Προς το περιεχόμενο

κατάντια κ στό μετρό ... με γαιδουροποδηλάτες ...


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στοιχημα οτι δεν ειστε ποδηλατες...

 

Εγώ είμαι, έχοντας γράψει μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα πάνω σε κούρσα. Και θεωρώ γαϊδουριά και ελεεϊνή συμπεριφορά αυτό που περιγράφει ο ts. Τι κερδίζω; :)

 

Επ' ευκαιρίας, πιο εύκολα θα χαρακτήριζα "ούγκανο" κάποιον που ενοχλεί τους γύρω του με το χόμπι του (ή με τις επιλογές του για τη μετακίνηση, whatever) παρά "ποδηλάτη". Άλλο ο φίλαθλος, άλλο ο χουλιγκάνος, ίδια λογική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλάβω δηλαδή παίρνουν ποδήλατο για να κάνουν και καλά γυμναστική και μπαίνουν σε ανελκυστήρες για να γλιτώσουν τα σκαλιά;;

 

Καμία σωτηρία.

 

Θα συμφωνήσω στο τελευταίο. Και μόνο.

 

Αυτό το ένα ποδήλατο ανά συρμό είναι τελείως ηλίθιος κανόνας. Κανονικά θα έπρεπε να έχουν δικό τους βαγόνι. Είναι δυνατόν να περιμένει ο άλλος ποιος συρμός θα έρθει που θα είναι χωρίς άλλο ποδήλατο μέσα, για να μπει;

Πάντως τα ποδήλατα στις σκάλες/κυλιόμενες προκαλούν μεγαλύτερη δυσλειτουργία στην κυκλοφορία των επιβατών σε σχέση με τον να μπένουν στο ασανσέρ.

 

Αυτό είναι το αποτέλεσμα του να λες ναι σε όλους. Ναι στους ποδηλάτες φυσικά μπορείτε να μεταφέρετε το ποδήλατο, και ναι στους ψεκασμένους που για οποιοδήποτε θέμα θα τους φταίξει ο ποδηλάτης, τυπικά απαγορεύεται να μπουν πολλοί.

 

Και στο τέλος δεν ικανοποιείς κανέναν.

Σχετικά με τους συρμούς φυσικά και να επιτρέπονται τα ποδήλατα στο τέλος, αλλά θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω πως δεν γνωρίζουν όλοι οι "ποδηλάτες" τους βασικούς κανόνες. Πως να δικαιολογήσω το γίδι που βλέπει πως είμαστε μέσα στο βαγόνι "πίτα" και ταυτόχρονα σπρώχνει τη ρόδα του ποδηλάτου να να μπει και αυτός μέσα? Φταίω σε κάτι να γεμίσω με ...ροδιές τα ρούχα μου πηγαίνοντας στη δουλειά μου? Εκεί γίνομαι  δαίμονας και φαντασιώνομαι διάφορα για τον "ποδηλάτη"και μερικές φορές δεν τα λέω μόνο από μέσα μου... :ph34r:

 

Εκεί όμως το πρόβλημα δεν το δημιουργεί ένας ποδηλάτης, το δημιουργεί ένα ζώο με ποδήλατο.

 

Και δε νομίζω πως είναι σωστό να δαιμονοποιούμε το ποδήλατο, το ίδιο ακριβώς πράγμα μπορεί να σου κάνει το ίδιο ζώο με διαφορετικά "εργαλεία". Όλοι θέλουμε να μπούμε μέσα, και οι περισσότεροι σπρώχνουν γιατί ουγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποδήλατο μέσα στο ασανσέρ επιτρέπεται ΜΟΝΟ όταν το ασανσέρ είναι φαρδύ και το τσουλάς στις ρόδες του μέσα.

ΟΡΘΙΟ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΡΟΔΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπιλντανος αυτό που λέω είναι ότι εσύ σαν υγιείς άνθρωπος είναι πιο εύκολο να πας από τις σκάλες από ότι αυτός με το ποδήλατο. Όταν παίζει θέμα στη μέση τότε αλλάζει. Γενικά χρειάζεται κατανόηση και από τις δύο πλευρές αλλά έδω δεν έχουμε μάθει να περιμένουμε να βγουν για να μπούμε, τι να λέμε

 

Κάνουν ποδήλατο μη υγιείς άνθρωποι? :P

 

Πάντως σοβαρά, ποδήλατο όρθιο μέσα στο ασανσέρ δεν δικαιολογεί κανέναν! Ας το πάει απο τις κυλιόμενες ή από τις κλασικές σκάλες όπου σε πολλές έχουν βάλει ήδη τα μεταλλικά αυλάκια στις άκρες για να οδηγείς εκεί τις ρόδες του ποδηλάτου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε καταλαβει οτι οι ανελκυστηρες στα μετρο ειναι μονο για ατομα με ειδικες αναγκες ετσι;;
Γιατι εκτος απο ποδηλατες που λετε βλεπω και κατι κυρατσες να μπαινουν κοτσωνατες μην πονεσει ο κωλος τους στις ΚΥΛΙΟΜΕΝΕΣ....

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω στο τελευταίο. Και μόνο.

Μπορείς να μας πεις και που διαφωνείς; 

 

Δαιμονοποιούμε το ποδήλατο όταν λέμε οτι δεν επιτρέπεται; 

Γιατί δεν επιτρέπεται; Ξέρεις να μας πεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλή λογική επιθυμώ να ισχύει παντού. Είναι δύσκολο?

"Όταν θα την δεις να ισχύει στο insomnia τότε ξεκίνα να έχεις ελπίδες και για τον έξω κόσμο." Νοστράδαμος 267 Β' προς Ταμπουρινούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχουν ποδηλατο / θελουν να κανουν ποδηλατο γιατι παιρνουν το μετρό με τα ποδηλατα μαζι;;; Ας πανε με το ποδηλατο

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό τα πρώτα δευτερόλεπτα αλλά οκ ας είμαστε ρεαλιστές μερικές αποστάσεις ειναι πολύ μεγάλες ακόμη και για ποδήλατο (και επικίνδυνες γιατι οδηγούν σε αερογέφυρες χωρίς πεζόδρομο ή αυτοκινητόδρομους αναγκαστικά).

 

Οπότε μπορεί να μην έχουν την ώρα, να μην θέλουν να ιδρώσουν και γενικά να μην αθλούνται (πχ να έχουν το ποδήλατο απλά για να πάνε στην δουλειά τους ελλείψει άλλου μέσου πχ μηχανάκι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ένα ποδήλατο ανά συρμό είναι τελείως ηλίθιος κανόνας. Κανονικά θα έπρεπε να έχουν δικό τους βαγόνι. Είναι δυνατόν να περιμένει ο άλλος ποιος συρμός θα έρθει που θα είναι χωρίς άλλο ποδήλατο μέσα, για να μπει;

Πάντως τα ποδήλατα στις σκάλες/κυλιόμενες προκαλούν μεγαλύτερη δυσλειτουργία στην κυκλοφορία των επιβατών σε σχέση με τον να μπένουν στο ασανσέρ.

Υ.Γ Δεν είμαι ποδηλάτης

Το μετρό έχει φτιαχτεί να εξυπηρετεί τους πεζούς.

Ένας με ποδήλατο δεν είναι πεζός, είναι ποδηλάτης, όπως ένας με αμάξι εναι οδηγός ή συνεπιβάτης και δεν είναι πεζός.

Γι'αυτό και επιτρέπουν ένα ανά συρμό.

 

Στις Βρυξέλλες μάλιστα, απαγορεύονται τα ποδήλατα μέσα στο μετρό/τραμ τις ώρες που πηγαίνουν οι εργαζόμενοι στη δουλειά και όταν σχολούν. Και μόνο 2 μόνο στον τελευταίο συρμό.

Στο ασανσέρ απαγορεύνται για λόγους ασφάλειας. Εκτός και αν είναι μεγάλο το ασανσέρ και χωρά κανονικά μέσα, αλλιώς σκάλες, στις κυλιόμενες επιτρέπουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γενικα εκει στην πρωτευουσα τολμω να πω πως εχετε θεμα με την αγενια στο μετρο. Τελευταια φορα που κατεβηκα μου εμεινε χαρακτηριστικα οτι με εσπρωξε μια τυπισσα για να με προσπερασει στις κυλιομενες με τη δικαιολογια οτι στις κυλιομενες πρεπει ο κοσμος που περιμενει να ανεβει αυτοματα να καθεται στη γωνια του σκαλοπατιου για να περναει πιο γρηγορα ο κοσμος που βιαζεται και εχει δουλεια. Στις κυλιομενες.

 Δηλαδη αντι να σηκωθει απο το κρεβατι 5 λεπτα νωριτερα, ανεβαινει 2-2 τις κυλιομενες. Χαιρομαι που εκτος αθηνων δεν ειναι ετσι τα πραγματα ακομα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μετρό έχει φτιαχτεί για όλους τους κατοίκους της Αθήνας ανεξαρτήτως από το αν είναι οδηγοί, ποδηλάτες, μοτοσυκλετιστές ή skateboarders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...