Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Αν έχει ξεπεραστεί το όριο  στο αφορολογητο, υπάρχει θέμα? 

Κάνω τα πάντα μέσω κάρτας, και το έχω υπερκαλύψει x3 σχεδόν x4 φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Καλησπέρα.

Αν έχει ξεπεραστεί το όριο  στο αφορολογητο, υπάρχει θέμα? 

Κάνω τα πάντα μέσω κάρτας, και το έχω υπερκαλύψει x3 σχεδόν x4 φορές

Κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, alfeios είπε

Κι εγω

θα πρέπει να ζητήσεις συμβουλή λογιστή/φοροτεχνικού.

την ίδια απορία έχω και εγώ καθώς την χρεωστική/πιστωτική κάρτα την χρησιμοποιώ και για λογαριασμό της εταιρείας που εργάζομαι

και το αφορολόγητο βάση του μισθού μου όχι μόνο το έχω καλύψει αλλά είναι Χ2 - Χ3 πάνω

βέβαια ξεχωρίζω τι αφορά εμένα και τι την εταιρεία και βάζω το ποσό στον κωδικό 049 της φορολογικής δήλωσης

άλλωστε χρεωστικό βγαίνει το οποίο πληρώνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Καλησπέρα.

Αν έχει ξεπεραστεί το όριο  στο αφορολογητο, υπάρχει θέμα? 

Κάνω τα πάντα μέσω κάρτας, και το έχω υπερκαλύψει x3 σχεδόν x4 φορές

Όχι δεν υπάρχει θέμα, εκτός και αν οι δαπάνες σου έχουν ξεπεράσει το εισόδημα σου, εκεί ίσως και να έχεις θέμα αν ελεγθείς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι δεν υπάρχει θέμα, εκτός και αν οι δαπάνες σου έχουν ξεπεράσει το εισόδημα σου, εκεί ίσως και να έχεις θέμα αν ελεγθείς.

αν κάνουν έλεγχο

μέχρι στιγμής σε εμένα δεν έχουν κάνει (αν και βγαίνει χρεωστικό και πληρώνω αρκετά)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

ότι συμβαίνει με εμένα αλλά από την στιγμή που το 1/3 αφορά εμένα προσωπικά και τα υπόλοιπα αφορούν την εταιρεία που εργάζομαι

εγώ στον κωδικό της φορολογικής δήλωσης 049 βάζω το ποσό που αντιστοιχεί στις δικές μου δαπάνες

άλλωστε θα πληρώσω πάλι (χρεωστικό θα είναι)

Είδα και στο προηγούμενο post τι έγραψες και μου φάνηκε λίγο περίεργο, δλδ το να πραγματοποιείς πληρωμές για λογαριασμό της εταιρείας με την προσωπική σου πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. Σε κάποιες παρόμοιες περιπτώσεις που γνωρίζω η εταιρεία δίνει δικές της κάρτες στους εργαζόμενους ώστε να πληρώνουν τα διάφορα έξοδα της εταιρείας.

Πάντως άσχετα τι βάζεις στο 049, έτσι όπως το περιγράφεις - δλδ οι συνολικές δαπάνες είναι x3 πάνω από το minimum - οι συνολικές δαπάνες σου δεν πρέπει να ξεπερνούν το εισόδημα σου, συνεπώς ακόμα και έλεγχος να γίνει δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είδα και στο προηγούμενο post τι έγραψες και μου φάνηκε λίγο περίεργο, δλδ το να πραγματοποιείς πληρωμές για λογαριασμό της εταιρείας με την προσωπική σου πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. Σε κάποιες παρόμοιες περιπτώσεις που γνωρίζω η εταιρεία δίνει δικές της κάρτες στους εργαζόμενους ώστε να πληρώνουν τα διάφορα έξοδα της εταιρείας.

Πάντως άσχετα τι βάζεις στο 049, έτσι όπως το περιγράφεις - δλδ οι συνολικές δαπάνες είναι x3 πάνω από το minimum - οι συνολικές δαπάνες σου δεν πρέπει να ξεπερνούν το εισόδημα σου, συνεπώς ακόμα και έλεγχος να γίνει δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

δεν έχουμε "εταιρική χρεωστική/πιστωτική κάρτα"

οι συγκεκριμένες χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες αντιστοιχούν στον λογαριασμό μισθοδοσίας που διατηρεί η εταιρεία στις τράπεζες που συνεργαζόμαστε όλοι οι εργαζόμενοι έχουν (υποχρεωτικά μιας και η μισθοδοσία μπαίνει στην τράπεζα)

όλες οι συναλλαγές γίνονται μέσω E-Banking από τις τράπεζες που διατηρούμε λογαριασμούς (τρεις από τις τέσσερις)

απλά κάποιες συναλλαγές στις οποίες χρειάζεται η χρεωστική/πιστωτική κάρτα έτσι πληρώνω με την δική μου και η εταιρεία τα βάζει στο λογαριασμό μου μόλις φέρω τα παραστατικά.

π.χ εγγυήσεις ΔΕΗ ή άλλων παρόχων

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον "προπληρωμένη" έπρεπε να γράψω, με προπληρωμένες σίγουρα γίνεται:

https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/etairikes-kartes/propliromenes-kartes/etairiki-propliromeni-karta-business-prepaid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον "προπληρωμένη" έπρεπε να γράψω, με προπληρωμένες σίγουρα γίνεται:

https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/etairikes-kartes/propliromenes-kartes/etairiki-propliromeni-karta-business-prepaid

γνωρίζω για τις προπληρωμένες καθώς έχω από τρεις τράπεζες

Bleep (ALPHA BANK) για πληρωμές μέσω του διαδικτύου που δεν θέλω να φαίνεται η κανονική μου κάρτα VISA/MASTERCARD

ibank PayBand από την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ για την μητέρα μου που την χρησιμοποιεί για αγορές

Prepaid από την ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ για εμένα

θα κοιτάξω αυτό που λες αν γίνεται για την εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όχι δεν υπάρχει θέμα, εκτός και αν οι δαπάνες σου έχουν ξεπεράσει το εισόδημα σου, εκεί ίσως και να έχεις θέμα αν ελεγθείς.

Σε ευχαριστώ

Στις δαπάνες μετράνε και οι μεταφορές σε άλλες κάρτες? 

Ρωτάω γιατί κάνω αρκετές μεταφορές σε μια συγκεκριμένη κάρτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panossar95 είπε

Σε ευχαριστώ

Στις δαπάνες μετράνε και οι μεταφορές σε άλλες κάρτες? 

Ρωτάω γιατί κάνω αρκετές μεταφορές σε μια συγκεκριμένη κάρτα.

Τι εννοείς Μεταφορά σε καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panossar95 είπε

Σε ευχαριστώ

Στις δαπάνες μετράνε και οι μεταφορές σε άλλες κάρτες? 

Ρωτάω γιατί κάνω αρκετές μεταφορές σε μια συγκεκριμένη κάρτα.

Αν και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, στο χτίσιμο του δικού σου αφορολόγητου μετράνε κάποιες συγκεκριμένες δαπάνες με την προϋπόθεση να γίνονται με κάρτα που γράφει το όνομα σου.

14 ώρες πριν, ikorolis είπε

γνωρίζω για τις προπληρωμένες καθώς έχω από τρεις τράπεζες

Bleep (ALPHA BANK) για πληρωμές μέσω του διαδικτύου που δεν θέλω να φαίνεται η κανονική μου κάρτα VISA/MASTERCARD

ibank PayBand από την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ για την μητέρα μου που την χρησιμοποιεί για αγορές

Prepaid από την ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ για εμένα

θα κοιτάξω αυτό που λες αν γίνεται για την εταιρεία

Και εγώ για την εταιρεία στο είπα, δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν γνωρίζεις τις προπληρωμένες κάρτες, αλίμονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, στο χτίσιμο του δικού σου αφορολόγητου μετράνε κάποιες συγκεκριμένες δαπάνες με την προϋπόθεση να γίνονται με κάρτα που γράφει το όνομα σου.

Και εγώ για την εταιρεία στο είπα, δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν γνωρίζεις τις προπληρωμένες κάρτες, αλίμονο.

Σε ευχαριστώ

Ρώτησα τις τράπεζες που συνεργαζόμαστε και γίνεται αυτό

Προχώρησα ήδη στο αίτημα έκδοσης της στις δύο από τις τρεις τράπεζες που συνεργαζόμαστε

έτσι θα ελαφρύνω την δική μου κάρτα.

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, στο χτίσιμο του δικού σου αφορολόγητου μετράνε κάποιες συγκεκριμένες δαπάνες με την προϋπόθεση να γίνονται με κάρτα που γράφει το όνομα σου.

Και εγώ για την εταιρεία στο είπα, δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν γνωρίζεις τις προπληρωμένες κάρτες, αλίμονο.

Ίσως δεν το έθεσα σωστά

Αυτό που ρωταω είναι αν μέσα στις δαπάνες για το χτίσιμο αφορολογητου, μετρά η μεταφορά ενός ποσού σε άλλη κάρτα.

Από κάρτα δική μου, στο όνομα μου, σε άλλη που δεν είναι σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Ίσως δεν το έθεσα σωστά

Αυτό που ρωταω είναι αν μέσα στις δαπάνες για το χτίσιμο αφορολογητου, μετρά η μεταφορά ενός ποσού σε άλλη κάρτα.

Από κάρτα δική μου, στο όνομα μου, σε άλλη που δεν είναι σε εμένα.

Χωρίς αν είμαι σίγουρος, το πιθανότερο είναι όχι, να μην μετράει. Αλλά αν θες μπορείς να κάνεις μια δοκιμή, μετέφερε ένα μικροποσό και περίμενε μερικές μέρες να δεις αν θα σου το μετρήσει στο αφορολόγητο. Τι μεταφορά γιατί θες να τη κάνεις; Για πληρωμή πιστωτικής κάρτας;

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...