Προς το περιεχόμενο

κατάντια κ στό μετρό ... με γαιδουροποδηλάτες ...


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα εκει στην πρωτευουσα τολμω να πω πως εχετε θεμα με την αγενια στο μετρο. Τελευταια φορα που κατεβηκα μου εμεινε χαρακτηριστικα οτι με εσπρωξε μια τυπισσα για να με προσπερασει στις κυλιομενες με τη δικαιολογια οτι στις κυλιομενες πρεπει ο κοσμος που περιμενει να ανεβει αυτοματα να καθεται στη γωνια του σκαλοπατιου για να περναει πιο γρηγορα ο κοσμος που βιαζεται και εχει δουλεια. Στις κυλιομενες.

 Δηλαδη αντι να σηκωθει απο το κρεβατι 5 λεπτα νωριτερα, ανεβαινει 2-2 τις κυλιομενες. Χαιρομαι που εκτος αθηνων δεν ειναι ετσι τα πραγματα ακομα..

Υπάρχουν χώρες ή ακόμα και πόλεις που απαγορεύεται να κατεβαίνεις/ανεβαίνεις τις κυλιόμενες.

Εδώ στις Βρυξέλλες γνωρίζω δύο σταθμούς που απαγορεύουν να ανεβοκατεβαίνεις με τα πόδια τις κυλιόμενες. Στους υπόλοιπους δεν έχω δει σήμανση.

Δεν ξέρω τι ισχύει στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικα εκει στην πρωτευουσα τολμω να πω πως εχετε θεμα με την αγενια στο μετρο. Τελευταια φορα που κατεβηκα μου εμεινε χαρακτηριστικα οτι με εσπρωξε μια τυπισσα για να με προσπερασει στις κυλιομενες με τη δικαιολογια οτι στις κυλιομενες πρεπει ο κοσμος που περιμενει να ανεβει αυτοματα να καθεται στη γωνια του σκαλοπατιου για να περναει πιο γρηγορα ο κοσμος που βιαζεται και εχει δουλεια. Στις κυλιομενες.

Δηλαδη αντι να σηκωθει απο το κρεβατι 5 λεπτα νωριτερα, ανεβαινει 2-2 τις κυλιομενες. Χαιρομαι που εκτος αθηνων δεν ειναι ετσι τα πραγματα ακομα..

Είναι γενικός κανόνας πάντως ότι όσοι δεν ανεβαίνουμε περπατώντας τις κυλιόμενες καθόμαστε στα δεξιά. Η αριστερή πλευρά είναι για αυτούς που κινούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μετρό έχει φτιαχτεί για όλους τους κατοίκους της Αθήνας ανεξαρτήτως από το αν είναι οδηγοί, ποδηλάτες, μοτοσυκλετιστές ή skateboarders.

Είπαμε, το μετρό έχει φτιαχθεί να το χρησιμοποιεί ο πεζός και όχι ο οδηγός, αλλιώς ας μπουκάρει κάποιος με το αμάξι να το βάλει στον συρμό.

Οι ποδηλάτες είναι εξαίρεση, αλλά ένας ανά συρμό στην Αθήνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γενικα εκει στην πρωτευουσα τολμω να πω πως εχετε θεμα με την αγενια στο μετρο. Τελευταια φορα που κατεβηκα μου εμεινε χαρακτηριστικα οτι με εσπρωξε μια τυπισσα για να με προσπερασει στις κυλιομενες με τη δικαιολογια οτι στις κυλιομενες πρεπει ο κοσμος που περιμενει να ανεβει αυτοματα να καθεται στη γωνια του σκαλοπατιου για να περναει πιο γρηγορα ο κοσμος που βιαζεται και εχει δουλεια. Στις κυλιομενες.

 Δηλαδη αντι να σηκωθει απο το κρεβατι 5 λεπτα νωριτερα, ανεβαινει 2-2 τις κυλιομενες. Χαιρομαι που εκτος αθηνων δεν ειναι ετσι τα πραγματα ακομα..

Μάλλον εννοείς να κάθεσαι δεξιά στις κυλιόμενες. Ναι είναι άτυπος κανόνας(άλλο που έχει αποδειχτεί ότι δεν είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος) και περιμένουν να ακολουθείται από όλους.

 

Τώρα όσον αφορά τα ποδήλατα. Επειδή έχω χρησιμοποιήσει το μετρό και ως ποδηλάτης και ως επιβάτης μπορώ να πω ότι δεν καταλαβαίνω γιατί να επιτρέπεται μόνο ένα ποδήλατο σε ένα συρμό. Οκ να το καταλάβω σε ώρες αιχμής ότι αντί για ένα ποδήλατο χωράνε 5-6 άτομα αλλά την περισσότερη ώρα της ημέρας το μέτρο δεν έχει τόσο κόσμο που να το δικαιολογεί.

 

Για τις κυλιόμενες που είναι και το θέμα μας απλά πρέπει να μπούνε παντού ανοίγματα στις σκάλες όπως υπάρχει σε κάποιους σταθμούς και όχι να χρησιμοποιούνται τα ασανσέρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θελουν να πανε καπου μακρυα και δεν αντεχουν με το ποδηλατο γιατι δε πανε απλα με το μετρο οπως ολοι κ παιρνουν και το ποδηλατο;;;

 

Γιατί έτσι γουστάρουν. Λογαριασμό θα μας δώσουν;

 

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι σας φαινεται και λογικο και εχετε και ατυπο κανονα για κατι που στην γαλλια η στην αγγλια (πολυ πιθανον και αλλου αλλα δεν γνωριζω) θεωρειται αγενεια ενισχυει περαιτερω την αποψη μου. Χμμ. Οχι οτι φταινε οι ανθρωποι της Αθηνας, αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι σας φαινεται και λογικο και εχετε και ατυπο κανονα για κατι που στην γαλλια η στην αγγλια (πολυ πιθανον και αλλου αλλα δεν γνωριζω) θεωρειται αγενεια ενισχυει περαιτερω την αποψη μου. Χμμ. Οχι οτι φταινε οι ανθρωποι της Αθηνας, αλλα...

Για την ακρίβεια από την Αγγλία έρχεται αυτός ο κανόνας οπού εκεί τρως και μεγαλύτερο "γιουχάρισμα"

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια από την Αγγλία έρχεται αυτός ο κανόνας οπού εκεί τρως και μεγαλύτερο "γιουχάρισμα"

AVOID THE LEFT

Once you alight the tube make sure that you stick to the right of the escalator if you want the privilege of standing still. The left hand is for those busy bodies who feel the need to marathon up the stairs and if you block them, then you will be responsible for ruining their entire day. Tales will be told of you in the pub, you will make headline news and you shall be banished from the capital forever more. Of course they won’t tell you this, they will simply tut at you until you move.

ΧΑΧΑΧΑ ισχυει με επιασες αδιαβαστο υπεθεσα για την κουλτουρα των αγγλων πραγματα που δεν ισχυουν!

Στο Παρισι που ειχα επισκεφτει παντως δεν ειχα συναντησει τετοιο φαινομενο

Τι να πω ρε παιδια εδω στην συμπρωτευουσα περιεργα μας φαινονται αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπουδήποτε έχω πάει στην Ευρώπη, σε αυτόματες σκάλες και διαδρόμους δεξιά αράζεις με το πάσο σου και αριστερά πάει όποιος βιάζεται. Παντού.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, τα ποδήλατα στα ΜΜΜ πρέπει να ειναι σπαστά για να πιάνουν τον μικρότερο δυνατό χώρο. Αλλά εννοείται ότι εδώ ο άλλος θα πάρει την ποδηλατάρα του και στα τέτοια του για όλους τους υπόλοιπους...

 

 

Όλα τα λεφτά είναι τα πρωινά στο μετρό, που αφενώς έχει δρομολόγια κάθε 5 λεπτά με αποτέλεσμα να ειναι φίσκα, αφετέρου βλέπεις ποδηλάτες να μπουκάρουν σαν τα ζώα στα τελευταία βαγόνια με την προίκα τους και σε ένα τρένο φίσκα να πιάνουν χώρο άλλων τριών ή τεσσάρων ατόμων (ο οποίοι και στο τέλος περιμένουν το επόμενο τρένο γιατί ο άλλος την έχει δει τζόβενο με την ποδηλατάρα του).

 

Αφού θέτε να γίνετε φιτ, τραβάτε στην δουλειά σας με ποδήλατα. Τι το θέλετε το μετρό; Χιπστεροποζεραδες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μετρό έχει φτιαχτεί για όλους τους κατοίκους της Αθήνας ανεξαρτήτως από το αν είναι οδηγοί, ποδηλάτες, μοτοσυκλετιστές ή skateboarders.

 

 

Γέρασες και εσύ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έτσι γουστάρουν. Λογαριασμό θα μας δώσουν;

 

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Αυτη ισως ηταν καλη απαντηση σε ενα δικαστηριο που απλα θες να "νικησεις" , σε ενα φορουμ που γινεται συζητηση απλα για να γινει κουβεντα...δε νομιζω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπουδήποτε έχω πάει στην Ευρώπη, σε αυτόματες σκάλες και διαδρόμους δεξιά αράζεις με το πάσο σου και αριστερά πάει όποιος βιάζεται. Παντού.

Πασο, πασο. Still fucking weird though

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...