Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Εγώ θα πω ότι μόλις τελείωσα το τρίτο επεισόδιο και μέχρι στιγμής μου αρέσει. Το πρώτο ειδικά ήταν τρομερό και αισθάνθηκα σαν να βγήκε από κάποιο quest από το παιχνίδι. Μου θύμισε έντονα το πρώτο expansion του Witcher 3. 

το πρωτο επς ειναι Witcher,η υπολοιπη σεζον ειναι τολμη και γοητεια στο συμπαν του witcher

 

pm καλα αμα μπω σε τρυπακι για plotholes και 100δες σκηνικα και καταστασεις που δεν εχουν λογω υπαρξης δεν θα τελειωσω ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύμφωνα με δηλώσεις της Lauren στο digital spy η τρίτη σεζόν θα έχει ως ένα από τα κεντρικά θέματα τη σεξουαλικότητα δύο χαρακτήρων.

O ένας είναι η Philippa που θεωρείται ως το queer representation των βιβλίων (δεν έχω επαφή με τα βιβλία, έχω ξεκοκαλισει ό,τι διαβάζεται στα παιχνίδια και έξτρα lore από τις wikia, αλλά είχα την εντύπωση ότι η Philippa ήταν bi;). 

O άλλος θα είναι η Ciri. H Lauren θεωρεί ότι τα βιβλία δίνουν πολλά hints για τον ομοφυλοφιλικό προσανατολισμό της Ciri οπότε η τρίτη σεζόν θα είναι ευκαιρία να εξερευνήσει την queer ταυτότητά της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Σύμφωνα με δηλώσεις της Lauren στο digital spy η τρίτη σεζόν θα έχει ως ένα από τα κεντρικά θέματα τη σεξουαλικότητα δύο χαρακτήρων.

O ένας είναι η Philippa που θεωρείται ως το queer representation των βιβλίων (δεν έχω επαφή με τα βιβλία, έχω ξεκοκαλισει ό,τι διαβάζεται στα παιχνίδια και έξτρα lore από τις wikia, αλλά είχα την εντύπωση ότι η Philippa ήταν bi;). 

O άλλος θα είναι η Ciri. H Lauren θεωρεί ότι τα βιβλία δίνουν πολλά hints για τον ομοφυλοφιλικό προσανατολισμό της Ciri οπότε η τρίτη σεζόν θα είναι ευκαιρία να εξερευνήσει την queer ταυτότητά της.

Έτσι...συνεχίστε...το βαρέλι δεν έχει πάτο...

Επεξ/σία από golden33
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εντύπωση σου είναι σωστή και συγκεκριμένα για την Philippa γίνετε εμφανέστατα αφού σχηματιστεί το Lodge γιατί είναι frown upon για τους μάγους. Η Ciri δεν χαρακτηρίζεται, απλά τυχαίνει και στην περίπτωση της είναι το "lesser evil" κατά κάποιο τρόπο.

Τώρα για το "κεντρικά θέματα" ενώ ο κόσμος καίγεται δεν θα σχολιάσω. Τουλάχιστον είναι canon, το ποσο από τα μαλλιά θα το τραβήξουν όμως είναι άλλο θέμα.

Αφήνω αυτό το quote από την συνέντευξη.

"I found, historically, that a lot of fantasy was written by men, for men."

Spoiler

game-of-thrones-go-t.gif

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Speculoos είπε

Σύμφωνα με δηλώσεις της Lauren στο digital spy η τρίτη σεζόν θα έχει ως ένα από τα κεντρικά θέματα τη σεξουαλικότητα δύο χαρακτήρων.

O ένας είναι η Philippa που θεωρείται ως το queer representation των βιβλίων (δεν έχω επαφή με τα βιβλία, έχω ξεκοκαλισει ό,τι διαβάζεται στα παιχνίδια και έξτρα lore από τις wikia, αλλά είχα την εντύπωση ότι η Philippa ήταν bi;). 

O άλλος θα είναι η Ciri. H Lauren θεωρεί ότι τα βιβλία δίνουν πολλά hints για τον ομοφυλοφιλικό προσανατολισμό της Ciri οπότε η τρίτη σεζόν θα είναι ευκαιρία να εξερευνήσει την queer ταυτότητά της.

DOA από τώρα αν αρχίσουν τα gayλικια και 'δω. Ο κόσμος ήδη είναι δυσαρεστημένος χωρίς αυτά, αν μπουν κι' αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνει τη Phillipa και τη Ciri ομοφυλόφιλες δεν το θεωρώ κακό. Δεν είναι το diversity το ζήτημα.

Το θέμα είναι πως απ’ ότι φαίνεται η showrunner βλέπει το Witcher αποκλειστικά ως όχημα μέσα απ’ το οποίο θέλει να πει τα δικά της και δεν την απασχολεί τόσο να φτιάξει μια ποιοτική σειρά που ανταμείβει τον μέσο fan των παιχνιδιών και των βιβλίων.

Το Arcane το οποίο και αυτό είναι σειρά βασισμένη σε παιχνίδι με αρκετή δόση από τα γνωστά στοιχεία του Netflix, έδειξε περίτρανα πως όταν χτίζεις σωστά και ομαλά τους χαρακτήρες και έχεις ποιοτικό σενάριο ο κόσμος γουστάρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, Deus ex machina είπε

Το θέμα είναι πως απ’ ότι φαίνεται η showrunner βλέπει το Witcher αποκλειστικά ως όχημα μέσα απ’ το οποίο θέλει να πει τα δικά της και δεν την απασχολεί τόσο να φτιάξει μια ποιοτική σειρά που ανταμείβει τον μέσο fan των παιχνιδιών και των βιβλίων.

Όπως με Star Wars Disney Trilogy, Star Trek Discovery, Doctor Who πιο πρόσφατη σαιζόν, κλπ. ^_^

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Όπως με Star Wars Disney Trilogy, Star Trek Discovery, Doctor Who πιο πρόσφατη σαιζόν, κλπ. ^_^

Και παρόλο την "επιτυχία" τους συνεχίζουν. Περαστικά. :P

2 ώρες πριν, Deus ex machina είπε

Το Arcane το οποίο και αυτό είναι σειρά βασισμένη σε παιχνίδι με αρκετή δόση από τα γνωστά στοιχεία του Netflix, έδειξε περίτρανα πως όταν χτίζεις σωστά και ομαλά τους χαρακτήρες και έχεις ποιοτικό σενάριο ο κόσμος γουστάρει.

Το πιο? Το Arcane λες είναι από Netflix και δεν σε πιστεύει κανεις. :P

polar-bears-a-documentary-series-by-netf

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2021 στις 4:25 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

η LOTR σειρα ειναι καταδικασμενη ε; δεν προκειται να την γλυτωσει απο τα νυχια των liberals του Hollywood.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2021 στις 4:25 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Οκ Lauren μαζί σου, ισχύει. Και ξέρεις γιατί ισχύει; Γιατί οι άντρες ενδιαφέρονται περισσότερο για το είδος απ' ότι οι γυναίκες. Θα μου πεις ότι δεν είναι όλες έτσι, κάποιες γουστάρουν. Πάλι μαζί σου. Όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, έχεις 2 επιλογές: να δημιουργήσεις εσύ ή κάποια με ταλέντο κάτι αντάξιο των προσδοκιών σου ή να μετατρέψεις/διαστρεβλώσεις/καταστρέψεις ένα από τα υπάρχοντα δημιουργήματα που δηλώνεις ότι δεν σε αντιπροσωπεύει. Το ότι επιλέγεις το δεύτερο δείχνει το ποιόν σου, το κόμπλεξ σου και το μέγεθος των ικανοτήτων σου... Το ίδιο ισχύει και για την Kennedy και τα Star Wars...

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Θα μου πεις ότι δεν είναι όλες έτσι, κάποιες γουστάρουν.

Που είναι? Μια γυναικα να γουστάρει και να έχει γνώσεις επάνω στο epic fantasy δεν έχω γνωρίσει ποτε. Με το ζόρι βάζω την δίκια μου να δει LOTR κάθε χρόνο. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, αλλα σπανίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

 να δει LOTR κάθε χρόνο.

Έτσι, αυτές οι ταινίες πρέπει να παρακολουθούνται τουλάχιστον μία φορά το χρόνο, σαν ετήσιες γιορτές και αργίες.

Άψογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Που είναι? Μια γυναικα να γουστάρει και να έχει γνώσεις επάνω στο epic fantasy δεν έχω γνωρίσει ποτε. Με το ζόρι βάζω την δίκια μου να δει LOTR κάθε χρόνο. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, αλλα σπανίζουν.

Μία ξέρω και την παντρεύτηκα.:P Φαντάσου έκατσε και είδε (μόνη της, μετα το πρώτο επεισόδιο εγώ το παράτησα) τη δεύτερη σαιζόν του Witcher επειδή γούσταρε το setting. Βάλε και την κόρη μου στην εξίσωση σε μερικά χρονάκια από τώρα, αφού την εκπαιδεύσω κατάλληλα.:P

@{TDi}Dj2k..infc Κάθεται και βλέπει ΚΑΘΕ χρόνο το LOTR και γκρινιάζεις; WTF dude;:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, chrisde είπε

Κάθεται και βλέπει ΚΑΘΕ χρόνο το LOTR και γκρινιάζεις; WTF dude;

Κουβέντα δεν λέω ασχέτως άμα μετά αυτό που πρέπει να κάνω ως ανταμοιβή κάνει το ταξίδι του Frodo να φαίνεται σαν καλοκαιρινές διακοπές. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...