Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, gianniskks είπε

Καλησπέρα. Θέλω τα φώτα σας. Ο λέβητας αερίου βγήκε off. Πήρα γνώμες για ποια μάρκα να τοποθετήσω ώστε να τον αντικαταστήσω και πραγματικά δεν βγάζω άκρη. Μου πρότειναν navien (πρώτη φορά τον άκουσα), baxi, daikin και immergas. Όλοι είναι στην ίδια  τιμή (~1000€) με παρόμοια χαρακτηριστικά. Έχω κάποιος εμπειρία ή γνώση να με κατευθύνει στην πιο αξιόπιστη εταιρεία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Sime. Αν είσαι στα 25kw με 700-750€. Ανταλλακτικά βρωμάει ο τόπος, που είναι και το βασικότερο. Επίσης να σου πω ότι φοράει άκριβως τον ίδιο θάλαμο με vaillant και chaffoteaux, αυτές οι δύο στο χρεώνουν 650€ και η sime 400€. Επίσης ανοξείδωτος εναλλάκτης. Baxi καλά χρυσα δυσεύρετα ανταλλακτικά όμως. Βάλε sime και θα με θυμηθείς, εκτός αν θες να το παίζεις ιστορία με ακριβά ονόματα. Να ξέρεις ολ' αυτά έχουν μέσο όρο ζωής 10 χρόνια οπότε θες ανταλλακτικά άμεσα και γρήγορα. Δύο τα παρέχουν αυτά sime (κανελλακης) και riello (η caloria η αντιπροσωπεία είναι κορυφή) 

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που αφιερώσατε τον χρόνο σας για να με βοηθήσετε. Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και βλέπω σημαντικές διακυμάνσεις σε ότι αφορά την προσφερόμενη εγγύηση. Πχ οι Baxi δίνουν 6+1 έτη, ενώ άλλοι μόλις 2. Η αλήθεια είναι ότι πολλοί με κατευθύνουν στους immergas ή Baxi. Θα δώ και τους chaffoteaux που δεν τους γνώριζα και μετά απο την δική σας αναφορά τους έψαξα και έχουν καλές κριτικές. Μάλλον η επιλογή Θα εξαρτηθεί απο το τελικό κόστος και την εγγύηση που δίνει ο εκάστοτε αντιπρόσωπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Θα δώ και τους chaffoteaux που δεν τους γνώριζα και μετά απο την δική σας αναφορά τους έψαξα και έχουν καλές κριτικές. Μάλλον η επιλογή Θα εξαρτηθεί απο το τελικό κόστος και την εγγύηση που δίνει ο εκάστοτε αντιπρόσωπος. 

εγω εχω τον CHAFFOTEAUX PIGMA GREEN EXT 25 ( 6 χρονια εγγυηση ) .
Επισης μην κοιτας μονο αυτα , και εξηγω αυτος που εχω εγω ειναι μοντελο εξωτερικου χωρου και δεν απαιτειται να βαλεις εχτρα "ντουλαπι ή καπακι " με κοστος κανα 100€
Επισης συνοδευεται απο εξυπνο και πολυχρηστικο control το "Expert Control " καθως και τους εξωτερικους αισθητηρες αντισταθμισης για  ενω αλλοι εχουν απλα ενα θερμοστατη , - ολες οι λειτουργειες γινονται απο το control καθως λογω εξωτερικου χωρου δεν εχει τιποτα ( οθονες κουμπια κλπ ) πανω στο μηχανημα  .
Επισης μπορει να δεχτει την καρτα που το δουλευεις εξ  ολοκληρου remote απο το κινητο ή υπολογιστη .

Εγγυησεις    chaffoteaux

qDyOCPK.jpg

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

εγω εχω τον CHAFFOTEAUX PIGMA GREEN EXT 25 ( 6 χρονια εγγυηση ) .
Επισης μην κοιτας μονο αυτα , και εξηγω αυτος που εχω εγω ειναι μοντελο εξωτερικου χωρου και δεν απαιτειται να βαλεις εχτρα "ντουλαπι ή καπακι " με κοστος κανα 100€
Επισης συνοδευεται απο εξυπνο και πολυχρηστικο control το "Expert Control " καθως και τους εξωτερικους αισθητηρες αντισταθμισης για  ενω αλλοι εχουν απλα ενα θερμοστατη , - ολες οι λειτουργειες γινονται απο το control καθως λογω εξωτερικου χωρου δεν εχει τιποτα ( οθονες κουμπια κλπ ) πανω στο μηχανημα  .
Επισης μπορει να δεχτει την καρτα που το δουλευεις εξ  ολοκληρου remote απο το κινητο ή υπολογιστη .

Εγγυησεις    chaffoteaux

qDyOCPK.jpg

Καλησπέρα & καλό μήνα ,

 Να υποθέσω ότι το "Expert Control" - εξωτερικοί αισθητήρες προσφέρονται ως αγορά προαιρετικά με κάποιο εξτρά κόστος ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά για τους λέβητες de dietrich ποια είναι η γνώμη σας;

Πολλά λεφτά για τ' όνομα. Επίσης αν δεις φωτογραφίες ένα καπάκι που δείχνει στη φώτο για να καλύπτει τους σωλήνες το χρεώνει έξτρα 50€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, g_kor06 είπε

 Να υποθέσω ότι το "Expert Control" - εξωτερικοί αισθητήρες προσφέρονται ως αγορά προαιρετικά με κάποιο εξτρά κόστος ??

 

4 ώρες πριν, g_kor06 είπε

Επισης συνοδευεται απο εξυπνο και πολυχρηστικο control το "Expert Control " καθως και τους εξωτερικους αισθητηρες αντισταθμισης

δλδ οταν αγορασεις την συσκευη εχει και αυτα μαζι !!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  ,

 Επαναφέρω το συγκεκριμένο thread μιας & βρίσκομαι & εγώ στο ψάξιμο για επιλογή πάροχου αερίου..

 Θα συνδεθώ με Ηρων μιας & έχω & το ρεύμα μου εκεί...

 Παίζουν επίσης & εκεί 2 προγράμματα , το ένα με χρέωση ετήσιας δημοπρασίας + 0,006 & το άλλο με σταθερη χρέωση...

 Τι συμφέρει καλύτερα ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι σε φάση έρευνα για λέβητα στη Θεσσαλονίκη. Αν κάποιος έχει να προτείνει λέβητα, εγκαταστατη η κάτι να προσέξω ας ενημέρωσει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,  επειδή δε μπορω με τπτ να το βρω ονλινε , υπαρχει τροπος υπολογισμού του κοστους που καις? έστω και στο περιπου 

παράδειγμα στη δεη πας στο ρολόι βλέπεις διαφορα 1000 kw κ κανεις πχ 1000 χ 0,95  = τοσο , ασχετα τα τελη φπα κτλ 

στο φυσικο αεριο? . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμη του αεριου δεν ειναι σταθερη (ισως υπαρχουν πλεον καποια προγραμματα με κλειδωμενη τιμη) και μπορει ο παροχος να σου κανει και εκπτωση επι της βασικης τιμης αναφορας,εμενα πχ θα μου κανει 40%, οποτε δεν ειναι οτι πιο ευκολο να βρεις την τιμη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Μία ερώτηση για νέα σύνδεση οικίας με το δίκτυο φυσικού αερίου, αν τυχόν έχει κάποιος εμπειρία: Επισκευάζει η εταιρεία αερίου (στην προκειμένη περίπτωση η ΕΔΑ ΘΕΣΣ, στο Βόλο) τόσο την τομή στο δρόμο όσο και στο πεζοδρόμιο, ή μόνο το δρόμο; (και τα πλακάκια του πεζοδρομίου ο ιδιοκτήτης του σπιτιού;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα τα κάνανε όλα απο την εδα , βέβαια μου χε ξεκαθαρίσει ο εγκαταστάτης ότι αν κάνουν ζημιά σε άλλο σωληνα η δυκτιο  κάτω απο τα πλακάκια πεζοδρομίου αναλαμβάνω εγώ τα έξοδα αποκατάστασης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...