Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βέβαια μπορείς να πληρώσεις από την ιστοσελίδα τους πηγαίνοντας εδώ

Η πληρωμή φαίνεται μετά από μερικές μέρες στον λογαριασμό σου στην ιστοσελίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επειδή σταματήσανε να βάζουν πετρέλαιο στη πολυκατοικία σκευτομαι σοβαρά να βάλω αυτόνομο αέριο. επειδή έχω χαθεί με τόσες πληροφορίες για να κάνω κάτι τέτοιο πρέπει να να πάρω την έγκριση της πολυκατοικίας 50+1 όπως διαβάζω σε καποια σίτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, sndev είπε

επειδή σταματήσανε να βάζουν πετρέλαιο στη πολυκατοικία σκευτομαι σοβαρά να βάλω αυτόνομο αέριο. επειδή έχω χαθεί με τόσες πληροφορίες για να κάνω κάτι τέτοιο πρέπει να να πάρω την έγκριση της πολυκατοικίας 50+1 όπως διαβάζω σε καποια σίτε? 

Καμία εγκριση για Φ.Α

Βαζεις και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν

Το λέει ο νόμος πλέον. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Καμία εγκριση για Φ.Α

Βαζεις και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν

Το λέει ο νόμος πλέον. 

Είσαι σίγουρος ? Συγκεκριμένο πρόβλημα είναι η  παραμένουσα χρέωση (μικρότερη αλά υπαρκτή) όταν (και αν στη συγκεκριμένη περίπτωση) λειτουργεί η κεντρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει άλλο η χρέωση στα κοινόχρηστα κ άλλο η άδεια του 50+για να περαστούν πχ σωλήνες στη προσωψη της πολυκατοικίας για να φτάσει στον όροφο το αέριο. Στη χρέωση στη χειρότερη θα είσαι το 30% αλλά άμα δε βάζουν καθόλου;;! Πάντως αν μπορείς να γλυτώσεις κ το 30% θα τανε ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πετρέλαιο σε αεριο δεν χρειαζεται καμια αδεια απο την πολικατοικια. Υπαρχει συμετοχη μονο στην δαπανη συντήρησης της κεντρικησ θερμανσης για λογούς ασφαλειας.......... ΟΤΑΝ αυτη λειτουργει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

Είσαι σίγουρος ? Συγκεκριμένο πρόβλημα είναι η  παραμένουσα χρέωση (μικρότερη αλά υπαρκτή) όταν (και αν στη συγκεκριμένη περίπτωση) λειτουργεί η κεντρική

Άλλο η χρέωση στα κοινόχρηστα αλλο να φύγεις από πετρέλαιο σε πολυκατοικία και να πας σε Φ. Α. 

Δεν παίρνεις "έγκριση"από κανέναν πλέον. 

Συμμετέχεις μόνο με ένα ποσοστό στην δαπάνη συντήρησης. Κατά τ άλλα αλλάζεις σε Φ.Α χωρίς να δώσεις λόγο σε κανέναν. 

Ειμαι απόλυτα σίγουρος 😁

Κάτι ξέρω και εγώ 😎

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκυπτει ενεργιακη αναβαθμιση δηλαδη απο πετρέλαιο σε αεριο ισχυει το παρακατω

19 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Απο πετρέλαιο σε αεριο δεν χρειαζεται καμια αδεια απο την πολικατοικια. Υπαρχει συμετοχη μονο στην δαπανη συντήρησης της κεντρικησ θερμανσης για λογούς ασφαλειας.......... ΟΤΑΝ αυτη λειτουργει

Απο αεριο να πας σε αυτόνομο καυστήρα αεριου στο μπαλκόνι εφόσον λειτουργεί η κεντρική δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Απο αεριο να πας σε αυτόνομο καυστήρα αεριου στο μπαλκόνι εφόσον λειτουργεί η κεντρική δεν γίνεται.

Γίνεται , αλλά αλλά δε συνέφερε γιατί πλήρωνες εκτός από κοινόχρηστα δαπάνης συντήρησης της κεντρικής ,επιπλέον συμμετοχή στο πετρέλαιο μιας και θεωρούταν οτι παίρνεις θερμότητα απο τις σωλήνες που περνάνε απο το διαμερισμά σου και σε συνέλευση άκουσα και το οτι παίρνεις θερμότητα απο τα γειτονικά ζεστά διαμερίσματα . Δε θυμάμαι το ποσοστό συμμετοχής ,αλλά ήταν απαγορευτικό.

Δεν ξέρω αν ήταν λόγω καταστατικού ή όχι . Ήταν πριν 10+ χρόνια μέχρι που καταργήθηκε η κεντρική, ανέλαβε γραφείο τους κακοπληρωτές με δικαστήριο . Μετά περάστηκε αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου συμφωνα με τον τελευταίο  νομο που περασε ο συριζα για να αποκοπής απο την κεντρικη θέρμανση εφόσον αυτη λειτουργεί πρέπει να προκύπτει ενεργειακη αναβάθμιση σε σχεση με το υπαρχον συστημα θερμανσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα σε σχεση με αυτο που γραφει ο μετρητης πως μπορουμε να υπολογισουμε ποσο καψαμε σε χρηματα?

Υπαρχει καποιος τυπος για να το υπολογισουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sndev είπε

επειδή σταματήσανε να βάζουν πετρέλαιο στη πολυκατοικία σκευτομαι σοβαρά να βάλω αυτόνομο αέριο. επειδή έχω χαθεί με τόσες πληροφορίες για να κάνω κάτι τέτοιο πρέπει να να πάρω την έγκριση της πολυκατοικίας 50+1 όπως διαβάζω σε καποια σίτε? 

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/aytonomi-thermansi-se-diamerisma-polykatoikias-ti-allazei-analytika-oi-nees-diataxeis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ARISTON ειναι καλη μαρκα για καυστηρα φυσικου αεριου?

Επεξ/σία από thanulee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thanulee είπε

ARISTON ειναι καλη μαρκα για καυστηρα φυσικου αεριου?

Εχει γινει ντορος πολυς θεωρω μ αυτους και προσωπικα τους βλεπω ακριβους. Εγω παντως την ariston....για ψυγεια την ηξερα ποτε εγιναν λεβητες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Η Ariston έχει πολλά περισσότερα προιόντα από Ψυγεία...

 

Γνωρίζει κανείς: 

Σε πολυκατοικία 4 διαμερισμάτων με κεντρική θέρμανση, επιτρέπεται η εγκατάσταση  επιτοίχιου λέβητα φυσ.αερίου στο χώρο του κεντρικού λεβητοστασίου;

Υπόψην ότι όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν αιτηθεί σύνδεση σε φυσικό αέριο και όλοι έχουμε συναινέση στην αποσύνδεση απο την κεντρική θέρμανση.

Ξέρει κάποιος τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...