Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ParhsG είπε

 

 

13 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν υπαρχει περιπτωση να γραφει kwh. Λογικα κυβικα. Βεβαια οχι 63 κυβικα 0.063 λογικα θα εχεις καψει

Το εχω μονιμα 18,5 αν ειναι 63μ3 σε 9 μερες σημαινει 7 την μερα και κοστος χοντρικα 3,5 ευρω ανα μερα

 

Επεξ/σία από vaslag7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, vaslag7 είπε

 

m³ ειναι και με τα κρυα που εκανε εισαι σχετικα καλα σε καταναλωση. Φετος το ξεπατωσε. 0,063 δεν υπαρχει περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

m³ ειναι και με τα κρυα που εκανε εισαι σχετικα καλα σε καταναλωση. Φετος το ξεπατωσε. 0,063 δεν υπαρχει περιπτωση

Μήπως είναι 63 κιλά ρε παιδιά γιατί 63 κυβικά είναι υπερβολικά.Δεν έχει καράβι να κινήσει.

Δηλαδή 7 κιλά την ημέρα με 80 λεπτά το κιλό κοντά στα 6 ευρώ τη μέρα με αυτά τα κρύα που έκανε τελευταία καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μήπως είναι 63 κιλά ρε παιδιά γιατί 63 κυβικά είναι υπερβολικά.Δεν έχει καράβι να κινήσει.

Δηλαδή 7 κιλά την ημέρα με 80 λεπτά το κιλό κοντά στα 6 ευρώ τη μέρα με αυτά τα κρύα που έκανε τελευταία καλά είναι.

Τα στερέα ζυγίζονται σε κιλά, τα υγρά σε λίτρα και τα αέρια σε όγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, loukas-1 είπε

Τα στερέα ζυγίζονται σε κιλά, τα υγρά σε λίτρα και τα αέρια σε όγκο.

Συμφωνώ  αλλά έχω την εντύπωση ότι το Φ.Α. πωλείται σε κιλά.Δεν χρησιμοποιώ κάπου , έχω αυτοκίνητο υγραερίου και επειδή συζητούσα με κάποιους που καίνε Φ.Α. μου είπαν ότι στην αντλία που βάζουν πληρώνουν με το κιλό κάπου 85 λεπτά για αυτό το ανέφερα.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aντιγράφοντας από τον λογαριασμό του διμήνου Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2019 προκύπτει ότι για κατανάλωση ΦΑ 91 m3 χρεώθηκα 65 ευρώ.Αυτό μας βγάζει χοντρικά 71 λεπτά του ευρώ για κάθε κυβικό μέτρο ΦΑ.

Ελπίζω να σας το έκανα κάπως κατανοητό.

Επεξ/σία από MrAir59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nvel είπε

το ΦΑ πωλείται ανά μονάδα ενέργειας ενώ μετράται σε κανονικοποιημένο όγκο

Για αυτοκίνητο πάντως το πουλάνε σε κιλά όπως είδα διαβάζοντας και εδώ που αναγράφει τα παρακάτω.Τώρα πως χρεώνεται στα σπίτια δεν ξέρω αλλά αν έχει 70-75 λεπτά το κιλό ταιριάζει με τη χρέωση που λέει ο συμφουρμίτης για 90 μονάδες περίπου.

 

Ως προς τη μονάδα πώλησής τους, το φυσικό αέριο πωλείται στο πρατήριο σε κιλά (ευρώ/κιλό). Επειδή δεν υγροποιείται μετριέται σε μονάδα μάζας. Ένα κιλό φυσικού αερίου κίνησης περιέχει όση ενέργεια περιέχουν 2 λίτρα υγραερίου.

-1 κιλό φυσικό αέριο= 14 kWh
Πηγή: iefimerida.gr -
https://www.iefimerida.gr/aytokinito/fysiko-aerio-vs-ygraerio-ti-prepei-na-gnorizoyme

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μήπως είναι 63 κιλά ρε παιδιά γιατί 63 κυβικά είναι υπερβολικά.Δεν έχει καράβι να κινήσει.

Δηλαδή 7 κιλά την ημέρα με 80 λεπτά το κιλό κοντά στα 6 ευρώ τη μέρα με αυτά τα κρύα που έκανε τελευταία καλά είναι.

Γραφω με βαση τι μοναδες λεει ο μετρητης. Μετα αυτοι κανουν μετατροπη σε nm³ και μετα σε kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η τιμή "λιανικής" προς τον τελικό καταναλωτή από τι διαμορφώνεται? Πέρα βέβαια από τις διεθνείς τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Η τιμή "λιανικής" προς τον τελικό καταναλωτή από τι διαμορφώνεται? Πέρα βέβαια από τις διεθνείς τιμές.

Μα από το κράτος φυσικά όπως γίνεται σε όλα τα καύσιμα και πόσο φόρο θα αποφασίσει να βάλει πάνω στην τιμή.Η τιμή προμήθειας είναι μικρή όπως σε όλα τα καύσιμα και με φόρους δασμούς διπλασιάζεται - τριπλασιάζεται κ.λ.π.

Έτσι πιστεύω πως μόλις απλωθεί πολύ το δίκτυο μπουν αρκετοί μέσα σε αυτό φυσικά θα αρχίσουν οι ανατιμήσεις με το πρόσχημα της προστασίας του περιβάλλοντος όπως μας λένε πάντα για αυξήσεις σε  καύσιμα τέλη κυκλοφορίας , ρεύμα κ.λ.π.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 16 πάροχοι στην Ελλάδα. Ο πάροχος πρέπει να πληρώνει την λειτουργία, την μεταφορά και την συντήρηση δικτύου στον διανομέα. Υπάρχουν 3 διανομείς αυτήν στην στιγμή. ΕΔΑ αττικής, ΕΔΑ Θεσσαλονίκης-Θεσσαλίας και ΔΕΔΑ.

Ο πάροχος όμως περνάει αυτό το κόστος στον τελικό καταναλωτή με αποτέλεσμα με μηδέν σχετικά έξοδα να βγάζει χρήμα.

Τωρα ο οικιακός μετρητής G4 έχει 8 ψηφία. Τα πρώτα 5 από αριστερά (συνήθως χρώματος μαύρου) είναι τα κυβικά που χρεώνεται και πληρώνει ο πελάτης(m3).

τα υπόλοιπα 3(συνήθως κόκκινα) μετράνε κανονικά λίτρα τα οποία δεν χρεώνεται ο πελάτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι Ζενίθ μπορώ να πληρώσω το λογαριασμό στο site της ή αναγκαστικά πάω μέσω τραπεζικού e-banking και συνεχίσω να δίνω το 1 ευρώ προμήθεια;
Νομίζω και στο ρεύμα (ΔΕΗ) τόσο προμήθεια τρώω πλέον από eurobank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...