Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιγο που διαβασα reddit/overclock δεν εχει ουσιαστικες διαφορες

Αυτη η Asus τοσο δυσκολο ειναι να βγαλει ενα changelog να ξερουμε τι βελτιωνει το νεο bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λιγο που διαβασα reddit/overclock δεν εχει ουσιαστικες διαφορες

Αυτη η Asus τοσο δυσκολο ειναι να βγαλει ενα changelog να ξερουμε τι βελτιωνει το νεο bios;

εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι το memory support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι 3466 μνημες δεν ειναι 3200, βγαινουν 3466 cl14? δεν θυμαμαι αν βγαινουν να σου πω την αληθεια

Σωστός samsung είναι εφόσον είναι 3466

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

 

Οι g skill ripjaws v 3200 15 που γράφουν ότι είναι b die μου είπαν στο overclock.net ότι είναι μίξη b die με e die για αυτό είναι φθηνότερες.

 

 

Το πρόγραμμα Aura θα μπορεί να αλλάζει το rgb της wrath spire και της gpu msi?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγο που διαβασα reddit/overclock δεν εχει ουσιαστικες διαφορες

Αυτη η Asus τοσο δυσκολο ειναι να βγαλει ενα changelog να ξερουμε τι βελτιωνει το νεο bios;

Ναι τπτ διαφορετικο δεν ειδα προς το παρον.

 

Πετανε ενα improve system stability και τελειωσανε...

Σωστός samsung είναι εφόσον είναι 3466

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

 

Οι g skill ripjaws v 3200 15 που γράφουν ότι είναι b die μου είπαν στο overclock.net ότι είναι μίξη b die με e die για αυτό είναι φθηνότερες.

 

 

Το πρόγραμμα Aura θα μπορεί να αλλάζει το rgb της wrath spire και της gpu msi?

Για το wrath spire ναι συνδεεται με καλωδιο με τη μητρικη για την gpu δεν ξερω. Βαλε οποιο χρωμα θες και μετα καντο απεγκατασταση μονο προβληματα δημιουργουσε οσο το ειχε εγκατεστημενο ,δεν ξερω αν τα εφτιαξαν τα θεματα που ειχε δεν το ξαναπερασα. Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τπτ διαφορετικο δεν ειδα προς το παρον.

 

Πετανε ενα impruve system stability και τελειωσανε...

Για το wrath spire ναι συνδεεται με καλωδιο με τη μητρικη για την gpu δεν ξερω. Βαλε οποιο χρωμα θες και μετα καντο απεγκατασταση μονο προβληματα δημιουργουσε οσο το ειχε εγκατεστημενο ,δεν ξερω αν τα εφτιαξαν τα θεματα που ειχε δεν το ξαναπερασα.

Περισσότερο το θέλω για να αλλάξω το χρώμα της μητρικής πάνω στο Moffset της ψυκτρας και του κουτιού. Για την msi έχει ωραίο πρόγραμμα η nvidia που κάνεις τα πάντα.

 

Προβλήματα με το Aura διαβάζω για τις rgb της skill που τις καταστρέφουν χαλάει το spd και θέλουν Rma. Βγάζει rgb trident τώρα η g skill αποκλειστικά για ryzen σε κανα μήνα θα έρθουν και εδώ.

 

Σε δημιουργουσε πρόβλημα το Aura ακόμα και μόνο που άλλαζες τα χρώματα στη μητρική και στην ψυκτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δημιουργουσε προβληματα στην αποδοση του επεξεργαστη.Δεν ξερω το πως και το γτ. Επισης δεν μπορουσα να το απεγκαταστησω πολλες φορες κανονικα. Γενικα ειχε πολλα bugs. Στο τελος το περασα εβαλα το χρωμα που ηθελα και το εκανα απεγκατασταση και απλα κρατησε το συστημα το χρωμα που ηθελα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δημιουργουσε προβληματα στην αποδοση του επεξεργαστη.Δεν ξερω το πως και το γτ. Επισης δεν μπορουσα να το απεγκαταστησω πολλες φορες κανονικα. Γενικα ειχε πολλα bugs. Στο τελος το περασα εβαλα το χρωμα που ηθελα και το εκανα απεγκατασταση και απλα κρατησε το συστημα το χρωμα που ηθελα.

Μάλλον αυτό θα κανω και εγώ. Πολλά διαβάζω για το Aura της Asus. Μεγάλη εταιρεία και να μην μπορεί να φτιάξει βασικά πράγματα.

 

Όπως και το πρόγραμμα της g skill για τις rgb είναι σε beta εδώ και κάνα χρονο και όσοι το δοκίμασαν κατέστρεψαν τις Ram τους. Απαράδεκτα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Asrock x370 killer sli μια γνωμη για R5 1600?

Σχετικα με τις μνημες τι παιζει?Σηκωνει 3000 & 3200mhz?

θεωρητικα ναι αλλα το θεμα το μνημων ειναι πολυ πρακτικο και υποκειμενικο . Αν ειναι b-die γιατι οχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα νούμερα ισχύουν?

 

Screenshot_20171113-180421.png

Screenshot_20171113-180443.png

Screenshot_20171113-180506.png

 

Στο rise of the tomb raider ειναι χαμηλα τα νουμερα και για τα 2 cpu, αν μιλαμε για το ενσωματωμενο benchmark και οτι τα settings ειναι 1080p very high fxaa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα νούμερα ισχύουν?

 

Screenshot_20171113-180421.png

Screenshot_20171113-180443.png

Screenshot_20171113-180506.png

normal φαίνονται, λίγο περίεργο το average στο Bf1 σε 1440p αλλά υπάρχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις που σε αυτήν την ανάλυση οι ryzen φτάνουν τους intel (αλλά δε τους ξεπερνάνε τόσο πολύ συνή8ως).

 

ROTT DX11 smaa very high βγάζω κάπου 131 με 3.8 τον 1600 και 2933 μνήμες, αλλά η δικιά μου η 1080 boostάρει κάπου στα 1926 οπότε λογικό η reference να βγάζει λιγότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πολύ περίεργο πως κοντράρει ο 1700 τον 7700k στα 5ghz μιας και μιλάμε για τον τρίτο καλύτερο gaming επεξεργαστή μετά τους 8700k 8600. Αν όντως ισχύουν τα νούμερα χαίρομαι 2 φορές που τελικά κατέληξα σε Ryzen πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πολύ περίεργο πως κοντράρει ο 1700 τον 7700k στα 5ghz μιας και μιλάμε για τον τρίτο καλύτερο gaming επεξεργαστή μετά τους 8700k 8600. Αν όντως ισχύουν τα νούμερα χαίρομαι 2 φορές που τελικά κατέληξα σε Ryzen πλατφόρμα.

 

 

Από την στιγμή που δεν ξέρεις 

 

1) Τι μνήμες φοράνε στο 1700

2) Με τι μέθοδο μέτρησαν 

 

δεν μπορείς να βγάλεις και σαφή εικόνα. 

 

Πάντως ο 1700 μια χαρά είναι για gaming και όσο πάμε προς MT games, που είναι δεδομένο πως πάμε τρέχοντας, τοσο αυτό το CPU θα παραμένει χρηστικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάντως και single threaded/unoptimized games που έχουν διαφορά οι Intel (csgo, farcry primal, gta5, project cars κ.α.). Αλλά όχι ότι είναι unplayable που είναι η γνωστή καραμέλα μετά το φιάσκο με το ipc των bulldozer με τις πράξεις κινητής υποδιαστολής. Απλά αντί να βγάζεις 400 fps στο csgo θα βγάζεις 300 klein mein.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...