Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, SFM είπε

Γύρω στα 90€. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξοδεύω πολλά γιατί πρώτον τα μαγαζιά είναι κλειστά όσο εγώ ξεκίνησα να πληρώνομαι και δεύτερον θα έχω λογικά αυξημένα έξοδα την επόμενη χρονιά και προσπαθώ να αφήσω στην άκρη όσο το δυνατόν περισσότερο χρήματα γίνεται.

Χωρίς παρεξηγήση, ζεις 11 μήνες με 90€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, SFM είπε

Καλημέρα σας!! Έχω μια απορία με το αφορολόγητο και τις αποδείξεις. Εγώ μέχρι το τέλος του 2020, θα έχω εισόδημα κάπου στα 1200€. Έπιασα τώρα τελευταία δουλειά, πριν ημουν άνεργη. Δεν έχω τίποτα στο όνομα μου, ούτε καταθέσεις ούτε τιποτα. Αν δεν ξοδέψω το 30% σε κάρτες , θα έχω "ποινή"? 

Το 30% του 1200 είναι 360 ευρώ σε αποδείξεις. Μείον τα 90 ευρώ που έχεις μαζέψει ήδη, θα πρέπει να μαζέψεις άλλα 270 ευρώ. Αν δεν τις μαζέψεις τότε θα μπει φόρος στο ποσό τον αποδείξεων που δεν μάζεψες, όχι σε όλο το εισόδημα, δηλαδή θα μπει φόρος στα 270 ευρώ. Ο φόρος συγκεκριμένα είναι 22% επι το ποσό των αποδείξεων που δεν μάζεψες, δηλαδή 270Χ22% = 59,40 ή περίπου 60 ευρώ, αυτός θα είναι ο έξτρα φόρος που θα πληρώσεις. Αλλά 270 ευρώ δεν είναι πολλά, δεν έχετε εκεί που είσαι φιλοξενούμενη κανέναν λογαριασμό να πληρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Το 30% του 1200 είναι 360 ευρώ σε αποδείξεις. Μείον τα 90 ευρώ που έχεις μαζέψει ήδη, θα πρέπει να μαζέψεις άλλα 270 ευρώ. Αν δεν τις μαζέψεις τότε θα μπει φόρος στο ποσό τον αποδείξεων που δεν μάζεψες, όχι σε όλο το εισόδημα, δηλαδή θα μπει φόρος στα 270 ευρώ. Ο φόρος συγκεκριμένα είναι 22% επι το ποσό των αποδείξεων που δεν μάζεψες, δηλαδή 270Χ22% = 59,40 ή περίπου 60 ευρώ, αυτός θα είναι ο έξτρα φόρος που θα πληρώσεις. Αλλά 270 ευρώ δεν είναι πολλά, δεν έχετε εκεί που είσαι φιλοξενούμενη κανέναν λογαριασμό να πληρώσεις;

Ναι, ίσως αυτό κάνω για να γλιτώσω τον φόρο. Μακάρι, να αλλάξει και να υπάρξει μια ελάφρυνση γιατί ειναι περίεργες οι εποχές.

39 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είναι ΠΟΛΥ πιθανόν για τόσο χαμηλά εισοδήματα να υπάρχει ΕΞΑΙΡΕΣΗ.

Μακάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις ας πουμε να αγοράσεις δωροεπιταγές ΑΒ ή Κοτσόβολος και να τις καταναλώσεις αργώτερα. 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα; υπάρχει άτομο που σε 11 μήνες ξόδεψε μόνο 90€;

Και φιλοξενούμενη να είσαι, για ένα καφέ, μια ταβέρνα δεν έχεις βγει; δεν έχεις αγοράσει ένα ρούχο; καλλυντικά; κάρτα για το κινητό; Τα πληρώνεις όλα με μετρητά ή σου τα πληρώνουν άλλοι;

εντάξει αυτά τα πράγματα δε γίνονται. δουλευόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Το 30% του 1200 είναι 360 ευρώ σε αποδείξεις. Μείον τα 90 ευρώ που έχεις μαζέψει ήδη, θα πρέπει να μαζέψεις άλλα 270 ευρώ. Αν δεν τις μαζέψεις τότε θα μπει φόρος στο ποσό τον αποδείξεων που δεν μάζεψες, όχι σε όλο το εισόδημα, δηλαδή θα μπει φόρος στα 270 ευρώ. Ο φόρος συγκεκριμένα είναι 22% επι το ποσό των αποδείξεων που δεν μάζεψες, δηλαδή 270Χ22% = 59,40 ή περίπου 60 ευρώ, αυτός θα είναι ο έξτρα φόρος που θα πληρώσεις. Αλλά 270 ευρώ δεν είναι πολλά, δεν έχετε εκεί που είσαι φιλοξενούμενη κανέναν λογαριασμό να πληρώσεις;

Τα έχεις μπερδέψει λίγο, ο φόρος 22% υπολογίζεται πάνω στο εισόδημα, και όχι πάνω στις δαπάνες. Τα 90€ καλύπτουν εισόδημα 300€, για τα υπόλοιπα 900€ εισόδημα θα πληρώσει 900*22%=198€ και όχι 60 όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SFM είπε

Ναι, ίσως αυτό κάνω για να γλιτώσω τον φόρο. Μακάρι, να αλλάξει και να υπάρξει μια ελάφρυνση γιατί ειναι περίεργες οι εποχές.

Μακάρι.

Αν δεν τα μαζευεις, υπάρχουν προπληρωμένες κάρτες στα σουπερμαρκετ πχ. Σκλαβενιτης. Αγορασε μια τετοια με την καρτα σου και την καταναλωνεις το 21

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τα έχεις μπερδέψει λίγο, ο φόρος 22% υπολογίζεται πάνω στο εισόδημα, και όχι πάνω στις δαπάνες. Τα 90€ καλύπτουν εισόδημα 300€, για τα υπόλοιπα 900€ εισόδημα θα πληρώσει 900*22%=198€ και όχι 60 όπως λες.

Μια χαρα τα ειπε. Εσυ τα εχεις μπερδεψει καθώς ειναι λαθος αυτό που λες.

Επεξ/σία από runner69
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Bitbit είπε

σοβαρά τώρα; υπάρχει άτομο που σε 11 μήνες ξόδεψε μόνο 90€;

Και φιλοξενούμενη να είσαι, για ένα καφέ, μια ταβέρνα δεν έχεις βγει; δεν έχεις αγοράσει ένα ρούχο; καλλυντικά; κάρτα για το κινητό; Τα πληρώνεις όλα με μετρητά ή σου τα πληρώνουν άλλοι;

εντάξει αυτά τα πράγματα δε γίνονται. δουλευόμαστε

Ναι, γίνεται όταν δεν έχεις εισόδημα και σε βοηθάνε οι άλλοι για να ζήσεις. Έπαιρνα την κάρτα των γονιών μου που είμαι συνδικαιουχος , λύθηκε η απορία? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, runner69 είπε

Μια χαρα τα ειπε. Εσυ τα εχεις μπερδεψει.

Έχετε δίκιο τελικά, ψάχνοντας βρήκα αυτό:

"Δηλαδή, στην περίπτωση που κάποιος πρέπει να μαζέψει ηλεκτρονικά αποδείξεις ύψους 4.000 ευρώ και παρουσιάσει 3.000 ευρώ θα πληρώνει πέναλτι επί της διαφοράς, δηλαδή στο ποσό των 1.000 ευρώ. Το πρόστιμο που θα πρέπει να καταβληθεί ανέρχεται στα (1.000 x 22%) 220 ευρώ."

https://www.in.gr/2020/12/12/economy/oikonomikes-eidiseis/aforologito-erxetai-allagi-sto-orio-tou-30-gia-tis-ilektronikes-apodeikseis/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SFM είπε

Ναι, γίνεται όταν δεν έχεις εισόδημα και σε βοηθάνε οι άλλοι για να ζήσεις. Έπαιρνα την κάρτα των γονιών μου που είμαι συνδικαιουχος , λύθηκε η απορία? 

άρα ξόδευες αλλά τα περνούσες σε κάρτα τρίτου. Εντάξει λάθος αυτό.

Δε ξέρω βέβαια τι γίνεται με τους ανεργους με 0 εισόδημα και τι αποδείξεις τους ζητάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το υποχρεωτικό ξόδεμα χρηματων είναι ο ορισμός του αντισυνταγματικού νταβατζιλικίου. 

Εγώ βγάζω πχ 45χιλ τον χρονο. Γιατί με το ζόρι πρέπει να ξοδεύω (και με καρτα μαλιστα) 1200-1300 ευρώ τον μήνα ενώ έχω δικό μου σπίτι και τρώω σε συγγενείς πχ άρα μπορώ να την βγάζω και με 100-200 ευρώ (ειδικά φέτος με την καραντινα)
 Γουστάρω να τα κάνω μασούρια ρε φίλε για να αγοράσω αύριο ένα σπίτι ή μια αμαξάρα τα οποία ούτε καν αυτά μετράνε για το αφορολογητο!!!
Με ποιο δικαιώμα το κράτος θέλει να κάνει κουμάντο στα έξοδα μου και στο πορτοφόλι μου? Μαζί τα βγάλαμε? 
Αισχρός νόμος. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Bitbit είπε

άρα ξόδευες αλλά τα περνούσες σε κάρτα τρίτου. Εντάξει λάθος αυτό.

Δε ξέρω βέβαια τι γίνεται με τους ανεργους με 0 εισόδημα και τι αποδείξεις τους ζητάνε. 

Αν έχουν 0 εισοδήμα, τους ζητάνε 0 αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Αν έχουν 0 εισοδήμα, τους ζητάνε 0 αποδείξεις.

ίσως εκεί να πάτησε η κοπέλα και να μη ξόδευε από το λογαριασμό της. πιστεύοντας ότι δε θα χρειαστούν αποδείξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...