ θα πληρώσεις φόρο.

αν τα έπαιρνες όμως κανονικά όπως έπρεπε, θα έπαιρνες 8000€ το έτος και δε θα πλήρωνες φόρο (υποθέτουμε δεν υπάρχουν άλλα εισοδήματα)

Δηλαδή δε φτάνει που τα παίρνεις με καθυστέρηση, θα πληρώσεις και φόρο.

δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι που το θεωρούν δίκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

δεν ξέρω τι γίνεται δεν είμαι λογιστής αλλά καθόλου δίκαιο δεν είναι.

αν πχ πάρεις αναδρομικά 3 ετών ας πούμε 24,000€ θα πληρώσεις φόρο.

αν τα έπαιρνες όμως κανονικά όπως έπρεπε, θα έπαιρνες 8000€ το έτος και δε θα πλήρωνες φόρο (υποθέτουμε δεν υπάρχουν άλλα εισοδήματα)

Δηλαδή δε φτάνει που τα παίρνεις με καθυστέρηση, θα πληρώσεις και φόρο.

δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι που το θεωρούν δίκαιο.

Το παράδειγμα που έχεις σαν βάση για το σκεπτικό σου είναι πολύ ακραία περίπτωση, και σίγουρα δεν είναι το πιο συνηθισμένο σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το παράδειγμα που έχεις σαν βάση για το σκεπτικό σου είναι πολύ ακραία περίπτωση, και σίγουρα δεν είναι το πιο συνηθισμένο σενάριο.

οκ, συγκεκριμένο σενάριο, πραγματικό. 2 κιόλας

ο πατέρας μου όταν βγήκε στη σύνταξη πληρώθηκε μετά από ένα χρόνο και κάτι μήνες (ΤΕΒΕ)... όλο αυτό το διάστημα δε πήρε φράγκο, ούτε μια προσωρινή σύνταξη, ούτε τίποτα. τα πήρε όλα μαζεμένα

Στη μάνα μου τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα διότι από λάθος υπαλλήλου η σύνταξη καθυστέρησε περισσότερο. 

Δηλαδή θα ήταν δίκαιο και οι 2 να φορολογηθούν για όλα μαζί τη χρονιά που τα πήραν; δε φτάνει που το κράτος τους άφησε για 1+ χρόνο χωρίς σύνταξη .... να πληρώσουν και κερατιάτικα.

έχω ακούσει πολλές παρόμοιες περιπτώσεις που αγγίζουν και τα 2 χρόνια. αλλά ας το αφήσουμε αυτό μιας και δεν έχω προσωπική γνώση αν ισχύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

Έχω κάνει κάποιες αγορές εδώ και πάνω κάτω δύο εβδομάδες, μα ακόμη να εμφανιστούν στο αφορολογητό μου.

Στο e-banking της τράπεζας αναγράφονται ακόμη στο κουτάκι δεσμεύσεις. 

Λογαριασμός Εθνική.

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Συνήθως πιο παλιά έκαναν 2 με 3 μέρες να εμφανιστούν, μα αυτή τη φορά έχουν αργήσει πολύ.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτή τη περίοδο;

Φοβάμαι μήπως εμφανιστούν τον επόμενο χρόνο και δεν πιάσω το όριο.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από pararlama31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pararlama31 είπε

Καλησπέρα,

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

Έχω κάνει κάποιες αγορές εδώ και πάνω κάτω δύο εβδομάδες, μα ακόμη να εμφανιστούν στο αφορολογητό μου.

Στην τράπεζα αναγράφονται ακόμη στο κουτάκι δεσμεύσεις. 

Λογαριασμός Εθνική.

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Συνήθως πιο παλιά έκαναν 2 με 3 μέρες να εμφανιστούν, μα αυτή τη φορά έχουν αργήσει πολύ.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτή τη περίοδο;

Φοβάμαι μήπως εμφανιστούν τον επόμενο χρόνο και δεν πιάσω το όριο.

Ευχαριστώ

2 με 3 μερες μετα την οριστικοποίηση εμφανίζονται. Οπως λες ακομη εινσι δτις δεσμεύσεις. Δεν ειναι ολοκληρωμενες δαπανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, pararlama31 είπε

Καλησπέρα,

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

Έχω κάνει κάποιες αγορές εδώ και πάνω κάτω δύο εβδομάδες, μα ακόμη να εμφανιστούν στο αφορολογητό μου.

Στο e-banking της τράπεζας αναγράφονται ακόμη στο κουτάκι δεσμεύσεις. 

Λογαριασμός Εθνική.

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Συνήθως πιο παλιά έκαναν 2 με 3 μέρες να εμφανιστούν, μα αυτή τη φορά έχουν αργήσει πολύ.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτή τη περίοδο;

Φοβάμαι μήπως εμφανιστούν τον επόμενο χρόνο και δεν πιάσω το όριο.

Ευχαριστώ

ΘΕΜΑ, να υπολογιστουν την επόμενη χρονιά, δεν παίζει.

Σκέψου, ότι οι συναλλαγές που θα κάνεις 31-12 θα μετρήσουν την ΙΔΙΑ χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!! Έχω μια απορία με το αφορολόγητο και τις αποδείξεις. Εγώ μέχρι το τέλος του 2020, θα έχω εισόδημα κάπου στα 1200€. Έπιασα τώρα τελευταία δουλειά, πριν ημουν άνεργη. Δεν έχω τίποτα στο όνομα μου, ούτε καταθέσεις ούτε τιποτα. Αν δεν ξοδέψω το 30% σε κάρτες , θα έχω "ποινή"? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SFM είπε

Καλημέρα σας!! Έχω μια απορία με το αφορολόγητο και τις αποδείξεις. Εγώ μέχρι το τέλος του 2020, θα έχω εισόδημα κάπου στα 1200€. Έπιασα τώρα τελευταία δουλειά, πριν ημουν άνεργη. Δεν έχω τίποτα στο όνομα μου, ούτε καταθέσεις ούτε τιποτα. Αν δεν ξοδέψω το 30% σε κάρτες , θα έχω "ποινή"? 

Μέχρι ΣΗΜΕΡΑ, τι ποσό αποδείξεων έχεις με κάρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μέχρι ΣΗΜΕΡΑ, τι ποσό αποδείξεων έχεις με κάρτα ?

Γύρω στα 90€. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξοδεύω πολλά γιατί πρώτον τα μαγαζιά είναι κλειστά όσο εγώ ξεκίνησα να πληρώνομαι και δεύτερον θα έχω λογικά αυξημένα έξοδα την επόμενη χρονιά και προσπαθώ να αφήσω στην άκρη όσο το δυνατόν περισσότερο χρήματα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...