Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Όπως λένε οι φίλοι Αμερικάνοι "the beauty is in the eyes of the beholder"

Υπάρχει λόγος που τα μοντέλα της Victoria Secret είναι καλλονές και δεν μοιάζουν πχ στην Whoopi Goldberg. 😅

On topic : Αυτό που με χαλάει στην σειρά όπως έχω ξαναπεί είναι οι λιγοστές σκηνές του Cavill. Συγκριτικά με κάτι τριτοδεύτερους χαρακτήρες οι οποίοι είναι αδιάφοροι και τρώνε scren time.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Το ότι είναι fantasy προφανώς και έχει σημασία. Άμα τα βιβλία έλεγαν μια ιστορία στην πραγματική μεσαιωνική Πολωνία, να πω ναι εντάξει, λογικό είναι να μην υπάρχουν πολλοί μαύροι. Από τη στιγμή όμως που μιλάμε για έναν τελείως φανταστικό κόσμο, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει αυτή η απουσία και να κάνουμε τη σύγκριση με αυτά που ξέρουμε στη Γη. Το ότι Zerrikania και Ofir είναι πολύ μακριά, δεν αποκλείει την ανάμιξη των πληθυσμών από τη στιγμή που μιλάμε για διαστήματα αιώνων ή και χιλιετιών.

Μα στην πραγματική μεσαιωνική πολωνια βασίζεται, όπως και όλες οι μυθολογίες όπως και η δίκια μας μυθολογία βασίζονται σε αληθινά χρονια και σε αληθινά μέρει απλά με φανταστικά στοιχεια. Και όχι δεν γίνετε ανάμιξη πληθυσμών, όπως ένας Αθηναίος δεν θα πήγαινε να ζήσει στην Σπάρτη εκείνης της εποχής. Ποσο μάλλον ένας έγχρωμος, γιατί δεν υπάρχει λόγος να πάει εκεί και το ίδιο ισχύει και για έναν άσπρο, κόκκινο, κίτρινο, whatever. Πρώτον απίθανο να επιβώσει το ταξίδι, δεύτερον απίθανο να τον αφήσουν να περάσει στα σύνορα και ακόμα και να επιβιώσει μάλλον θα τον κλέψουν, σκοτώσουν whatever γιατί πολύ απλά υπήρχε φόβος προς κάτι άγνωστο.

Έτσι λοιπόν υπάρχουν και κανόνες, όπως δεν μπορεί μια έγχρωμη τύπισσα να σερβίρει ale σε tavern στον βορά, έτσι και ο Geralt δεν μπορεί να κάψει ένα κάστρο με sign. Όταν βλέπω έναν Geralt να κάνει imbued ένα steel sword με igni με κάνει και αναρωτιέμαι, έτσι λοιπόν με βγάζει από την ψευδαίσθηση και αρχίζω και βλέπω όλα αυτά που δεν κολλάνε (suspension of disbelief). Anyways το GOT κάνει τέλεια το world building, δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα. Αυτά.

29 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Συγγνώμη αλλά και πάλι διαφωνώ. Το ότι εσύ μπορεί να βρίσκεις όμορφες τις κοντές γυναίκες, δεν σε κάνει λάθος γιατί εγώ βρίσκω όμορφες τις ψηλές, ή το αντίστροφο. Όπως λένε οι φίλοι Αμερικάνοι "the beauty is in the eyes of the beholder"

Εσύ και εγώ μπορούμε να διαφωνούμε όσο θέλεις, παρόλα αυτά δεν αλλάζει το γεγονός ότι υπάρχουν παγκόσμια πρότυπα σχεδόν στα πάντα.

29 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Όπως είπες και εσύ ο ρατσισμός είναι κυρίαρχος στην ιστορία. Ρατσισμός όμως μεταξύ ανθρώπων, ξωτικών και νάνων. Όχι μεταξύ λευκών, μαύρων και κίτρινων. Τουλάχιστον δεν θυμάμαι εγώ. Αν έχεις κάποιο παράδειγμα τέτοιου ρατσισμού, ευχαρίστως να με διορθώσεις. Έχω δύο χρόνια που τα διάβασα τα βιβλία.

Πολύ σωστά, γιατί φυλές από αλλα κράτη σπανίζουν στα Northern Kingdoms, όπως δεν υπάρχουν Northerners σε εκείνα τα βασιλεια. Συνήθως officials η lords θα επισκεφθούν τα Northern Kingdoms με συνοδεία στρατών για ευνόητους λόγους και αυτά γίνονται μονο για treaties κτλ.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Glikos είπε

On topic : Αυτό που με χαλάει στην σειρά όπως έχω ξαναπεί είναι οι λιγοστές σκηνές του Cavill. Συγκριτικά με κάτι τριτοδεύτερους χαρακτήρες οι οποίοι είναι αδιάφοροι και τρώνε scren time

Στο Witcher είτε έχω πάθει αυτό που έχετε πάθει όλοι εσείς που έχετε διαβάσει τα βιβλία του άρχοντα και δεν αντέχετε το RoP που είναι τελείως μακριά (γιατί πολύ απλά είναι αποτυπωμένα πλήρως τα βιβλία του Sapkowski στο μυαλό μου), είτε είναι πράγματι πολύ κακογραμμενη (edit). Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω 😅

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

όπως ένας Αθηναίος δεν θα πήγαινε να ζήσει στην Σπάρτη εκείνης της εποχής. Ποσο μάλλον ένας έγχρωμος, γιατί δεν υπάρχει λόγος να πάει εκεί

I have bad news for you... https://www.history.co.uk/article/severus-rome’s-first-african-emperor

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Στο Witcher είτε έχω πάθει αυτό που έχετε πάθει όλοι εσείς που έχετε διαβάσει τα βιβλία του άρχοντα και δεν αντέχετε το RoP που είναι τελείως μακριά (γιατί πολύ απλά είναι αποτυπωμένα πλήρως τα βιβλία του Sapkowski στο μυαλό μου), είτε είναι πράγματι πολύ καλογραμμένη. Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω 😅

Οι συγγραφικές ικανότητες αναμεταξύ των original δημιουργών σε σχέση με τους σεναριογράφους των σειρών που ανέφερες απέχουν αστρονομικά. Το οποιο επίσης δεν είναι γνώμη, γιατί επίσης η ποιότητα γραφής μπορεί να κριθεί αντικειμενικά, το οποιο από ότι βλέπω το κατάλαβες και μονος σου βλέποντας αυτή την σειρά αφού διάβασες τα βιβλία. Νύχτα με την μέρα.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Στο Witcher είτε έχω πάθει αυτό που έχετε πάθει όλοι εσείς που έχετε διαβάσει τα βιβλία του άρχοντα και δεν αντέχετε το RoP που είναι τελείως μακριά (γιατί πολύ απλά είναι αποτυπωμένα πλήρως τα βιβλία του Sapkowski στο μυαλό μου), είτε είναι πράγματι πολύ κακογραμμενη (edit). Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω 😅

Σε καταλαβαίνω, αν και προσωπικά δεν έχω διαβάσει τα βιβλία LOTR / Witcher. Και οι 2 σειρές πάσχουν στο σενάριο, μεταξύ άλλων. Το Witcher πάντως το θεωρώ ανώτερο σαν σειρά fantasy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μα στην πραγματική μεσαιωνική πολωνια βασίζεται

Εννοείται πως βασίζεται στην πολωνική/σλαβική μυθολογία. Το θέμα όμως είναι ότι δεν λαμβάνει χώρα στη Γη. Οπότε και δεν θεωρώ αναγκαίο να κάνουμε απόλυτη αντιστοίχηση των δύο κόσμων. Εν τω μεταξύ και στα ίδια τα βιβλία δεν γίνεται καμία αναφορά στην ποικιλομορφία του κόσμου. Δηλαδή ακόμα και Ασιάτες π.χ να τους έβαζες όλους τους ηθοποιούς, δεν θα άλλαζε κάτι.

Spoiler

Στα βιβλία η Ciri δεν ξέρω και εγώ πόσους κόσμους έχει γυρίσει.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Εννοείται πως βασίζεται στην πολωνική/σλαβική μυθολογία. Το θέμα όμως είναι ότι δεν λαμβάνει χώρα στη Γη. Οπότε και δεν θεωρώ αναγκαίο να κάνουμε απόλυτη αντιστοίχηση των δύο κόσμων. Εν τω μεταξύ και στα ίδια τα βιβλία δεν γίνεται καμία αναφορά στην ποικιλομορφία του κόσμου. Δηλαδή ακόμα και Ασιάτες π.χ να τους έβαζες όλους τους ηθοποιούς, δεν θα άλλαζε κάτι.

Το δεν είναι η δικη μας γη δεν αλλάζει το γεγονός ότι ισχύουν οι ίδιοι κανόνες. Anyways σου είπα, Game of Thrones, το έκανε τέλεια.

16 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Στα βιβλία η Ciri δεν ξέρω και εγώ πόσους κόσμους έχει γυρίσει.

Αυτό τι σχέση έχει και οι αναφορές το που έχει πάει είναι ελάχιστες. Ναι υπάρχει multiverse, από πάντα υπήρχε και πολύ πριν την Ciri.

16 λεπτά πριν, Glikos είπε

Σε καταλαβαίνω, αν και προσωπικά δεν έχω διαβάσει τα βιβλία LOTR / Witcher. Και οι 2 σειρές πάσχουν στο σενάριο, μεταξύ άλλων. Το Witcher πάντως το θεωρώ ανώτερο σαν σειρά fantasy.

Μπα το ROP είναι καλύτερο μονο και μονο για τα visuals. Το Witcher πέρα από φτηνό σε πολλές φάσεις, μονο ο Geralt λέει, όλα τα αλλα είναι για μπάτσες. Επίσης στο ROP δεν έχουν ίχνος από διάλογο, στο Witcher υπάρχουν τα πάντα ήδη έτοιμα γραμμένα και αυτοί απλά είπαν "fuck it", μπορούμε καλύτερα.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το δεν είναι η δικη μας γη δεν αλλάζει το γεγονός ότι ισχύουν οι ίδιοι κανόνες. Anyways σου είπα, Game of Thrones, το έκανε τέλεια.

Το ότι επιτρέπετε εξαιρέσεις στους κανόνες ώστε οι πρωταγωνιστές να κάνουν μαγικά, να πολεμάνε με δράκους, και την ύπαρξει νάνων και άλλα fantasy races άλλα όχι στην ανάμειξη των διαφόρων φυλλών των ανθρώπων είναι τουλάχιστον αστείο

Επεξ/σία από Kasrith
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μπα το ROP είναι καλύτερο μονο και μονο για τα visuals. Το Witcher πέρα από φτηνό σε πολλές φάσεις, μονο ο Geralt λέει, όλα τα αλλα είναι για μπάτσες. Επίσης στο ROP δεν έχουν ίχνος από διάλογο, στο Witcher υπάρχουν τα πάντα ήδη έτοιμα γραμμένα και αυτοί απλά είπαν "fuck it", μπορούμε καλύτερα.

Στα visual ναι δεν αντιλέγω. Αλλά γενικά τo RoP, τουλάχιστον σε ότι έχω δει μέχρι τώρα δεν μου βγάζει την ίδια αίσθηση με το Witcher. Ο Cavill κουβαλάει την σειρά βασικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Στο Witcher είτε έχω πάθει αυτό που έχετε πάθει όλοι εσείς που έχετε διαβάσει τα βιβλία του άρχοντα και δεν αντέχετε το RoP που είναι τελείως μακριά (γιατί πολύ απλά είναι αποτυπωμένα πλήρως τα βιβλία του Sapkowski στο μυαλό μου), είτε είναι πράγματι πολύ κακογραμμενη (edit). Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω 😅

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, αλλά η σειρά μου φαίνεται απίστευτα κακογραμμένη. Έχει ενίοτε λίγο καλό action, αλλά από διαλόγους, χαρακτήρες και πλοκή είναι ο ορισμός της μετριότητας. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το δεν είναι η δικη μας γη δεν αλλάζει το γεγονός ότι ισχύουν οι ίδιοι κανόνες. Anyways σου είπα, Game of Thrones, το έκανε τέλεια

Το ότι δεν είναι η γη μας έχει σημασία, γιατί σημαίνει ότι δεν μπορούμε εύκολα να προβάλλουμε αυτά που ξέρουμε από τη δικιά μας ιστορία. Εδώ στη Γη, μέσα από αρχαιολογικές μελέτες μπορούμε να υποθέσουμε με μια σχετική ακρίβεια τις μετακινήσεις των πληθυσμών. Το ίδιο όμως δεν μπορεί να γίνει στον κόσμο των βιβλίων γιατί:

1. Η ιστορία διαδραματίζεται σε ένα διάστημα λίγων χρόνων, οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε τις πιθανές μετακινήσεις πληθυσμών που θα έχουν λάβει χώρα σε χιλιάδες χρόνια.

2. Ο συγγραφέας δεν αναφέρει στην ήπειρο που ζει ο geralt κάτι χειροπιαστό σχετικά με τις αναλογίες των λευκών/έγχρωμων.

Προσωπικά αν με ρωτάς εμένα, θα σου πω ότι και εγώ στο μυαλό μου διαβάζοντας το βιβλίο φαντάζομαι τους χαρακτήρες λευκούς. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως το ίδιο έκανε και ο Sapkowski, ή και αν το έκανε, πως το ίδιο έπρεπε να κάνουν και οι δημιουργοί της σειράς.

22 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Αυτό τι σχέση έχει και οι αναφορές το που έχει πάει είναι ελάχιστες. Ναι υπάρχει multiverse, από πάντα υπήρχε και πολύ πριν την Ciri

Αυτό το ανέφερα για να δείξω ότι υπάρχουν άπειροι διαφορετικοί κόσμοι και άρα είναι πρακτικά αδύνατο ένας κανόνας να ισχύει για όλους.

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ποιος sane εκραξε για τα χρώματα στο original GOT?! Westeros ήταν άσπροι και σε άλλες περιοχές όπως Dawn, Essos, Summer Isles, etc ήταν έγχρωμοι. Σωστό world building με λογική. Τι λογική έχει να βλέπεις μαύρη bar wench στο βορά η κάτασπρο άτομο στις ερημους της Zerrikania?! Δηλαδή common fucking sense.

Άσχετο αλλά το original GOT κατηγορήθηκε, και με αφορμή το HotD κατηγορείται ακόμα για πολλά, κι ένα από αυτά ήταν το diversity. Για αυτό στο HotD βλέπεις αρκετούς έγχρωμους και μη καυκάσιους ηθοποιούς, περισσότερους από το GoT. Έδω ολόκληρο βασικό οίκο τους έκαναν μαύρους, η αλήθεια πάντως είναι ότι φαίνονται πολύ badasses και με χαρακτήρα, έδεσαν πάρα πολύ καλά στη σειρά.

Στο Witcher το τι χρώμα είναι το δέρμα κάθε μάγισσας λίγο με απασχολεί, πάσχει από πολλά περισσότερα. Στην τελική από θέμα εμφάνισης μόνο για την Fringilla έχω ένσταση και ίσως για το πώς θα δείξουν την Keira Metz. H Triss είναι αρκετά πιο κοντά σε αυτή των βιβλίων που δεν πολυέχει σχέση με την τσόντα των παιχνιδιών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Προσωπικά αν με ρωτάς εμένα, θα σου πω ότι και εγώ στο μυαλό μου διαβάζοντας το βιβλίο φαντάζομαι τους χαρακτήρες λευκούς. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως το ίδιο έκανε και ο Sapkowski, ή και αν το έκανε, πως το ίδιο έπρεπε να κάνουν και οι δημιουργοί της σειράς.

Στο ξανά λέω ότι είναι βάση λογικής και από την στιγμή που δεν έχουν γραφτεί διαφορετικοί κανόνες, τότε βάση λογικής πάμε στους ιδιους κανόνες που ισχύουν και σε μας. Ξέρουμε ότι τα σύνορα των βασιλείων φρουρούνται. Ξέρουμε ότι έχει τρελό κρύο. Ξέρουμε ότι υπάρχουν άλλες φυλές που ζούνε σε μακρινά βασιλεια με διαφορετικό κλίμα.

Αυτά μαζί με άλλες αναφορές παρομοιάζουν τον δικό μας κόσμο. Τέλος φυσικά και υπάρχουν αναφορές σε άλλες φυλές και ότι έχουν διαφορετικά χαρακτηρισικά, όπως οι πολεμίστριες που είχε μαζί του ο Three Jackdaws από Zerrikania. Βλέπεις GOT και η Sansa έχει κόκκινα μαλλιά, που επίσης έχει και η Lysa όπως και η μάνα της. Το ίδιο για Lannisters, Targaryens, etc. Οπτικά χωρίς κανένας να στο πει καταλαβαίνεις ότι είναι σόι. Anyways νομίζω το αναλύσαμε πολύ. ;)

17 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Άσχετο αλλά το original GOT κατηγορήθηκε, και με αφορμή το HotD κατηγορείται ακόμα για πολλά, κι ένα από αυτά ήταν το diversity. Για αυτό στο HotD βλέπεις αρκετούς έγχρωμους και μη καυκάσιους ηθοποιούς, περισσότερους από το GoT. Έδω ολόκληρο βασικό οίκο τους έκαναν μαύρους, η αλήθεια πάντως είναι ότι φαίνονται πολύ badasses και με χαρακτήρα, έδεσαν πάρα πολύ καλά στη σειρά.

Στο Witcher το τι χρώμα είναι το δέρμα κάθε μάγισσας λίγο με απασχολεί, πάσχει από πολλά περισσότερα. Στην τελική από θέμα εμφάνισης μόνο για την Fringilla έχω ένσταση και ίσως για το πώς θα δείξουν την Keira Metz. H Triss είναι αρκετά πιο κοντά σε αυτή των βιβλίων που δεν πολυέχει σχέση με την τσόντα των παιχνιδιών.

Δεν έχω δει όλα τα επεισόδια, αλλα στο πρώτο μονο οι Velaryon είναι έτσι. Δεν έχει άσχετους από εδώ και από εκεί. Τώρα αυτό έγινε γιατί το είπαν επίσημα ότι ήθελαν παραπάνω diversity. Δυστυχώς όμως δεν νομίζω ότι το εξηγούν, θα μπορούσαν να πούνε ότι προέρχονται από Summer Isles/Naath η Qarth η whatever. Ποσο μάλλον να έχουν ένα άλλο powerful house από εκείνα τα μέρει.

Τώρα για τις sorceresses τι να πω, σίγουρα το χρώμα είναι το τελευταίο. Το πρόβλημα μου είναι το ποσο screentime περνούν χωρίς λόγο και τα περισσότερα είναι γραμμένα από αυτούς. Ελάχιστο story κράτησαν από τα βιβλία.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ξέρουμε ότι υπάρχουν άλλες φυλές που ζούνε σε μακρινά βασιλεια με διαφορετικό κλίμα

Ναι εννοείται αυτό. Απλώς δεν αποκλείεται και η ανάμιξη, όσο δύσκολη και αν είναι.

 

6 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Anyways νομίζω το αναλύσαμε πολύ. ;)

Το μόνο σίγουρο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...