Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω, αν έχουμε μια ραμ με hynix 3200 και μια Samsung b-die 3200 με ίδια ακριβώς timings θεωρητικά, θα υπάρξει διαφορά μεταξύ τους?

Δεν νομιζω πως θα υπαρχει,απλα στην samsung θα μπορεις να κατεβασεις καποια timings/subtimings με οφελος την αυξηση της αποδοσης της ρνω στην hynix δεν πανε και πολυ κατω. Και εξαρταται και σε τι συστημα τις εχεις. Αν ειναι σε amd ισως η hynix να μην μπορει να παιξει χωρις errors στα 3200mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν πρόλαβα να βάλω το προηγούμενο. Νεο agesa βλέπω για τις νέες cpu

Εγω δεν.καταλαβα οτι βγηκε προηγουμενο.Εχω μεινει στο προ-προηγουμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα αλλαζε και τπτ εκτος απο τον αριθμο και το "for new upcoming processors" καλα θα ηταν ε? Μας τα εχουν κανει τσουρεκια με το στικακι στο χερι ειμαστε συνεχεια και προκοπη μηδεν....

 

Edit: Διαβασα ενα τουλαχιστον καλο σε αλλο forum

*BGS off

*BGSA on

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα αλλαζε και τπτ εκτος απο τον αριθμο και το "for new upcoming processors" καλα θα ηταν ε? Μας τα εχουν κανει τσουρεκια με το στικακι στο χερι ειμαστε συνεχεια και προκοπη μηδεν....

 

Edit: Διαβασα ενα τουλαχιστον καλο σε αλλο forum

*BGS off

*BGSA on

τι εννοεις με το στικακι στο χερι? πηρες ραμ που δεν ειναι συμβατη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω παράγγειλα την hyperx predator 8gb 2666mhz δεν θα έχω κάποιο θέμα έτσι;;;

https://www.you.gr/m...tails?id=143951

Με ryzen 5 1600 σε Asus prime B350 plus

γτ βλέπω κάτι να λέει ότι έχει πιο καλές δυνατότητες σε Intel https://www.hyperxga...y/predator-ddr4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα απο σχόλια που διάβασα εδώ σκέφτηκα να αγοράσω την ASRock AB350M Pro4 μαζί με έναν Ryzen 5 1600. Αλλά σε πολλά ξένα φόρουμ διαβάζω οτι πολλοί άρχισαν να έχουν προβλήματα μετά απο 2-3 μήνες. Με ξαφνικά παγώματα του υπολογιστή, κολλήματα και διάφορα άλλα περίεργα. Την έχει κανείς αρκετούς μήνες ώστε να πει την γνώμη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κρατήσει κάποιο λινκ. Τα βρήκα πάνω στο ψάξιμο γιατί ακόμα με προβληματίζει ποια motherboard να επιλέξω. Και καταλήγω προς MSI B350M Mortar ή Asus TUF B350M-Plus Gaming. Λίγα παραπάνω ευρώ αλλά θα εχω το κεφάλι μου ήσυχο. Και κάτι ακόμα ψιλό-άσχετο. Είδα στο Πλαίσιο μια προσφορά που μαζί με τον Ryzen 5 1600 σου δίνουν και το Quake Champions που θα κυκλοφορήσει τέλη Δεκεμβρίου. Αυτή η προσφορά ισχύει απ'οπου και να πάρεις τον επεξεργαστή ή μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα μεταξυ μας που ειδες οτι η μορταρ ειναι καλυτερη απο την pro4; οπου και αν εχω ψαξει δεν μπαινει στις τοπ μητρικες για b350. αμα θες την καλυτερη μητρικη απο msi ειναι η krait και η carbon pro. Την tuff δεν την εχω κοιταξει γενικα απο asus η prime plus και η Strix ειναι μια χαρα και τις εχει δουλεμενες πολυς κοσμος. Αν θες να δωσεις κατι παραπανω δωσε και πηγαινε σε Χ370 prime της asus. Tην εχουν πολλα παιδια εδω και εχει τιμια σπεκς.

 

*η asrock μου γενικα δεν εχει κανει κιχ και γενικως ειναι απο τις πιο τιμιες εταιριες μαζι με την ασους απο πολλους. Η msi εβγαζε (μπορει και ακομα) και καλες αλλα και πολυ σκαρτες μητρικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα κάπου οτι είναι καλύτερη απλά δεν είδα πουθενά να αναφέρονται σε τόσο σοβαρά προβλήματα. Γενικά Asus προτιμάω. Καλές οι μητρικές που λες αλλά εγώ θέλω Micro ATX. Αυτή η TUFF λένε είναι η αντίστοιχη της Prime Plus σε Micro ATX διάβασα αρα μάλλον θα προτιμήσω αυτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...