Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι κανεις την ωρα που κλεινει το PC? Παιζεις games? Το εχεις αφησει απλα ανοιχτο και δεν εισαι εκει? Για δωσε λιγο λεπτομερειες

όσες φορές μου έτυχε ήμουν απλά στον browser ή στην επιφάνεια εργασίας ποτέ να το έχω αφήσει και να λείπω, σε games δε μου έκλεισε ως τώρα. Το κάνει συχνά δυστυχώς. μμμ τι άλλο να πω ?

 

ναι σβήνει η οθόνη (γίνεται πορτοκαλί το λαμπάκι της ) και δεν αναγνωρίζει μετά τίποτα. Το pc όμως είναι ανοικτό δε σβήνει. Αυτή τη στιγμή του έχω πάνω μια gigabyte r9 280. (έχω backup και μια 7870 λες να δοκιμάσω ? αλλά τόσο καιρό δε μου έβγαλε ποτέ πρόβλημα η κάρτα γραφικών και είναι σαν καινούρια, σπάνια παίζω games)

 

το υπόλοιπο σύστημα είναι τροφοδοτικό super flower 650 leadex, 2*8 gb fury 2400  (μόλις τώρα τις έβαλα στα 2100 μήπως και φταίει αυτό)

 

α και με την αλλαγή πλατφόρμας από fx-8320 έκανα και clean install, ούτε σαβούρα έχω βάλει σε software με το bitdefender είμαι, malwarebytes, super antispyware, ccleaner, mpc be, skype, steam τέτοια προγραμματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά έλεος. Το παρόν θέμα δεν είναι για να λύνει προβλήματα. Ανοίξτε νέο θέμα. Έχετε καταστρέψει κάθε threat. Αμάν πια. Ούτε τα παδάκια του δημοτικού δεν κάνουν έτσι. Αλλά πατάτε πάνω στην αδυναμία τον υπεύθυνων να ελέγχουν όλα τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσες φορές μου έτυχε ήμουν απλά στον browser ή στην επιφάνεια εργασίας ποτέ να το έχω αφήσει και να λείπω, σε games δε μου έκλεισε ως τώρα. Το κάνει συχνά δυστυχώς. μμμ τι άλλο να πω ?

 

ναι σβήνει η οθόνη (γίνεται πορτοκαλί το λαμπάκι της ) και δεν αναγνωρίζει μετά τίποτα. Το pc όμως είναι ανοικτό δε σβήνει. Αυτή τη στιγμή του έχω πάνω μια gigabyte r9 280. (έχω backup και μια 7870 λες να δοκιμάσω ? αλλά τόσο καιρό δε μου έβγαλε ποτέ πρόβλημα η κάρτα γραφικών και είναι σαν καινούρια, σπάνια παίζω games)

 

το υπόλοιπο σύστημα είναι τροφοδοτικό super flower 650 leadex, 2*8 gb fury 2400  (μόλις τώρα τις έβαλα στα 2100 μήπως και φταίει αυτό)

Δοκιμασε μια άλλη καρτα γραφικών που να ξερεις οτι δουλευει καλα. Αν συνεχιστει μετα βλεπεις και το τροφοδοτικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος. Το παρόν θέμα δεν είναι για να λύνει προβλήματα. Ανοίξτε νέο θέμα. Έχετε καταστρέψει κάθε threat. Αμάν πια. Ούτε τα παδάκια του δημοτικού δεν κάνουν έτσι. Αλλά πατάτε πάνω στην αδυναμία τον υπεύθυνων να ελέγχουν όλα τα θέματα.

Νομίζω ο τίτλος λέει για εμπειρίες και συμπεράσματα με ΑΜ4 μητρικές. Αν δεν είναι αυτό που γράφει ο φίλος τότε τι είναι;

 

@silenzio

Μου είχε συμβεί και μένα αυτό με το 0401 bios στα καλά καθούμενα. Νόμιζα ότι έφταιγε κάποια ασυμβατότητα με τον m2 που έχω. Είχε ποσταρει μερικούς μήνες πριν ο spartan μερικά tips από ξένο φορουμ σχετικά με αυτό, και μόλις το έκανα, σταμάτησε (μόλις γυρίσω από διακοπές θα το ανεβάσω). Τώρα με το 0806 που έχω το μαύρισμα της οθόνης το κάνει μόνο όταν στρεσαρω τον επεξεργαστή και έχω δώσει λίγο ρεύμα (αντί για μπλε οθόνη δλδ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσες φορές μου έτυχε ήμουν απλά στον browser ή στην επιφάνεια εργασίας ποτέ να το έχω αφήσει και να λείπω, σε games δε μου έκλεισε ως τώρα. Το κάνει συχνά δυστυχώς. μμμ τι άλλο να πω ?

 

ναι σβήνει η οθόνη (γίνεται πορτοκαλί το λαμπάκι της ) και δεν αναγνωρίζει μετά τίποτα. Το pc όμως είναι ανοικτό δε σβήνει. Αυτή τη στιγμή του έχω πάνω μια gigabyte r9 280. (έχω backup και μια 7870 λες να δοκιμάσω ? αλλά τόσο καιρό δε μου έβγαλε ποτέ πρόβλημα η κάρτα γραφικών και είναι σαν καινούρια, σπάνια παίζω games)

 

 

Δεν νομζιω να ειναι η καρτα γραφικων, εχω την ιδια μητρικη και μου εκανε το ιδιο ακριβως πραμα οταν το overclock μου ηταν unstable. Εσβηνε η οθονη, το PC ανοιχτο και δεν εκλεινε απο το κουμπακι.  Η καρτα δυσκολο να ειναι απτη στιγμη που δεν ανταποκρινεται το power button. 

 

Εισαι με εντελος default ρυθμισεις στο bios? Δεν εχεις κλοκαρι τιποτα?

Ρε παιδιά έλεος. Το παρόν θέμα δεν είναι για να λύνει προβλήματα. Ανοίξτε νέο θέμα. Έχετε καταστρέψει κάθε threat. Αμάν πια. Ούτε τα παδάκια του δημοτικού δεν κάνουν έτσι. Αλλά πατάτε πάνω στην αδυναμία τον υπεύθυνων να ελέγχουν όλα τα θέματα.

Τα μονα offtopic post σε αυτη την σελιδα ειναι τα 2 δικα σου. Επισης, ειναι thread, οχι threat. 

 

Tι ακριβως περιμενεις να γραφουμε σε τιτλο με θεμα "εμπειριες και συμπερασματα"? Ειλικρινη ερωτηση σου κανω, περιμενω απαντηση, που  δυσκολα θα παρω βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομζιω να ειναι η καρτα γραφικων, εχω την ιδια μητρικη και μου εκανε το ιδιο ακριβως πραμα οταν το overclock μου ηταν unstable. Εσβηνε η οθονη, το PC ανοιχτο και δεν εκλεινε απο το κουμπακι.  Η καρτα δυσκολο να ειναι απτη στιγμη που δεν ανταποκρινεται το power button. 

 

Εισαι με εντελος default ρυθμισεις στο bios? Δεν εχεις κλοκαρι τιποτα?

Τα μονα offtopic post σε αυτη την σελιδα ειναι τα 2 δικα σου. Επισης, ειναι thread, οχι threat. 

 

Tι ακριβως περιμενεις να γραφουμε σε τιτλο με θεμα "εμπειριες και συμπερασματα"? Ειλικρινη ερωτηση σου κανω, περιμενω απαντηση, που  δυσκολα θα παρω βεβαια.

από overclock δεν έχω ιδέα και δε πείραξα κάτι, μόνο στη σειρά boot των συσκευών. Κατά τα άλλα όπως μου ήρθε μόνο το update έκανα. Τα λοιπα περιφερειακά λειτουργούσαν μια χαρά με το προηγούμενο σύστημα με τον fx..

 

πριν λίγο για πρώτη φορά μου έσβησε και σε gaming, έπαιξα κανα μισάωρο και ξαφνικά βγαίνει μήνυμα monitor going to sleep και κλείνει η οθόνη.

post-112914-0-09447400-1503238906_thumb.jpg

post-112914-0-48939000-1503238918_thumb.jpg

post-112914-0-70312400-1503238929_thumb.jpg

post-112914-0-77849900-1503238939_thumb.jpg

post-112914-0-71800800-1503238949_thumb.jpg

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hynix ειναι και τα δυο ,τα samsung ειναι όλα με cl15 και κατω ,ότι ειναι 3200 cl16 16gb σε tridentz ειναι hynix

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

Όρκο μην πάρεις θα χάσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομζιω να ειναι η καρτα γραφικων, εχω την ιδια μητρικη και μου εκανε το ιδιο ακριβως πραμα οταν το overclock μου ηταν unstable. Εσβηνε η οθονη, το PC ανοιχτο και δεν εκλεινε απο το κουμπακι.  Η καρτα δυσκολο να ειναι απτη στιγμη που δεν ανταποκρινεται το power button. 

 

Εισαι με εντελος default ρυθμισεις στο bios? Δεν εχεις κλοκαρι τιποτα?

Τα μονα offtopic post σε αυτη την σελιδα ειναι τα 2 δικα σου. Επισης, ειναι thread, οχι threat. 

 

Tι ακριβως περιμενεις να γραφουμε σε τιτλο με θεμα "εμπειριες και συμπερασματα"? Ειλικρινη ερωτηση σου κανω, περιμενω απαντηση, που  δυσκολα θα παρω βεβαια.

σκεφτομαι να παω σε am4 και ψαχνω μητρικη micro atx ποια να κοιταξω δεν εχω badjet θελω την ποιο καλη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητάω συγγνώμη για το οφτοπικ, παραθέτω τί μου απάντησε η asus και τέλος από εμένα.

 

Dear ASUS Valued Customer,

Thank you for contacting Asus, my name is Alexander and i will try my best to assist you with your current situation.
 
In case you are not satisfied by our reply below, please inform us accordingly before filling the satisfaction form.
In case you are satisfied by our reply below, we invite you to select 9 or 10 as a positive evaluation.
 
Regarding the below described case, if possible please attempt to use the motherboard without a VGA card connected.

If after the above the problem persists please reinstall the OS of your product.

If even after reinstalling the OS the problem persists, we invite you to contact your seller in order for the diagnosis and repair/replacement of your product to be arranged.
 
Should you have any further questions, please do not hesitate to get back in touch with us.
 
For information and Technical Support please try to contact the Greek Support at: 00800 44142044 ( TOLL FREE ) (not available from mobile phones and VoiP phones)    (09am to 13pm - 14pm to 18pm, Monday to Friday). ( From Cyprus: 800 92491 ) Email: [email protected]

Thanks and Regards,
Alexandros P.
Asus Customer Service

 

η πρώτη λύση προφανώς δε γίνεται γιατί χωρίς vga δε θα μπορώ να λειτουργήσω το σύστημα.

ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητάω συγγνώμη για το οφτοπικ, παραθέτω τί μου απάντησε η asus και τέλος από εμένα.

 

 

Dear ASUS Valued Customer,

 

Thank you for contacting Asus, my name is Alexander and i will try my best to assist you with your current situation.

 

In case you are not satisfied by our reply below, please inform us accordingly before filling the satisfaction form.

In case you are satisfied by our reply below, we invite you to select 9 or 10 as a positive evaluation.

 

Regarding the below described case, if possible please attempt to use the motherboard without a VGA card connected.

 

If after the above the problem persists please reinstall the OS of your product.

 

If even after reinstalling the OS the problem persists, we invite you to contact your seller in order for the diagnosis and repair/replacement of your product to be arranged.

 

Should you have any further questions, please do not hesitate to get back in touch with us.

 

For information and Technical Support please try to contact the Greek Support at: 00800 44142044 ( TOLL FREE ) (not available from mobile phones and VoiP phones)    (09am to 13pm - 14pm to 18pm, Monday to Friday). ( From Cyprus: 800 92491 ) Email: [email protected]

 

Thanks and Regards,

Alexandros P.

Asus Customer Service

 

 

η πρώτη λύση προφανώς δε γίνεται γιατί χωρίς vga δε θα μπορώ να λειτουργήσω το σύστημα.

ευχαριστώ !

 

Πριν την πας πισω, εχεις δοκιμασει να δεις αν το συστημα ανταποκρινεται την ωρα που μαυριζει η οθονη? Δηλαδη ας πουμε μουσικη που εχεις στο background συνεχιζει να παιζει? Βεβαια χλωμο το κοβω, γιατι για να μην ανταποκρινετια το power button θα εχει freezari το συμπαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ανταποκρίνεται τίποτα δυστυχώς. Μόλις τελείωσα νέο clean install (λέτε να ήθελε πρώτα bios update και μετά εγκατάσταση το os ? μόνο σε αυτό ελπίζω πλέον γιατί απο e-gate δε τη δέχονται doa θα την στείλουν στην asus) και έβαλα τους drivers από το cd της  μητρικής μήπως και φταίει αυτό.  Χτες όλο το βράδυ εκανα και memtest χωρίς να βρει error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...