Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την στιγμή που δεν ξέρεις

 

1) Τι μνήμες φοράνε στο 1700

2) Με τι μέθοδο μέτρησαν

 

δεν μπορείς να βγάλεις και σαφή εικόνα.

 

Πάντως ο 1700 μια χαρά είναι για gaming και όσο πάμε προς MT games, που είναι δεδομένο πως πάμε τρέχοντας, τοσο αυτό το CPU θα παραμένει χρηστικό.

Προφανώς αλλά όταν βλέπω να κοντράρει τον 7700 στα 5ghz με εκπλήσσει πάρα πολύ ευχάριστα. Γνωρίζω ότι ο 1700 θα ανέβει σίγουρα στο μέλλον όσο τα παιχνίδια θα εξελίσσονται και ελπίζω να με καλύψει για αρκετά χρόνια με την 1080.

Υπάρχουν πάντως και single threaded/unoptimized games που έχουν διαφορά οι Intel (csgo, farcry primal, gta5, project cars κ.α.). Αλλά όχι ότι είναι unplayable που είναι η γνωστή καραμέλα μετά το φιάσκο με το ipc των bulldozer με τις πράξεις κινητής υποδιαστολής. Απλά αντί να βγάζεις 400 fps στο csgo θα βγάζεις 300 klein mein.

Βασικά βγάζεις msaa και έχεις άψογα fps στα περισσότερα παιχνίδια. Το msaa ακόμα και 2X γονατίζει τα πάντα και δεν νομίζω ότι προσφέρει και σοβαρή αλλαγή στην ποιότητα της εικόνας. Γενικά το όλο θέμα με φουλ γραφικά το θεωρώ καθαρά ψυχολογικό. Στο gta 5 βάζοντας very high το grass χωρίς msaa και high τα shadows χωρίς τα advanced graphics βαράνε 150fps οι περισσότεροι cpu.

normal φαίνονται, λίγο περίεργο το average στο Bf1 σε 1440p αλλά υπάρχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις που σε αυτήν την ανάλυση οι ryzen φτάνουν τους intel (αλλά δε τους ξεπερνάνε τόσο πολύ συνή8ως).

 

ROTT DX11 smaa very high βγάζω κάπου 131 με 3.8 τον 1600 και 2933 μνήμες, αλλά η δικιά μου η 1080 boostάρει κάπου στα 1926 οπότε λογικό η reference να βγάζει λιγότερα.

Εγω θα προσπαθήσω για 2ghz+ στην msi 1080 αλλά αργότερα δεν έχει νόημα αυτή τη στιγμή εφόσον θα παίζω στα 60hz.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οποτε τελικα ποιο ειναι το πιο φθηνο samsung b-die στα 16gb με >2666mhz? :P

Πάνω από 200 η φθηνότερες αυτή τη στιγμή. 252 έδωσα για 3200cl14 trident z. Κορυφαίες ram δεν λέω αλλά πανάκριβες. Πριν 20 μέρες είχαν 218.50 οι ίδιες. Και θα ανέβουν και άλλο από ότι μου είπαν από το κατάστημα. Έχει ξεφύγει τελείως η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

normal φαίνονται, λίγο περίεργο το average στο Bf1 σε 1440p αλλά υπάρχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις που σε αυτήν την ανάλυση οι ryzen φτάνουν τους intel (αλλά δε τους ξεπερνάνε τόσο πολύ συνή8ως).

 

ROTT DX11 smaa very high βγάζω κάπου 131 με 3.8 τον 1600 και 2933 μνήμες, αλλά η δικιά μου η 1080 boostάρει κάπου στα 1926 οπότε λογικό η reference να βγάζει λιγότερα.

 

Ισως, αλλα απο την αλλη ξερω πρωτο χερι οτι 6700Κ@4.7 βγαζει με 1080 g1 πανω απο 150, την στιγμη που με ryzen [email protected] και 3200cl16 βλεπω 135-138, με την ιδια καρτα. Αν συγκρινεις με 1080ti η ψαλιδα θα ανοιξει ακομα περισσοτερο, οποτε θεωρω περιεργα τα νουμερα του, η ειναι basic η 1080 που εχει η ο 7700K@5GHz, ειναι χωρις delid και σωστη ψυξη και παει χειροτερα απο οτι θα πηγαινε στα 4.5-4.7, η τα νουμερα που δινει δεν ειναι απο το ενσωματωμενο benchmark, αλλα απο δικο του custom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τις δικές μου tridentz 3200 cl14 τις είχα τσιμπήσει Απρίλιο αν θυμάμαι από amazon στα 145 μαζί με τα μεταφορικά μέσα... Οπότε πιθανόν να δώσει τίποτα καλές τιμές και τότε... Έχει ξεφύγει εντελώς το θέμα με τις ram... Πήγαμε μια τριετία πίσω σε τιμές... Μην πω περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τις δικές μου tridentz 3200 cl14 τις είχα τσιμπήσει Απρίλιο αν θυμάμαι από amazon στα 145 μαζί με τα μεταφορικά μέσα... Οπότε πιθανόν να δώσει τίποτα καλές τιμές και τότε... Έχει ξεφύγει εντελώς το θέμα με τις ram... Πήγαμε μια τριετία πίσω σε τιμές... Μην πω περισσότερο...

Μια χαρά 145 εσύ 252 εγώ. Όντως έχουν ξεφύγει τελείως. Πέρσι πρέπει να ήταν ακόμα φθηνότερες. Τουλάχιστον πήρα καλό 8 πύρινο σε σωστή τιμή όπως και η gpu ας πούμε ότι είναι οκ η τιμη της. Και ακόμα θα ανέβουν και άλλο. Άπειρο κέρδος για τις εταιρείες. Το καλό όπως είπα είναι ότι το ΦΠΑ δηλαδή τα 60 ευρώ μόνο από τις ram τα περνω πίσω οπότε με βγαίνει αρκετά καλά στην τελική αλλιώς ούτε θα το σκεφτόμουν να πάρω τώρα υπολογιστή.

Ισως, αλλα απο την αλλη ξερω πρωτο χερι οτι 6700Κ@4.7 βγαζει με 1080 g1 πανω απο 150, την στιγμη που με ryzen [email protected] και 3200cl16 βλεπω 135-138, με την ιδια καρτα. Αν συγκρινεις με 1080ti η ψαλιδα θα ανοιξει ακομα περισσοτερο, οποτε θεωρω περιεργα τα νουμερα του, η ειναι basic η 1080 που εχει η ο 7700K@5GHz, ειναι χωρις delid και σωστη ψυξη και παει χειροτερα απο οτι θα πηγαινε στα 4.5-4.7, η τα νουμερα που δινει δεν ειναι απο το ενσωματωμενο benchmark, αλλα απο δικο του custom.

Είχε βγει νέο patch για το rise of the tomb raider που δίνει πάνω από 30fps στους ryzen. Ίσως το λάθος να είναι κάπου εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε βγει νέο patch για το rise of the tomb raider που δίνει πάνω από 30fps στους ryzen. Ίσως το λάθος να είναι κάπου εκεί.

Και πάλι ο i7 δεν θα είχε θέμα ακόμα και με την reference επρεπε να είναι στα 135fps και βάλε για 5GHz μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι ο i7 δεν θα είχε θέμα ακόμα και με την reference επρεπε να είναι στα 135fps και βάλε για 5GHz μιλάμε.

Τι να πω δεν ξέρω. Τα υπόλοιπα παιχνίδια σας φαίνονται οκ? Εμένα μου έκανε εντύπωση πόσο κοντά είναι ο 1700 και ο 7700k. Σίγουρα έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ οι Ryzen μετά την κυκλοφορία τους μέχρι σήμερα. Και έρχεται και το agesa 1.0.0.7 σύντομα. Νέα πλατφόρμα αρκετά παρατράγουδα τους πρώτους 2 3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά 145 εσύ 252 εγώ. Όντως έχουν ξεφύγει τελείως. Πέρσι πρέπει να ήταν ακόμα φθηνότερες. Τουλάχιστον πήρα καλό 8 πύρινο σε σωστή τιμή όπως και η gpu ας πούμε ότι είναι οκ η τιμη της. Και ακόμα θα ανέβουν και άλλο. Άπειρο κέρδος για τις εταιρείες. Το καλό όπως είπα είναι ότι το ΦΠΑ δηλαδή τα 60 ευρώ μόνο από τις ram τα περνω πίσω οπότε με βγαίνει αρκετά καλά στην τελική αλλιώς ούτε θα το σκεφτόμουν να πάρω τώρα υπολογιστή.

 

Είχε βγει νέο patch για το rise of the tomb raider που δίνει πάνω από 30fps στους ryzen. Ίσως το λάθος να είναι κάπου εκεί.

κατσε, τι εγινε με το φπα? σρυ εγω προσφατα μπήκα στην συζητηση και δεν γνωριζω για τι πραγμα μιλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Asus prime b350plus και ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί. Το τροφοδοτικό το δοκίμασα αλλού και δουλευει αλλά η μητρική ούτε τα λαμπάκια της ανάβουν άλλα ούτε ξεκιξαει όταν πατάω το κουμπί. Τι μπορεί να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Asus prime b350plus και ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί. Το τροφοδοτικό το δοκίμασα αλλού και δουλευει αλλά η μητρική ούτε τα λαμπάκια της ανάβουν άλλα ούτε ξεκιξαει όταν πατάω το κουμπί. Τι μπορεί να φταιει;

 

δεν παίρνει τροφοδοσία από λειτουργικό psu  = RMA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...