Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, SubGam3R είπε

Επίσης μία γενική ερώτηση. Έχω το νέο C-HR το οποίο έρχεται με πίσω φιμέ. Θα πρέπει να βάλω και πίσω; Κόβουν την ακτινοβολία ή είναι απλά μόστρα;

Το τελευταίο όχημα (ibiza fr) είχε επίσης στα πίσω φιμέ τζάμια # εκεί επέλεξα να τα ντυσω όλα με νανοκεραμικες 75% για καλύτερη απόδοση και για να μην σκοτεινιασει πολύ,  για εμάς ως οδηγούς με πολλά χλμ ανά έτος (~35.000)  μας βοήθησαν πολύ , βάλαμε και στα μπροστινα παρμπρίζ για καλύτερη θερμοκρασία εσωτερικού και ταμπλό και για την συνολική απόδοση τους. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, terry308 είπε

Το τελευταίο όχημα (ibiza fr) είχε επίσης στα πίσω φιμέ τζάμια # εκεί επέλεξα να τα ντυσω όλα με νανοκεραμικες 75% για καλύτερη απόδοση και για να μην σκοτεινιασει πολύ,  για εμάς ως οδηγούς με πολλά χλμ ανά έτος (~35.000)  μας βοήθησαν πολύ , βάλαμε και στα μπροστινα παρμπρίζ για καλύτερη θερμοκρασία εσωτερικού και ταμπλό και για την συνολική απόδοση τους. 

 

Η αλήθεια είναι πως και εγώ προς τις NanoCeramic της Llumar κλέινω. Τις βάζεις μία φορά και ξενοιάζεις, από ότι κατάλαβα. Παρόλα αυτά είναι δελεαστική η τιμή των 155 ευρώ στην CarGlass. Με την Llumar μπορώ να επιλέξω εγώ την σκουρότητα, αλλά δεν ξέρω πόσο νόμιμο είναι αυτό αν με σταματήσουν. Φυσικά θα μου δώσουν πιστοποιητικό για ΚΤΕΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστοποιητικό παίρνεις μόνο για τις νόμιμες.

Γενικά δεν ασχολούνται ιδιαίτερα, για να ασχοληθούν πρέπει να φοράς πολύ σκούρες μπροστά (ειδικά στο παρμπρίζ) και να προκαλεί και το ίδιο το αυτοκίνητο ως γρήγορο/φτιαγμένο/καγκούρικο, είτε η οδηγική συμπεριφορά σου.

Εγώ έχω 35άρες οδηγό/συνοδηγό (75άρα παρμπρίζ και 20άρες στα πίσω). Και που έτυχε να έχω κάτι πάρε δώσε με αστυνομία/τροχαία, ουδέποτε ασχολήθηκαν με τις μεμβράνες οδηγού/συνοδηγού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SubGam3R είπε

Θα καλέσω, απλά δεν γνωρίζω και τι παίζει με άλλες μάρκες. Εσύ ως πελάτης τους είσαι ευχαριστημένος;

Από τα 400+ ευρώ που ζητάνε για NanoCeramic της Llumar θα δω διαφορά αξίζει στα 155 ευρώ;; Ακόμα και αυτό το "ότι λέει ο νόμος" με προβληματίζει καθώς δεν έχω βάλει ποτέ και δεν έχω ακριβή εικόνα, στο αν θα δω διαφορά ή οχι.

Επίσης μία γενική ερώτηση. Έχω το νέο C-HR το οποίο έρχεται με πίσω φιμέ. Θα πρέπει να βάλω και πίσω; Κόβουν την ακτινοβολία ή είναι απλά μόστρα;

Τα σκουρόχρωμα πίσω είναι απλά για μόστρα, privacy για να μην σε βλέπουν από έξω. Θες και εκεί μεμβράνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα Lumar και ενώ στα πλαινά τζάμια όλα είναι κομπλε, στο πίσω που έχει τις αντιστάσεις, το βράδυ κάνουν αντανακλάσεις τα φώτα των αυτοκινήτων που με ακολουθούν. Δηλαδή έχει αντανάκλαση στις πάνω και κάτω αντιστάσεις από εκεί που βρίσκονται τα φώτα των πίσω. έτσι είναι σε όλα ή έχει να κάνει και με την κλίση του τζαμιου (έιναι αρκετά οριζοντιο, juke);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκλεισα ραντεβού για μεμβράνες Xpel XR Plus για Toyota C-HR 2nd Gen. Είπα για 50% μπροστά (οδηγού - συνοδηγού) γιατί δεν ήθελα ούτε να χτυπάει πολύ στο μάτι ούτε όμως και το 70% που θεωρώ πολύ διάφανο και φωτεινό. Γενικά το αμάξι είναι υβριδικό και η οδήγηση μου πολύ συντηρητική. Λέτε να έχω θέμα;

Επεξ/σία από SubGam3R
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SubGam3R είπε

Έκλεισα ραντεβού για μεμβράνες Xpel XR Plus για Toyota C-HR 2nd Gen. Είπα για 50% μπροστά (οδηγού - συνοδηγού) γιατί δεν ήθελα ούτε να χτυπάει πολύ στο μάτι ούτε όμως και το 70% που θεωρώ πολύ διάφανο και φωτεινό. Γενικά το αμάξι είναι υβριδικό και η οδήγηση μου πολύ συντηρητική. Λέτε να έχω θέμα;

Μία χαρά είσαι. Τιμή? Το 50% ίσα ίσα που σκουραινει λίγο. Στα πίσω παράθυρα και παρπριζ μπρος πίσω δεν θα βάλεις? 

Επεξ/σία από GUZGUN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, GUZGUN είπε

Μία χαρά είσαι. Τιμή? Το 50% ίσα ίσα που σκουραινει λίγο. Στα πίσω παράθυρα και παρπριζ μπρος πίσω δεν θα βάλεις? 

Τιμή μου είπαν στα 280€ στο Wrap & Signs στην Θεσσαλονίκη για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ενώ και στο τηλέφωνο δύο φορές που επικοινώνησα μία για να μάθω και μία για να κλείσω ραντεβού ήταν πολύ φιλικοί και πολύ εξυπηρετικοί. Θα βάλω και στα πίσω, όχι στο μπαρμπρίζ. Τα πίσω μου είναι ήδη φιμε από το εργοστάσιο και μου είπαν τηλεφωνικά από το μαγαζί πως είναι απλά ψημένα με μετάδοση φωτός στα 20%, άρα θα μπει απλή διάφανη μεμβράνη και θα μείνει η ίδια σκουρώτητα. Στο μπαρμπρίζ δεν θα βάλω...τουλάχιστον όχι ακόμη. Έχει αισθητήρες, έχει διάφορα και τα φοβάμαι, ενώ ταυτόχρονα δεν το θεωρώ για μένα απαραίτητο.

Επεξ/σία από SubGam3R
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SubGam3R είπε

Τιμή μου είπαν στα 280€ στο Wrap & Signs στην Θεσσαλονίκη για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ενώ και στο τηλέφωνο δύο φορές που επικοινώνησα μία για να μάθω και μία για να κλείσω ραντεβού ήταν πολύ φιλικοί και πολύ εξυπηρετικοί. Θα βάλω και στα πίσω, όχι στο μπαρμπρίζ. Τα πίσω μου είναι ήδη φιμε από το εργοστάσιο και μου είπαν τηλεφωνικά από το μαγαζί πως είναι απλά ψημένα με μετάδοση φωτός στα 20%, άρα θα μπει απλή διάφανη μεμβράνη και θα μείνει η ίδια σκουρώτητα. Στο μπαρμπρίζ δεν θα βάλω...τουλάχιστον όχι ακόμη. Έχει αισθητήρες, έχει διάφορα και τα φοβάμαι, ενώ ταυτόχρονα δεν το θεωρώ για μένα απαραίτητο.

Σαλονίκη και εσύ? Καρντάση. 300 μου είχε πει εμένα στην Autocan 4 παράθυρα και πίσω παρπριζ. Τα δύο παρπριζ τα σκέφτομαι και γω. Μια διάφανη μπροστά πιστεύω όμως ότι χρειάζεται, περισσότερο λόγω οθόνης και κατά δεύτερο λόγο να μην φθαρεί και το ταμπλό. Στην autoglass στη Λαγκαδά μου είπαν 320 για τα τέσσερα παράθυρα και το παρπριζ. Τα τέσσερα παράθυρα βγαίνουν στα 200. Μιλάμε για την xpel xr plus πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GUZGUN είπε

Σαλονίκη και εσύ? Καρντάση. 300 μου είχε πει εμένα στην Autocan 4 παράθυρα και πίσω παρπριζ. Τα δύο παρπριζ τα σκέφτομαι και γω. Μια διάφανη μπροστά πιστεύω όμως ότι χρειάζεται, περισσότερο λόγω οθόνης και κατά δεύτερο λόγο να μην φθαρεί και το ταμπλό. Στην autoglass στη Λαγκαδά μου είπαν 320 για τα τέσσερα παράθυρα και το παρπριζ. Τα τέσσερα παράθυρα βγαίνουν στα 200. Μιλάμε για την xpel xr plus πάντα. 

Σωστά και εμένα για την Xpel XR Plus μου είπαν. Κοντά όλες οι τιμές. Θεωρώ το ίδιο θα είναι. Για το παρπριζ προς το παρόν θα το αφήσω και θα δω...στέκει φυσικά αυτό που λες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, SubGam3R said:

Στο μπαρμπρίζ δεν θα βάλω...τουλάχιστον όχι ακόμη. Έχει αισθητήρες, έχει διάφορα και τα φοβάμαι, ενώ ταυτόχρονα δεν το θεωρώ για μένα απαραίτητο.

To παρμπριζ ειναι η μεγαλυτερη επιφανεια που μπαινει ο ηλιος εκει και αν ειναι απαραιτητο! Δεν επηρεαζει σε κατι η μεμβρανη εκει απλα θελει προσοχη στα νερα οταν την βαζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Skyfol την έχει δοκιμάσει κάποιος? Μου κάνανε τεστ τη skyfol baby guard και είναι απίστευτο πόση θερμότητα κρατάει σε σχέση με την llumar που είχε εκείνη την ώρα να αντιπαραλαβει. Νανοκεραμικες και οι δύο. 

Στις 9/4/2024 στις 8:12 ΜΜ, SubGam3R είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2024 στις 9:00 ΠΜ, Panagiotis 05 είπε

έβαλα Lumar και ενώ στα πλαινά τζάμια όλα είναι κομπλε, στο πίσω που έχει τις αντιστάσεις, το βράδυ κάνουν αντανακλάσεις τα φώτα των αυτοκινήτων που με ακολουθούν. Δηλαδή έχει αντανάκλαση στις πάνω και κάτω αντιστάσεις από εκεί που βρίσκονται τα φώτα των πίσω. έτσι είναι σε όλα ή έχει να κάνει και με την κλίση του τζαμιου (έιναι αρκετά οριζοντιο, juke);

Το είχα αναφέρει κι εγώ παλιότερα επειδή έχω ακριβώς το ίδιο θέμα. Μαθαίνεις να ζεις μ' αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GUZGUN είπε

Τη Skyfol την έχει δοκιμάσει κάποιος? Μου κάνανε τεστ τη skyfol baby guard και είναι απίστευτο πόση θερμότητα κρατάει σε σχέση με την llumar που είχε εκείνη την ώρα να αντιπαραλαβει. Νανοκεραμικες και οι δύο. 

 

Ποια σειρά Llumar;

Τιμές σου είπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...