Προς το περιεχόμενο

DHL paket international


Benoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους!περιμενω και εγω ενα δεμα με dhl απο 3/6/20 εχει σταματησει ενημερωση και μου λεει οτι ειναι στο Feucht στην Γερμανια.

γενικα κανει κανα 10αρι μερες?στην Ελλαδα (επαρχια)με τι θα μου παραδοθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2020 στις 3:59 ΜΜ, mike0402 είπε

καλησπερα σε ολους!περιμενω και εγω ενα δεμα με dhl απο 3/6/20 εχει σταματησει ενημερωση και μου λεει οτι ειναι στο Feucht στην Γερμανια.

γενικα κανει κανα 10αρι μερες?στην Ελλαδα (επαρχια)με τι θα μου παραδοθει?

Παρήγγειλα 9 Αυγούστου και έλεγε θα παραλάβω μεταξύ 20 - 24 Αυγούστου. Το επίσημο site δεν ενημερωνοταν με το γνωστό Feucht στην Γερμανια από τις 13 Αυγούστου. Σήμερα στις 19 Αυγούστου το πρωί μου έβγαζε αρχικά ότι το tracking number δεν ήταν αποδεκτό και μετά ότι ήταν σε συντήρηση.  Παρέλαβα σήμερα στις 19 Αυγούστου απο DHL Ελλάδας και ρώτησα τον υπάλληλο τι κάνει αμα δεν βρεί τον παραλήπτη. Η απάντηση ήταν ότι το αφήνει σε service point της περιοχής, σε εμένα ενα mini market, και με ειδοποιούν τηλεφωνικά. Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω στην dhl ελλάδας και με παρέπεμψαν σε άλλο νούμερο επειδή δεν είναι της dhl express. Η απάντηση της υπαλλήλου στην Ελλάδα ήταν ότι θα έπρεπε να προηγηθεί τηλεφώνημα και να μην έρθουν αν δεν είχαν ήδη τηλεφωνήσει. Όταν ρώτησα τι γίνεται με το δέμα μου απάντησαν ότι κάνουν 2-3 απόπειρες και αν δεν μπορώ να περιμένω τον courier το πηγαίνουν στην dhl express αλιμου. Το συμπέρασμα ήταν ότι η εξυπηρέτηση πελατών και ο υπάλληλος δίνουν αντιφατικές πληροφορίες. Ευτυχώς είχα αγοράσει μέσω paypal οπότε θα μπορούσα να διεκδικήσω τα χρήματα μου πίσω.

Στις 20/4/2020 στις 5:28 ΜΜ, billsnake21 είπε

άθος αλλά αυτο έχω καταλάβει από διάφορα βιντεο, μιας κι εγώ π

 

Στις 20/4/2020 στις 5:28 ΜΜ, billsnake21 είπε

Λογικά εσύ έχεις πληρώσει EU priority direct mail.  Η διαφορά απ'όσο έχω καταλάβει η φθηνή επιλογή-priority direct- με την ακριβή είναι ότι στην μεν φθηνή το φέρνει Ευρώπη η dhl όμως στην Ελλάδα το παίρνουν τα ελτα και νομίζω πρέπει να πας εσύ ταχυδρομείο να το πάρεις. Με την ακριβή είναι ότι η dhl το φέρνει συγκεκριμένα Ελλάδα και στην πόρτα σου. 

Ισως κάνω λάθος αλλά αυτο έχω καταλάβει από διάφορα βιντεο, μιας κι εγώ πρώτη φορά έχω παραγγείλει από κινεζομάγαζο 

Με τη φθηνή επιλογή απο Γερμανία, 2,99 Euro, το έφερε η Dhl Ελλάδας

Επεξ/σία από sportis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω πακετάκι από Πολωνία, μια παλιά Slot A μητρική που έφυγε 24/08 και δεν έχει ανανεωθεί καθόλου η εξέλιξη της αποστολής.

DHL express υποτίθεται. Το ξέρω ότι έρχεται οδικώς, αλλά όχι και τόσες ημέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε οποιον παρακολουθεί ακόμα το thread.

Έκανα παραγγελία στις 16/9 από Γερμανια και στάλθηκε με Deutsche Post. Σήμερα ανανεώθηκε το tracking ότι έφτασε ελλάδα.

 

Για όποιον αναρωτιέται με ποια μεταφορίκη έρχεται μετά το δέμα αφού φτάσει Ελλάδα, είναι DHL Express, τουλαχίστον στην περίπτωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Έχω και εγώ ένα θέμα με την DHL.. Μου έστειλε ένα παιδί από την Γερμανία, ένα μικρό δέμα (κινητό τηλέφωνο), και με ενημέρωσε ότι το έδωσε στο ταχυδρομείο της περιοχής του (κοντά στο Mannheim, μια μικρή πόλη Ludwigshafen). Το δέμα το παρέδωσε στις 11 Νοεμβρίου.. Όταν μου έστειλε το Tracking number, μου έδωσε έναν πολύ μεγάλο αριθμό: 00340959617363557872

Όμως, κάτι δεν δείχνει σωστά. Τέτοιος αριθμός δεν υπάρχει στην DHL.. Υποθέτω, ότι αντί για tracking number, πιθανόν να μου έστειλε τον αριθμό barcode της απόδειξης του ταχυδρομείου.. Προφανώς δεν το έστειλε συστημένο.. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν περάσει τρεις εβδομάδες, και δεν έχω παραλάβει τίποτα στην Κέρκυρα, πήρα τηλέφωνο και τον ταχυδρόμο της περιοχής μου στην κεντρική Κέρκυρα, και τίποτα δεν υπάρχει στα δέματα.. Λέτε λόγω της κατάστασης με τον Covid-19 να υπάρχουν καθυστερήσεις? Γιατί από ότι φαίνεται, Tracking number δεν υπάρχει, προφανώς το έστειλε απλό, χωρίς αριθμό αποστολής.. Εάν έχει κάποιος από το forum κάποια γνώση για τον τρόπο που τα στέλνουν από Γερμανία, θα εκτιμήσω τις πληροφορίες.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kostandino είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω και εγώ ένα θέμα με την DHL.. Μου έστειλε ένα παιδί από την Γερμανία, ένα μικρό δέμα (κινητό τηλέφωνο), και με ενημέρωσε ότι το έδωσε στο ταχυδρομείο της περιοχής του (κοντά στο Mannheim, μια μικρή πόλη Ludwigshafen). Το δέμα το παρέδωσε στις 11 Νοεμβρίου.. Όταν μου έστειλε το Tracking number, μου έδωσε έναν πολύ μεγάλο αριθμό: 00340959617363557872

Όμως, κάτι δεν δείχνει σωστά. Τέτοιος αριθμός δεν υπάρχει στην DHL.. Υποθέτω, ότι αντί για tracking number, πιθανόν να μου έστειλε τον αριθμό barcode της απόδειξης του ταχυδρομείου.. Προφανώς δεν το έστειλε συστημένο.. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν περάσει τρεις εβδομάδες, και δεν έχω παραλάβει τίποτα στην Κέρκυρα, πήρα τηλέφωνο και τον ταχυδρόμο της περιοχής μου στην κεντρική Κέρκυρα, και τίποτα δεν υπάρχει στα δέματα.. Λέτε λόγω της κατάστασης με τον Covid-19 να υπάρχουν καθυστερήσεις? Γιατί από ότι φαίνεται, Tracking number δεν υπάρχει, προφανώς το έστειλε απλό, χωρίς αριθμό αποστολής.. Εάν έχει κάποιος από το forum κάποια γνώση για τον τρόπο που τα στέλνουν από Γερμανία, θα εκτιμήσω τις πληροφορίες.. 

 

Επικοινωνησε ξανα με τον πωλητη και ρωτησε τον με τι τρόπο αποστολής το έστειλε. Αν το έστειλε απλό, χωρίς αριθμό αναζήτησης, τότε δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας.
Καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα.

Επειδη αντιμετωπιζω και εγω προβλημα με μια αποστολη  DHL PARCEL  CT401518415DE   απο πολωνια ( ημερομηνια αγορας 3/12 και ημερομηνια αποστολης 4/12...)  η οποια ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ απο 7/12/2020 στο Feucht, Germany , μεχρι και σημερα...


Απο το ιδιο μαγαζι που αγορασα εγω , αγορασε και φιλαρακι μου το ΙΔΙΟ ακριβως προιον με το δικο μου , 2 μερες μετα απο εμενα...

Το δεμα του ξεκινησε 6/12/20 και στις 19/12/20 παραδοθηκε στον φιλο μου....


Εμενα ακομα τιποτα....


εχω μιλησει και με αποστολεα να κανει και εκεινος κινησεις για την αναζητηση του δεματος (ωστοσο,ευτηχως  μου επεστρεψε τα λεφτα) ...
παιζει να υπαρχει καποιο email επικοινωνιας με την μαμα εταιρεια η εκει στη γερμανια ??
απο το site της dhl δεν μπορω να βρω ακρη...
εχω ετοιμασει μια ηλεκτρονικη επιστολη παραπονων να τους στειλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, franki28gr είπε

Καλησπερα σας.
Καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα.

Επειδη αντιμετωπιζω και εγω προβλημα με μια αποστολη  DHL PARCEL  CT401518415DE   απο πολωνια ( ημερομηνια αγορας 3/12 και ημερομηνια αποστολης 4/12...)  η οποια ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ απο 7/12/2020 στο Feucht, Germany , μεχρι και σημερα...


Απο το ιδιο μαγαζι που αγορασα εγω , αγορασε και φιλαρακι μου το ΙΔΙΟ ακριβως προιον με το δικο μου , 2 μερες μετα απο εμενα...

Το δεμα του ξεκινησε 6/12/20 και στις 19/12/20 παραδοθηκε στον φιλο μου....


Εμενα ακομα τιποτα....


εχω μιλησει και με αποστολεα να κανει και εκεινος κινησεις για την αναζητηση του δεματος (ωστοσο,ευτηχως  μου επεστρεψε τα λεφτα) ...
παιζει να υπαρχει καποιο email επικοινωνιας με την μαμα εταιρεια η εκει στη γερμανια ??
απο το site της dhl δεν μπορω να βρω ακρη...
εχω ετοιμασει μια ηλεκτρονικη επιστολη παραπονων να τους στειλω...

Νομιζω πως μπορεις απο εδω https://www.dhl.com/gr-en/home/our-divisions/parcel/private-customers/customer-service/contact.html

Ειναι το μονο που βρηκα
Επισης να ξερεις οτι με το που φυγει απο feucht εχει ηδη παρει νεο τρακινγκ ναμπερ το οποιο ειναι αυτο 7183408131 και θα το παρακολουθεις απο το σαιτ της DHL Express οταν φτασει Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου TheTourist098 . Το νεο tracking number πως το βρηκες ?
Επισης θεωρεις λογικη ( λογω πχ γιορτων και κοβιντ..) την ΤΟΣΟ μεγαλη καθυστερηση?? Θεωρω η οτι εχει χαθει η καταστραφει.... δε ξερω πραγματικα...
Οταν απο το ιδιο μαγαζι με ιδιο τροπο αποστολης ο φιλος μου εχει παραλαβει απο 19/12 ...
Το λινκ που παραθετεις , το εχω ηδη συμπηρωσει και στειλει εδω και 3 μερες ... αλλα απαντηση καμια μεχρι στιγμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, franki28gr είπε

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου TheTourist098 . Το νεο tracking number πως το βρηκες ?
Επισης θεωρεις λογικη ( λογω πχ γιορτων και κοβιντ..) την ΤΟΣΟ μεγαλη καθυστερηση?? Θεωρω η οτι εχει χαθει η καταστραφει.... δε ξερω πραγματικα...
Οταν απο το ιδιο μαγαζι με ιδιο τροπο αποστολης ο φιλος μου εχει παραλαβει απο 19/12 ...
Το λινκ που παραθετεις , το εχω ηδη συμπηρωσει και στειλει εδω και 3 μερες ... αλλα απαντηση καμια μεχρι στιγμης.

Απο εδω https://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html

Επισης το πιο πιθανο ειναι να εχει φτασει Ελλαδα και να μην τα εχουν σκαναρει ακομα λογω φορτου/αργιων κλπ
Δεν χανεις κατι να παρεις και στην DHL Ελλαδας να ρωτησεις εκ νεου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2021 στις 10:43 ΜΜ, franki28gr είπε

Καλησπερα σας.
Καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα.

Επειδη αντιμετωπιζω και εγω προβλημα με μια αποστολη  DHL PARCEL  CT401518415DE   απο πολωνια ( ημερομηνια αγορας 3/12 και ημερομηνια αποστολης 4/12...)  η οποια ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ απο 7/12/2020 στο Feucht, Germany , μεχρι και σημερα...


Απο το ιδιο μαγαζι που αγορασα εγω , αγορασε και φιλαρακι μου το ΙΔΙΟ ακριβως προιον με το δικο μου , 2 μερες μετα απο εμενα...

Το δεμα του ξεκινησε 6/12/20 και στις 19/12/20 παραδοθηκε στον φιλο μου....


Εμενα ακομα τιποτα....


εχω μιλησει και με αποστολεα να κανει και εκεινος κινησεις για την αναζητηση του δεματος (ωστοσο,ευτηχως  μου επεστρεψε τα λεφτα) ...
παιζει να υπαρχει καποιο email επικοινωνιας με την μαμα εταιρεια η εκει στη γερμανια ??
απο το site της dhl δεν μπορω να βρω ακρη...
εχω ετοιμασει μια ηλεκτρονικη επιστολη παραπονων να τους στειλω...

μην ξεχασεις να τον πληρωσεις αν το παρεις......αφου λες οτι σου επεστρεψε τα χρηματα

αν διαβασεις και ποιο πισω ειναι αργη μεταφορα και μεσα στις γιορτες που εχεις παραγγειλει επρεπε να περιμενεις και

τη πιθανοτητα της καθυστερησης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

μην ξεχασεις να τον πληρωσεις αν το παρεις......αφου λες οτι σου επεστρεψε τα χρηματα

αν διαβασεις και ποιο πισω ειναι αργη μεταφορα και μεσα στις γιορτες που εχεις παραγγειλει επρεπε να περιμενεις και

τη πιθανοτητα της καθυστερησης....

Εννοείται πως θα του ξαναμεταφερω τα λεφτά ΕΑΝ έρθει...
Απλά μπήκα στη διαδικασία να ψαχτω επειδή όπως γράφω, 2 μέρες μετά από εμενα, από το ίδιο μαγαζί,φίλος μου πήρε ολοιδιο προιον με το δικό μου και του το στείλαν με την ίδια εταιρεία όπως εμένα.
Εκείνος έχει παραλάβει από 19/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, franki28gr είπε

Εννοείται πως θα του ξαναμεταφερω τα λεφτά ΕΑΝ έρθει...
Απλά μπήκα στη διαδικασία να ψαχτω επειδή όπως γράφω, 2 μέρες μετά από εμενα, από το ίδιο μαγαζί,φίλος μου πήρε ολοιδιο προιον με το δικό μου και του το στείλαν με την ίδια εταιρεία όπως εμένα.
Εκείνος έχει παραλάβει από 19/12.

έχει τύχει 4 άτομα από το ίδιο μααγαζι(Τσεχία) να παραλάβουμε διαφορετικές ημερομηνίες....πως γίνετε δε ξέρω αλλλα

γίνεται....πιστεύω ότι μετά τα Θεοφάνεια η και πριν θα παραλάβεις.....καλή χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

έχει τύχει 4 άτομα από το ίδιο μααγαζι(Τσεχία) να παραλάβουμε διαφορετικές ημερομηνίες....πως γίνετε δε ξέρω αλλλα

γίνεται....πιστεύω ότι μετά τα Θεοφάνεια η και πριν θα παραλάβεις.....καλή χρόνια

Μακάρι φίλε μου.

Σε ευχαριστώ πολύ με υγεία σε όσους αγαπάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...