Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα petranthe. Το πρόβλημα στους players διορθώθηκε αλλά όλα τα υπόλοιπα παραμένουν δυστυχώς. Ίσως το σαββατοκύριακο προχωρήσω σε format να δω μήπως φταίει αυτό. 

 

Να σου πω. Όταν ανοίγεις κάποιον player, freezάρει την ώρα που ανοίγει και μετά είναι κομπλέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω. Όταν ανοίγεις κάποιον player, freezάρει την ώρα που ανοίγει και μετά είναι κομπλέ; 

Όχι κατά την διάρκεια προβολής ακούγεται ένα (τζιζ)  από τα ηχεία και παγώνει για κάτι msec η εικόνα. Επίσης για παράδειγμα για να ανοίξω τον mozilla (δεν είναι φορτωμένος από καρτέλες apps και σελιδοδείκτες) θέλει 4 δευτερόλεπτα. Πιο γρήγορα μου ανοίγει το auotcad και ο chrome (φορτωμένος) παρά ο mozilla. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας κύριοι θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις γιατί είμαι άσχετος με τα pc.

Εχω και εχω την μητρική asus rog strix b350-f. Θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν κάνουμε bios update και η έκδοση μας είναι παλιά τότε βάζουμε την τελευταία έκδοση bioς που έχει στο site? η βάζουμε όλε της εκδόσεις μια μια μέχρι να φτάσουμε στην τελευταία πού έχει στο site?

Θα ήθελα ακόμα να μου πει κάποιος εαν έχει την καλοσύνη. Μου έχει έρθει ο υπολογιστής και μέσα στον ssd έχει τα Windows 10 με τα προγράμματα που είχα πριν αλλάξω pc. Είχα πει στο μαγαζί όταν έστησαν το pc να μην κάνουν εγκατάσταση τον Windows

Πρέπει να κανω format και καθαρή εγκατάσταση μιας πού άλλαξα pc? η να το αφήσω όπως έχει? Συγνώμη αν σας ταλαιπώρησα με αυτά που ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bios βαζεις το τελευταιο, νομιζω ειναι το 0806 για την mobo σου. Πολλοι χρηστες λενε οτι καλο ειναι να κανεις format, εγω προσωπικα δεν εχω κανει και ειμαι okay, οποτε η επιλογη δικια σου. Αν δεν σου ειναι πολυς κοπος να το ξαναστησεις ολο απο την αρχη (να περασεις προγραμματα κλπα) τοτε θα σου προτεινα να κανεις format, αλλιως αστο ετσι και δες πως παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εχω την μητρική asus rog strix b350-f. Θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν κάνουμε bios update και η έκδοση μας είναι παλιά τότε βάζουμε την τελευταία έκδοση bioς που έχει στο site? η βάζουμε όλε της εκδόσεις μια μια μέχρι να φτάσουμε στην τελευταία πού έχει στο site?

 

Δεν χρειάζεται να κανεις flash όλα τα BIOS μονο το τελευταίο που έχει στο site.

 

Θα ήθελα ακόμα να μου πει κάποιος εαν έχει την καλοσύνη. Μου έχει έρθει ο υπολογιστής και μέσα στον ssd έχει τα Windows 10 με τα προγράμματα που είχα πριν αλλάξω pc. Είχα πει στο μαγαζί όταν έστησαν το pc να μην κάνουν εγκατάσταση τον Windows

Πρέπει να κανω format και καθαρή εγκατάσταση μιας πού άλλαξα pc?

 

Θα δουλεύει ο υπολογιστής και να μην κανεις clean install αλλα το καλύτερο είναι να κανεις μια καθαρή εγκατάσταση για να μειώσεις όσο γίνεται πιθανά προβλήματα.

 

^

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρέλαβα και εγώ την asus b350-f strix. αναφέρει ότι έχει bios revision 0223. θέμα με μνήμες δεν έχω καθώς οι δικές μου ειναι στα 2400. έχω άλλο λόγο να κάνω bios update ? αν ναι, μήπως κάποιος έχει λινκ πως κάνουμε με ασφάλεια bios update ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Νομίζω εχω 2 προβλήματα. Το πρώτο είναι πώς δεν έχω το ryzen profile στο power plan και στο bios δεν εχω profile xmp εχω μόνο το DOCP κάπως έτσι λέγεται. Μήπως ξέρεις γιατί? Το cpu z λεει xmp 2. Αλλα στο bios δεν εχει xmp εχει DOCP  :P

Bios βαζεις το τελευταιο, νομιζω ειναι το 0806 για την mobo σου. Πολλοι χρηστες λενε οτι καλο ειναι να κανεις format, εγω προσωπικα δεν εχω κανει και ειμαι okay, οποτε η επιλογη δικια σου. Αν δεν σου ειναι πολυς κοπος να το ξαναστησεις ολο απο την αρχη (να περασεις προγραμματα κλπα) τοτε θα σου προτεινα να κανεις format, αλλιως αστο ετσι και δες πως παει.

Αυτο εχω και εγω ναι. Αρα ειμαι στο σωστο. Εχω τα παραπανω θεματακια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Νομίζω εχω 2 προβλήματα. Το πρώτο είναι πώς δεν έχω το ryzen profile στο power plan και στο bios δεν εχω profile xmp εχω μόνο το DOCP κάπως έτσι λέγεται. Μήπως ξέρεις γιατί? Το cpu z λεει xmp 2. Αλλα στο bios δεν εχει xmp εχει DOCP  :P

 

XMP = Intel

DOCP = AMD

 

Το ίδιο πράμα είναι. Όσο για το power plan, κατέβασε από εδώ τους chipset drivers και το κάνει install: http://www.amd.com/en-us/products/chipsets/am4

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XMP = Intel

DOCP = AMD

 

Το ίδιο πράμα είναι. Όσο για το power plan, κατέβασε από εδώ τους chipset drivers και το κάνει install: http://www.amd.com/en-us/products/chipsets/am4

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Θα το δοκιμασω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορετικο εχει το power plan της AMD σε σχεση με των windows?

Τελικα η Asus B350 Strix εχει επιλογη για manual voltage?

Ποιο ειναι το stock voltage σε 1600 και 1700 και μεχρι ποσο ειναι ασφαλες για 24/7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι εδω καμια βδομάδα κατοχος της Asus Strix X370 Gaming F και του 1700 και έχω μερικά θεματακια ...

1)Αν από bios να δωσω πάνω από 1.25vcore ,κλειδώνει το multi στα 15.5 ενώ από το ryzen master πήγε πανευκολα 3.8 με το wraith

2) Αναγκάστηκα να βάλω bios από τα rog forums (901) διότι με το bios από την σελίδα της Asus (810) έδειχνε μόνιμα 0 βαθμούς κελσίου

3) Ενώ οι ram μου είναι 2666 και υπάρχουν στο qvl της mobo δεν δουλεύουν στα 2666 ( δεν μπουταρει ) αλλά στα 2133,2400,2800 και 2900κατι δουλεύουν άψογα .

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια προβληματακια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορετικο εχει το power plan της AMD σε σχεση με των windows?

Τελικα η Asus B350 Strix εχει επιλογη για manual voltage?

Ποιο ειναι το stock voltage σε 1600 και 1700 και μεχρι ποσο ειναι ασφαλες για 24/7?

Γιατι κολλας τοσο με το manual και με το offset δεν εχει και τοση διαφορα.

Για τον 1700 το stock ειναι 1.18 περιπου αλλα με το boost μπορει να φτασει και 1.4 σχεδον. Ασφαλες υποτειθεται μεχρι 1.4-1.425

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασφαλές για τον επεξεργαστή είναι max 1.425 αλλά όχι για όλες τις μητρικές . Σε Β350 δεν θα πήγαινα πάνω από 1.35Volt σε χ370 max 1.425Volt.

Για την Asus B350 Strix  δεν ξέρω το όριο . Αλλά για όλες τις άλλες max 1.35Volt .

Για 24/7 ακόμα λιγότερο . 

Επεξ/σία από IoaZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...