Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια επειδη το αντιμετωπιζω και εγω αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα οτι

γενικα ειναι θεμα με τις AM4 m.b.,

καθυστερει και σε εσας το pre-POST time?

Σε μενα απο τη στιγμη που πατω το power button μεχρι την οθονη του bios θελει 10-15 secs,

αναλογα και αν εχω αυξησει την συχνοτητα της ram.

 

Ανάλογα τους εξωτερικούς controller που φέρει η μητρική σου, θα καθυστερεί στο ποσταρισμα.

Είναι και θέμα bios της εταιρίας και θέμα το πόσες συσκευές έχεις επάνω.

Αν έχεις και πολλά usb hdd, ακόμα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε μενα υπαρχει η καθυστερηση μονο οταν θελω να μπω στο bios. Εκει αργει 10 sec περιπου.
Οταν κανω κανονικη εκινηση σε 10-12 sec ειμαι επιφανεια εργασιας και εχουν ξεκινησει και ολα τα start-up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθησυχασα λιγο να πω την αληθεια :)

Σε μενα καθυστερει μονο pre-POST.

Πατωντας del για bios ή bootαρει windows 10 αμεσα .

Εχω την asrock ab350m pro4 με εναν ssd evo 850 και ryzen 5 1600.

Και βασικα μολις ειδα στην σελιδα της m/b οτι θελει 35-40 secs για να bootαρει

οποτε ειμαι καλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ειχα γραψει και στο θεμα αγορας για την b350 strix, οτι αυτο που μου εκανε εντυπωση σε σχεση με την 970 rog aura που ειχα ειναι οτι αργει πολυ να postari και να μπει bios. Φανταστηκα οτι γενικα θα ηταν προβλημα της πλατφορμας και τελικα οντως ετσι ειναι απο οσο βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα υπαρχει η καθυστερηση μονο οταν θελω να μπω στο bios. Εκει αργει 10 sec περιπου.

Οταν κανω κανονικη εκινηση σε 10-12 sec ειμαι επιφανεια εργασιας και εχουν ξεκινησει και ολα τα start-up

 

Εννοείς όταν κάνεις κανονική εκκίνηση αργεί και όταν κάνει fast boot μπαίνει γρήγορα. Αλλά το fast boot είναι λίγο επικίνδυνο, ειδικά για όποιον έχει OC ή δεν έχει κάτσει καλά καμιά ρύθμιση. Αν συμβεί κάτι τέτοιο λογικά θα πρέπει να κλείσεις ρεύμα από το τροφοδοτικό, να περιμένεις κάνα λεπτό και μετά το πρώτο boot θα είναι υποχρεωτικά full και όχι fast. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς όταν κάνεις κανονική εκκίνηση αργεί και όταν κάνει fast boot μπαίνει γρήγορα. Αλλά το fast boot είναι λίγο επικίνδυνο, ειδικά για όποιον έχει OC ή δεν έχει κάτσει καλά καμιά ρύθμιση. Αν συμβεί κάτι τέτοιο λογικά θα πρέπει να κλείσεις ρεύμα από το τροφοδοτικό, να περιμένεις κάνα λεπτό και μετά το πρώτο boot θα είναι υποχρεωτικά full και όχι fast. :)

οχι καμια σχεση. Απο τι στιγμη που πατησω το κουμπι για εκκινηση σε 10-12 sec ειμαι επιφανεια εργασιας.

Οταν πατησω delete για να μπω στο bios τοτε κανει 10-15 δευτερολεπτα να μπει. Ενω σε προηγουμενα pc ανοιγε το bios με τη μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι καμια σχεση. Απο τι στιγμη που πατησω το κουμπι για εκκινηση σε 10-12 sec ειμαι επιφανεια εργασιας.

Οταν πατησω delete για να μπω στο bios τοτε κανει 10-15 δευτερολεπτα να μπει. Ενω σε προηγουμενα pc ανοιγε το bios με τη μια

Αφαιρεσε ολες τις ακυρες usb συσκευες που εχεις στο PC κατα το boot. Εμενα για παραδειγμα το sony walkman μου καθυστερουσε το post αλλα και την εισοδο στο bios κανα λεπτο. Το βγαλα απτο usb και voila! Δεν ξερω αν φταιει αυτο και σε σενα, checkare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφαιρεσε ολες τις ακυρες usb συσκευες που εχεις στο PC κατα το boot. Εμενα για παραδειγμα το sony walkman μου καθυστερουσε το post αλλα και την εισοδο στο bios κανα λεπτο. Το βγαλα απτο usb και voila! Δεν ξερω αν φταιει αυτο και σε σενα, checkare

Μονο την ψυκτρα μου εχω συνδεμενη(h100i)

Και mouse-πληκτρολογιο φυσικα :P

 

 

EDIT

Πριν λιγο ειδα οτι βγηκε bios update.

Απο τη στιγμη που θα πατησω το κουμπι εκεινησης σε 5 sec ειμαι επιφανεια εργασιας.

Το fastboot ειναι απενεργοποιημενο

Επεξ/σία από IceFrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες έχω πάρει την Gigabyte AB350 Gaming 3 και 2x8gb RAM Corsair Vengeance LPX DDR4 3200Mhz CL16 1.35V.

 

Οι μνήμες μου δουλεύουν στα 2133 στα 1.20V ενώ αν ανοίξω το XMP Profile για 3200 ο υπολογιστής συμπεριφέρεται έτσι (δεν κάνει boot)

http://www.insomnia.gr/topic/653540-%CE%B1%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5%CF%8D%CF%83%CF%89-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-bios-%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BA%CE%AC/

 

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να το συζητήσω εδώ ή στο θέμα για oc αλλά δεν το θεωρώ overcloking το συγκεκριμένο αφου οι ram είναι 3200... Καμιά σχετική εμπειρία κανείς με αυτή την μητρική/ram? Εφόσον οι ram δεν δουλεύουν σωστά στο σύστημά μου, μπορώ να τις επιστρέψω για αντικατάσταση με άλλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτην την μητρικη πρεπει να κανεις χειροκινητο overclock στις μνημες και μην ενεργοποιησεις το XMP Profile.

 

Να της βαλεις εσυ στα 3200Mhz CL16 και δεν θα εχεις προβλημα..

 

Και εγω το ιδιο εχω με την AB350Μ Gaming 3 , δεν παιζει το XMP Profile και το ιδιο ειχα δει για πολλους στο net με ( AB350 Gaming 3 η AB350Μ Gaming 3 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπορεί να μην το θεωρείς αλλά για DDR4 οτιδήποτε πάνω από 2133mhz είναι OC. Και βλέπεις ότι τους δίνει 1.2v ενώ αυτές πάνω γράφουν 1.35v. Επίσης οι μνήμες δεν υπάρχουν καν στο QVL της μητρικής σου. Καλύτερα πήγαινε στο θέμα με το OC.

 

Με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτό στο reddit: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/686kh0/gigabyte_gaming_3_update_lots_of_ram_supported_up/dgwk73r/

 

Ίσως σε βοηθήσει, αλλά ρώτα και κανέναν πιο σχετικό (Spartan πχ :)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα καλο ειναι να υπαρχει.

 

http://wccftech.com/amd-ryzen-cpu-gigabyte-x370-damage-burning-bios-update/


παίδες έχω πάρει την Gigabyte AB350 Gaming 3 και 2x8gb RAM Corsair Vengeance LPX DDR4 3200Mhz CL16 1.35V.

 

Οι μνήμες μου δουλεύουν στα 2133 στα 1.20V ενώ αν ανοίξω το XMP Profile για 3200 ο υπολογιστής συμπεριφέρεται έτσι (δεν κάνει boot)

http://www.insomnia.gr/topic/653540-%CE%B1%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5%CF%8D%CF%83%CF%89-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-bios-%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BA%CE%AC/

 

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να το συζητήσω εδώ ή στο θέμα για oc αλλά δεν το θεωρώ overcloking το συγκεκριμένο αφου οι ram είναι 3200... Καμιά σχετική εμπειρία κανείς με αυτή την μητρική/ram? Εφόσον οι ram δεν δουλεύουν σωστά στο σύστημά μου, μπορώ να τις επιστρέψω για αντικατάσταση με άλλες?

 

με την μια μνημη παιζεις στα 3200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πελάτη μου με σφικτό budget σκέφτομαι να του προτείνω την asus rog strix b350 (http://www.skroutz.gr/s/12086600/Asus-Rog-Strix-B350-F-Gaming.html) αλλά βλέπω πως στο skroutz λέει πως έχει 4 sata.

 

1. Ισχύει ότι έχει 4 sata ή απλά έκαναν λάθος στο skroutz? Γιατί και στις φωτο βλέπω 6 ports.

2. Πόσες φάσεις έχει τελικά στα vrm? 4+3 ή 6+2 ή 6+3???

 

Σημειώνω πως έχει αγορασμένο 1700x και ενδιαφέρεται για ελαφρύ oc σε καθημερινή χρήση.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πελάτη μου με σφικτό budget σκέφτομαι να του προτείνω την asus rog strix b350 (http://www.skroutz.gr/s/12086600/Asus-Rog-Strix-B350-F-Gaming.html) αλλά βλέπω πως στο skroutz λέει πως έχει 4 sata.

 

1. Ισχύει ότι έχει 4 sata ή απλά έκαναν λάθος στο skroutz? Γιατί και στις φωτο βλέπω 6 ports.

2. Πόσες φάσεις έχει τελικά στα vrm? 4+3 ή 6+2 ή 6+3???

 

Σημειώνω πως έχει αγορασμένο 1700x και ενδιαφέρεται για ελαφρύ oc σε καθημερινή χρήση.

 

Ευχαριστώ

 

Οι φάσεις είναι 4+2 στην b350-f strix και τα sata της είναι 6 (2 στον cpu και 4 στο chipset)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Τότε με βλέπω να του προτείνω καμία φθηνή x370 λόγο των περισσότερων φάσεων

 

Edit: έχει κανείς την asus x370 pro να μας πει εντυπώσεις? Γιατί βλέπω πως είναι η μόνη φθηνή x370 με 6+4 phases

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...