Προς το περιεχόμενο

DHL paket international


Benoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, mike0402 είπε

εμενα που εφυγε απο 22/12 απο Γερμανια και εμενα χθες εφθασε Αθηνα και θα μου το φερουν τα ελτα κουριερ στην επαρχια που μενω

Που το αναφέρει ότι θα στο φέρουν τα ΕΛΤΑ Κούριερ; Στο εμφανίζει μόνο στο σάιτ των ΕΛΤΑ Κούριερ ή και στων ΕΛΤΑ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 minutes ago, Alexthekiller1993 said:

Που το αναφέρει ότι θα στο φέρουν τα ΕΛΤΑ Κούριερ; Στο εμφανίζει μόνο στο σάιτ των ΕΛΤΑ Κούριερ ή και στων ΕΛΤΑ;

πηρα τα ελτα και ρωτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά γεια σας!Εχω κι εγω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα γι' αυτό το επαναφέρω. Το δέμα μου έχει κολλήσει στην Γερμανία και γράφει το εξής: 

Tu, 09.02.2021, 01:02, Feucht, Germany
The international shipment is being prepared for onward transport.
 
Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα πώς θα παραδοθεί και πού ακριβώς να το αναζητήσω όταν έρθει Ελλάδα. Μήπως γνωρίζετε πού να απευθυνθώ? To tracking number δεν εντοπίζεται στα ΕΛΤΑ . Γιατί άραγε?
Και δεύτερον μήπως γνωρίζετε αν θα χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο και πώς θα με ειδοποιήσουν, γιατί τυγχάνει να έχει προέλευση από την Αμερική? Παιδιά Αν σας είναι εύκολο απαντήστε μου γιατί η αγωνία μου πλέον χτύπησε κόκκινο. Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω κάτι από US και ελπίζω να μην πληρώσω σε δασμούς κ φόρους όσο το αγόρασα....
Ευχαριστώ
Στις 10/1/2021 στις 6:03 ΜΜ, Alexthekiller1993 είπε

Να ελπιζω για Ιανουαριο? :P

Καταγραφή.PNG

Δηλαδή τα παραδίδουν στα ΕΛΤΑ? Κι εμένα λέει the international shipment και είναι από Αμερική. Σε περίπτωση που το στείλουν με ΕΛΤΑ θα πληρώσω τελωνείο?????Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, EVIpg είπε

Παιδιά γεια σας!Εχω κι εγω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα γι' αυτό το επαναφέρω. Το δέμα μου έχει κολλήσει στην Γερμανία και γράφει το εξής: 

Tu, 09.02.2021, 01:02, Feucht, Germany
The international shipment is being prepared for onward transport.
 
Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα πώς θα παραδοθεί και πού ακριβώς να το αναζητήσω όταν έρθει Ελλάδα. Μήπως γνωρίζετε πού να απευθυνθώ? To tracking number δεν εντοπίζεται στα ΕΛΤΑ . Γιατί άραγε?
Και δεύτερον μήπως γνωρίζετε αν θα χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο και πώς θα με ειδοποιήσουν, γιατί τυγχάνει να έχει προέλευση από την Αμερική? Παιδιά Αν σας είναι εύκολο απαντήστε μου γιατί η αγωνία μου πλέον χτύπησε κόκκινο. Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω κάτι από US και ελπίζω να μην πληρώσω σε δασμούς κ φόρους όσο το αγόρασα....
Ευχαριστώ

Δηλαδή τα παραδίδουν στα ΕΛΤΑ? Κι εμένα λέει the international shipment και είναι από Αμερική. Σε περίπτωση που το στείλουν με ΕΛΤΑ θα πληρώσω τελωνείο?????Ευχαριστώ

Εμενα ηταν απο Γερμανια οποτε δεν ειχα θεμα με τελωνειο. Απο Αμερικη νομιζω γραφουν οι πωλητες αξια κατω απο $20 απο εξω απο το δεμα για να μην εχουμε θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexthekiller1993 είπε

Εμενα ηταν απο Γερμανια οποτε δεν ειχα θεμα με τελωνειο. Απο Αμερικη νομιζω γραφουν οι πωλητες αξια κατω απο $20 απο εξω απο το δεμα για να μην εχουμε θεμα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/2/2021 στις 6:52 ΜΜ, EVIpg είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. 

Aκόμα στην ίδια κατάσταση είναι και έχω απογοητευτεί πάρα πολύ....Δεν νομίζω ότι θα έρθει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, EVIpg είπε

Aκόμα στην ίδια κατάσταση είναι και έχω απογοητευτεί πάρα πολύ....Δεν νομίζω ότι θα έρθει ποτέ...

Καλημερα φιλε μου.
Αν το προβλημα το οποιο ειχαμε αντιμετωπισει καποιοι απο εδω ,   και ειχαν κολλησει τα πακετα μας στο συγκεκριμενο σημειο σχεδον 30 μερες... συνεχιζει , τοτε ΙΣΩΣ σου καθυστερησει και αλλο να σου ερθει...
Κανε υπομονη και ελεγχε καθημερινα το τρακιν site .
Οσον αφορα το αν θα πληρωσεις τελωνειο , δεν το ξερω.
Το δικο μου δεμα ηταν απο Ε.Ε οποτε εκει δεν τιθεται θεμα τελωνειου.
Το δικο σου αφου ειναι απο USΑ δεν ξερω τι θα παιχτει.
Οταν με το καλο ερθει Ελλαδα , εαν  μπει για εκτελωνισμο, λογικα θα σε παρουν τηλεφωνο να τους στειλεις παραστατικα αγορας εαν δεν εχει μεσα το δεμα καποιο χαρτι που να αναγραφει την αξια του αντικειμενου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2021 στις 10:00 ΠΜ, franki28gr είπε

Καλημερα φιλε μου.
Αν το προβλημα το οποιο ειχαμε αντιμετωπισει καποιοι απο εδω ,   και ειχαν κολλησει τα πακετα μας στο συγκεκριμενο σημειο σχεδον 30 μερες... συνεχιζει , τοτε ΙΣΩΣ σου καθυστερησει και αλλο να σου ερθει...
Κανε υπομονη και ελεγχε καθημερινα το τρακιν site .
Οσον αφορα το αν θα πληρωσεις τελωνειο , δεν το ξερω.
Το δικο μου δεμα ηταν απο Ε.Ε οποτε εκει δεν τιθεται θεμα τελωνειου.
Το δικο σου αφου ειναι απο USΑ δεν ξερω τι θα παιχτει.
Οταν με το καλο ερθει Ελλαδα , εαν  μπει για εκτελωνισμο, λογικα θα σε παρουν τηλεφωνο να τους στειλεις παραστατικα αγορας εαν δεν εχει μεσα το δεμα καποιο χαρτι που να αναγραφει την αξια του αντικειμενου

Ειλικρινά δεν ξέρω πώς να σε ευχαριστήσω απάντησή σου, δεν έχω λόγια... Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καμία εμπειρία με παραλαβές από εξωτερικό γιατί ήταν η πρώτη φορά που παρήγγειλα κάτι και κόστιζε 90 ευρώ, που για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον είναι πολύ ακριβό, γι' αυτό έχω αγχωθεί τόσο πολύ. Κι απ' την άλλη βλέπω ότι επί 20 μέρες βρίσκεται σε κάποιο Feucht στην Γερμανία χωρίς καμία ενημερωση, οπότε σκεφτόμουν ότι χάθηκε. Αλλά τώρα που μου εξηγεις την διαδικασία εκτελωνισμού αν προκύψει και πιο πολύ ότι έχουν μεινει δέματα έως και 30 ημέρες  σε ένα σημείο χωρίς να σταλούν και χωρίς ενημερωση συνειδητοποιώ ότι χρειάζεται αυτό που λες: υπομονή. Αν είναι να μην χαθεί στην διαδρομή, τι να πω ας αργήσει. Σε ευχαριστώ και πάλι παρα παρα πολύ και πάλι για την απαντηση σου, με κατατόπισες πάρα πολύ. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε ό,τι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, EVIpg είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καμία εμπειρία με παραλαβές από εξωτερικό γιατί ήταν η πρώτη φορά που παρήγγειλα κάτι και κόστιζε 90 ευρώ, που για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον είναι πολύ ακριβό, γι' αυτό έχω αγχωθεί τόσο πολύ.

Τσεκαρε μια τα μνμ σου .... για να μην γεμιζουμε εδω το νημα

Επεξ/σία από franki28gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν ξερω τι υπηρεσια πληρωσα, αλλα τη χρυσοπληρωσα και ακομα δεμα να δω! 28 ευρω αποστολη, εχει κολλησει απο τις 16/04 στο Feucht λεγοντας οτι εχει αναχωρησει για τη χωρα προορισμου.

Δεν ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω με μεταφορα απο την DHL αλλα πρωτη φορα που παραγγελνω απο αλλο καταστημα. Απο το προηγουμενο καταστημα ηταν με DHL Express (30ε), παραδοση ταχυτατη σε επαρχια μεσα σε 2 εργασιμες! Ε παω και γω να παραγγειλω απο αλλο Ευρωπαικο καταστημα αυτη τη φορα, μου βγαζει κλασσικα 29 ευρω με το που βαζω τον ΤΚ μου, λεω οκ dhl express θα ειναι. Και νιωθω ηλιθιος που (με υποχρεωσε το site) να πληρωσω τιμη DHL Express για κατι που εφυγε απ οτι φαινεται με το πιο φθηνο δεμα!

Τους στελνω στο FB λιγο πριν γινει ενημερωση για το feucht, και μου λενε "μα αυτο το πακετο ειναι πολυ καιρο που ερχεται! επικοινωνηστε με την dhl express Ελλαδας". Και τους κανω μετα απο 2 ωρες, λεω τωρα γραφει οτι εφτασε στο Feucht. Και μου κανουν "Α, ενταξει κανενα προβλημα :)" Εξυπηρετηση οτι να ναι. Το δεμα εφυγε Τεταρτη νομιζω.

Στο νεο tracking που ειχε δημιουργηθει για DHL Express, εμφανιζει οτι δημιουργηθηκε Label για το αεροδρομιο Αθηνας. Αν εγω μενω κοντα στη Θεσσαλονικη, και υποτιθεται ερχεται με φορτηγο το δεμα, πρεπει να παει πρωτα Αθηνα για να σταλει μετα με αεροπλανο Θεσσαλονικη ? Ελα Χριστε μου!

Να το περιμενω απο ... βδομαδα ? Δεν μπορω να το διανοηθω οτι με DHL Express σε 1 εργασιμη, ναι! Σε 1 εργασιμη απο την αλλη ακρη της Ευρωπης εχει φτασει στο point οπου μπορεις να το παραλαβεις και στην 2η στο φερνουν σπιτι. Και με το απλο δεμα θα κλεισουμε 2 βδομαδες στην καλυτερη.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, Nikcv είπε

Παιδιά κάποιος που να ξέρει , περιμένω ένα δέμα και  είναι κολλημένο στο export parcel center dhl.PNG.741d94a94bdd9bf956198854786cbd26.PNG

Μια βδομάδα υπολόγιζε για να φτάσει Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Συγγνώμη για την νεκρανάσταση του τόπικ αλλά έχω απελπιστεί. Ενώ τα πακέτα με DHL Paket επί χρόνια μου έρχονταν με DHL Express (αναλάμβαναν αυτοί όταν έφτανε Ελλάδα), εδώ και 1 περίπου μήνα 4 συνεχόμενα πακέτα κατέληξαν στα ΕΛΤΑ Courier.

Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία να μου πει αν είναι μόνιμη αλλαγή αυτό?

Δυστυχώς κάθε φορά βλαστημάω με τα ΕΛΤΑ Courier καθώς ποτέ δεν τα φέρνουν ενώ το τηλέφωνό τους είναι μονίμως κατεβασμένο και σε εμαιλς δεν απαντάνε. 4 φορές έχω αναγκαστεί να χάσω 2 ώρες για να το πάρω από το κατάστημά τους αφού πρώτα μου βγήκε το λάδι μάταια να βρω κάποιο τρόπο επικοινωνίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, conqueror06 είπε

Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία να μου πει αν είναι μόνιμη αλλαγή αυτό?

Και σε μένα 2 δέματα με dhl, πήγα και τα πήρα ο ίδιος από τα elta courier (σιγά μη μου τα έφερναν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...