Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tελικα hynix ηταν και τα δυο ;)

 

Μου αρεσει που επιμενεις.... στελνεις ΚΑΙ link αλλα μαλλον δεν βλεπεις καν τι στελνεις...

Αντε να στο δωσω καλυτερα

F4-3200C16D-16GTZ http://www.overclock.net/t/1627555/ryzen-memory-ic-collection-thread#post_25997823 

 

PS Τουλαχιστον οταν κανουμε λαθος καλα ειναι να λεμε ενα οκ συγνωμη, οχι να βγαζουμε τρελο τον αλλο!!!

 

PS2 Το αστερακι λεει οτι βγαινουν και με Hynix για αυτο ειπα ΜΟΝΟ με το serial number μπορει να βγει ακρη 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου αρεσει που επιμενεις.... στελνεις ΚΑΙ link αλλα μαλλον δεν βλεπεις καν τι στελνεις...

Αντε να στο δωσω καλυτερα

F4-3200C16D-16GTZ http://www.overclock.net/t/1627555/ryzen-memory-ic-collection-thread#post_25997823 

 

PS Τουλαχιστον οταν κανουμε λαθος καλα ειναι να λεμε ενα οκ συγνωμη, οχι να βγαζουμε τρελο τον αλλο!!!

 

PS2 Το αστερακι λεει οτι βγαινουν και με Hynix για αυτο ειπα ΜΟΝΟ με το serial number μπορει να βγει ακρη 100%

Ρε αδερφε αυτο ειναι 4χ4gb εμεις μιλουσαμε για 2χ8 Kit εκτος αν ειμαι τοσο στραβος που δεν το βλεπω

 

G.Skill Trident Z 3200 MHz CL16* F4-3200C16D-16GTZ 4Gb Samsung E-Die Dual Double

 

Δεν μιλαγαμε για οτι να'ναι μιλαγαμε για κιτ των 16gb 2x8 .

 

PS: μην με βγαλεις τρελο (συ ειπας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδερφε αυτο ειναι 4χ4gb εμεις μιλουσαμε για 2χ8 Kit εκτος αν ειμαι τοσο στραβος που δεν το βλεπω

 

G.Skill Trident Z 3200 MHz CL16* F4-3200C16D-16GTZ 4Gb Samsung E-Die Dual Double

Σόρρυ αλλά ναι είσαι στραβος ;) Το D δεν το βλέπεις; D =Dual Q=Quad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο στο κεφάλι μου είχα την εντύπωση ότι το chip λεγόταν ab320 επηρεασμένος από την μητρική μου. Οπότε δεν έβλεπα τίποτα στο skroutz...οπότε μια χαρά πας και στην φθηνότερη a320...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι εδώ μέσα πρέπει να ποστάρω αυτό που είδα με την δική μου μητρική. Έχω την AsRock AB350 fatal1ty Gaming itx/ac. Στα αρχικά κομμάτια παραγωγής και στα πρώτα reviews παρατηρούσαν ότι η ψύκτρα για τα vrms ήταν λεπτή σχετικά και με παχύ στρώμα thermal pad. Αυτό σύμφωνα με τα reviews ίσως δημιουργούσε θέμα με το OC και τις θερμοκρασίες στα vrms. Η AsRock προς τιμήν της είδε το θέμα και ανακοίνωσε ότι όλες οι νέες AB350 fatal1ty itx όπως και όλες οι X370 fatal1ty itx θα έχουν παχύτερη ψύκτρα και πιο λεπτό στρώμα thermal pad, καλύτερη ψύξη δηλαδή. Επιβεβαιώνω ότι στην δική μου μητρική υπάρχει η καλύτερη από τις δύο ψύκτρες. Μάλιστα η εταιρεία στέλνει δωρεάν την νέα ψύκτρα προς αντικατάσταση της παλιάς σε όποιον έχει την λεπτή...καλή κίνηση θεωρώ.

 

Στην μέση περίπου του άρθρου υπάρχει η φωτογραφία σύγκρισης των δύο ψυκτρών...δεν ξέρω πως να ανεβάσω foto εδώ, οπότε έβαλα όλο το άρθρο: https://smallformfactor.net/reviews/motherboards/fatal1ty-asrocks-x370-ab350-gaming-itxac-motherboards-reviewed

 

Απλά σαν ενημέρωση για όποιον ενδιαφέρεται για mini-itx και τις συγκεκριμένες μητρικές της AsRock.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια για μητρική ΑΜ4.

Θέλω ποιοτικό motherboard με σωστά ηλεκτρονικά μέρη , επώνυμα και σοβαρά υπομέρη (lan,audio,κλπ) και με δυνατότητα να πάρει μνήμες 3000 ή 3200 και να αντέχει overclock στον 1600αρη. OC δε θα κάνω from day 1 αλλά θέλω το board να είναι ικανό να το σηκώσει. Δίσκο θα βάλω pcie και το multi GPU ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου.

 

Έχω επιλέξει το Asus X370 prime στα 140EUR. Μήπως είναι υπερβολή; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμής ή σε μικρότερο;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη το αντιμετωπιζω και εγω αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα οτι

γενικα ειναι θεμα με τις AM4 m.b.,

καθυστερει και σε εσας το pre-POST time?

Σε μενα απο τη στιγμη που πατω το power button μεχρι την οθονη του bios θελει 10-15 secs,

αναλογα και αν εχω αυξησει την συχνοτητα της ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη το αντιμετωπιζω και εγω αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα οτι

γενικα ειναι θεμα με τις AM4 m.b.,

καθυστερει και σε εσας το pre-POST time?

Σε μενα απο τη στιγμη που πατω το power button μεχρι την οθονη του bios θελει 10-15 secs,

αναλογα και αν εχω αυξησει την συχνοτητα της ram.

εμενα γυρω στα 5 δευτερα θελει maximum

Παιδιά θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια για μητρική ΑΜ4.

Θέλω ποιοτικό motherboard με σωστά ηλεκτρονικά μέρη , επώνυμα και σοβαρά υπομέρη (lan,audio,κλπ) και με δυνατότητα να πάρει μνήμες 3000 ή 3200 και να αντέχει overclock στον 1600αρη. OC δε θα κάνω from day 1 αλλά θέλω το board να είναι ικανό να το σηκώσει. Δίσκο θα βάλω pcie και το multi GPU ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου.

 

Έχω επιλέξει το Asus X370 prime στα 140EUR. Μήπως είναι υπερβολή; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμής ή σε μικρότερο;

 

Ευχαριστώ.

Αν παρεις την συγκεκριμενη μητρικη να βεβαιωθεις οτι θα παρεις μνημες που ειναι στη λιστα της asus για να παιξουν εκει που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Και εγώ με την Asrock είμαι κοντά στα 7-8 sec. Πρώτη φορά το βλέπω. Στο προηγούμενο σύστημα δεν είχα τέτοιο θέμα. Στην ΑΜ4 βλέπω ότι γενικά εμφανίζεται αρκετά το συγκεκριμένο ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...