Προς το περιεχόμενο

κατάντια κ στό μετρό ... με γαιδουροποδηλάτες ...


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά οτι ειμαστε χώρα μπουρδέ@@ τό γνωρίζουν οι πάντες ...

επειδή ταξιδεύω συχνά στήν ευρώπη ,αυτό δέν τό εχω δεί ουτε μία φορά σέ καμμία χώρα,

οταν χρησιμοποιώ εκεί τό μετρό  γιατί εκεί υπάρχει αστυνόμευση κ βέβαια τηρούνται οι νόμοι ,

εδώ κάνει οτι γουστάρει ο κάθε μαλακοπίτουρας ... κ εξηγούμαι ,

τώρα εχουμε κ τά ποδήλατα στό ασανσέρ ....τό ειχα δεί 2-3 φορές αλλά δέν ειχα δώσει σημασία 

γιατί ηταν πιτσιρικάδες κ ηταν μόνος του η μόνη της μέσα στό ασανσέρ ...τώρα ξεσάλωσαν  ολοι κ μπαίνουν κ μικροί κ  30άρηδες κ 40άρηδες κλπ κ οταν εχει ΚΟΣΜΟ ΜΕΣΑ στό ασανσέρ σηκώνουν τήν μπροστινή ρόδα τό εχουν δηλ. 

ορθιο ανάμεσα στά 4-5 υπόλοιπα  ατομα πού χωράνε κ ειναι μέσα...λέω αποκλείεται νά εχουν τόσο γαιδουρινό θράσος ...

θά υπάρχει κανονισμός-οδηγία τού μετρό πού τό επιτρέπει... κ ρώτησα τόν υπεύθυνο σέ κάθε σταθμό 

( 10 ) πού επισκέπτομαι τακτικά κ βέβαια μού απάντησαν ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ κ ειναι παράνομο ,ε βάλτε

λέω ενα αυτοκόλητο χαρτί πού νά τό δείχνει , ετσι λοιπόν νά ξέρετε οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ μέσα στό ασανσέρ τό ποδήλατο κ αν κάποιος τό παίζει ντέ κ καλά μαγκάκος κλπ μήν τού επιτρέψεται νά μπεί  μαζί σας μέσα μέ τό ποδήλατο μέ κίνδυνο νά τού ξεφύγει απά τά χέρια κ νά σάς τραυματίσει ....(αλλωστε δέν αργεί πολύ νά γίνει τό κακό...)

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ βγαίνουν στους αυτοκινητόδρομους, και πάνε με 5, όταν έχει όριο ταχύτητας π.χ. 100, με κίνδυνο να πέσει ο άλλος πάνω του, ακόμα και όταν πάει με 80.
Φώτα, και προειδοποιητικά, δε το συζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εγώ είχα απορήσει μια μέρα που είδα ένα κάρο ποδήλατα μέσα σε συρμό. Τα ποδήλατα επιτρέπονται όταν μπαίνουν στο τέρμα του συρμού πίσω πίσω, όντως στο πίσω μέρος τα είχα δει οπότε ήταν ενημερωμένοι οι επιβάτες με τα ποδήλατα.

Τώρα για το ασανσέρ, λογικό και αναμενόμενο το βρίσκω ως ένα σημείο, αν είσαι π.χ Ομόνοια σιγά μην βάλεις το ποδήλατο στις σκάλες με τόσο κόσμο εκεί μπορεί να πέσει και κανένα καντήλι αμα δούνε ποδήλατο στις σκάλες. Οπότε καλύτερα με το ασανσέρ για μένα αρκεί βέβαια να μην υπάρχει κόσμος μέσα, αν υπάρχει και άλλος κόσμος που ανεβαίνει με τον ανελκυστήρα θα πρέπει να περιμένει ο άλλος με το ποδήλατο να ανέβει ο κόσμος και μετά να μπει μόνος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά οτι ειμαστε χώρα μπουρδέ@@ τό γνωρίζουν οι πάντες ...

επειδή ταξιδεύω συχνά στήν ευρώπη ,αυτό δέν τό εχω δεί ουτε μία φορά σέ καμμία χώρα,

οταν χρησιμοποιώ εκεί τό μετρό  γιατί εκεί υπάρχει αστυνόμευση κ βέβαια τηρούνται οι νόμοι ,

εδώ κάνει οτι γουστάρει ο κάθε μαλακοπίτουρας ... κ εξηγούμαι ,

τώρα εχουμε κ τά ποδήλατα στό ασανσέρ ....τό ειχα δεί 2-3 φορές αλλά δέν ειχα δώσει σημασία 

γιατί ηταν πιτσιρικάδες κ ηταν μόνος του η μόνη της μέσα στό ασανσέρ ...τώρα ξεσάλωσαν  ολοι κ μπαίνουν κ μικροί κ  30άρηδες κ 40άρηδες κλπ κ οταν εχει ΚΟΣΜΟ ΜΕΣΑ στό ασανσέρ σηκώνουν τήν μπροστινή ρόδα τό εχουν δηλ. 

ορθιο ανάμεσα στά 4-5 υπόλοιπα  ατομα πού χωράνε κ ειναι μέσα...λέω αποκλείεται νά εχουν τόσο γαιδουρινό θράσος ...

θά υπάρχει κανονισμός-οδηγία τού μετρό πού τό επιτρέπει... κ ρώτησα τόν υπεύθυνο σέ κάθε σταθμό 

( 10 ) πού επισκέπτομαι τακτικά κ βέβαια μού απάντησαν ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ κ ειναι παράνομο ,ε βάλτε

λέω ενα αυτοκόλητο χαρτί πού νά τό δείχνει , ετσι λοιπόν νά ξέρετε οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ μέσα στό ασανσέρ τό ποδήλατο κ αν κάποιος τό παίζει ντέ κ καλά μαγκάκος κλπ μήν τού επιτρέψεται νά μπεί  μαζί σας μέσα μέ τό ποδήλατο μέ κίνδυνο νά τού ξεφύγει απά τά χέρια κ νά σάς τραυματίσει ....(αλλωστε δέν αργεί πολύ νά γίνει τό κακό...)

Δεν ξέρω για το μετρό των Αθηνών και τι εγκαταστάσεις έχετε εκεί, αλλά σε ξένα μετρό,ανελκυστήρες και βαγόνια είχε ποδηλάτες σε Βαυαρία και σε Κοπεγχάγη.

Δηλαδή συμβαίνει και είναι νορμάλ γενικά αλλού,αλλά αφού λες ότι απαγορεύεται στο συγκεκριμένο είναι κάφροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω δηλαδή παίρνουν ποδήλατο για να κάνουν και καλά γυμναστική και μπαίνουν σε ανελκυστήρες για να γλιτώσουν τα σκαλιά;;

 

Καμία σωτηρία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ένα ποδήλατο ανά συρμό είναι τελείως ηλίθιος κανόνας. Κανονικά θα έπρεπε να έχουν δικό τους βαγόνι. Είναι δυνατόν να περιμένει ο άλλος ποιος συρμός θα έρθει που θα είναι χωρίς άλλο ποδήλατο μέσα, για να μπει;

Πάντως τα ποδήλατα στις σκάλες/κυλιόμενες προκαλούν μεγαλύτερη δυσλειτουργία στην κυκλοφορία των επιβατών σε σχέση με τον να μπένουν στο ασανσέρ.

 

Υ.Γ Δεν είμαι ποδηλάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα βαγόνια, τόσα μετρό. Και σας πειράζουν τα τρία , τέσσερα ποδήλατα που θα μπουν στον συρμό τον τελευταίο; όλη η παρέα μου και γενικά όσους ξέρω που κάνουν ποδήλατο γνωρίζουν τον κανόνα του τελευταίου βαγονιού. Εννοείται και δεν θα ανέβει το ποδήλατο με τις σκάλες . Εκεί και αν Υπάρχει πιθανότητα να χτυπήσεις. Και εννοείται πως θα πάρουμε το ασανσέρ. Αν είναι κάποια γιαγιακα , κάποιος εγχειρισμενος η οποιοσδήποτε με πρόβλημα περιμένουμε πάντα και μετα ανεβαίνουμε εμείς. Ας μην κρίνουμε τους ποδηλάτες ως ποδηλάτες αλλά ως άτομα , ανθρώπους . Κάποιοι είναι χαζοί και παρτακηδες.

 

Τι ποδήλατο και σαχλαμάρες; ας πάμε σε καμμία ταβέρνα βρε παιδιά να λιωσουμε στο φαγητό και την μπύρα και να κάνουμε μια κοιλουμπα νααααααα ώστε να θέλουμε ασανσέρ και ανεβούμε να πάρουμε αμέσως το αμάξι η μηχανάκι που περιμένει απέξω . Εκεί έχουμε καταντήσει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στοιχημα οτι δεν ειστε ποδηλατες...

 

Στοίχημα πως δεν έχεις ιδέα πόσο ...φονικό όπλο μπορεί να γίνει ένα ποδήλατο μέσα σε ένα ασανσέρ...

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λογικη TS 

 

Ασανσερ για καποιον πεζο που δεν εχει καποιο προβλημα αλλα οχι για καποιον ο οποιος εχει να κουβαλήσει και ενα ποδηλατο σε ολες τις σκαλες! 

 

Να υποθεσω οτι αν ερχοταν καποιος ταξιδιωτης με 2-3 σακους τεραστιους παλι θα σε ενοχλουσε ή ειναι μονο τα ποδηλατα!?

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το να κυκλοφορεί κάποιος ποδηλάτης στο δρόμο χωρίς ειδική γραμμή δεν είναι επικίνδυνο; Το να το πάρει στα χέρια και να πάει από τις σκάλες είναι πιο επικίνδυνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικη TS 

 

Ασανσερ για καποιον πεζο που δεν εχει καποιο προβλημα αλλα οχι για καποιον ο οποιος εχει να κουβαλήσει και ενα ποδηλατο σε ολες τις σκαλες! 

 

Να υποθεσω οτι αν ερχοταν καποιος ταξιδιωτης με 2-3 σακους τεραστιους παλι θα σε ενοχλουσε ή ειναι μονο τα ποδηλατα!?

 

Ένα ποδήλατο που πρέπει να σηκωθεί όρθιο για να χωρέσει μέσα σε ένα ασανσέρ, πρέπει να απαγορεύεται γιατί είναι επικίνδυνο. Εκτός αν μιλάμε για τεράστιο ασανσερ που το περνάς μέσα τσουλώντας το απλά. Αν κάτι πάει στραβά, άνετα μένεις χωρίς κεφάλι ή τέλος πάντων χωρίς ...κάτι και πέρα από αυτό, δεν έχει κανείς διάθεση να βρεθεί με μια ρόδα στη μούρη του! Απλά λογικά πράγματα περιγράφω νομίζω. :)

 

Σχετικά με τους συρμούς φυσικά και να επιτρέπονται τα ποδήλατα στο τέλος, αλλά θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω πως δεν γνωρίζουν όλοι οι "ποδηλάτες" τους βασικούς κανόνες. Πως να δικαιολογήσω το γίδι που βλέπει πως είμαστε μέσα στο βαγόνι "πίτα" και ταυτόχρονα σπρώχνει τη ρόδα του ποδηλάτου να να μπει και αυτός μέσα? Φταίω σε κάτι να γεμίσω με ...ροδιές τα ρούχα μου πηγαίνοντας στη δουλειά μου? Εκεί γίνομαι  δαίμονας και φαντασιώνομαι διάφορα για τον "ποδηλάτη"και μερικές φορές δεν τα λέω μόνο από μέσα μου... :ph34r:

 

Απλή λογική επιθυμώ να ισχύει παντού. Είναι δύσκολο?

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπιλντανος αυτό που λέω είναι ότι εσύ σαν υγιείς άνθρωπος είναι πιο εύκολο να πας από τις σκάλες από ότι αυτός με το ποδήλατο. Όταν παίζει θέμα στη μέση τότε αλλάζει. Γενικά χρειάζεται κατανόηση και από τις δύο πλευρές αλλά έδω δεν έχουμε μάθει να περιμένουμε να βγουν για να μπούμε, τι να λέμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...