Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/12/2021 at 13:47, forgotten said:

Καποιοι χαλιουνται διοτι ειχαν αλλες προσδοκιες, καποιοι ψαγμενοι που διαβασαν τα βιβλια περισοτερο, και καποιοι απλως το απολαμβανουν ως πρεπει χωρις ανουσια μπα μα κλπ . ανηκω στην τριτη κατηγορια. 

Πολύ καλό για σένα που το κάνεις αυτό, αλλά αν είναι κάθε φορά που γίνεται ένα adaptation, να πρέπει να μην έχουμε διαβάσει τίποτα για να το ευχαριστηθούμε, τότε αναιρείται ο σκοπός του adaptation.

Προφανώς και όσοι έχουν διαβάσει τα βιβλία απογοητεύονται, γιατί αυτό που βλέπουν δεν έχει καμια σχέση με αυτό που είχαν διαβάσει. Δε μιλάμε για ψιλοαλλαγές που είναι λογικό να υπάρχουν, μιλάμε για σκόπιμη αλλοίωση των βασικών χαρακτήρων. Δεν έχει να κάνει με προσδοκίες, έχει να κάνει με την κακοποίηση ενος υπάρχοντος υλικού.

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/1/2022 στις 4:54 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η Philippa είναι, δεν θυμάμαι σε πιο βιβλίο, αλλα μετά το Thanedd έχει μια φάση που μιλάει νομίζω η Triss μαζί της μέσο καθρέφτη και είναι μια άλλη τύπισσα διπλα της γυμνή, στο οποιο αναφέρεται ότι δεν την νοιάζει πια να κρατάει προσχήματα. Το ήταν με Dijkstra φυσικά και ισχύει επίσης. Τώρα για την Ciri δεν ήταν ακριβώς επιλογής της, αρχικά, απλά αντί να "βιαστεί" από άντρα, τελικά "βιάστηκε" από γυναικα σε πολύ γενικές γραμμές, την οποια μετά "ερωτεύεται".

Επίσης μην ξεχνάμε ότι η Cirilla ξεκινάει από 10 κάτι χρονων στο πρώτο βιβλίο και στο τελευταίο είναι περίπου 17. Η Allan είναι 20. Στα games είναι περίπου 22 νομίζω.

Είναι πραγματικά τραγικό.Αυτό ακριβώς σχολίαζα εχθές στη γυναίκα μου όταν βλέπαμε επεισόδιο. Μπορεί να μην τους βγήκε οτι κάθησαν τουλάχιστον ένα χρόνο χωρίς γυρίσματα λόγο covid και η πρωταγωνίστρια μεγάλωσε και άλλο, ωστόσο, έπρεπε να είχαν ήδη κάνει επιλογή διαφορετικής ηθοποιού μικρότερης ηλικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, panman76 είπε

Είναι πραγματικά τραγικό.Αυτό ακριβώς σχολίαζα εχθές στη γυναίκα μου όταν βλέπαμε επεισόδιο. Μπορεί να μην τους βγήκε οτι κάθησαν τουλάχιστον ένα χρόνο χωρίς γυρίσματα λόγο covid και η πρωταγωνίστρια μεγάλωσε και άλλο, ωστόσο, έπρεπε να είχαν ήδη κάνει επιλογή διαφορετικής ηθοποιού μικρότερης ηλικίας.

Η πρώτη season θα έπρεπε να είναι μονο short stories χωρίς Ciri, μην σου πω και η μιση δεύτερη. Δυστυχώς όμως θέλουνε να push γυναικείους χαρακτήρες από την αρχή, αντί να περιμένουνε και να το χτίσουνε όπως κάνουν τα βιβλία.

Δεν θα έπρεπε να είναι καθόλου η Ciri στην πρώτη season και η Yen πολύ λιγότερο. Στην τρίτη season ας κάνανε ότι θέλουν, έτσι κι αλλιώς μετά το πρώτο βιβλίο η Ciri παίρνει συμπρωταγωνιστικό ρολο μαζί με τον Geralt και όλο το focus πάει στο Lodge of Sorceresses. Αλλα...Netflix.

Το ξανά λέω, epic fantasy βιβλία με περισσοτερους δυναμικούς γυναικείους χαρακτήρες δεν ξέρω άμα θα βρίσκαν, αλλα ούτε αυτό φτάνει. Whatever.

ps. Απορείτε όσο θέλετε, δεν αλλάζει το γεγονός ότι το 90% (και μάλλον λίγο λέω) από ότι έχουμε δει είναι γραμμένο από αυτούς. :D 🤢

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Η πρώτη season θα έπρεπε να είναι μονο short stories χωρίς Ciri, μην σου πω και η μιση δεύτερη. Δυστυχώς όμως θέλουνε να push γυναικείους χαρακτήρες από την αρχή, αντί να περιμένουνε και να το χτίσουνε όπως κάνουν τα βιβλία.

Δεν θα έπρεπε να είναι καθόλου η Ciri στην πρώτη season και η Yen πολύ λιγότερο. Στην τρίτη season ας κάνανε ότι θέλουν, έτσι κι αλλιώς μετά το πρώτο βιβλίο η Ciri παίρνει συμπρωταγωνιστικό ρολο μαζί με τον Geralt και όλο το focus πάει στο Lodge of Sorceresses. Αλλα...Netflix.

Το ξανά λέω, epic fantasy βιβλία με περισσοτερους δυναμικούς γυναικείους χαρακτήρες δεν ξέρω άμα θα βρίσκαν, αλλα ούτε αυτό φτάνει. Whatever.

ps. Απορείτε όσο θέλετε, δεν αλλάζει το γεγονός ότι το 90% (και μάλλον λίγο λέω) από ότι έχουμε δει είναι γραμμένο από αυτούς. :D 🤢

Συμφωνώ απόλυτα. Μάλλον επειδή τα πρώτα 2 βιβλία έχουν πολύ λίγο Ciri/Genefer αποφασίσανε να αλλάξουν τη ροή των βιβλίων και να επισπεύσουνε γεγονότα προκειμένου να μη χάσουνε σημαντική τηλεθέαση απο το γυναικείο κοινό. Θέλανε με άλλα λόγια να χτίσουνε δέσιμο απο νωρίς για να μη χαθεί η σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panman76 είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Μάλλον επειδή τα πρώτα 2 βιβλία έχουν πολύ λίγο Ciri/Genefer αποφασίσανε να αλλάξουν τη ροή των βιβλίων και να επισπεύσουνε γεγονότα προκειμένου να μη χάσουνε σημαντική τηλεθέαση απο το γυναικείο κοινό. Θέλανε με άλλα λόγια να χτίσουνε δέσιμο απο νωρίς για να μη χαθεί η σειρά.

Ακριβώς, τα βιβλία με τα short stories έχουν λίγο Yen και καθόλου Ciri άμα θυμάμαι καλά. Από εκεί και πέρα το show λέγεται The Witcher. Aμα είχανε πρόβλημα στο να χάσουνε κοινό, θα ήταν άντρες για την έλλειψη γυναικών, όχι γυναίκες, εκτος άμα μιλάς για το περίπου 5% της Αμερικής που δεν είναι straight.

Έτσι θα άνθιζαν οι βασικοί αρχικοί χαρακτήρες και μετέπειτα με την είσοδο άλλων βασικών χαρακτήρων δεν θα φαινόντουσαν οι παλιοί σαν κομπάρσοι στο ίδιο τους το show. Κάτι το οποιο φυσικά και έκανε το show και δεν νιώθεις κανένα connection μεταξύ χαρακτήρων. Aμα εξαιρέσεις τον Geralt είδες πως παρουσίασαν τους υπολοιπους Witchers...

Τουλάχιστον άμα ήταν καλο το γράψιμο ίσως να έλεγε, αλλα ούτε αυτό δεν είναι ικανοί. Στην τελική πια ταινία η σειρά ήταν massive success με το να force pc crap?!

hgxabdv3bw601.png

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Screenshot_20220105_204627.jpg.b0dee35bc2f140b6f2311ef9a7ab2127.jpg

Το πρόβλημα είναι ότι είναι ο μόνος... Η πλάκα είναι ότι δεν ήταν καν αναγκαίο. Δεν έχει κανείς την απαίτηση από την συγκεκριμένη τύπισσα ή τον Cavil να είναι nerd και να ξέρει απ΄ έξω όλα τα βιβλία, αρκεί να ξέρει το σενάριο και να ακολουθεί τις οδηγίες του σκηνοθέτη. Πρόσφατα διάβασα ότι ο Elijah Wood (aka Frodo) δεν έχει διαβάσει ακόμα τα βιβλία του Tolkien (μαλακία του βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση και το ξέρει και ο ίδιος). Ερμηνευτικά όμως δεν χρειάστηκε, μια χαρά ήταν η ερμηνεία του διότι είχε σωστή καθοδήγηση. Αυτοί λοιπόν που πρέπει να είναι nerds, να ξέρουν και να σέβονται το πρωτότυπο υλικό είναι ο δημιουργός, σεναριογράφος και σκηνοθέτης του εκάστοτε σόου. Και εδώ απλά δεν... Τι να σου κάνει ο Cavil. Για μένα κακώς μπλέχτηκε. Είναι ίσως ο μόνος λόγος που το παρακολούθησαν όσοι fan το παρακολούθησαν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελείωσα και εγώ. Έχω πολλές ενστάσεις. Μετά από ένα πραγματικά φοβερό πρώτο επεισόδιο και μια ροή ως το τέταρτο περίπου έπεσε δραματικά η ποιότητα του γραψίματος και του όλου στόρι γενικότερα. 

Σαφώς και υπάρχουν στοιχεία που μου άρεσαν όμως περίμενα πολλά περισσότερα. Τρέμω για το τι θα συναντήσω στην τρίτη σεζόν. 

Αν πρέπει να τη βαθμολογήσω θα της βάλω 6/10 κυρίως γιατί Cavil που όμως έμεινε ανεξερεύνητη η δυναμική του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2022 στις 8:47 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ακριβώς, τα βιβλία με τα short stories έχουν λίγο Yen και καθόλου Ciri άμα θυμάμαι καλά. Από εκεί και πέρα το show λέγεται The Witcher. Aμα είχανε πρόβλημα στο να χάσουνε κοινό, θα ήταν άντρες για την έλλειψη γυναικών, όχι γυναίκες, εκτος άμα μιλάς για το περίπου 5% της Αμερικής που δεν είναι straight.

Έτσι θα άνθιζαν οι βασικοί αρχικοί χαρακτήρες και μετέπειτα με την είσοδο άλλων βασικών χαρακτήρων δεν θα φαινόντουσαν οι παλιοί σαν κομπάρσοι στο ίδιο τους το show. Κάτι το οποιο φυσικά και έκανε το show και δεν νιώθεις κανένα connection μεταξύ χαρακτήρων. Aμα εξαιρέσεις τον Geralt είδες πως παρουσίασαν τους υπολοιπους Witchers...

Τουλάχιστον άμα ήταν καλο το γράψιμο ίσως να έλεγε, αλλα ούτε αυτό δεν είναι ικανοί. Στην τελική πια ταινία η σειρά ήταν massive success με το να force pc crap?!

hgxabdv3bw601.png

Οι τελευταιες 2 λεξεις του αρχικου retweet ειναι το προβλημα με το Νετφλιξ. Προσπαθουν να κερδισουν και το 5%, αντι να κρατησουν το υπολοιπο 95%. Πλεον εχω το νετφλιξ για να βλεπω τις σειρες που εχω ηδη ξεκινησει, και τυπου office, φιλαρακια κτλ να περναει η ωρα. Ευτυχως η apple δεν εχει πιεσει τις woke bs στις σειρες της

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2022 στις 2:14 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Τελικά τα Ε3 swords που δείξανε είναι από το Kaer Morhen Forge. Τουλάχιστον έκαναν και κάτι σωστά. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω και εγώ τώρα. :P

Όταν βρω 600€, παρήγγειλε μου ένα Αdvanced Silver Wolven Sword. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...