Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Thresh είπε

Επίσης να είσαι προετοιμασμένος και για άλλες seasons 😛

Δεν με νοιάζει πια, θα το δω ως parody μονο και μονο επειδή επειδή γουστάρω τρελα το universe. Από εκεί και πέρα το Netflix ακυρώνει για πλακα σειρές, οποτε πολύ σχετικό είναι το 7 seasons που ονειρεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
12 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Δεν με νοιάζει πια, θα το δω ως parody μονο και μονο επειδή επειδή γουστάρω τρελα το universe. Από εκεί και πέρα το Netflix ακυρώνει για πλακα σειρές, οποτε πολύ σχετικό είναι το 7 seasons που ονειρεύονται.

Πρέπει να πέσουν αρκετά τα νούμερα, διότι αν είναι να ακυρωθεί το Witcher, θα πρέπει να ακυρώσουν σχεδόν όλες τις σειρές τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πρέπει να πέσουν αρκετά τα νούμερα, διότι αν είναι να ακυρωθεί το Witcher, θα πρέπει να ακυρώσουν σχεδόν όλες τις σειρές τους.

Έχεις δίκαιο, είχα διαγράψει τελείως ότι θα κάνουν και άλλες σειρές.

papadin-william-papadin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Πάντως ο Sapkowski μέχρι τώρα δεν έχει βγει να παραπονεθεί για κάτι τέτοιο. Γενικά τα προβλήματα του Witcher, ως σειρά, είναι τόσα πολλά, που το χρώμα των μαγισσών θεωρώ πως είναι το τελευταίο. Στην τελική όλη την εμφάνιση τους μπορούν να αλλάξουν αν θέλουν. Αλλάζουν και το χρώμα άμα λάχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Πάντως ο Sapkowski μέχρι τώρα δεν έχει βγει να παραπονεθεί για κάτι τέτοιο. Γενικά τα προβλήματα του Witcher, ως σειρά, είναι τόσα πολλά, που το χρώμα των μαγισσών θεωρώ πως είναι το τελευταίο. Στην τελική όλη την εμφάνιση τους μπορούν να αλλάξουν αν θέλουν. Αλλάζουν και το χρώμα άμα λάχει.

Οι μαγισσες ολες ηταν πανεμορφες ακριβως γιατι ειχαν την δυνατοτητα να αλλαξουν την εμφανιση τους.

Ποια απο τις παραπανω περιλαμβανεται στην κατηγορια πανεμορφης ; :P 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stevenfins είπε

Αυτό είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.

Η εξωτερικη ομορφια δεν ειναι καθολου υποκειμενικη , αντα αυτου ειναι πληρως αντικειμενικη.

Το γουστο απο την αλλη ειναι υποκειμενικο 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

o sapas θελει τα λεφτα για αυτο δεν παραπονιεται...

Μα για ποιο λόγο να παραπονεθεί ρε παιδιά για το χρώμα τους. Fantasy είναι. Να παραπονιόταν για την αλλαγή της ιστορίας να το καταλάβω. Αλλά ακόμα και εκεί αφού έδωσε το οκ στο νετφλιξ στην τελική δεν του πέφτει κάποιος άλλος λόγος.

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Η εξωτερικη ομορφια δεν ειναι καθολου υποκειμενικη , αντα αυτου ειναι πληρως αντικειμενικη.

Με βρίσκεις αντίθετο με αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Who gives a shit... Ήμαρτον πραγματικά, βρείτε επιτέλους κάτι που σας ευχαριστεί και κόψτε αυτήν την δημόσια μιζέρια!

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Μα για ποιο λόγο να παραπονεθεί ρε παιδιά για το χρώμα τους. Fantasy είναι. Να παραπονιόταν για την αλλαγή της ιστορίας να το καταλάβω. Αλλά ακόμα και εκεί αφού έδωσε το οκ στο νετφλιξ στην τελική δεν του πέφτει κάποιος άλλος λόγος.

Oh jfc πόσες φορες θα πρέπει να εξηγήσουμε τα ίδια?! Χέστηκα για τι χρώμα είναι ο καθένας απλά να έχει λογική υπόσταση βάση lore και common sense. Το είναι fantasy δεν λέει κάτι, κάθε fantasy έχει κανόνες. Στο βορά είναι σχεδόν όλοι άσπροι και κανένας δεν είναι native, γιατί κρύο. ’μα θες έγχρωμους πας Zerrikania, Ofir, etc γιατί έρημος, ήλιος, etc.

Ποιος sane εκραξε για τα χρώματα στο original GOT?! Westeros ήταν άσπροι και σε άλλες περιοχές όπως Dawn, Essos, Summer Isles, etc ήταν έγχρωμοι. Σωστό world building με λογική. Τι λογική έχει να βλέπεις μαύρη bar wench στο βορά η κάτασπρο άτομο στις ερημους της Zerrikania?! Δηλαδή common fucking sense.

Ελάχιστοι εκείνη την εποχή ταξίδευαν τέτοιες αποστάσεις γιατί ήταν επικίνδυνο, τα μέσα μεταφοράς ήταν αργά και γενικά ο κόσμος δεν ήταν συνηθισμένος και φιλικός προς άλλες φυλές. Ειδικά το Witcher δείχνει ωμά τον ρατσισμό προς άλλες φυλές και πως ο Geralt θα προστατέψει οποιοδήποτε ανεξάρτητος από που προέρχεται.

Θες να έχεις μεγάλο diversity? Μην παίρνεις το lazy ass δρόμο και κάτσε και γράψε ιστορίες που διαδραματίζονται σε εκείνα τα μέρoι, κανε spin-off, κανε ότι άλλο θέλεις που δεν επηρεάζει το main story που άπειρος κόσμος έχει μάθει και αγαπήσει για να ικανοποιήσεις τα δικά σου συμφέρονται και το υπόλοιπο 5% του πλανήτου που τον νοιάζουν τέτοιου είδους παπαριές.

Και στην τελική είναι πολωνική μυθολογία, όπως είναι το LOTR αγγλική μυθολογία. Σεβασμός προς αυτές τις χώρες. Τι να κάνουμε, δεν υπήρχε diversity εκείνη την εποχή. Fucking deal with it. Δηλαδή όταν κάποια στιγμή κάνουν σειρά την δίκια μας μυθολογία και τα "μαμισουν" όλα τότε θέλω να δω τι θα πείτε.

Επίσης την ιστορία την έχουν διαλύσει τελείως, ξέρω απέξω τα βιβλία και games και με αυτό που έκαναν στην δεύτερη season δεν έχω ιδέα που το πάνε και πως το πάνε. Δεν βγάζει καμια λογική και συνοχή.

1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Με βρίσκεις αντίθετο με αυτό.

Η ομορφιά όπως όλα σχεδόν τα πράγματα έχουν παγκόσμια standards. Μπορεί εγώ να γουστάρω κοντές και χοντρές, αλλα παγκόσμιος μια ψιλή και λεπτή γυναικα είναι πιο pleasing to the eyes.

Anyways δεν έχω θέμα με την ομορφιά τους γιατί θεωρώ δύσκολο να βρούνε φάση victoria secret μοντέλα που να είναι και καλές ηθοποιοί. Παρόλα αυτά έχω θέμα όταν μου βάζεις μια άσχημη αταλάντη μαύρη τύπισσα σε σημαντικό ρολο όπως είναι αυτός της Fringilla.

ps. Εσείς οι δυο που απορείτε μια ζωή γιατί συνεχίζεται και διαβάζετε posts από κάποιον που δεν πάτε μια? Κάντε ότι έχω κάνει και εγώ εδώ και παρα πολύ καιρό και τέλος. Δηλαδή ποσο self absorbed είστε? Ρητορική εώτηση δεν τα βλέπω anyways.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ελάχιστοι εκείνη την εποχή ταξίδευαν τέτοιες αποστάσεις γιατί ήταν επικίνδυνο, τα μέσα μεταφοράς ήταν αργά και γενικά ο κόσμος δεν ήταν συνηθισμένος και φιλικός προς άλλες φυλές.

Λες και είναι καμιά ιστορική σειρά ξερωγω

 

15 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

κάτσε και γράψε ιστορίες που διαδραματίζονται σε εκείνα τα μέρoι, κανε spin-off

Μα ούτε τότε δεν είστε ικανοποιημένοι....;;

 

15 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Σεβασμός προς αυτές τις χώρες. Τι να κάνουμε, δεν υπήρχε diversity εκείνη την εποχή.

ΛΟΛ ρε συ μήπως έχεις μπερδέψει την ιστορία με το fantasy;;

 

15 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

ps. Εσείς οι δυο που απορείτε μια ζωή γιατί συνεχίζεται και διαβάζετε posts από κάποιον που δεν πάτε μια?

Εαν απευθύνεσαι σε μένα, να ξέρεις ότι δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό σαυτά που γράφω. Το "κάποιον που δεν πάτε μια" είναι άτοπο και δεν στέκει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Oh jfc πόσες φορες θα πρέπει να εξηγήσουμε τα ίδια?! Χέστηκα για τι χρώμα είναι ο καθένας απλά να έχει λογική υπόσταση βάση lore και common sense. Το είναι fantasy δεν λέει κάτι, κάθε fantasy έχει κανόνες. Στο βορά είναι σχεδόν όλοι άσπροι και κανένας δεν είναι native, γιατί κρύο. ’μα θες έγχρωμους πας Zerrikania, Ofir, etc γιατί έρημος, ήλιος, etc

Το ότι είναι fantasy προφανώς και έχει σημασία. Άμα τα βιβλία έλεγαν μια ιστορία στην πραγματική μεσαιωνική Πολωνία, να πω ναι εντάξει, λογικό είναι να μην υπάρχουν πολλοί μαύροι. Από τη στιγμή όμως που μιλάμε για έναν τελείως φανταστικό κόσμο, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει αυτή η απουσία και να κάνουμε τη σύγκριση με αυτά που ξέρουμε στη Γη. Το ότι Zerrikania και Ofir είναι πολύ μακριά, δεν αποκλείει την ανάμιξη των πληθυσμών από τη στιγμή που μιλάμε για διαστήματα αιώνων ή και χιλιετιών.

 

28 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Επίσης την ιστορία την έχουν διαλύσει τελείως, ξέρω απέξω τα βιβλία και games και με αυτό που έκαναν στην δεύτερη season δεν έχω ιδέα που το πάνε και πως το πάνε. Δεν βγάζει καμια λογική και συνοχή.

Δυστυχώς, η αλήθεια είναι ότι η σειρά έχει φύγει πάρα πολύ από τα βιβλία και ούτε εμένα μου αρέσει σχεδόν καθόλου. Από τη στιγμή όμως που ο ίδιος ο συγγραφέας έδωσε το ΟΚ, καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

 

28 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ειδικά το Witcher δείχνει ωμά τον ρατσισμό προς άλλες φυλές και πως ο Geralt θα προστατέψει οποιοδήποτε ανεξάρτητος από που προέρχεται.

Όπως είπες και εσύ ο ρατσισμός είναι κυρίαρχος στην ιστορία. Ρατσισμός όμως μεταξύ ανθρώπων, ξωτικών και νάνων. Όχι μεταξύ λευκών, μαύρων και κίτρινων. Τουλάχιστον δεν θυμάμαι εγώ. Αν έχεις κάποιο παράδειγμα τέτοιου ρατσισμού, ευχαρίστως να με διορθώσεις. Έχω δύο χρόνια που τα διάβασα τα βιβλία.

 

28 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Η ομορφιά όπως όλα σχεδόν τα πράγματα έχουν παγκόσμια standards. Μπορεί εγώ να γουστάρω κοντές και χοντρές, αλλα παγκόσμιος μια ψιλή και λεπτή γυναικα είναι πιο pleasing to the eyes.

Συγγνώμη αλλά και πάλι διαφωνώ. Το ότι εσύ μπορεί να βρίσκεις όμορφες τις κοντές γυναίκες, δεν σε κάνει λάθος γιατί εγώ βρίσκω όμορφες τις ψηλές, ή το αντίστροφο. Όπως λένε οι φίλοι Αμερικάνοι "the beauty is in the eyes of the beholder"

 

Το σποιλερ πάει στο παραπάνω κομμάτι του ρατσισμού.

Spoiler

Εννοείται πως ο geralt πάντα είναι εκεί να προστατέψει. Θυμάσαι φυσικά το χαρακτηριστικό πογκρομ, ενάντια στους νάνους στο τέλος της σειράς.

 

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...