Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Είναι μια τεχνολογία που επιτρέπει το ρεγουλαρισμα της θερμοκρασίας του νερού για παραπάνω άνεση (το εξηγεί σαφώς καλύτερα από εμένα  εδώ https://theevohomeshop.co.uk/content/21-What-is-OpenTherm-and-why-use-Honeywell-evohome-with-it ) ουσιαστικά δεν δουλεύει ο θερμοστάτης με on/off όταν πιάνει θερμοκρασία αλλά τα θερμαντικά σώματα στο σπίτι είναι πάντα χλιαρά όλη την ημέρα για να διατηρήσει την θερμοκρασία  και όταν θέλει να πιάσει  θερμοκρασία είναι κανονικά ζεστά.  Δίνει ενα πολύ όμορφο αίσθημα θαλπωρής και ζέστης στο σπίτι. Συν τοις άλλοις επειδή μεταβάλλεται   η θερμοκρασία του λέβητα με βάση τις απαιτήσεις του χώρου σαν τρόπο τινα εσωτερικά αντιστάθμιση επιτυγχανει μεγαλύτερη ενεργειακή απόδοση και εξοικονόμηση. Ο έλεγχος του καυστήρα μέσω του OpenTherm ελεγχει ομαλοτερΑ την  λειτουργία του μέσω ρύθμισης της καύσης και όχι απλά on – off επιτρέποντας την λειτουργία του καυστήρα κοντά στην θερμοκρασία συμπύκνωσης για περισσότερο χρόνο εξασφαλίζοντας οικονομικότερη λειτουργία.

Δεν το γνωριζα αυτο καθολου.

Εγω τον παρακατω θερμοστατη εχω αλλα δεν νομιζω να εχει κατι τετοιο που λες.

http://www.chaffoteaux.gr/private/expert-control.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 minutes ago, HERTHAN said:

Δεν το γνωριζα αυτο καθολου.

Εγω τον παρακατω θερμοστατη εχω αλλα δεν νομιζω να εχει κατι τετοιο που λες.

http://www.chaffoteaux.gr/private/expert-control.html

Να πω την αλήθεια δεν το ξέρω. Αυτό που παρατήρησα όμως άμεσα είναι η αίσθηση που σου λέω. Και παλιά την θέρμανση τη λειτουργούσα όλο το 24ωρο, και έβλεπα ότι αν πχ ζήταγα 20,5 και επιανε τη θερμοκρασία απλά κρύωναν τα σώματα. Όταν έπεφτε πάλι κάτω από τους 20,5 ξανά άναβαν. Όταν διαπίστωσα ότι τώρα ΠΟΤΕ δεν είναι εντελώς κρύα επαθα σοκ. Όταν δουλεύει κανονικά για να πιάσει θερμοκρασία (πχ το πρωί γιατί το προγραμματίζω από την 1 το βράδυ ως τις 7:30 το πρωί που κοιμόμαστε να έχει 20 βαθμούς. Όταν ξυπνάμε 20,5) τα σώματα είναι εντελώς καυτά. Όλη την υπόλοιπη μέρα που έχει θερμοκρασία 20,5 και πρέπει απλά να την διατηρήσει αν ακουμπήσεις τα σώματα είναι χλιαρά. Όχι καυτά μεν αλλά αντιλαμβάνεσαι την θερμότητα. Το αποτέλεσμα είναι ότι βλέπω αισθητή διαφορά στην άνεση του χώρου. Και πριν και τώρα τον ασύρματο θερμοστάτη τον είχα στο ίδιο σημείο, όποτε δεν σχετίζεται με άλλους παράγοντες φαντάζομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmagia είπε

Να πω την αλήθεια δεν το ξέρω. Αυτό που παρατήρησα όμως άμεσα είναι η αίσθηση που σου λέω. Και παλιά την θέρμανση τη λειτουργούσα όλο το 24ωρο, και έβλεπα ότι αν πχ ζήταγα 20,5 και επιανε τη θερμοκρασία απλά κρύωναν τα σώματα. Όταν έπεφτε πάλι κάτω από τους 20,5 ξανά άναβαν. Όταν διαπίστωσα ότι τώρα ΠΟΤΕ δεν είναι εντελώς κρύα επαθα σοκ. Όταν δουλεύει κανονικά για να πιάσει θερμοκρασία (πχ το πρωί γιατί το προγραμματίζω από την 1 το βράδυ ως τις 7:30 το πρωί που κοιμόμαστε να έχει 20 βαθμούς. Όταν ξυπνάμε 20,5) τα σώματα είναι εντελώς καυτά. Όλη την υπόλοιπη μέρα που έχει θερμοκρασία 20,5 και πρέπει απλά να την διατηρήσει αν ακουμπήσεις τα σώματα είναι χλιαρά. Όχι καυτά μεν αλλά αντιλαμβάνεσαι την θερμότητα. Το αποτέλεσμα είναι ότι βλέπω αισθητή διαφορά στην άνεση του χώρου. Και πριν και τώρα τον ασύρματο θερμοστάτη τον είχα στο ίδιο σημείο, όποτε δεν σχετίζεται με άλλους παράγοντες φαντάζομαι 

Κοιτα κι εμενα τα σωματα κρυα ειναι οταν πιασει την θερμοκρασια αλλα μεσα στον χωρο εχει ζεστη ακομη και μεχρι να ξαναναψει.Ισως παιζει ρολο και η θερμομονωση που εχω και δεν καταλαβαινω την αισθηση που λες.

Σιγουρα ομως αυτο που λες ειναι πολυ καλο και θα το εχω υποψιν.Οχι αμεσα βεβαια γιατι για τα επομενα 7-8 χρονια(καλα να ειμαστε) δεν με βλεπω να κανω καποια αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, marmagia said:

Είναι μια τεχνολογία που επιτρέπει το ρεγουλαρισμα της θερμοκρασίας του νερού για παραπάνω άνεση

Αντιστάθμιση δεν είναι αυτό?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, marmagia είπε

Ξεκινάνε να σκάβουν και να κάνουν την εγκατάσταση χωρίς να έχετε πάρει προσφορες για λέβητες, σωληνώσεις κλπ;

οτι λέβητα και να πάρετε, σκεφτείτε κάποιον θερμοστάτη με τεχνολογία opentherm. Αξίζει με χίλια 

Δυστυχώς ο μηχανικός που έκανε την αίτηση στην ΕΔΑ είναι άφαντος οπότε ψάχνω να βρώ άκρη μόνος μου. Ευχαριστώ για την πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Δυστυχώς ο μηχανικός που έκανε την αίτηση στην ΕΔΑ είναι άφαντος οπότε ψάχνω να βρώ άκρη μόνος μου. Ευχαριστώ για την πρόταση.

βρες αλλον μηχανικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

βρες αλλον μηχανικο...

Προσπαθώ, 9 στους 10 είναι κόπανοι και δεν έχουν διάθεση να ασχοληθούν σοβαρά. Ας όψεται το "κράτος" που τους δίνει δωρεάν δουλειά... Έτσι είμαι και εγώ... ελεύθερος επαγγελματίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Προσπαθώ, 9 στους 10 είναι κόπανοι και δεν έχουν διάθεση να ασχοληθούν σοβαρά. Ας όψεται το "κράτος" που τους δίνει δωρεάν δουλειά... Έτσι είμαι και εγώ... ελεύθερος επαγγελματίας.

Θα πληρωνοντουσαν για τη δουλεια που θες να σου κανουν?

Γιατι στο τσαμπε,προφανως κανεις δε θα ασχοληθει σοβαρα και εσυ θα βγαινεις στα φορουμ να τους λες κοπανους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θα πληρωνοντουσαν για τη δουλεια που θες να σου κανουν?

Γιατι στο τσαμπε,προφανως κανεις δε θα ασχοληθει σοβαρα και εσυ θα βγαινεις στα φορουμ να τους λες κοπανους.

Τί εννοείς αν θα πληρώνονταν; Ασφαλώς και θα πληρώνονταν. Αν ξέρεις κάποιον μηχανικός που δεν πληρώνεται για έργο που αναλαμβάνει να μου τον συστήσεις. Δηλαδή ο προηγούμενος που έκανε την αίτηση στην ΕΔΑ το έκανε εν είδει προσφοράς στον πολίτη;

Επεξ/σία από invisiblesurfer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Τί εννοείς αν θα πληρώνονταν; Ασφαλώς και θα πληρώνονταν. Αν ξέρεις κάποιον μηχανικός που δεν πληρώνεται για έργο που αναλαμβάνει να μου τον συστήσεις. Δηλαδή ο προηγούμενος που έκανε την αίτηση στην ΕΔΑ το έκανε εν είδει προσφοράς στον πολίτη;

Τα εχω ακουσει ουκ ολιγοι να ζητανε τσαμπε πραγματα και εφοσον δε το διευκρινιζεις εθεσα το ερωτημα.

Τωρα αν οντως ειχατε κανονισει μια δουλεια,τη πληρωμη κτλ και σε κρεμασε τοτε ναι,ειναι κοπανος.Αλλα το 9/10 ειναι αυθαιρετο ,λογω του απλου νομου προσφορας και ζητησης.

Οπως και να εχει ,υποθετω οτι ο εργολαβος της ΕΔΑ σκαβει για να βαλει το μετρητη και δε γινεται τιποτα μεσα στο σπιτι σου.Επισης δε διευκρινιζεις τετραγωνικα σπιτιου,περιοχη,μονωσεις κτλ,οποτε το να σου προτεινει καποιος kW λεβητα,ειναι ατοπο.Στο 75% των περιπτωσεων,ναι τα 24kW ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση προς όποιον εχει εμπειρια...

Επιτρεπεται να ενεργοποιησεις εγκατασταση με λεβητα που δεν ειναι συμπυκνωσεως?Ομολογω οτι δε μου ειχε τυχει και με ενα ψαξιμο στο κανονισμο,δε βρηκα να αναφερεται κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Dantε said:

Μια ερώτηση προς όποιον εχει εμπειρια...

Επιτρεπεται να ενεργοποιησεις εγκατασταση με λεβητα που δεν ειναι συμπυκνωσεως?Ομολογω οτι δε μου ειχε τυχει και με ενα ψαξιμο στο κανονισμο,δε βρηκα να αναφερεται κατι.

Υποθέτω ναι. Ακόμα υποθέτω θα πωλούνται κάποιοι στην αγορά στην αγορά όποτε λογικά κάποιος που αγοράζει τέτοιον θα μπορεί να κάνει και την ενεργοποίηση 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmagia είπε

Υποθέτω ναι. Ακόμα υποθέτω θα πωλούνται κάποιοι στην αγορά στην αγορά όποτε λογικά κάποιος που αγοράζει τέτοιον θα μπορεί να κάνει και την ενεργοποίηση 

Ειναι παλια εγκατασταση που τωρα περασε αεριο απο το δρομο και απλα εγινε η συνδεση.Το θεμα ειναι αν ο κανονισμος σε περιοριζει σε μονο συμπυκνωσεως,δηλαδη αν ερθει ο ελεγχος μπορει να σε κοψει?

Η αναζητηση στο pdf δε λειτουργει και δε βγαζω ακρη.Οπως και να εχει ο κανονισμος ειναι απο το 2012 τωρα που το σκεφτομαι,οποτε δυσκολο απο τοτε να ειχαν βαλει τετοιο περιορισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αισίως αγοράστηκε ο λέβητας και έγινε και η εγκατάσταση του μετρητή από την ΕΔΑ την τελευταία εβδομάδα του Δεκεμβρίου από αίτηση που είχε γίνει το Ιούνιο. Ο υδραυλικός ολοκληρωνει την εγκατάσταση αύριο. Δεν έχω καυτηρατζη υπάρχει κάποιος συμφορουμιτης που κάνει αυτή τη δουλειά ή κάποια πρόταση με εταιρία που έχετε καλές εντυπώσεις; Δε θα ήθελα να θεωρηθεί διαφήμιση όποτε αν θέλετε με προσωπικό μυνήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Αισίως αγοράστηκε ο λέβητας και έγινε και η εγκατάσταση του μετρητή από την ΕΔΑ την τελευταία εβδομάδα του Δεκεμβρίου από αίτηση που είχε γίνει το Ιούνιο. Ο υδραυλικός ολοκληρωνει την εγκατάσταση αύριο. Δεν έχω καυτηρατζη υπάρχει κάποιος συμφορουμιτης που κάνει αυτή τη δουλειά ή κάποια πρόταση με εταιρία που έχετε καλές εντυπώσεις; Δε θα ήθελα να θεωρηθεί διαφήμιση όποτε αν θέλετε με προσωπικό μυνήμα. 

Έχεις συνδέσει τη σωλήνα αερίου από το μετρητή έως τη μομάδα στο διαμερισμά σου και χρειάζεσαι καυστηρατζή μόνο για το "άναμμα" του λέβητα;

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...