Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω, πώς φτάσαμε στο ότι άπαξ και έβαλες μεμβράνη στο πίσω τζάμι μετά είναι πολύ δύσκολο να αφαιρεθεί χωρίς να προκληθεί ζημιά στην αντίσταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 hours ago, fesarlis said:

Γεια σας,

εβαλα και εγω προσφατα. Υπαρχει μονο μια μικρη ατελεια στο πισω παρμπριζ (κατω κατω ενα μικρο ξεκολλημα). Φτιαχνεται αυτο; Ο εγκαταστατης την περασε λιγο με σπατουλα αλλα ξεκολλησε παλι. Μου ειπε οτι αν την αντικαταστησει ολοκληρη θα γινει ισως ζημια στην αντισταση. Δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα αφ'ενος πεφτει συνεχεια εκει το ματι μου, αφ'ετερου αναρωτιεμαι αν θα μεγαλωσει το ξεκολλημα (2-3 χιλιοστα περιπου ειναι τωρα με μηκος περιπου 10εκ.)

Πάντως και εγω που την είχα αλλάξει στην εγγύηση, η αντίσταση μετά δεν δούλευε. Οπότε να είσαι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τους παραπάνω προβληματισμούς (μεμβράνη στο πίσω τζάμι με αντίσταση) ήθελα να ξαναρωτήσω για την δυνατότητα τοποθέτησης των μεμβρανών από την εξωτερική πλευρά. Κάποτε υπήρχαν ανάλογες μεμβράνες με μικρότερης διάρκειας εγγύηση φυσικά.

Από την μια πλευρά είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάθει κάτι η αντίσταση ούτε θα σου ξηλώσουν ταπετσαρίες και από την άλλη προστατεύεις εξωτερικά το κρύσταλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Με αφορμή τους παραπάνω προβληματισμούς (μεμβράνη στο πίσω τζάμι με αντίσταση) ήθελα να ξαναρωτήσω για την δυνατότητα τοποθέτησης των μεμβρανών από την εξωτερική πλευρά. Κάποτε υπήρχαν ανάλογες μεμβράνες με μικρότερης διάρκειας εγγύηση φυσικά.

Από την μια πλευρά είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάθει κάτι η αντίσταση ούτε θα σου ξηλώσουν ταπετσαρίες και από την άλλη προστατεύεις εξωτερικά το κρύσταλλο.

Εδω απο μεσα τις βαζεις και μπορει να γεμισουν με γρατζουνιες φαντασου απ εξω.Σε ενα πλυντηριο να το πας με τα πιεστικα και το τουνελ πιθανον να τις παρεις στο χερι.Δεν μπορω να φανταστω εναν λογο να τις βαλεις απ εξω.Οσο αφορα τις αντιστασεις εκει παιζει ρολο ο εγκαταστατης πιστευω για το πως θα τις βαλει αλλα και πως θα τις βγαλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pathorious είπε

Εδω απο μεσα τις βαζεις και μπορει να γεμισουν με γρατζουνιες φαντασου απ εξω.Σε ενα πλυντηριο να το πας με τα πιεστικα και το τουνελ πιθανον να τις παρεις στο χερι.Δεν μπορω να φανταστω εναν λογο να τις βαλεις απ εξω.Οσο αφορα τις αντιστασεις εκει παιζει ρολο ο εγκαταστατης πιστευω για το πως θα τις βαλει αλλα και πως θα τις βγαλει.

Δεν είναι οι ίδιες με τις "μέσα" αυτές που μπαίνουν "έξω". Την εποχή που τις έβλεπα έδιναν εγγύηση από 5 έως 7 χρόνια.

Υπάρχει ένας λόγος με μικρή σημασία: Το μπροστά και το πίσω παρ-μπριζ μετά από πολλά χρόνια κάνουν κάποια ίχνη από τους υαλοκαθαριστήρες.  Ίσως είναι προτιμότερο να αλλάζω κάθε 5 χρόνια δύο μεμβράνες υποθετικά μιλώντας γιατί μπορεί να χαλάνε ακόμα πιο γρήγορα αν και "ενισχυμένες".

Ένας δεύτερος λόγος, πάλι μικρής σημασίας είναι ότι ίσως να μειώνουν κάπως περισσότερο τη θερμοκρασία γιατί απωθούν-φιλτράρουν το φως πριν διαπεράσει το κρύσταλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Andytse13 είπε

Σκέφτομαι για xpel prime HR γιατί οι plus πολύ ακριβές κάνεις που έχει βάλει και θέλει να μοιραστεί εντυπώσεις;

HP η XR;Αν εννοείς τις XR που είναι νανοκεραμικες αυτές εχω βάλει και εγώ επειδή η XR Plus είναι αρκετά ακριβή σειρα.Λογο δουλειάς είμαι ολη την ημέρα στο δρόμο και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος,εχω βαλει και μπροστινο παρμπριζ βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pathorious είπε

HP η XR;Αν εννοείς τις XR που είναι νανοκεραμικες αυτές εχω βάλει και εγώ επειδή η XR Plus είναι αρκετά ακριβή σειρα.Λογο δουλειάς είμαι ολη την ημέρα στο δρόμο και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος,εχω βαλει και μπροστινο παρμπριζ βεβαια.

Ναι σε ευχαριστώ για τις XR εννοούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Pathorious είπε

HP η XR;Αν εννοείς τις XR που είναι νανοκεραμικες αυτές εχω βάλει και εγώ επειδή η XR Plus είναι αρκετά ακριβή σειρα.Λογο δουλειάς είμαι ολη την ημέρα στο δρόμο και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος,εχω βαλει και μπροστινο παρμπριζ βεβαια.

Κάτι ακόμα τι νούμερα έβαλες γενικά και στο μπροστινό παρμπρίζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Andytse13 είπε

Κάτι ακόμα τι νούμερα έβαλες γενικά και στο μπροστινό παρμπρίζ;

35% οδηγού συνοδηγού ,20% πισω πλανά και πισω παρμπρίζ. Μπροστινο 70%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Pathorious είπε

35% οδηγού συνοδηγού ,20% πισω πλανά και πισω παρμπρίζ. Μπροστινο 70%

Νομίζω οτι αυτά λέει και ο νόμος.

16 ώρες πριν, ANTHIMOS16 είπε

καλησπέρα.. ξέρει κανείς που μπορώ να βάλω μεμβράνες στην Θεσσαλονίκη;σε καλή τιμή και καλή ποιότητα 

Αν μαθεις κατι ενημερωσε και μένα σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...