Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/12/2021 στις 3:46 ΜΜ, Speculoos είπε

Σύμφωνα με δηλώσεις της Lauren στο digital spy η τρίτη σεζόν θα έχει ως ένα από τα κεντρικά θέματα τη σεξουαλικότητα δύο χαρακτήρων.

O ένας είναι η Philippa που θεωρείται ως το queer representation των βιβλίων (δεν έχω επαφή με τα βιβλία, έχω ξεκοκαλισει ό,τι διαβάζεται στα παιχνίδια και έξτρα lore από τις wikia, αλλά είχα την εντύπωση ότι η Philippa ήταν bi;). 

O άλλος θα είναι η Ciri. H Lauren θεωρεί ότι τα βιβλία δίνουν πολλά hints για τον ομοφυλοφιλικό προσανατολισμό της Ciri οπότε η τρίτη σεζόν θα είναι ευκαιρία να εξερευνήσει την queer ταυτότητά της.

δωσε σανο στον λαο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μόλις τελείωσα την δεύτερη σεζόν, και να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι πραγματικά μάθαμε για την ιστορία αυτού το "σύμπαντος".

 

Έχετε γράψει αρκετά σεντόνια αλλά δεν είχα χρόνο  να το διαβάσω, αλλά ουσία δεν βρήκα.

Με το να κάνεις να βγάλεις 2 χρόνια μια νέα σεζόν περιμένεις να γίνουν ή να εξηγήσουν τι πραγματικά γίνεται σε αυτόν τον κόσμο, τελικά όμως ούτε εξήγησαν ούτε έστω είχε καμία μάχη της προκοπής για να πεις τουλάχιστον έδειξαν αυτό.

Τελείωσε το 8 επεισόδιο και πραγματικά είπα κάτσε να πάω στο επόμενο, και ξαφνικά βλέπω δεν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Dinoel είπε

Τελείωσε το 8 επεισόδιο και πραγματικά είπα κάτσε να πάω στο επόμενο, και ξαφνικά βλέπω δεν υπάρχει...

Λογικό όταν αλλάζεις τα φώτα, από ένα πολυσύνθετο story που πείρε χρονια για να γραφτεί, μέσα σε ένα χρόνο με ατάλαντους συγγραφείς.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tov Cavill λυπαμαι που ειναι αρρωστακι με τον χαρακτηρα και βλεπει το lore να κατακρεουργειται. Θα τον κανουν να παιζει καθαρα για το check στο τελος κι αυτο θα βγει και στη σειρα

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Tov Cavill λυπαμαι που ειναι αρρωστακι με τον χαρακτηρα και βλεπει το lore να κατακρεουργειται. Θα τον κανουν να παιζει καθαρα για το check στο τελος κι αυτο θα βγει και στη σειρα

Εγώ το κόβω να τρώει cancel με το που βγούν το νέο GOT και LOTR. Βασικά αυτός είναι και ο μονος λόγος που έχει απήχηση πιστεύω. Ότι ο κόσμος μετά το GOT είναι διψασμένος για epic fantasy. Just one man's opinion.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
52 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Εγώ το κόβω να τρώει cancel με το που βγούν το νέο GOT και LOTR. Βασικά αυτός είναι και ο μονος λόγος που έχει απήχηση πιστεύω. Ότι ο κόσμος μετά το GOT είναι διψασμένος για epic fantasy. Just one man's opinion.

Γιατί? Αφού έτσι κι αλλιώς κάποιος που πληρώνει το Netflix για πόσα άλλα πράγματα, θα δει και το Witcher στο ενδιάμεσο των House of Dragon και "LotR".

Μου αρέσει πάντως η αισιοδοξία σου ότι το "LotR" θα είναι καλό, με τα κριτήριά σου. 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο, αλλά επειδή το GOT υπό μια έννοια επαναπροσδιορισε το fantasy, δεν μπορεί να το LOTR να παρουσιάσει το ίδιο θέαμα με τις ταινίες. Πρέπει να συμβαδίζει με αυτό που έχει στο μυαλό του ο κόσμος ως fantasy. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί? Αφού έτσι κι αλλιώς κάποιος που πληρώνει το Netflix για πόσα άλλα πράγματα, θα δει και το Witcher στο ενδιάμεσο των House of Dragon και "LotR".

Μου αρέσει πάντως η αισιοδοξία σου ότι το "LotR" θα είναι καλό, με τα κριτήριά σου. 😛

Φαντάζομαι για τους ιδιους λόγους που ακυρώθηκαν τόσες άλλες σειρές στο Netflix και επειδή λογικά θα είναι κατά πολύ ανώτερες οι ανερχόμενες σειρές που ανέφερα.

Κανεις λάθος, δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος, απλά αδυνατώ να φανταστώ ότι θα είναι χειρότερο από αυτό. :P

Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ και είναι σχεδόν απίθανο να μην γίνει, είναι το Warhammer fantasy. Από 40K είμαι λίγο άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Φαντάζομαι για τους ιδιους λόγους που ακυρώθηκαν τόσες άλλες σειρές στο Netflix και επειδή λογικά θα είναι κατά πολύ ανώτερες οι ανερχόμενες σειρές που ανέφερα.

Αν συνεχίσει να την βλέπει ο κόσμος, δεν πα να είναι και Σεφερλής, δεν την κόβουν. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που μιλάτε για τις γυναίκες που βλέπουν αντίστοιχης θεματολογίας θεάματα, εγώ έκανα στη γυναίκα μου φροντιστήρια σε epic fantasy (σειρές και ταινίες), και για μεταπτυχιακό τη πήγα και ταξίδι στο Ντουμπρόβνικ (βλέπε GoT).

Spoiler

Όσον αφορά τη Philippa και τη Ciri, στα βιβλία δεν θυμάμαι πουθενά να αναφέρεται οτι η Philippa είναι αμφισεξουαλική, ίσα-ίσα που είχε σχέση με τον αρχικατάσκοπο Dijkstra. Η Ciri απο την άλλη μεριά ήταν αμφισεξουαλική κάτι που φαινόταν να ταιριάζει ιδιαίτερα στη σύνθεση του χαρακτήρα της.

Οι σεξουαλικές προτιμήσεις των χαρακτήρων ενός έργου έχουν μόνο σημασία στη πλοκή του έργου και γι'αυτό και δεν θα έπρεπε να τις αλλάζουν οι παραγωγές. Δυστυχώς, το έχουμε ξαναπεί οτι κάνουν θεμελιωδεις αλλαγές (πέρα απο το οτι είναι κακογυρισμένο) προκειμένου να προσελκύσουν περισσότερο κοινό με το λιγότερο δυνατό κόστος. Κρίμα γιατί υπήρξε ένα GoT που απέδειξε το αντίθετο και δεν ακολούθησαν τα χνάρια του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, panman76 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Όσον αφορά τη Philippa και τη Ciri, στα βιβλία δεν θυμάμαι πουθενά να αναφέρεται οτι η Philippa είναι αμφισεξουαλική, ίσα-ίσα που είχε σχέση με τον αρχικατάσκοπο Dijkstra. Η Ciri απο την άλλη μεριά ήταν αμφισεξουαλική κάτι που φαινόταν να ταιριάζει ιδιαίτερα στη σύνθεση του χαρακτήρα της.

 

Spoiler

Η Philippa είναι, δεν θυμάμαι σε πιο βιβλίο, αλλα μετά το Thanedd έχει μια φάση που μιλάει νομίζω η Triss μαζί της μέσο καθρέφτη και είναι μια άλλη τύπισσα διπλα της γυμνή, στο οποιο αναφέρεται ότι δεν την νοιάζει πια να κρατάει προσχήματα. Το ήταν με Dijkstra φυσικά και ισχύει επίσης. Τώρα για την Ciri δεν ήταν ακριβώς επιλογής της, αρχικά, απλά αντί να "βιαστεί" από άντρα, τελικά "βιάστηκε" από γυναικα σε πολύ γενικές γραμμές, την οποια μετά "ερωτεύεται".

Επίσης μην ξεχνάμε ότι η Cirilla ξεκινάει από 10 κάτι χρονων στο πρώτο βιβλίο και στο τελευταίο είναι περίπου 17. Η Allan είναι 20. Στα games είναι περίπου 22 νομίζω.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι η Cirilla ξεκινάει από 10 κάτι χρονών στο πρώτο βιβλίο και στο τελευταίο είναι περίπου 17. Η Allan είναι 20. Στα games είναι περίπου 22 νομίζω.

Προσωπικά πιστεύω πως η ποιό επιτυχημένη  μεταφορά χαρακτήρα απο το παιχνίδι στην σειρά (τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει) είναι αυτός της Ciri, για την ηλικία που λες νομίζω πως είναι λίγο δύσκολο να το πετύχουν με την ίδια ηθοποιό αυτό έγινε μόνο στο game of thrones με τον Bran (Άιζακ Χέμπστεντ-Ράιτ) που όταν ξεκίνησε η σειρά (τα γυρίσματα)  ήταν 11 χρονών και όταν τελείωσε η σειρά ήταν 19 χρονών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zvarthangalos είπε

Προσωπικά πιστεύω πως η ποιό επιτυχημένη  μεταφορά χαρακτήρα απο το παιχνίδι στην σειρά (τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει) είναι αυτός της Ciri, για την ηλικία που λες νομίζω πως είναι λίγο δύσκολο να το πετύχουν με την ίδια ηθοποιό αυτό έγινε μόνο στο game of thrones με τον Bran (Άιζακ Χέμπστεντ-Ράιτ) που όταν ξεκίνησε η σειρά (τα γυρίσματα)  ήταν 11 χρονών και όταν τελείωσε η σειρά ήταν 19 χρονών.

Μιλάς εμφανισιακά φαντάζομαι και δυστυχώς δεν είναι, παρόλα αυτά δεν είναι κακό το cast πέρα την ηλικία που το καταλαβαίνω, αλλα  όπως ανέφερες είδαμε Bran, Arya και Sansa, οποτε μια χαρά βρίσκανε κατάλληλη ηλικία άμα θέλανε.

Anyways δεν με ενοχλεί αυτό, με ενοχλεί που η Ciri δεν έχει καμια σχέση με καμια Ciri, βιβλίων η παιχνιδιών. Που βασικά η Ciri των βιβλίων είναι απίστευτα κοντά με την Ciri των games. Στην σειρά είναι ότι νάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και μιλάμε για την Ciri, μόνο εγώ πίστεψα στην αρχή της S2 ότι κάνανε recast κι έπρεπε να ψάξω για να δω ότι είναι η ίδια ηθοποιός; Σημαντική διαφορά στην εμφάνιση μετά από ~ 3 χρόνια.

Και, off-topic, όσον αφορά το GOT:

Spoiler

Το casting, όσον αφορά τις ηλικίες και τις διαφορές αυτών μεταξύ βιβλίων/σειράς/ηθοποιών ήταν αρκετά εύστοχο. Υπήρχαν, βέβαια και κάποια "παρατράγουδα" όπως ο Χιόνης, η Danny κι ο Tyrion (από "κομπάρσους" χαρακτήρες μου έρχεται στο μυαλό ο Rickon). Αλλά το σώζουν οι εξαιρετικές ερμηνείες (κυρίως των δύο τελευταίων, για κάποιο λόγο δεν με πείθει, γενικά, ο Harington) και περνάνε σχεδόν απαρατήρητες οι σεναριακές διαφορές που προκύπτουν λόγω ηλικίας.

Ειδικά για την danny, είναι μεγάλη η διαφορά (13 στο AGOT, 16 στην S1 και 25 η Clarke). Και χτυπάει λόγω του arc της χαρακτήρος στο πρώτο βιβλίο. Δεν θα ήταν και το πιο "εύκολο" πράγμα να έχουν μια ~ 16χρονη ηθοποιό για να δείξουν

Spoiler

μια "σχέση" (σε πολλά εισαγωγικά) με έναν μαντραχαλο 31 ετών. Πόσο μάλλον να μπλέξουν με νεκροφιλίες 😂 (στην σειρά κόπηκε εντελώς η σκηνή, παραήταν too much).

 

/off-topic

Επεξ/σία από kosmsamo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...