Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε εγώ έχω ξανακουσει να συμβαίνει κάτι τέτοιο για αυτό κ το ρώτησα μήπως έχει κάποιος γνώση , παρόλα αυτά θα ήθελα να το ψάξω για να μου φύγει η απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας.

Γνωρίζετε μήπως κάποια εταιρεία που αναλαμβάνει τοποθέτηση μεμβρανών, σε αμάξι που έχει ανεμοθραύστες; αφαιρώντας τους έστω προσωρινά αλλά με ελπίδες να ξανατοποθετηθούν χωρίς να σπάσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 8:46 ΠΜ, Locke_John είπε

Γεια σας.

Γνωρίζετε μήπως κάποια εταιρεία που αναλαμβάνει τοποθέτηση μεμβρανών, σε αμάξι που έχει ανεμοθραύστες; αφαιρώντας τους έστω προσωρινά αλλά με ελπίδες να ξανατοποθετηθούν χωρίς να σπάσουν.

 

καλησπερα , χωρις να εχω επαγγελματικη αποψη , πιστευω οτι δεν ειναι προβλημα ωστε για να βγουν , αλλωστε εσωτερικα μπαινουν οι μεμβρανες και απλα απο εξωτερικα περνουν τα μετρα , εκει θα παιδευτει λιγο ο  τεχνιτης ισως , επομενως για εμενα ειναι θεμα του τεχνιτη , για αυτο αν δεις κανενα μαγαζι στον δρομο ή εδω καποια σελιδα παρε τηλ και ρωτησε τους . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη. Έχω ένα kia xceed που πίσω έχει μαμα φιμε τζάμια μετρημένα 30% αλλά σίγουρα θέλει αντιηλιακές μεμβράνες. Έχοντας πλέον πάρει την απόφαση για να βάλω αντηλιακές μεμβράνες και έχοντας βρει και 2-3 μαγαζιά που θα μου κάνουν τη δουλειά, αλλά δέχομαι και προτάσεις φυσικά, έχω κολλήσει στο τι απόχρωση θα βάλω. Τι ποσοστό σκουρότητας να βάλω στα μπροστά  τζάμια για επιτύχω όσο το δυνατόν ομοιομορφία με τα πίσω τζάμια? Στο παρμπρίζ είναι άνετο το 70% ή καλύτερα 80%? Για το πίσω παρμπρίζ οι απόψεις από τα μαστόρια διυστανται. Άλλοι λένε βάλε κανονικά και άλλοι λένε μην βάζεις γιατί δεν θα έχεις τόσο ζεστή από πίσω , αλλά και το βασικότερο αν γίνει κάποιο θέμα και χρειαστεί να τις βγάλεις μπορεί να ξηλωθεί η αντίσταση και μετά θέλει αλλαγή παρμπρίζ. Με 50% στα μπροστά τζάμια πλησιάζει από έξω η σκουρότητα με τα πίσω ή πάμε στο 35% όπου μπορεί να έχουμε πρόβλημα ορατότητας το βράδυ? Ο ένας που βάζει xpel xr plus στα 320, τέσσερα παράθυρα και παρπριζ μπροστά, λέει βάλε 35% παράθυρα και 70% παρπριζ και είσαι μια χαρά και χωρίς θέμα με αστυνομίες γιατί βάζει και σε περιπολικά. Ο άλλος που βάζει global στα 300 με όλα τα παραθυρα και τα δύο παρπριζ, μάλλον armolan είναι από το κουτί που είδα, λέει βάλε 80% παντού ή αν θέλεις το πολύ πολύ 50% στα μπροστά παράθυρα. Ρώτησα ιδιωτικό κτεο και δεν βγάζω άκρη ποιο είναι το επιτρεπόμενο για μπροστά. Η απάντηση του ήταν σαν να πήρα σε δημόσιο, μην βάζεις τίποτα μπροστά ή μόνο διάφανο. Κοινώς δεν μπορώ να καταλάβω τι να βάλω. Μια βοήθεια, αν έχει και κάποιος το ίδιο αμάξι θα ήταν υπερπολύτιμη. Συγνώμη για το μακροσκελές μύνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GUZGUN είπε

Κοινώς δεν μπορώ να καταλάβω τι να βάλω.

τα νόμιμα είναι απο 75% μπροστά παρμπρίζ

οδηγού-συνοδηγού απο 70% και πάνω

τα υπόλοιπα μπορείς και 0% (να μη φαίνεται τίποτα)

Τώρα το τι σκουρότητα θα βάλεις είναι άλλο θέμα

6 λεπτά πριν, GUZGUN είπε

Έχω ένα kia xceed που πίσω έχει μαμα φιμε τζάμια μετρημένα 30%

30% υπέρυθρη IR ή ορατότητα ? (δεν έχουν άμεση σχέση)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα νομικα πλαισια τα ειπε στο προηγούμενο σχολιο ο φιλος .

απο εκει και πέρα ειναι θεμα πως βολεύεται ο καθενας και τι ρισκο περνει .

θα πω την δικη μου επιλογή που θα εκανα. 

επειδη εχω διαβασει οτι πλέον εχουν απο την μαμα καποια φιλτρα τα μπροστινά παμπριζ θα το μετραγα αν φιλτραρει .και αν ναι δεν θα εβαζα τιποτα.αλλιως 80-75 % , οδηγού  συνοδηγού νανομεραμικες σιγουρα και το ποσοστο 50% . εχεις σίγουρα καλη ορατότητα. δινει μια σκουροτητα διακριτική χωρις να προκαλεις και την αστυνομία. και τα πισω στο ιδιο ποσοστό που ειναι το μαμα πισω παρμπρίζ για να δενει καλυτερα εμφανισιακά.  αν δεν σε δεσμευε θα τα εβαζα ολα 50 εκτος μπροστινού εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

τα νόμιμα είναι απο 75% μπροστά παρμπρίζ

οδηγού-συνοδηγού απο 70% και πάνω

τα υπόλοιπα μπορείς και 0% (να μη φαίνεται τίποτα)

Τώρα το τι σκουρότητα θα βάλεις είναι άλλο θέμα

30% υπέρυθρη IR ή ορατότητα ? (δεν έχουν άμεση σχέση)

30% ορατότητα. Απλά είναι ένα σκούρο τζάμι. 

1 ώρα πριν, Dimitris_nak είπε

τα νομικα πλαισια τα ειπε στο προηγούμενο σχολιο ο φιλος .

απο εκει και πέρα ειναι θεμα πως βολεύεται ο καθενας και τι ρισκο περνει .

θα πω την δικη μου επιλογή που θα εκανα. 

επειδη εχω διαβασει οτι πλέον εχουν απο την μαμα καποια φιλτρα τα μπροστινά παμπριζ θα το μετραγα αν φιλτραρει .και αν ναι δεν θα εβαζα τιποτα.αλλιως 80-75 % , οδηγού  συνοδηγού νανομεραμικες σιγουρα και το ποσοστο 50% . εχεις σίγουρα καλη ορατότητα. δινει μια σκουροτητα διακριτική χωρις να προκαλεις και την αστυνομία. και τα πισω στο ιδιο ποσοστό που ειναι το μαμα πισω παρμπρίζ για να δενει καλυτερα εμφανισιακά.  αν δεν σε δεσμευε θα τα εβαζα ολα 50 εκτος μπροστινού εννοείται.

 

Το πίσω παρπριζ είναι και αυτό σκούρο όπως τα πίσω παράθυρα, 30% ορατότητα. Άρα λες 50 μπροστά πλαϊνά και 35 τα πίσω πλαϊνά να βάλω 50 και στα πίσω για να μην σκουρινει κι άλλο? Παρπριζ πίσω δεν νομίζω να βάλω. Το φοβάμαι να πω την αλήθεια μην γίνει καμία στραβή μια στις εκατό και θέλει βγάλσιμο και έχω θέμα με τις αντιστάσεις του. 

Επεξ/σία από GUZGUN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GUZGUN είπε

30% ορατότητα. Απλά είναι ένα σκούρο τζάμι. 

Το πίσω παρπριζ είναι και αυτό σκούρο όπως τα πίσω παράθυρα, 30% ορατότητα. Άρα λες 50 μπροστά πλαϊνά και 35 τα πίσω πλαϊνά να βάλω 50 και στα πίσω για να μην σκουρινει κι άλλο? Παρπριζ πίσω δεν νομίζω να βάλω. Το φοβάμαι να πω την αλήθεια μην γίνει καμία στραβή μια στις εκατό και θέλει βγάλσιμο και έχω θέμα με τις αντιστάσεις του. 

εφοσον και τα πισω πλαινα ειναι στο ιδιο 30% . τοτε βαλε 35ρα θα έχει καλύτερη ακομα αποδοση . γιατι και 50 να βαλεις παλι σκουρο θα είναι. 

οσο αφορα το πισω . φοβαμαι μην εχεις απο κει εισοδο θερμοτητας και χαλασεις την μόνωση των υπολοίπων παραθυρων. καταλαβαινω τον φόβο σου. μιλα με τον εφαρμοστη που θα στις βαλει να σου εξηγησει τι γίνεται. 

δεν νομιζω να ειναι προβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XPEL PRIME HP BLACK VS LLUMAR SUPERCOOL (φαντάζομαι είναι οι ATR). Τιμή γύρω στα 240€, ποια επιλέγω; Επίσης παίζει και η 3Μ Color Stable 190€ αλλά φαίνεται κατώτερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να βάλω αντιηλιακές μεμβράνες σε Toyota C-HR καινούργιο. Έχω ρωτήσει Θεσσαλονίκη για Llumar και η τιμή ξεκινάει για την πιο φθηνή σειρά από 250 ευρώ.

Η Carglass δίνει -50% στην αρχική τιμή 310 ευρώ σε εμένα, άρα 155 ευρώ για μπρος - πίσω εκτός παρμπρίζ. Βέβαια αναφέρει σε σημείωση το παρακάτω: 

Σημείωση: Η προσφορά ισχύει για ολικό ντύσιμο με τo διαθέσιμο κωδικολόγιο μεμβρανών, εκτός από μεμβράνη Black Pearl ή Xpel 80.

Άρα, τι μεμβράνη βάζουν;; Θα είναι κάτι αξιόλογο ή θα το μετανιώσω; Η τιμή πάντως με την έκπτωση φαίνεται καλή. Έχει βάλει κάποιος άλλος από Carglass;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SubGam3R είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να βάλω αντιηλιακές μεμβράνες σε Toyota C-HR καινούργιο. Έχω ρωτήσει Θεσσαλονίκη για Llumar και η τιμή ξεκινάει για την πιο φθηνή σειρά από 250 ευρώ.

Η Carglass δίνει -50% στην αρχική τιμή 310 ευρώ σε εμένα, άρα 155 ευρώ για μπρος - πίσω εκτός παρμπρίζ. Βέβαια αναφέρει σε σημείωση το παρακάτω: 

Σημείωση: Η προσφορά ισχύει για ολικό ντύσιμο με τo διαθέσιμο κωδικολόγιο μεμβρανών, εκτός από μεμβράνη Black Pearl ή Xpel 80.

Άρα, τι μεμβράνη βάζουν;; Θα είναι κάτι αξιόλογο ή θα το μετανιώσω; Η τιμή πάντως με την έκπτωση φαίνεται καλή. Έχει βάλει κάποιος άλλος από Carglass;

Βάζουν μόνο  ότι λέει ο νόμος σε απόχρωση επί  %.

3 αμάξια τους έχω πάει από το 2019.Στα δύο  μου έβαλαν Madico και στο 3ο xpel.

Συνήθως (με μια αναζήτηση στο θέμα θα βρεις πολλές απαντήσεις) έβαζαν black pearl στα μπροστινα και σειρά desert στα πίσω,στα πλαίσια της "προσφοράς". 

Πάρε ένα τηλέφωνο ή επισκεψου ένα κοντινό κατάστημα για λεπτομέρειες.

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Βάζουν μόνο  ότι λέει ο νόμος σε απόχρωση επί  %.

3 αμάξια τους έχω πάει από το 2019.Στα δύο  μου έβαλαν Madico και στο 3ο xpel.

Συνήθως (με μια αναζήτηση στο θέμα θα βρεις πολλές απαντήσεις) έβαζαν black pearl στα μπροστινα και σειρά desert στα πίσω,στα πλαίσια της "προσφοράς". 

Πάρε ένα τηλέφωνο ή επισκεψου ένα κοντινό κατάστημα για λεπτομέρειες.

Θα καλέσω, απλά δεν γνωρίζω και τι παίζει με άλλες μάρκες. Εσύ ως πελάτης τους είσαι ευχαριστημένος;

Από τα 400+ ευρώ που ζητάνε για NanoCeramic της Llumar θα δω διαφορά αξίζει στα 155 ευρώ;; Ακόμα και αυτό το "ότι λέει ο νόμος" με προβληματίζει καθώς δεν έχω βάλει ποτέ και δεν έχω ακριβή εικόνα, στο αν θα δω διαφορά ή οχι.

Επίσης μία γενική ερώτηση. Έχω το νέο C-HR το οποίο έρχεται με πίσω φιμέ. Θα πρέπει να βάλω και πίσω; Κόβουν την ακτινοβολία ή είναι απλά μόστρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SubGam3R είπε

Ακόμα και αυτό το "ότι λέει ο νόμος" με προβληματίζει καθώς δεν έχω βάλει ποτέ και δεν έχω ακριβή εικόνα, στο αν θα δω διαφορά ή οχι.

 

Στις 5/4/2024 στις 11:33 ΜΜ, korakios είπε

τα νόμιμα είναι απο 75% μπροστά παρμπρίζ

οδηγού-συνοδηγού απο 70% και πάνω

τα υπόλοιπα μπορείς και 0% (να μη φαίνεται τίποτα)

Το ποσοστό που βλέπεις έχει να κάνει με το ποσοστό ακτινοβολίας που περνάει από τη μεμβράνη, άρα όσο πιο μεγάλος ο αριθμός συνήθως τόσο πιο ανοιχτόχρωμη είναι η μεμβράνη.

Το δικό σου που έχει πίσω φιμέ, ίσως αναγράφεται κάπου στο manual ή μπορεί να σε ενημερώσει η Toyota αν και τι κόβουν. Ανεξάρτητα από αυτό, σε αυτές τις περιπτώσεις τους περισσότερους τους ενδιαφέρει η ομοιομορφία με τα μπροστινά.

Γενικά, οι περισσότερες εταιρείες έχουν spec sheets με τις σειρές μεμβρανών και τις σκουρότητες για να δεις τι κόβει η κάθε μία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...