Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξυ απο την μια ανυπομονω να σχολασω για να το δω και να εχω γνωμη ο ιδιος,απο την αλλη επειδη εχω επενδυσει παρα πολλες ωρες στα παιχνιδια και τα εχω λατρεψει,φοβαμαι μην μου χαλασει την εμπειρια/αναμνηση η σειρα αν και προφανως θα ειναι κατι ξεχωριστο σε storyline και οπτικοακουστικα.

Δεξια-αριστερα διαβαζω αναμεικτες εντυπωσεις παντως.

Επεξ/σία από ultrobyr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το gamespot και το entertainment weekly το σκότωσαν πάντως... 😟 Το pcgamer λέει είναι καταπληκτικό...fuck this, σταματάω να διαβάζω μέχρι να το δω.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το gamespot και το entertainment weekly το σκότωσαν πάντως... 😟 Το pcgamer λέει είναι καταπληκτικό...fuck this, σταματάω να διαβάζω μέχρι να το δω.

Μερικα site που διαβασα οσοι ασχολουνται με τα παιχνιδια το βρηκαν εξαιρετικο, οι υπολοιποι οχι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Μερικα site που διαβασα οσοι ασχολουνται με τα παιχνιδια το βρηκαν εξαιρετικο, οι υπολοιποι οχι . 

Προσωπικά χέστηκα για τους μη gamers, στην τελική όλοι σχεδόν διαβάσαμε βιβλία αφού παίξαμε κάποιο game πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo forbes λεει πολυ καλα λογια επισης https://www.forbes.com/sites/erikkain/2019/12/20/the-witcher-netflix-tv-series-review-the-good-the-bad-and-the-monstrous/#3740d5ee17fd

Και απο αυτα που λεει τα στοιχεια που περιμενα απο μια witcher σειρα τα εχουν πετυχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το gamespot και το entertainment weekly το σκότωσαν πάντως... 😟 Το pcgamer λέει είναι καταπληκτικό...fuck this, σταματάω να διαβάζω μέχρι να το δω.

στο subreddit διαβαζω τα καλυτερα απ οσους διαβασαν τα βιβλια, το gamespot ειναι τραγικο ετσι κ αλλιως μην το πολυ-εμπιστευεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
54 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Nα ετοιμάσω ποπκορν?

Πάντα. :P 

32 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

το gamespot ειναι τραγικο ετσι κ αλλιως μην το πολυ-εμπιστευεσαι

Α, off-topic για το Rise of Skywalker, εσύ ήσουν ένας από τους "ο Star Wars Theory δεν γουστάρει τα νέα Star Wars και μην τον βλέπετε". Αλλά του άρεσε το ROTS, so... :P
Δεν γίνεται κάθε φορά που δεν συμφωνούμε με κάποιον απλά να λέμε "μην πάτε εκεί, είναι __________". ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Α, off-topic για το Rise of Skywalker, εσύ ήσουν ένας από τους "ο Star Wars Theory δεν γουστάρει τα νέα Star Wars και μην τον βλέπετε". Αλλά του άρεσε το ROTS, so... :P
Δεν γίνεται κάθε φορά που δεν συμφωνούμε με κάποιον απλά να λέμε "μην πάτε εκεί, είναι __________". ;) 

Ο theory ειναι disney-hater, αυτο ειναι το σπαστικο του αν θυμασαι το ειχα γραψει οχι το οτι το προβλημα του ειναι δεν του αρεσουν τα καινουργια. Ειχε κανει ολοκληρο σκηνικο με το soundtrack και αποδειχτηκε οτι ελεγε ψεματα επειδη ετσι. Το gamespot καποτε ητανε οκ, πλεον κανει spoilers στα "review" του γι αυτο και το κραζω οπως οι περισσοτεροι -_- 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον μιας και ειδα το πρωτο επεισοδιο να πω καποια σχολια.

Καταρχας οποιος δεν εχει παιξει/διαβασει τα παιχνιδια/βιβλια απλα ειναι σαν να βλεπει αλλη σειρα , και δεν θα του αρεσει. Μπορειτε να το προσπαθησετε αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα χαθειτε.

Δευτερον σαν ατμοσφαιρα ειναι οσο πιο κοντα γινεται  να καταφερει τηλεοπτικη σειρα σε αυτης των παιχνιδιων ( και κατα επεκτασης των βιβλιων,ετσι φανταζομαι τουλαχιστον μιας και δεν τα εχω διαβασει).Μπραβο στην παραγωγη αν καποιος εχει παιξει τα παιχνιδια θα νιωσει ''σαν το σπιτι του'' απο το πρωτο 10λεπτο.Πιστευω βοηθησε σε αυτο και ο Cavill μιας και ειναι μεγαλος φαν της σειρας. 

Γενικα θετικα απο το πρωτο επεισοδιο:

O cavill ειναι  μακραν καλυτερος απο οτι περιμενα , εχει αποτυπωσει παρα πολυ κοντα τον Geralt , η φωνη επισης εξαιρετικη. 

Παρα πολυ καλες οι χορογραφιες στις μαχες

Αρκετα καλο sountrack στο πρωτο επεισοδιο.

Βια(gore) και nudity σε πολυ μεγαλο βαθμο ( ειδικα το πρωτο δεν το περιμενα οτι θα εχουν τα κοτσια να το βαλουν σε τετοιο βαθμο)

Χιουμορ οσο πρεπει και on point. 

Kαλη η ciri , και οι υπολοιποι χαρακτηρες , φυσικα απο ενα επεισοδιο δεν μπορω να καταλαβω και πολλα.

 

Αρνητικα:Απο μετρια εως κακα τα special effects δυστυχως (ειδικα το  monster λες και ηταν παρμενο απο video game).Eλπιζω να βελτιωθουν στα επομενα επεισοδια αλλα δεν τρεφω μεγαλες ελπιδες.

Πολιτικη ορθοτητα που δεν ταιριαζει στον κοσμο του witcher . Παρολα αυτα την περιμενα και πιστευω οτι θα μπορουσαν να ειναι χειροτερα τα πραγματα. 

Μετριας ποιοτητα διαλογοι. 

Η αναφορα της μοιρας ( destiny ) γινεται σε υπερβολικα μεγαλο βαθμο , σε σημειο να κουραζει . 

Εν τελη καλο πρωτο επεισοδιο λιγο πολυ οπως θα το ηθελα αναμενω να δω τα υπολοιπα. Ενα 8/10 για το συγκεκριμενο ( αν καποιος δεν εχει ιδεα τι εστι witcher μεχρι τωρα ανετα του βαζει 5-6/10)

 

 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο reddit για το witcher τα ιδια οι μισοι το αγαπανε οι αλλοι μισοι το μισουν βλεπω...
στις ντοματες τωρα για τωρα εχει αυτο: https://www.rottentomatoes.com/tv/the_witcher/s01

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

 

 

Πολιτικη ορθοτητα που δεν ταιριαζει στον κοσμο του witcher . Παρολα αυτα την περιμενα και πιστευω οτι θα μπορουσαν να ειναι χειροτερα τα πραγματα. 

Συμφωνώ πάνω κάτω( αν και εμένα δε με πείραξαν τα περισσότερα αρνητικά, είμαι άτομο που λατρεύει το Spartacus) αλλά ειδικά πάνω σε αυτό π κάνω και quote:
Νομίζω πλέον όλα by default θα έχουν πολιτική ορθότητα, οπότε πλέον θα πρέπει το μέτρο σύγκρισης να είναι πόσο πολύ μέσα στην μάπα μας θα είναι.
Anyways, είδα τα 2 πρώτα, το 1ο μ άρεσε παραπάνω από το 2ο, αλλά θεωρώ ότι έχει ενδιαφέρον. 

Από εμπειρία έχω παίξει το 1 και τ 2, ενώ βιβλία δεν τα έχω αγγίξει. 
Πάμε ρε γητευτή! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Καταρχας οποιος δεν εχει παιξει/διαβασει τα παιχνιδια/βιβλια απλα ειναι σαν να βλεπει αλλη σειρα , και δεν θα του αρεσει. Μπορειτε να το προσπαθησετε αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα χαθειτε.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον noFRARgr Έπρεπε στην παραγωγή να το δούν αυτό για το πρώτο επεισόδιο πιλότο η σειρά ξεκινάει λές και έχουν παιχτεί δυο σεζόν και πάμε για την τρίτη πέφτουν οι χαρακτήρες και τα ονόματα σαν βροχή μαζί με το lore που δεν (πατάει) πουθενά για κάποιον που δεν είναι μυημένος  στα βιβλία - παιχνίδια με αποτέλεσμα να τον απωθεί η όλη φάση.

 

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...