Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσυ εχεις αεροψυξη και δημιουργεί και λιγο αιρφλοου στη περιοχη, επίσης εχεις πιο χαλαρη ταση. Παντως τα νούμερα πρεπει να ειναι οτι ναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο χαλαρή τάση και να έχω και αερόψυξη από 65 στους 100+ δεν δικαιολογείται... Ίσως διαβάζει τα λάθος νούμερα, ίσως θέλουν επανεγκατάσταση προγράμματα για θερμοκρασίες ή updates...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα απο σχόλια που διάβασα εδώ σκέφτηκα να αγοράσω την ASRock AB350M Pro4 μαζί με έναν Ryzen 5 1600. Αλλά σε πολλά ξένα φόρουμ διαβάζω οτι πολλοί άρχισαν να έχουν προβλήματα μετά απο 2-3 μήνες. Με ξαφνικά παγώματα του υπολογιστή, κολλήματα και διάφορα άλλα περίεργα. Την έχει κανείς αρκετούς μήνες ώστε να πει την γνώμη του;

 

 

Αν πας να κάνεις μια έρευνα στο newegg για το τί λένε οι χρήστες, θα δεις πως σε όλες τις μητρικές θα αναφέρουν προβλέματα. 

 

Ακόμα και στην ακριβότερη ή την δυνατότερη. 

 

 

Μπες και δες όλες τις μητρικες του  SOCKET ...  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλτατε έχω την ίδια μητρική ακριβώς, στο thermaltake core v1 με r5 1600, cpu cooler noctua nh-d9l, και είτε με το stock fan του κουτιού είτε με το 200αρι noctua που πήρα τέτοιες θερμοκρασίες δεν έχω δει ποτέ... Συγκεκριμένα με το hwinfo βλέπω για μητρική max 52-53 βαθμούς, cpu stock 62 και oc στα 3.7 με 1.25volts 68 σε aida64 stress test όλα μετά από 45 λεπτά... Άνοιξε το κουτί και δες το εξής... Στα vrm έχει την ψυκτρα με το χοντρό thermal pad ή την πιο παχιά με το πιο λεπτό pad;;; Εμένα έχει την δεύτερη και είναι και η καλύτερη. Αν έχει την πρώτη μπορείς να επικοινωνήσεις με την asrock για να σου στείλει δωρεάν την καλύτερη. Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με την μητρική από τέλος Αυγούστου που έχω στήσει... Επίσης δοκίμασε αν είναι βιδωμενη καλά η ψυκτρα στα vrm. Υπερβολικά υψηλές θερμοκρασίες βλέπεις... Εκτός αν βλέπεις τις θερμοκρασίες από τους αισθητήρες που δεν υπάρχουν στην μητρική οπότε βγάζει ότι να ναι.

Έψαξα λίγο να δώ τι εννοείς σχετικά με το thermal pad και απο όσο μπορώ να δώ, η μητρική που έχω εδώ έχει pad πάχους όσο μια τσίχλα, ας είναι και 2-3mm ενώ το πιο παχύ που λές, αν δεν κάνω λάθος είναι αρκετά παχύτερο απο όσα είδα σε αναζήτηση στο Google.

 

Το περίεργο τώρα είναι ότι εσένα σου βγάζει νούμερα τα οποία έχουν αυξομείωση, ενώ εμένα είναι σταθερά στο 115-118, ενώ με την αφή καταλαβαίνω ότι οι θερμοκρασία δεν είναι η ίδια και αλλάζει όταν είμαι σε load.

 

Πιο πρόγραμμα συγκεκριμένα χρησιμοποιείς;

 

Edit: Κατέβασα τόσο την τελευταία όσο και την Beta έκδοση HWinfo και τα νούμερα είναι σε όλα τα ίδια.

 

Edit2: Μόλις τώρα μου ήρθε να κάνω bios update. Και πλέον ένα από τα νούμερα που έφτανε 118 (Mobo στο Hwinfo) έπεσε από 118 στο 44. Ωστόσο έχω και πάλι κάποιες ενδείξεις που είναι αρκετά ψηλά.

 

post-423090-0-76813300-1511210012_thumb.jpg

 

Επεξ/σία από teoChnologist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα σκατε.

Ειναι random τιμες.

Δεν εχει στα vrm αισθητηρα οποτε δεν ανταποκρινονται σε καποια τιμη.

Εφοσον πιανεις τη ψυκτρα με το χερι και μπορεις να το αφησεις πανω ,εισαι οκ.

Το prime δεν τιθεται ως ρεαλιστικο σεναριο,ποτε δε προκειται να δεις τετοια συμπεριφορα σε κανονικη χρηση.

Χρησιμοποιησε τον υπολογιστη και μη σκας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα edit στο προηγούμενο post όπου έχουμε εξελίξεις. Με συγχωρείτε για την "ποιότητα" της φωτογραφίας.

 

Σε idle λέει 44 βαθμούς η mobo και ενώ στο stress νιώθω ότι ζεματάει, κανένα νούμερο δεν ανεβαίνει αντίστοιχα. Μέχρι 46 το βλέπω να πηγαίνει.

Επιπρόσθετα, βλέπω και κάτι 72άρια στο cpu τώρα. Όπως λέει και ο Dant3, το αφήνω να δουλέψει, όσο δουλεύει, όπως δουλεύει. Και είδωμεν.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο και τη βοήθεια σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα που καταλήγουμε?

 

Η απόλυτα καλύτερη Χ370 μητρική ανεξαρτήτως κόστους άλλα μόνο για enthusiasts = Asus ROG C6E?

Καλύτερη all around X370 μητρική άλλα οχι value for money = Asus C6H?

Καλύτερα VRM , πολύ καλά features και καλή τιμή αλλά κακή υποστήριξη σε μνήμες = Asrock taichi?

Καλύτερη all around + value for money αλλά με έλλειψη top end features = Asus Strix x370-f?

Καλύτερη budget+value for money X370 = Asus Prime X370-pro?

 

Εγώ πάντως σε άλλα κανάλια στο youtube και σε άλλα Sites εκτός απο το Gamers Nexus(που το θεωρώ πολύ καλό και ψαγμένο παρόλα αυτά) , διάβασα διθυραμβικές κριτικές για την taichi!

Επίσης τι διάολο συμβαίνει με την MSI και βγάζει τόσο χάλια μητρικές τελευταία , ειδικά για τους Ryzen?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο video το θέμα είναι η ανάλυση των μητρικών αλλά με συγκεκριμένη ματιά. Εσύ καλά τα έγραψες, απλά ο χρήστης του 1700X ή του 1800 (κατά την γνώμη μου) δεν θα πάει σε B350 μητρική.

Αυτό το κριτήριο (δηλαδή το OC) είναι ιδιαίτερα τονισμένο στο video.

Στο video το θέμα είναι η ανάλυση των μητρικών αλλά με συγκεκριμένη ματιά. Εσύ καλά τα έγραψες, απλά ο χρήστης του 1700X ή του 1800 (κατά την γνώμη μου) δεν θα πάει σε B350 μητρική.

Αυτό το κριτήριο (δηλαδή το OC) είναι ιδιαίτερα τονισμένο στο video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, μόλις έστεισα το build μου και εγώ σαν παιδί, και θέλω να ρωτήσω τα εξής.
​1) Για το bios update το περνάω απλά στο flash-ακι και μετά το κουμπώνω και πάω να το κάνω ή πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο

flash πρώτα.
​2) Όπως το κατεβάζω ακριβώς το αρχείο από την σελίδα της Asus το περνάω μέσα στο flash?
​3) Ποιο bios update ειναι αυτή τη στιγμή πιο σταθερό για την X370-pro.???
​Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...