Προς το περιεχόμενο

κατάντια κ στό μετρό ... με γαιδουροποδηλάτες ...


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτη ισως ηταν καλη απαντηση σε ενα δικαστηριο που απλα θες να "νικησεις" , σε ενα φορουμ που γινεται συζητηση απλα για να γινει κουβεντα...δε νομιζω

 

Αφού λοιπόν δεν έγινα κατανοητός πριν, ορίστε μια καλή απάντηση για ένα φόρουμ.

 

Δε σου πέφτει λόγος να ρωτάς "γιατί δεν πάνε με το ποδήλατο", όπως και μένα δε μου πέφτει λόγος να ρωτάω "γιατί αγόρασε ο μαλάκας ντιζελάκι και αϊφον αφού δεν έχει να φάει", όπως και κανένας δεν έχει δικαίωμα να μας πει "τι τη θες τη Ferrari γέρο".

 

Τα πράγματα που είναι νόμιμα γούστο μας καπέλο μας γιατί τα κάνουμε και όποιος έχει πρόβλημα μ' αυτό να κοιταχτεί στον καθρέφτη. Ειδικά όποιος πάει να φορτώσει σε μας το πρόβλημά του με ευφάνταστες προσεγγίσεις όπως "μα γιατί δεν κάνουν ό,τι κι εγώ". Γιατί φίλε μου, αυτός δεν είναι εσύ. Δε νομίζω πως είναι τόσο δύσκολο σαν ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι το etiquette. Και όχι δεν είναι περίεργο.

Etiquette ειναι και οταν σε πλησιαζει ο πακιστανος στο φαναρι να ανεβαζεις το παραθυρο και να κοιτας απο την αλλη, και το να αγνοεις τον αστεγο στον δρομο (τυχαια παραδειγματα ενδεικτικα μεγαλουπολης) δεν σημαινει οτι ειναι και σωστα/ηθικα. Anyway σορρυ για την παρεμβαση, αλλο ηταν το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συγκρίσιμα το να κάθεσαι δεξιά στις κυλιόμενες με το να αγνοείς αστέγους (το οποίο δεν εμπίπτει καν στο etiquette αλλά τέλοσπαντων);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν δεν έγινα κατανοητός πριν, ορίστε μια καλή απάντηση για ένα φόρουμ.

 

Δε σου πέφτει λόγος να ρωτάς "γιατί δεν πάνε με το ποδήλατο", όπως και μένα δε μου πέφτει λόγος να ρωτάω "γιατί αγόρασε ο μαλάκας ντιζελάκι και αϊφον αφού δεν έχει να φάει", όπως και κανένας δεν έχει δικαίωμα να μας πει "τι τη θες τη Ferrari γέρο".

 

Τα πράγματα που είναι νόμιμα γούστο μας καπέλο μας γιατί τα κάνουμε και όποιος έχει πρόβλημα μ' αυτό να κοιταχτεί στον καθρέφτη. Ειδικά όποιος πάει να φορτώσει σε μας το πρόβλημά του με ευφάνταστες προσεγγίσεις όπως "μα γιατί δεν κάνουν ό,τι κι εγώ". Γιατί φίλε μου, αυτός δεν είναι εσύ. Δε νομίζω πως είναι τόσο δύσκολο σαν ιδέα.

Εξακολουθεις ομως να μη συμμετεχεις στη συζητηση. Ναι χαιρω πολυ, ο καθενας ειναι διαφορετικος κλπ κλπ δε σου λεω να μου πεις αν ειναι σωστο ή λαθος αυτο που κανουν αλλα γιατι το κανουν. Το "επειδη ο καθενας ειναι διαφορετικος" ειναι τερμα γενικο κ αοριστο... Ποια ειναι η λογικη στο κεφαλι τους, τι σκεφτονται κ το κανουν, αυτο ρωταω.

 

edit: αν κ κατα καποιο τροπο απαντησες. Επειδη θελουν να "δειξουν" οτι ειναι διαφορετικοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παλιό δελτίου τύπου:

 

http://www.oasa.gr/news.php?id=funk363

 

"Ειδικά στους σταθμούς του μετρό και του ηλεκτρικού σιδηροδρόμου, απαγορεύεται αυστηρά η χρήση των ανελκυστήρων και των κυλιόμενων κλιμάκων από ποδηλατιστές.

 

defacer σε κάλυψα;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή για τον προφανές λόγο ότι το χρειάζονται για να πάνε κάπου αλλού. Εκτός και αν η Αθήνα έχει μετρό σε κάθε δρόμο και ακόμη δεν το έχω παρατηρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συγκρίσιμα το να κάθεσαι δεξιά στις κυλιόμενες με το να αγνοείς αστέγους (το οποίο δεν εμπίπτει καν στο etiquette αλλά τέλοσπαντων);

Δειγματα μιας λογικης ατομισμου και απομονωσης που σε μια μικροτερη πολη δεν ειναι τοσο εντονα. Το αρχικο ποιντ δεν ηταν απλα το etiquette αλλα το οτι ηταν διατεθημενη να σπρωξει κοσμο για να γλιτωσει 2 δευτερολεπτα απο τις σκαλες... Χαλλαρα που θα λεγαμε εδω πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθεις ομως να μη συμμετεχεις στη συζητηση. Ναι χαιρω πολυ, ο καθενας ειναι διαφορετικος κλπ κλπ δε σου λεω να μου πεις αν ειναι σωστο ή λαθος αυτο που κανουν αλλα γιατι το κανουν. Το "επειδη ο καθενας ειναι διαφορετικος" ειναι τερμα γενικο κ αοριστο... Ποια ειναι η λογικη στο κεφαλι τους, τι σκεφτονται κ το κανουν, αυτο ρωταω.

 

Δε θέλω να το πάω τελείως εκτός το θέμα, οπότε θα πω τη γνώμη μου πολύ επιγραμματικά.

  • Η ερώτηση αυτή υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες δεν έχει εποικοδομητικές προοπτικές. Δεν είναι "χρήσιμη".
  • Ούτε και είναι υποχρεωτικό να την απαντήσει κανείς.
  • Ένα πράγμα που δεν είναι για καλό και δεν είναι και χρήσιμο, καλύτερα να μη γίνει.
  • Η μαγκιά στη ζωή είναι να κάνουμε το καλύτερο, όχι αυτό που μας τρώει ο κώλος.

Εσκεμμένα λοιπόν δε μπαίνω σε συζήτηση για το πώς απαντάται αυτή την ερώτηση. Έχουν κάποιο λόγο που είναι ικανός γι' αυτούς, και για τις ανάγκες μας εδώ αυτό αρκεί.

 

Αν ρωτάς από πραγματική απορία, τότε... just kidding. Δεν έγραψες από απορία "ας πάνε με το ποδήλατο". Κανείς δε λέει απο περιέργεια στους άλλους τι να κάνουν.

defacer σε κάλυψα;

 

Δεν ξέρω, είχα κάποια απορία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειγματα μιας λογικης ατομισμου και απομονωσης που σε μια μικροτερη πολη δεν ειναι τοσο εντονα. Το αρχικο ποιντ δεν ηταν απλα το etiquette αλλα το οτι ηταν διατεθημενη να σπρωξει κοσμο για να γλιτωσει 2 δευτερολεπτα απο τις σκαλες...

Χαλλαρα που θα λεγαμε εδω πανω

Το ότι έσπρωξε ήταν αγενές, νομίζω είναι αυτονόητο. Αλλά το να θέλει να προχωρήσει είναι απόλυτα κατανοητό. Δεν είναι απαραίτητα για να κερδίσεις χρόνο, αλλά επειδή δεν αντέχεις να περιμένεις. Εγώ αυτό που λες, "χαλαρά" δεν μπορώ να το ενστερνιστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έσπρωξε ήταν αγενές, νομίζω ριναι αυτονόητο. Αλλά το να θέλει να προχωρήσει είναι απόλυτα κατανοητό. Δεν είναι απαραίτητα για να κερδίσεις χρόνο, αλλά επειδή δεν αντέχεις να περιμένεις. Εγώ αυτό που λες, "χαλαρά" δεν μπορώ να το ενστερνιστώ.

το καταλαβαινω, αν ζουσες στην Θεσσαλονικη οπου οι αποστασεις ειναι υποδιπλασιες και εχεις την ευχερια να μην τρεχεις σαν τον τρελο για να πας σχολη/δουλεια νομιζω θα με καταλαβαινες και εσυ. Τα κακα των μεγαλων αστικων κεντρων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποδήλατο μέσα στο ασανσέρ επιτρέπεται ΜΟΝΟ όταν το ασανσέρ είναι φαρδύ και το τσουλάς στις ρόδες του μέσα.

ΟΡΘΙΟ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΡΟΔΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

λόγω δουλειάς - βόλτας - επισκέψεις σέ φίλους συγγενείς κλπ ,εχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ολους τούς σταθμούς μετρό 

στήν αθήνα, ολοι οι ανελκυστήρες λοιπόν εχουν τό πολύ 1 μέ 1.20 μέτρα  βάθος τό ιδιο κ τό πλάτος ,κ υψος περίπου 2.30 μέτρα κ χωρούν ανετα 6-7 ατομα μετρίου βάρους (χοντρικά ολα αυτά) οπότε ποδήλατο τσουλώντας το νά μπεί μέσα αποκλείεται κ γιά αυτό τό σηκώνουν ορθιο ,απλά ποντάρουν 

στό οτι ο κόσμος δέν αντιδρά (δέν ξέρω τό γιατί) τό ξαναγράφω τό ποδήλατο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ μέσα στόν ανελκυστήρα τού μετρό ειτε

εχει ατομα μέσα ειτε ειναι τελείως αδειο ,αυτό μού  τό εχουν πεί οι υπεύθυνοι σέ 10 σταθμούς πού εχω ρωτήσει ακόμη κ σήμερα τό ρώτησα,κ ολοι τό απέδιδαν

στήν ελειψη παιδείας ...εχω δεί νά κάνουν κ ποδήλατο κανονικά μέσα στόν χώρο πού περιμένεις τά βαγόνια ...η βγαίνοντας μετά τά ακυρωτικά μηχανήματα...

Είναι γενικός κανόνας πάντως ότι όσοι δεν ανεβαίνουμε περπατώντας τις κυλιόμενες καθόμαστε στα δεξιά. Η αριστερή πλευρά είναι για αυτούς που κινούνται.

ακριβώς ετσι ειναι κάθεσαι δεξιά γιατί οι γΛήγοροι πάνε αριστερά γιά νά κερδίσουν κάποια 10-20 δευτερόλεπτα ισως κ πολλά λέω ...

πλάκα εχει οταν κατεβαίνουν οι κυλιόμενες κάθεσαι δεξιά κ πάλι περνάνε σάν σίφουνας κ εχω τύχει σέ 3 περιστατικά κοπελιές πού φορούν 12+ποντες  γόβες νά τρώνε κάτι τούμπες αλλο πράμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ποδηλάτες κανονικά πρέπει να κόβουν μεγαλύτερο εισιτήριο. Το ίδιο ισχύει και για αυτούς με τις αποσκευές. Αν δεν μπορείς να κρατήσεις τα πράγματα σου στα χέρια σου, εμποδίζεις/ πιάνεις περισσότερο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ποδηλάτες κανονικά πρέπει να κόβουν μεγαλύτερο εισιτήριο. Το ίδιο ισχύει και για αυτούς με τις αποσκευές. Αν δεν μπορείς να κρατήσεις τα πράγματα σου στα χέρια σου, εμποδίζεις/ πιάνεις περισσότερο χώρο.

Να πληρώνουν και οι τόφαλοι οι μάνες με καροτσάκια  οι πάσης λογής ανάπηροι/τραυματισμένοι με μπαστούνια δεκανίκια και καρότσια οι γιαγιάδες που είναι αργές και συνήθως φαρδιές περισσότερα επίσης και οι κοκαλιάρηδες λιγότερα...

 

Επίσης να πληρώνουν περισσότερα οι άσχημοι γιατι τους βλέπουμε και μας χαλάει η μέρα :P

 

Ά και οι πάνκιδες μιας και κανένας δεν θα θέλει να κάτσει κοντά τους επειδή είτε τους φοβάται είτε τους συχαίνεται λόγω εμφάνισης οπότε και αυτοί παθητικά πιάνουν περισσότερο χώρο...  Το ίδιο και οι εξωτερικά έντονα γκέι  :P

 

Και τα ωραία γκομενάκια να μπαίνουν τζάμπα μπας και κωλοτριφτούμε όταν έχει κόσμο :P

 

 

Αυτή την εκδικητική αίσθηση "δικαίου" που έχουν οι περισσότεροι Έλληνες ποτέ μου δεν την κατάλαβα....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...