Προς το περιεχόμενο

DHL paket international


Benoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον, κολλημενο απο τις 11 του μηνα στο κμδ δάφνης.
μιας και μενω παρα πολυ κοντα, πηγα σημερα το πρωϊ εκει και το ζητησα (δεν το ειχα ξανα δοκιμασει).
εξυπηρετικος και φιλικος ο κυριος μου το εδωσε, ταυτοτητα-υπογραφη και χαρηκα που τα παμε!

τον ρωτησα,ετσι απο περιεργεια, πότε περιπου θα μου ερχοτανε ειδοποιηση για να παω το ταχυδρομειο.
"οχι την επόμενη, τη μεθεπόμενη εβοδμαδα αν εισαι ησουν τυχερος..."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2022 στις 10:32 ΜΜ, TheBlackRazor είπε

Εσένα εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ τουλάχιστον. Εμένα ακόμα τίποτα! Παρ'όλα αυτά, μου βγάζει πιο σύντομο forecast απ'το δικό σου. Ίσως τελικά να είμαι τυχερός και να το φέρει η

Estimated date of arrival at the post office

14 Jan 2022 - 21 Jan 2022, 7 - 14 days remaining

Τελωνείο εμένα δεν παίζει, η αγορά ήταν από warehouse Γερμανίας. Δεν είναι ότι έγινε ενδιάμεσος σταθμός ξαφνικά κλπ. Σε 11 μέρες έχω full refund από το Aliexpress αν δεν έχει έρθει. Κατά τα άλλα "7 day delivery" (βράστα Χαράλαμπε).

Για να δούμε.

ΥΓ. Η φάση είναι ότι με +30€ θα το έπαιρνα από ebay Γαλλίας με UPS. Αλλά πιάστηκα κορόιδο με το γαμω-Ali.

Είσαι τυχερός DHL Express πήγε αυτό, στο screenshot που ανέβασες δες το προτεινόμενο λινκ για τη συνέχιση της παρακολούθησης στη χώρα προορισμού, λέει "logistics.dhl/gr". Αν το προόριζαν για ΕΛΤΑ θα σου έδινε λινκ με ανακατεύθυνση στο σάιτ των ΕΛΤΑ "www.elta.gr" :) Το ποιός θα αναλάβει στην Ελλάδα το πακέτο ορίζεται πριν φτάσει, όταν περνάνε τα στοιχεία του στο κέντρο εξαγωγής στη Γερμανία και ευτυχώς πλέον το αναγράφει αναλυτικά που πηγαίνει μαζί με το νέο νούμερο που παίρνει (παίρνει άλλο νούμερο αν πάει στη DHL Express, στα ΕΛΤΑ Courier κρατά το ίδιο). Μετά μεσολαβούν αρκετές ημέρες μέχρι να φτάσει τελικά στην Ελλάδα που ποικίλουν, συνήθως είναι 4 εργάσιμες αλλά μου έχει τύχει να φάω και 15 ημέρες καθυστέρηση.

Μάλλον πάμε για καλό σερί και εμένα τα δύο τελευταία DHL Paket κατέληξαν DHL Express και τα παρέλαβα μέσα σε "μόλις" 5 και 7 ημέρες αντίστοιχα. Ίσως έχουν ξεμπουκώσει λίγο στη DHL και δεν χρειάζεται να πασάρουν τόσο συχνά στα ΕΛΤΑ τον τελευταίο μήνα, οπότε ηρεμήσαμε λίγο.

ΥΓ. Η πιο γρήγορη εταιρεία που έχω χρησιμοποιήσει πρόσφατα είναι η FEDEX, αποστολή που έφυγε 10/1/2021 απόγευμα από Ολλανδία την παρέλαβα 12/1/2021 πρωί, παρόλο που είμαι επαρχία και αναλαμβάνει τοπικός αντιπρόσωπος καθώς δεν υπάρχει κατάστημα FEDEX. Η τιμή όμως είναι μακράν η ακριβότερη που έχω χρησιμοποιήσει, ωστόσο ήταν ειδική περίπτωση καθώς φίλος που μένει μόνιμα εκεί μου βρήκε GPU σε "ανθρώπινη" τιμή και μου την έστειλε.....

Επεξ/σία από conqueror06
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, conqueror06 είπε

Είσαι τυχερός DHL Express πήγε αυτό, στο screenshot που ανέβασες δες το προτεινόμενο λινκ για τη συνέχιση της παρακολούθησης στη χώρα προορισμού, λέει "logistics.dhl/gr". Αν το προόριζαν για ΕΛΤΑ θα σου έδινε λινκ με ανακατεύθυνση στο σάιτ των ΕΛΤΑ "www.elta.gr" :) 

 

σε ποιο λινκ φαινεται αυτο? θελεις να μου εξηγησεις λιγο, γιατι μπερδευτικα.
να ξερουμε τι να περιμενουμε σε μελλοντικα πακετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sleepychris είπε

σε ποιο λινκ φαινεται αυτο? θελεις να μου εξηγησεις λιγο, γιατι μπερδευτικα.
να ξερουμε τι να περιμενουμε σε μελλοντικα πακετα!

Ναι θα σου πω αναλυτικά επειδή πλέον έχω αποκτήσει μια σχετική εξοικείωση επειδή έχω συχνές αποστολές απο Γερμανία, ώστε να το βλέπουν όλοι όσοι βρεθούν σε αυτή τη θέση πρώτη φορά και δεν ξέρουν πως να βγάλουν άκρη. Θα βοηθήσει πολέ σε μελλοντικές αποστολές με "DHL Paket International".

Στη γερμανική σελίδα της DHL https://www.dhl.de/en/privatkunden.html καταρχήν για διευκόλυνση επιλέγεις γλώσσα english (EN) στο πάνω μέρος της σελίδας.

Βάζεις τον αριθμό αποστολής και σου βγάζει αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή (συνήθως 1 ή 2 εργάσιμες μετά την ημερομηνία αποστολής) το tracking ανανεώνεται με το εξής: The shipment will be transported to the destination country/destination area and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking) και εκεί πλέον σου παραθέτει άμεσα και πριν φύγει για Ελλάδα το λινκ παρακολούθησης για να συνεχίσεις να το παρακολουθείς όταν φτάσει στην Ελλάδα.

2 είναι οι πιθανές μορφές των λινκ που θα σου παραθέσει και από εκεί θα καταλάβεις που θα πάει όταν φτάσει στην Ελλάδα:

1. αν το λινκ ξεκινάει έτσι  "https://www.logistics.dhl/gr-en/home/" ή δεν σου βάλει καθόλου λινκ σε αυτό το βήμα σημαίνει ότι το αναλαμβάνει η DHL Express Ελλάδας. Σε αυτή την πρώτη περίπτωση όταν φτάσει στην Ελλάδα θα αποκτήσει και ένα καινούργιο νούμερο που θα σου το εμφανίσει στο παραπάνω λινκ ή αν δεν υπάρχει λινκ θα πρέπει να βάλεις χειροκίνητα το νούμερο μορφής CCXXXXXXXXXDE στο πεδίο "shipping reference" σε αυτήν εδώ την πλατφόρμα https://mydhl.express.dhl/gr/en/tracking.html#/track-by-reference. Αυτό το νούμερο ΔΕΝ το εμφανίζει άμεσα, αλλά πρέπει να περιμένεις άλλες 1-2 εργάσιμες για να δηλωθεί στο σύστημα και το νέο νούμερο.

2. αν το λινκ ξεκινάει έτσι "http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx" σημαίνει ότι το αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ Courier (μην ξεγελαστείς που σου δίνει το λινκ των κανονικών ΕΛΤΑ), το νούμερο παραμένει το ίδιο και μπορείς να το βάλεις στο σύστημα των ΕΛΤΑ για παρακολούθηση. Όχι σε αυτό το λινκ όμως αλλά σε αυτό https://www.elta-courier.gr/

 

Επεξ/σία από conqueror06
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και δηλαδή πόσες μέρες κάνουν τελικά τα δέματα με dhl parcel απο γερμανια;;...εγω παρηγγειλα 4/02 και δειχνει το κλασικο the The shipment will be transported to the destination country/destination area and, from there, handed over to the delivery organization. και σε παρενθεση εχει το link απο ελτα....Ποτε να το περιμενω πανω κατω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα, εχω κανει δυο παραγγελιες το τελευταιο καιρο απο γερμανια,μεσω dhl.
η πρωτη που ανελαβαν τα ελτα,στις 10 μερες ηταν στο κμδ και πηγα και το τσιμπησα,χωρις να περιμενω να παει στο ταχυδρομειο και να ερθει ειδοποιηση.
η δευτερη που απο οταν πατησε ελλαδα ανελαβε η dlh, σε 7 μερες απο την ημερα παραγγελιας ηταν στα χερια μου.

Επεξ/σία από sleepychris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένω κι εγώ δέμα από Γερμανία με DHL, με αποστολή στις 07/02 και τελευταίο status είναι το παρακάτω:

Tu, 08.02.2022, 05:56, Feucht, Germany
The shipment was prepared for onward transport.

Κάλεσα σήμερα στην DHL στο 2130022593 και μου είπαν πάνω - κάτω όσα ανέφερε παραπάνω ο συμφορουμίτης @conqueror06
Επίσης μου είπαν ότι τα περισσότερα δέματα τα αναλαμβάνει εδώ η ίδια η DHL και ελάχιστα δίνονται στα ΕΛΤΑ. Δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μην εισαι και τοσο σιγουρος!

ασε που παραπανω ανεφερες οτι εκανες τη παραγγελια στις 4/2. 
αρα,τεχνικα,δεν περιμενεις καν 5 εργασιμες. σημερα ειναι η 4η,γιατι η ημερα της παραγγελιας ποτέ δεν προσμετράται.

ψυχραιμια,αν δεν τσεκαρεις το tracking καθε μιση ωρα, περνάει πιο γρηγορα ο καιρος μεχρι να παραλαβεις!

Επεξ/σία από sleepychris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η χαζομάρα είναι ότι τους είχα πει να μου το στείλουν με dhl express, και το στειλανε με parcel, και λεω ενταξει το φαγαμε το 15νθημερο..

 

3/2 έγινε η παραγγελία, 4 ξεκίνησε! 

Επεξ/σία από dimikara31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...