Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα καταφέραμε !! Αλλάξαμε τα σωθικά του υπολογιστή και πλέον τρέχει ένας Ryzen 1600 στην καρδιά του συστήματος.

Για τις μνήμες που αναφέραμε τελικά είναι Hynix, όπως δείχνει και το screenshot παρακάτω : 

screenshot

Κάποιες παρατηρήσεις : 

Η μητρική δυστυχώς έρχεται μόνο με ένα ζευγάρι sata καλωδίων , δεν έχει βίδες, εξαρτηματάκια, γενικά μου φάνηκαν λίγο τσίπιδες !!!

Σαν κατασκευή δείχνει αρκετά καλή. 

Δυστυχώς η Wraith SPIRE έρχεται χωρίς led !!!

Τώρα πρέπει να κάνουμε αναβάθμιση στο Bios,τώρα είναι στο 2.30,  για να μπουν στην σωστή ταχύτητα οι μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο λάθος κάνεις. Βίδες στήριξης της μητρικής και αποστάτες τα παρέχουν τα κουτιά για υπολογιστές. Οι μητρικές έχουν καλώδια SATA συνήθως (2 ή 4). Τώρα σε κάποιες που παίρνουν Μ2 δίσκους μπορεί να έχουν και την βίδα που τους στηρίζει πάνω στην μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχεται με 2 βίδες για Μ2 μιας καιτο αναφέραμε, τώρα αν θυμάμαι τόσο λάθος πχ για Abit KN8 Ultra που είχα πάρει (μιλαμε για πολύ παλιά !!!!) ότι είχε μέσα βίδες , τότε πάω πάσο !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια βοήθεια γιατί θα τρελαθώ.

έχω πάρει την asus b350-f strix και τον r5 1600 μαζί με kingston fury 2400. Εκεί που στην αρχή ήταν οκ άρχισε ξαφνικά και σβήνει η οθόνη ενώ το pc παραμένει ανοικτό χωρίς να μπορώ να το κλείσω ούτε από το power button παρατεταμένα. Τώρα δηλαδή το κάνει πολύ συχνά αυτό.

Μόλις έκανα bios update από εδώ  Link.png Site: https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B350-F-GAMING/HelpDesk_Download/ στο 0809 και ενώ άνοιξε το pc μετά από κανένα τέταρτο πάλι τα ίδια κλείνει η οθόνη και το pc παραμένει ανοικτό.

 

καμμία ιδέα ? η motherboard φταίει ? να την πάω πίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ότι ρύθμιση γνωρίζω τα άλλαξα όλα σε never (τα sleep drive, display κλπ) εκτός αν είναι κάποια ρύθμιση πιο ψαγμένη,

 

ορίστε και παρόμοια περίπτωση   Link.png Site: https://community.amd.com/thread/218356    που στο τέλος λύση δε λέει, αναφέρει ότι έβαλε το bios 0806 και ότι του έφτιαξε και μετά ξαναμπαίνει και λέει άσχετη αιτία.

 

Το μετάνοιωσα που έδιωξα τον fx 8320, ποτέ δε μου έβγαλε κανένα πρόβλημα, σκατά τα έκανε η amd με τους ryzen και λάθος μου που παρασύρθηκα.

 

ξέρει κανείς αν μπορώ τώρα που έχω βάλει το 0809 να βάλω ένα πιο παλιό όπως το 0806 ? ή παίζει να κάνω ζημιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μετάνοιωσα που έδιωξα τον fx 8320, ποτέ δε μου έβγαλε κανένα πρόβλημα, σκατά τα έκανε η amd με τους ryzen και λάθος μου που παρασύρθηκα.

 

 

 

Αυτό μπορεί να τύχει στον καθένα, με οτιδήποτε έχει στήσει. FX, Ryzen, η intel. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια βοήθεια γιατί θα τρελαθώ.

έχω πάρει την asus b350-f strix και τον r5 1600 μαζί με kingston fury 2400. Εκεί που στην αρχή ήταν οκ άρχισε ξαφνικά και σβήνει η οθόνη ενώ το pc παραμένει ανοικτό χωρίς να μπορώ να το κλείσω ούτε από το power button παρατεταμένα. Τώρα δηλαδή το κάνει πολύ συχνά αυτό.

Μόλις έκανα bios update από εδώ  Link.png Site: https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B350-F-GAMING/HelpDesk_Download/ στο 0809 και ενώ άνοιξε το pc μετά από κανένα τέταρτο πάλι τα ίδια κλείνει η οθόνη και το pc παραμένει ανοικτό.

 

καμμία ιδέα ? η motherboard φταίει ? να την πάω πίσω ?

Οταν λες σβηνει η οθονη , τελειως? Καρτα γραφικών τι φοράς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...