Προς το περιεχόμενο

κατάντια κ στό μετρό ... με γαιδουροποδηλάτες ...


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί να μην πληρώνει η μάνα με το καροτσάκι;

Στην Φινλανδια τα καροτσακια μωρων/αναπηρων/ηλικιωμενων μπαινουν δωρεαν στα λεωφορεια. (Δεν αφορα το μετρό αλλα εχει πλακα το ποσο διαφορετικη ειναι η νοοτροπια)

Σχετικα με το θεμα, ενοχλουμαι πολυ περισσοτερο με την υπερβολικη χρηση του ασανσερ απο βαρεμενους που δεν θελουν να στριμωχτουν στις κυλιομενες, παρα με τους ποδηλατες οπου πραγματικα δεν ειχα σκεφθει ποτε την επικινδυνοτητα παρολο που ειμαι safety measure freak. Ακομα δεν μπορω να φανταστω πως μπορει να φυγει κεφαλι αλλα σιγουρα ενα στριμωγμενο ποδηλατο σε 1Χ1 δεν ακουγεται ιδανικη περιπτωση.

edit:word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Φινλανδια τα καροτσακια μωρων/αναπηρων/ηλικιωμενων μπαινουν δωρεαν στα λεωφορεια. (Δεν αφορα το μετρό αλλα εχει πλακα το ποσο διαφορετικη ειναι η νοοτροπια)

Σχετικα με το θεμα, ενοχλουμαι πολυ περισσοτερο για την υπερβολικη χρηση του ασανσερ απο βαρεμενους που δεν θελουν να στριμωχτουν στις κυλιομενες, παρα με τους ποδηλατες οπου πραγματικα δεν ειχα σκεφθει ποτε την επικινδυνοτητα παρολο που ειμαι safety measure freak. Ακομα δεν μπορω να φανταστω πως μπορει να φυγει κεφαλι αλλα σιγουρα ενα στριμωγμενο ποδηλατο σε 1Χ1 δεν ακουγεται ιδανικη περιπτωση.

 

Στο σχολείο ξεκινάνε αυτά..

 

Πρέπει να εκμοντερνιστεί το "Εμείς και ο κόσμος" με σενάρια τύπου Δώρα η μικρή εξερευνήτρια

 

Πχ στο συγκεκριμένο "ο κύριος Δεβαριέσαι και η κυρία Ψηλομύτα μπαίνουν μέσα στον ανελκυστήρα (όχι ασανσέρ να μάθουν να μιλάνε ελληνικά) χωρίς να υπάρχει λόγος αναγκάζοντας την γιαγιά Κυρακομπρέσα να περιμένει"  "Μπού κακιά Ψηλομύτα! ντροπή κύριε Δεβαριέσαι!"

 

"Ο ανελκυστήρας επανέρχεται πάει να μπεί η γιαγιάκα και σφήνα κολλάει Κάγκουρας με το ποδήλατο του μες στις λάσπες και το σηκώνει σούζα μπροστά στο κεφάλι της γιαγιάς" "Ας του φωνάξουμε να φύγει παιδιά γιατι ειναι πολύ κακό αυτό που κάνει!!"

"Φύγε κ.Κάγκουρα! Φύγε κ.Κάγκουρα! Φύγε κ.Κάγκουρα!"

 

Με την τελευταία σελίδα του μαθήματος να έχει ζωγραφιά τον κ.Κάγκουρα να εκτινάσσεται απο τον ανελκυστήρα προς τον ουρανό τύπου team Rocket στα πόκεμον και την δασκάλα να λέει μπράβο στα παιδιά που καταφέρανε να διώξουν τον ασυνείδητο ιδιώτη τραμπούκο και σώσανε την Κυρακομπρέσα

 

 

 

για όσους δεν έχουν προλάβει τα πόκεμον και δεν κατάλαβαν τι εννοώ:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ib084tzN8H0

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι ποδηλάτες εχουν επισης την χειροτερη οδηγικη συμπεριφορα περνανε με κοκκινα φαναρια, βγαινουν στην εθνικη οδο και αλλα πολλα επισης εχουν την φανταστικη ικανοτητα μερικες φορες να πιανουν 2 λωρίδες κυκλοφοριας μπλοκαροντας ολο τον δρομο good job monkeys και το ξαναλεω δεν ισχυει για ολους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και χρόνια ποδηλάτης (το ξεκίνησα για πήγαινε-έλα στη δουλειά πάνω από 15ετία, όταν η θέα ποδηλάτη στο δρόμο εκτός σ/κ ήταν μάλλον κάτι σπάνιο) δεν θα διαφωνήσω για την, πολλές φορές, κακή συμπεριφορά (οδηγική ή άλλη).

Πώς θα μπορούσε άλλωστε να περιμένουμε κάτι διαφορετικό; Γύρω μας υπάρχουν (ή και υπάρχουμε αλλά ίσως δεν το καταλαβαίνουμε) κακοί οδηγοί, πεζοί, καταναλωτές, υπάλληλοι, κλπ. Όλα αυτά ξεκινάν από την παιδεία του καθενός μας και είναι τουλάχιστον χαζό να περιμένει κάποιος ότι ο πεζός που πετάγεται απ' όπου θέλει, όταν θα πάρει ποδήλατο ή αυτοκίνητο θα είναι συνεπής στον κοκ.

Αυτός που μου "κλέβει" τη σειρά στην ουρά είναι βέβαιο ότι δεν θα τον νοιάξει το "μόνο για άτομα που χρειάζονται βοήθεια" του ασανσέρ του μετρό.

Επί του θέματος τώρα, απαγορεύεται (και καλώς απαγορεύεται) το ποδήλατο στα ασανσέρ του μετρό (για την ακρίβεια, στα ασανσέρ γενικότερα).

Αν και δέχομαι τη μετακίνηση ποδηλάτου με μετρό για πρακτικούς λόγους (πολύύύ μεγάλη η Αθήνα) δε σημαίνει ότι πρέπει να τους "καβαλάμε" όλους (κυριολεκτικά ή μεταφορικά).

Βέβαια να πω για όλους μας ότι δεν είναι απαραίτητο όταν ανήκουμε σε μια ομάδα πχ νέοι/μεγαλύτεροι, πεζοί/οδηγοί, έλληνες/ξένοι, λουόμενοι/εργαζόμενοι , κλπ (αυτό το τελευταίο όσοι παίρνουν το τραμ το καλοκαίρι θα ξέρουν γιατί το αναφέρω) να το παίρνουμε τόσο "πατριωτικά" και να θεωρούμε τους "άλλους" εχθρούς.

Σε τελευταία ανάλυση "συνάδελφοι είμαστε όλοι στην τρέλα" η οποία δείχνει πλέον να περισσεύει από παντού.

 

υγ Η ύπαρξη του πρώτου ή τελευταίου βαγονιού στο μετρό με τη μορφή "σκευοφόρου", δηλαδή λιγότερα καθίσματα και άνεση στη μεταφορά ποδηλάτων/καροτσιών/βαλιτσών (οι παλιότεροι θα θυμούνται ότι έτσι ήταν η δομή των συρμών του ΗΣΑΠ στο παρελθόν) θα ήταν μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι ποδηλάτες εχουν επισης την χειροτερη οδηγικη συμπεριφορα περνανε με κοκκινα φαναρια, βγαινουν στην εθνικη οδο και αλλα πολλα επισης εχουν την φανταστικη ικανοτητα μερικες φορες να πιανουν 2 λωρίδες κυκλοφοριας μπλοκαροντας ολο τον δρομο good job monkeys και το ξαναλεω δεν ισχυει για ολους

Τη χειρότερη συμπεριφορά σε σχέση με ποιούς, τους μοτοσυκλετιστές, τους οδηγούς αυτοκινήτων, τα λεοφωρεία ή τους πεζούς που ότι μας βολεύει κάνουμε. Φίλε μου θα πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή ότι ο Έλληνας, ανάλογα με το τι μέσο χρησιμοποιεί είναι μακράν ο χειρότερος. Ας μην συγκεκριμενοποιούμε τους ποδηλάτες ως χειρότερους, καρφωνόμαστε.

 

Το ποδήλατο είναι κάτι που έλειπε απο την Ελλάδα και καλώς έκανε και ήρθε και θα μείνει. Κάποιοι που απλά δεν το γουστάρετε ή δεν σας βολεύει, καλό θα ήταν να το συνηθίσετε και να το σέβεστε. Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τον κάθε επίδοξο "Ολυμπιονίκη" που βγαίνει στους δρόμους με το ποδήλατο και κάνει την όποια καγκουριά για γράψει καλύτερο χρόνο στο Strava.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην πληρώνει η μάνα με το καροτσάκι;

Για την ιδια λογικη που δε πληρωνει το ΑμεΑ με το καροτσάκι.

 

Σε ότι αφορά τα ποδήλατα, η Αθήνα και γενικά οι πόλεις στην Ελλάδα με κάποιες μικρές εξαιρέσεις δεν ειναι φιλικές προς τα ποδήλατα.

Υπάρχει νομικό πλαίσιο για τη κίνηση αυτών, που δεν ακολουθείται. Πχ. Τα ποδήλατα σταματάνε κανονικά στα φανάρια. Βέβαια μπορουν να κινούνται ελευθερα στα πεζοδρόμια, αλλά αν κινούνται σε δρομο ακολουθουν τον ΚΟΚ.

 

Τωρα το να διαβάζω ότι το ποδήλατο κινείται με 5 σε δρομο που πάνε με 100, αυτά δε παίζουν. Αλλά ακομα και έτσι να είναι, στην δεξιά λωρίδα μπορεις να κινήσε και σα χελώνα. Ο καθένας οφείλει να προσέχει και να κάνει προσπέραση από τις διπλα λωρίδες. Αλλιώς αν κινείται σε δρόμο με μια λωρίδα, ας περιμένει. Το όριο είναι 50. Λιγη σωστη συμπεριφορά δε βλάπτει.

 

Για το μετρό, ήμασταν από τις χώρες που ειχαν ηλεκτρικο με βαγόνια σκευοφόροι. Έμπαιναν δηλαδή οι όρθιοι με τα μεγάλα αντικείμενα. Για κάποιο λογο τα βαγόνια αυτά καταργήθηκαν. Τα ποδήλατα θα μπορούσαν να μπαίνουν άνετα σε αυτους τους χώρους.

 

Επίσης δεν είναι καθόλου δυσκολο να μπουν ειδικές μπάρες στις σκάλες όπου να ανεβοκατεβαίνουν τα ποδήλατα χωρις να ενοχλουν.

Απλο σχεδιασμό θέλει και ελάχιστα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχει νομικό πλαίσιο για τη κίνηση αυτών, που δεν ακολουθείται. Πχ. Τα ποδήλατα σταματάνε κανονικά στα φανάρια. Βέβαια μπορουν να κινούνται ελευθερα στα πεζοδρόμια, αλλά αν κινούνται σε δρομο ακολουθουν τον ΚΟΚ.

 

Δεν νομίζω ότι επιτρέπεται να κινούνται πάνω στα πεζοδρόμια...

Τωρα το να διαβάζω ότι το ποδήλατο κινείται με 5 σε δρομο που πάνε με 100, αυτά δε παίζουν. Αλλά ακομα και έτσι να είναι, στην δεξιά λωρίδα μπορεις να κινήσε και σα χελώνα. 

 

Νομίζω ότι μίλησε γι' αυτοκινητόδρομο, οπότε υπάρχει όριο ελάχιστης ταχύτητας. Βέβαια δεν έχω δει ποδήλατα μέχρι στιγμής σε τέτοιο δρόμο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι επιτρέπεται να κινούνται πάνω στα πεζοδρόμια...

 

Νομίζω ότι μίλησε γι' αυτοκινητόδρομο, οπότε υπάρχει όριο ελάχιστης ταχύτητας. Βέβαια δεν έχω δει ποδήλατα μέχρι στιγμής σε τέτοιο δρόμο... :P

 

 

Να το πω στον 5χρονο ανηψιό μου τότε να μην του δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα:P

 

  • Αποφεύγω να ποδηλατώ πάνω στο πεζοδρόμιο

Δεν παρεμποδίζω την κίνηση των πεζών στο πεζοδρόμιο

  http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=16013

Άρα δεν απαγορεύεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σε αυτή τη χώρα λόγω φτιώχιας όλα μας ενοχλούν.Ο ίδιος άνθρωπος πεζός βρίζει τον οποιοδήποτε οδηγό αυτοκινήτου-μηχανής-φορτηγού-τρίκυκλου που δεν τον αφήνει να περάσει το δρόμο.Σαν οδηγός των παραπάνω βρίζει τον πεζό που θέλει να περάσει το δρόμο,και πάει λέγοντας..εε τώρα πιάσαμε και τα ποδήλατα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με πειράζει όταν παίρνουν το ποδήλατο στις κυλιόμενες και κλείνουν όλη τη σκάλα. Μια μέρα το πρωί βιαζόμουν να πάω στη δουλειά γιατί είχα αργήσει. Στις κυλιόμενες ήταν ένας τύπος με το ποδήλατο αραγμένο και όπως πέρασα απο δίπλα του ακούμπησα λίγο το ποδήλατο και μου φώναξε. Είπα να τον ξεχέσω αλλά βιαζόμουν και τον έγραψα.

Μερικοί έχουν ξεφύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ποδήλατο που πρέπει να σηκωθεί όρθιο για να χωρέσει μέσα σε ένα ασανσέρ, πρέπει να απαγορεύεται γιατί είναι επικίνδυνο. Εκτός αν μιλάμε για τεράστιο ασανσερ που το περνάς μέσα τσουλώντας το απλά. Αν κάτι πάει στραβά, άνετα μένεις χωρίς κεφάλι ή τέλος πάντων χωρίς ...κάτι και πέρα από αυτό, δεν έχει κανείς διάθεση να βρεθεί με μια ρόδα στη μούρη του! Απλά λογικά πράγματα περιγράφω νομίζω. :)

 

Σχετικά με τους συρμούς φυσικά και να επιτρέπονται τα ποδήλατα στο τέλος, αλλά θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω πως δεν γνωρίζουν όλοι οι "ποδηλάτες" τους βασικούς κανόνες. Πως να δικαιολογήσω το γίδι που βλέπει πως είμαστε μέσα στο βαγόνι "πίτα" και ταυτόχρονα σπρώχνει τη ρόδα του ποδηλάτου να να μπει και αυτός μέσα? Φταίω σε κάτι να γεμίσω με ...ροδιές τα ρούχα μου πηγαίνοντας στη δουλειά μου? Εκεί γίνομαι  δαίμονας και φαντασιώνομαι διάφορα για τον "ποδηλάτη"και μερικές φορές δεν τα λέω μόνο από μέσα μου... :ph34r:

 

Απλή λογική επιθυμώ να ισχύει παντού. Είναι δύσκολο?

Φίλε με το συμπάθιο αλλά μήπως τα παραλέτε ; δεν λέω ότι είναι ότι καλύτερο να σου έρθει η ρόδα στο κεφάλι αλλά όχι και φονικό όπλο , στην χειρότερη να σε λερώσει ...δεν είμαι ποδηλάτης αλλά το βρίσκω ότι ποιο λογικό να τα βάζουν στο ασανσέρ (όταν δεν είναι γεμάτο ) φαντάσου να το ανεβάζει στο Μοναστηράκι ..5-7 κιλά παραμάσχαλα για τόσες σκάλες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι αν πχ ήταν μόνιμα ένας υπάλληλος του σταθμού στον ανελκυστήρα τι θα έκανε? Ποδαράτο από τις σκάλες δεν θα ήταν η επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...